Smutná a Šrail z eD system Bauer Teamu nejrychlejšími Čechy na La Venostě

eD system Bauer Team | 14.12.2019 | přečteno: 5274×

Kateřina Smutná brala ve druhém individuálním závodě sezony 5. místo a Jan Šrail vybojoval umístění v první třicítce díky 28. pozici. Oba byli nejlepšími z Čechů v premiéře italské La Venosty v seriálu Visma Ski Classics. Závod se povedl i dalším členům eD system Bauer Teamu – Alexis Jeannerod byl 16. mezi muži a Roxane Lacroixová uzavírala elitní desítku mezi ženami.

Na 34 kilometrů dlouhé trati se v mužském závodě odehrávaly důležité věci především v úsecích se třemi táhlými stoupáními na vrchol Melago Alm v nadmořské výšce 1970 metrů. Hned po první vrchařské prémii na 12. kilometru, kterou Alexis Jeannerod z eD system Bauer Teamu projel na 7. místě, se startovní pole na špici redukovalo zhruba na třicítku závodníků. K dalšímu roztrhání stále ještě početné vedoucí skupiny došlo na druhé vrchařské prémii, když v čele zůstalo 14 lyžařů, ke kterým se poté dotáhla i trojice s Jeannerodem. A po třetím stoupání na Melago Alm se strhl boj o stupně vítězů, které nakonec obsadila trojice Vokujev, Eliassen a Pedersen.

Nejrychlejším mužem Bauerova týmu v cíli byl Alexis Jeannerod, když závod dokončil na výborném 16. místě. Nejlepším z Čechů byl pak člen eD system Bauer Teamu Jan Šrail, který vybojoval pozici v první třicítce díky 28. místu.

„Jsem spokojený, ale vím, že mám i na víc. Stoprocentně připravený bych chtěl být především na závody, co přijdou po novém roce. Dnes se mi podařilo nastoupit ostatním ze skupiny v posledním stoupání i díky výborně připraveným lyžím. Servis bych chtěl vyzdvihnout, protože podobně jako v Livignu jsem měl asi nejlepší lyže. Přitom kluci museli řešit velký problém v podobě rozbitého servisního auta na cestě do Itálie, vůbec jsme ho tentokrát neměli k dispozici. Docela si hrábli a odvedli kus dobré práce v hodně improvizovaných podmínkách, takže klobouk dolů!“ hodnotil La Venostu Jan Šrail.

Ženský závod začal zostra hned od startu, když pole závodnic natáhlo tempo Liny Korsgrenové už na prvních kilometrech. V prvním stoupání naopak nastoupila Astrid Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund na Norgrenovou a 46 sekund na čtveřici s Kateřinou Smutnou. Roztrhané pole pak absolvovalo i zbývající kilometry a Slindová suverénně navyšovala svůj náskok až do cíle, kde činil přes 3 minuty na druhou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla Gjeitnesová, Kateřina Smutná dojela na 5. místě.

„Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška,“ komentovala závěr závodu Smutná, kterou překvapil i samotný vývoj La Venosty. „Čekala jsem, že úvodní kola pojedeme v nějaké skupince, že se to nebude chtít nikomu roztrhat, protože závod byl hodně těžký. Že odjede Astrid Slindová tak brzy, to jsem opravdu nečekala.“

Elitní desítku žen uzavírala další členka eD system Bauer Teamu Roxane Lacroixová, pro 22. místo si dojela při svém premiérovém startu v Bauerově týmu Anna Sixtová.

Visma Ski Classics bude pokračovat v novém roce, kdy v lednu odstartuje náročná série pěti závodů v řadě. Prvním z nich bude 11. 1. Kaiser Maximilian Lauf.