Kateřina Smutná vybojovala na legendárním Vasově běhu 5. místo

eD system Bauer Team | 07.03.2021 | přečteno: 3851×

Tři týdny po třetím místě na Jizerské 50 dlouho bojovala nejlepší Češka seriálu Ski Classics o stupně vítězů i v legendárním Vasaloppetu. Nakonec brala Kateřina Smutná 5. místo a potvrdila, že Vasův běh patří k jejím vrcholům sezony, když popáté v řadě skončila mezi pěticí nejrychlejších závodnic. Nejlepším mužem eD system Bauer Teamu byl na 62. místě Bob Impola.

Startovní pole žen, které odstartovaly netypicky samy a na trať vyrazily jako první, rozdrobily hned první stovky metrů úvodního stoupání. Už po třech kilometrech přišla na řadu první vrchařská prémie, kterou projížděly malé skupinky závodnic a Kateřina Smutná z eD system Bauer Teamu se pohybovala hned ve druhé z nich za vedoucí trojicí. Postupně se navyšující ztrátu dosahující až půl minuty dokázala česká závodnice smazat a od 11. kilometru jelo na čele osm žen včetně Smutné. „Já neměla moc v plánu to dojíždět, spíš jsem si říkala, že se někdo z té vedoucí skupinky propadne k nám. Pak nás ale dojela Murudaová a ta mě dotáhla dopředu,“ líčila první fázi závodu Smutná.

Zhruba ve třetině trati se vedoucí skupina žen zredukovala na šest jmen a Kateřina Smutná v ní nechyběla. Na 58. kilometru pak zaútočila legenda klasického lyžování Marit Björgenová s vedoucí ženou seriálu Ski Classics Linou Korsgrenovou a tahle dvojice si vytvořila slibný náskok, který v dalších kilometrech narůstal. „S tím se nedalo nic moc dělat. Marit začala ujíždět jako první, Lina ji bleskově dojela a pokračovaly spolu. Tam absolutně nebyla šance se jich udržet.“

Z vítězství v legendárním Vasově běhu se nakonec radovala Lina Korsgrenová, která na druhou Björgenovou v závěrečných kilometrech najela přes 40 sekund. Třetí místo vybojovala Ida Dahlová, Kateřina Smutná brala po závěrečném souboji s Fletenovou 5. místo. „S výsledkem jsem maximálně spokojená, fakt jsem si dnes závod užila! Musím ale říct, že jsem vůbec nevěřila, že bych mohla v závěru vybojovat 5. místo, protože jsem toho měla plný zuby a posledních 10 kilometrů bylo na morál. Emilie Fletenová navíc celý závěr odtáhla a už mi i trochu odjížděla, ale pak jsem si naštěstí v cílové rovince vybrala lepší stopu, která byla ve stínu a rychlejší. Díky tomu jsem dojela pátá.“

Mužské startovní pole se na rozdíl od toho ženského drželo hodně dlouho pohromadě, a ještě v polovině 90kilometrového závodu čítalo zhruba 50 jmen – včetně člena eD system Bauer Teamu Boba Impoly, který v minulosti dokázal Vasaloppet dokončit na druhém místě.

Na 55. kilometru ale zaútočila čtveřice závodníků, která poodjela ostatním a jejich atak postupně roztrhal i balík pronásledovatelů. Pak z vedoucí skupinky odpadl Thyli a zhruba 10 kilometrů před cílem nastoupil Tord Asle Gjerdalen, který si s přehledem dojel pro své první vítězství na Vasově běhu. Nejlepším mužem eD system Bauer Teamu byl Bob Impola na 62. místě, Adam Matouš při své premiéře na Vaseloppetu bral 108. příčku.

Seriál Visma Ski Classics bude pokračovat za 14 dní závodem Valadalsrennet, který nahradil zrušený Birkebeinerrennet.