Razýmová v Davosu desátá, všechny Češky bodovaly

Svaz lyžařů ČR | 13.12.2020 | přečteno: 4353×

České běžkyně na lyžích potvrdily, že se jim při závodech Světového poháru v Davosu daří! V neděli 13. prosince vybojovala Kateřina Razýmová vynikající 10. místo a stejně jako před rokem se v závodu na 10 km volně dostala do elitní desítky. Na body dosáhla také Kateřina Janatová na 23. místě a Petra Nováková na 27. příčce. Zvítězila s výrazným náskokem Američanka Rosie Brennanová.

Čeští fanoušci vzhlíželi k závodům v nejvýše položeném městě Evropy s velkou nadějí, kterou ještě podpořila absence reprezentací Norska, Švédska a Finska. A české reprezentantky jejich očekávání nezklamaly! Vyrovnat se přitom musely také s náročnějšími podmínkami, které způsobilo sněžení, po němž byla trať pomalejší.

Kateřina Razýmová vlétla do tratě se startovním číslem 31 a už od prvních mezičasů bylo jasné, že se bude držet v blízkosti nejvyšších pozic. Když probíhala prvním ze dvou pětikilometrových okruhů, byla s náskokem první. Další skvělé soupeřky ale startovaly až po ní, a tak bylo jasné, že čeští fanoušci budou sledovat velké drama. Na metě 7,2 km se Razýmová dělila o třetí příčku s Ruskou Něprjajevovou. Na osmém kilometru ztrácela Razýmová čtyři vteřiny na medailové příčky.

Když se Kateřina Razýmová prohnala cílovou branou, byla na čtvrtém místě. Další soupeřky ji pak ale v konečném pořadí odsunuly na konečné 10. místo, ze kterého ztratila 63 vteřin na vítěznou Američanku Brennanovou a 22 sekund na medaili.

„Výsledek je dobrý, ale musím se přiznat, že příliš spokojená nejsem. Dneska jsem chtěla víc, bohužel mi to ale nesedlo. Svůj výkon bych zhodnotila jako průměrný. Poměrně dost mě bolely nohy, což se podepsalo na výkonu ve druhém kole, kdy jsem měla problémy sledovat trať, protože už jsem viděla dvojmo. Možná to způsobila nadmořská výška. Loni se mi tu sice jelo dobře, ale to byla jiná situace, protože jsem tu nebyla před závodem ani 24 hodin. I tak ale myslím, že se není za co stydět, protože top 10 je vždycky super,“ uvedla Kateřina Razýmová.

Z českých reprezentantek se jako první vydala na start Kateřina Janatová. Také ona se od prvních mezičasů pohybovala se startovním číslem 18 velmi vysoko a bylo jasné, že bodované příčky jí neuniknou. V prvním okruhu si připsala 22. nejrychlejší čas, na této příčce se držela ještě dva kilometry před cílem. Nakonec si připsala 23. místo, ze kterého ztratila na vítězku 1:53,9.

„Se svým projevem na trati jsem spokojená. Jen se potřebuju ještě trochu víc rozzávodit, protože obvykle mívám začátky sezon slabší. Každý bod, každé umístění do třicítky ve svěťáku je ale dobré,“ řekla Kateřina Janatová.

Body si z Davosu odváží také Petra Nováková, která se sice na sedmém kilometru pohybovala na hraně elitní třicítky, ale v závěru se dokázala posunout na 27. příčku. Od prvního místa ji dělil čas +2:05,5.

Ze čtveřice českých reprezentantů se při závodu na 15 km volně nejlépe umístil Michal Novák, který obsadil 42. místo. Vedení v průběžném pořadí SP si díky dnešnímu vítězství upevnil Rus Alexandr Bolšunov.