Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » maratonci bez kondice, zajímavý článek na beh.cz

maratonci bez kondice, zajímavý článek na beh.cz

Nalezené položky: 116 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Liberec

Celkem 2137 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:20:42 (2007)

m.thums muž 23.01.2007 17:30:02

jj dobře jsi to napsala…a co jsme pomalí ??? a co !!![quote=Jus­tína]Ja plne súhlasím s meraním a vyhodnotením vytrvalosti na základe Cooperovho testu na 12 min a i s tým, že na základe neho sa dá stanoviť predpokladaný čas a výkon na 10 km, polmaratóne, maratóne. Len, čo robiť, ak mi vychádza biedne hodnotenie? Prestať úplne behať? Možno by bolo vhodné zamerať svoj „tréning“ za zlepšienie sa najskôr na 12 minutovke a potom postupne na 5 km, 10 km. Lenže mňa by asi behanie potom prestalo baviť. Nemám rada úseky a pod. Najradšej klušem hodinku volne lesom. A nech si tvrdí kto chce čo chce, ja sa i naďalej budem nazývať bežcom, i keď občas mi čas na maratón presiahne 4 hod, pretože som do neho vložila chodecké úseky kvôli slabej trénovanosti, mizernej vytrvalosti ale hrdá na takýto výkon vonkoncom nie som.[/quote]

Motto: Hlavně se z toho ne.....t
avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 23.01.2007 18:32:36

S velkým zaujetím jsem si přečetl článek na beh.cz. A souhlasím s ním. Upřímně, nechápu některé podrážděné reakce v komentářích. Autor článku nikomu běhat nezakazuje, nikomu nenařizuje, jestli se může nebo nemůže maratonu zúčastnit. Je to jen konstatování strohé a velmi smutné pravdy. Osobně pracuji u bezpečnostní složky a tak jednou za rok musím v práci absolvovat dvanáctiminutový běžecký test (nebo spíš musel jsem ještě v roce 2005). Bylo mi hodně smutno, když jsem druhého v pořadí předběhl o dvě kola, tj. o osm set metrů! Podotýkám druhého v pořadí asi ze třiceti lidí, kteří se tohoto testu zúčastnili! V roce 2006 už v naší „firmě“ dvanáctiminutový test zrušili a nahradili ho běžeckým testem na jeden kilometr s limitem šest minut! To je podle mě trapné. Na to, abych překonal kilometrovou vzdálenost za šest minut, nemusím běžet, ale stačí k tomu rychlá chůze. Stejně je to s maratonem. Poprvé jsem si ho zkusil loni v květnu na PIMu a uběhl ho bez nějakých problémů pod tři hodiny. Přesto nemám pocit, že bych dokázal něco mimořádného. U nás se z maratonské tratě udělal mýtus a na každého, kdo ho zvládne se pohlíží skoro jako na hrdinu. Ale proč? Co je na tom v dnešní době mimořádného uběhnout 42,195 km? Jako na něco úžasného se na to pohlíží jen z toho důvodu, že současná konzumní společnost myslí jen na své pohodlí, na majetek, na to jak si bezpracně užívat. A ve stínu toho si nedokážou přiznat fakt, že jejich fyzická kondice je otřesná. A když jim to někdo otevřeně napíše, cítí se uraženi. Argumenty jako „co bylo, bylo“, „nám nejde o čas“ apod. jsou směšné. To, že dříve bylo daleko více lidí, kteří dokázali uběhnout maraton pod tři hodiny nemůžeme přece zdůvodňovat tím, že tu byl jiný režim. Tak samo by starší generace o té dnešní mohla říct, že máme lepší podmínky pro trénink, lepší obuv, lepší stravu… A to, že někdo píše, že mu nejde o čas je k smíchu. Proč potom, když už jednou maraton absolvoval, ho běží znovu? Myslím, že kvůli tomu, aby se zlepšil. Chtít dosahovat lepších výsledků je přirozena lidská vlastnost. Pokud tomu tak není, tak je někde chyba.

avatar

Liberec

Celkem 2137 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:20:42 (2007)

m.thums muž 23.01.2007 18:52:13

Jseš fakt dobrej…

Motto: Hlavně se z toho ne.....t
avatar

Brno

10 km: 0:42:29 (2007)
půlmaraton: 1:30:54 (2007)
maraton: 3:41:49 (2007)

Pavel muž 23.01.2007 18:57:17

Tak a já podepisuju jak příspěvek Justíny tak Vlastův. Ale hlavně, jak v diskuzi pod článkem uvedl eN – Šport je odvodený od slova di sportare = zabávať sa.

avatar

Ostrava

10 km: 0:42:08 (2007)
půlmaraton: 1:33:38 (2007)
maraton: 3:36:11 (2006)

Rosťa Ostravak muž 23.01.2007 20:01:49

Plně s tvým názorem souhlasím VlastoK.

