Vrabcová Nývltová odstartovala Tour de Ski šestnáctým místem

Svaz lyžařů ČR | 03.01.2015 | přečteno: 8323×

Druhý nejlepší vstup do Tour de Ski v kariéře zaznamenala běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová, když v úvodním prologu v německém Oberstdorfu dojela šestnáctá. Tříkilometrovou trať, která se jela volnou technikou, zvládla nejrychleji Norka Björgenová. Petra Nováková tentokrát na body nedosáhla, skončila třiačtyřicátá.

Osmadvacetiletá Vrabcová Nývltová, která se po nepříliš vydařeném začátku sezóny na několik týdnů závodně odmlčela, aby nabrala ztracené síly, může slavit úspěšný návrat. Šestnácté místo v prologu letošní Tour de Ski je druhým nejlepším vstupem do tohoto seriálu v její kariéře. Lépe si vedla jen v loňském ročníku, kde prolog dokončila jako dvanáctá.

„Konečně to byl zase závod, i když sama nemůžu říct, že bych při něm měla nějaký super pocit. Není to jako loni, ale je to zase obrovský krok nahoru,“ říkala spokojeným a snad i úlevným hlasem trutnovská lyžařka. „Nakoplo mě to. Vidím, že to, co dělám, má smysl, směřuje to k dobrému cíli. Takže je to pro mě motivace pokračovat v tom dál,“ dodala s úsměvem.

Do devátého ročníku Tour de Ski doslova vlétla Norka Marit Björgenová, které nemohla konkurovat ani žádná z jejích týmových kolegyň. Druhé Wengové nadělila Björgenová více než deset vteřin. I další místa obsadily norské závodnice. Třetí byla Hagaová, čtvrtá Johaugová, šestá potom Östbergová.

Eva Vrabcová Nývltová ztratila na vítěznou Björgenovou 24,2 vteřiny, v konečném součtu, kdy si Norka připsala ještě patnáct bonusových vteřin, ztrácí česká závodnice 39,2 vteřiny. Ztrátu může umazat už při nedělním pokračování, kdy se v Oberstdorfu pojede klasická desítka. „Teď bude záležet na tom, jak dlouho budu takhle fungovat. Jestli ta doba odpočinku byla dostatečně dlouhá na to, aby to fungovalo celých sedm etap. Ale určitě je to dobrý první krok z těch sedmi,“ těší se na další starty pátá žena olympijské třicítky. Petra Nováková ztrácí na průběžném 43. místě 56,6 vteřiny.

Výsledky prolog volně ženy

1. Björgenová 7:53,0, 2. Wengová +10,7, 3. Hagaová +12,2, 4. Johaugová (všechny Nor.) +14,2, 5. Fesselová (Něm.) +13,5, …., 16. Vrabcová Nývltová +24,2, 43. Nováková (obě ČR) +41,6

Průběžné hodnocení Tour de Ski (po 1 ze 7 závodů)

1. Björgenová 7:38,0, 1. Wengová 7:53,7, 3. Hagaová 8:00,2, 4. Johaugová (všechny Nor.) 8:06,2, 5. Fesselová (Nem.) 8:06,5,…16. Vrabcová Nývltová 8:17,2, 43. Nováková (obě ČR) 8:34,6