Kateřina Smutná na Ylläs-Levi těsně pod stupni vítězů

eD system Bauer Team | 13.04.2019 | přečteno: 5574×

Čtyři desetiny sekundy dělily Kateřinu Smutnou od stupňů vítězů v posledním podniku letošního seriálu Visma Ski Classics. O stříbrné a bronzové pozici se rozhodovalo až v závěrečném finiši a trojice žen se vměstnala do pěti desetin sekundy. Kateřina Smutná obsadila 4. příčku a finále sezony vyšlo i dalším členům eD system Bauer Teamu – Roxane Lacroixová brala 9. příčku a Alexis Jeannerod dojel na 13. místě.

Kateřina Smutná absolvovala téměř celý závod ve vedoucí skupině žen, do které až do 20. kilometru patřila i její kolegyně z eD system Bauer Teamu Roxane Lacroixová. Ta začala po jediné vrchařské prémii na trati ztrácet, zatímco Smutná se dál držela mezi osmi, později šesti nejrychlejšími závodnicemi. Ty společně odjely skoro celý zbytek závodu, skupina se potrhala až v posledním stoupání zhruba 10 kilometrů před cílem. Do čela se dostala Astrid Slindová, která si dojela pro druhé vítězství v řadě a pojistila si druhé místo v celkovém pořadí seriálu před Kateřinou Smutnou. Ta bojovala až do posledních centimetrů o stupně vítězů, když v Levi finišovala se Švédkami Norgrenovou a Korsgrenovou, tedy vítězkou a nejlepší sprinterkou seriálu.

„Popravdě jsem si trošku věřila aspoň na třetí místo, protože jsem věděla, že Britta nemá úplně svůj den. O kousek to ale bohužel nevyšlo,“ komentovala těsný závěr nakonec čtvrtá Smutná.

České lyžařce scházely na bronz čtyři desetiny, na stříbro o pouhou desetinu víc. „Trošku mě to mrzí, protože jsem byla asi metr od druhého místa a závěr sezony tak mohl být ještě veselejší, ale jsem spokojená. Měla jsem výborné lyže, jelo se mi krásně, neměla jsem žádné křeče nebo bolesti jako minulý a předminulý rok. Takže to dneska bylo super!“

Spokojený byl i šéf týmu Lukáš Bauer, kterého potěšil jak výkon Smutné, tak její parťačky Roxane Lacroixové, která brala 9. místo. „Katka předvedla parádní výkon! Těsně jí nevyšly stupně, to se nedá nic dělat, ale jela senzačně. Ve finiši narazila asi na ty nejlepší sprinterky a čtvrtým místem skvěle zakončila velmi slušnou sezonu. Z mé strany určitě velká spokojenost, i s výsledkem Roxany, která dnes vyrovnala svůj nejlepší letošní výsledek. Dlouho musela jet sama, ale poradila si s tím výborně.“

Ani v závodě mužů nechyběly na čele růžové kombinézy eD system Bauer Teamu. Jan Šrail projel první sprinterskou prémii na 9. místě, Alexis Jeannerod byl šestý na jediné vrchařské po 21 kilometrech. Francouzský závodník se ale hlavně udržel v početné skupině i v dalším průběhu závodu, který zpestřil únik Pedersena. Ten jeho pronásledovatelé zlikvidovali 20 kilometrů před cílem a důležitý moment přišel stejně jako u žen v posledním náročném stoupání, které roztrhalo do té doby hodně početné pole. Na čele se osamostatnil Andreas Nygaard, který si svůj náskok dovezl až do cíle. Na 13. místě pak finišoval Alexis Jeannerod. „Je to velmi dobrý výsledek, který potvrzuje, že Alexis jel celou sezonu bez nějakého zaváhání nadstandardně dobře,“ těšilo Bauera.

Dalšími muži eD system Bauer Teamu v cíli byli Jan Šrail a Jan Antolec na 43., respektive 44. místě. „Honza Šrail to měl asi ovlivněné drobnou virózou, ale na trati se i tak pohyboval dobře. Honzu Antolce bych chtěl vyzdvihnout, protože dnes hezky bojoval a propracoval se ke druhému nejlepšímu výsledku v sezoně. Naopak jeho krajan Pawel Klisz se na trati trochu trápil, ale celkově vládne jednoznačně spokojenost,“ uzavřel poslední závod sezony Bauer, jehož tým v celkovém pořadí seriálu obsadil 5. místo.