Motto: http://www.bezvabeh.cz
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 23.01.2007 20:03:06

[quote=VlastaK]S vel­kým zaujetím jsem si přečetl článek na beh.cz. A souhlasím s ním. Upřímně, nechápu některé podrážděné reakce v komentářích. Autor článku nikomu běhat nezakazuje, nikomu nenařizuje, jestli se může nebo nemůže maratonu zúčastnit. Je to jen konstatování strohé a velmi smutné pravdy. Osobně pracuji u bezpečnostní složky a tak jednou za rok musím v práci absolvovat dvanáctiminutový běžecký test (nebo spíš musel jsem ještě v roce 2005). Bylo mi hodně smutno, když jsem druhého v pořadí předběhl o dvě kola, tj. o osm set metrů! Podotýkám druhého v pořadí asi ze třiceti lidí, kteří se tohoto testu zúčastnili! V roce 2006 už v naší „firmě“ dvanáctiminutový test zrušili a nahradili ho běžeckým testem na jeden kilometr s limitem šest minut! To je podle mě trapné. Na to, abych překonal kilometrovou vzdálenost za šest minut, nemusím běžet, ale stačí k tomu rychlá chůze. Stejně je to s maratonem. Poprvé jsem si ho zkusil loni v květnu na PIMu a uběhl ho bez nějakých problémů pod tři hodiny. Přesto nemám pocit, že bych dokázal něco mimořádného. U nás se z maratonské tratě udělal mýtus a na každého, kdo ho zvládne se pohlíží skoro jako na hrdinu. Ale proč? Co je na tom v dnešní době mimořádného uběhnout 42,195 km? Jako na něco úžasného se na to pohlíží jen z toho důvodu, že současná konzumní společnost myslí jen na své pohodlí, na majetek, na to jak si bezpracně užívat. A ve stínu toho si nedokážou přiznat fakt, že jejich fyzická kondice je otřesná. A když jim to někdo otevřeně napíše, cítí se uraženi. Argumenty jako „co bylo, bylo“, „nám nejde o čas“ apod. jsou směšné. To, že dříve bylo daleko více lidí, kteří dokázali uběhnout maraton pod tři hodiny nemůžeme přece zdůvodňovat tím, že tu byl jiný režim. Tak samo by starší generace o té dnešní mohla říct, že máme lepší podmínky pro trénink, lepší obuv, lepší stravu… A to, že někdo píše, že mu nejde o čas je k smíchu. Proč potom, když už jednou maraton absolvoval, ho běží znovu? Myslím, že kvůli tomu, aby se zlepšil. Chtít dosahovat lepších výsledků je přirozena lidská vlastnost. Pokud tomu tak není, tak je někde chyba.[/quote] K tomu bych si dovolil poznamenat snad jen,že motivy lidského konání jsou natolik různorodé,že zredukovat motiv účasti na dalším maratonu pouze touhou po zlepšení času,je absolutním nepochopením většiny běhající populace. Jo a bych nezapomněl : to jste to tam v těch ozbrojených složkách aspoň po stránce fyzické většinou „pěkní sráči“. :-))))

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 23.01.2007 20:12:34

dovolím si ještě k Milanovi doplnit, že taky málokdo (narozdíl od ozbrojených složek) má sportovní aktivity hrazené z peněz nás daňových poplatníků (tedy i většiny z těch ostouzených pomalíků) a může je provozovat v rámci své pracovní doby. Za těchto podmínek by jistě i sportovní výkony celé řady civilistů šly zásadně nahoru.

avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 23.01.2007 20:31:38

[quote=milan]Jo a bych nezapomněl : to jste to tam v těch ozbrojených složkách aspoň po stránce fyzické většinou „pěkní sráči“. :-))))[/quote] S tím, Milane, bohužel, musím zcela souhlasit.

[quote=Jecminek­.Maselnik]dovo­lím si ještě k Milanovi doplnit, že taky málokdo (narozdíl od ozbrojených složek) má sportovní aktivity hrazené z peněz nás daňových poplatníků (tedy i většiny z těch ostouzených pomalíků) a může je provozovat v rámci své pracovní doby. Za těchto podmínek by jistě i sportovní výkony celé řady civilistů šly zásadně nahoru.[/quote] Ani v ozbrojených složkách, aspoň u té největší v republice (Policie ČR), nejsou podmínky pro sportovní aktivity takové, jak si možná myslíš. Ale tohle je už téma na mailovou korespondenci a ne pro toto fórum. Kdybys chtěl vědět detaily, tak piš na vlasta.ka@seznam.cz

avatar

Celkem 8176 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:34 (2008)
půlmaraton: 1:27:42 (2007)
maraton: 3:23:51 (2007)

lastboyscout muž 23.01.2007 22:53:12

[quote=VlastaK]S O­sobně pracuji u bezpečnostní složky a tak jednou za rok musím v práci absolvovat dvanáctiminutový běžecký test (nebo spíš musel jsem ještě v roce 2005). Bylo mi hodně smutno, když jsem druhého v pořadí předběhl o dvě kola, tj. o osm set metrů! Podotýkám druhého v pořadí asi ze třiceti lidí, kteří se tohoto testu zúčastnili! V roce 2006 už v naší „firmě“ dvanáctiminutový test zrušili a nahradili ho běžeckým testem na jeden kilometr s limitem šest minut! To je podle mě trapné. Na to, abych překonal kilometrovou vzdálenost za šest minut, nemusím běžet, ale stačí k tomu rychlá chůze. Stejně je to s maratonem. Poprvé jsem si ho zkusil loni v květnu na PIMu a uběhl ho bez nějakých problémů pod tři hodiny. Přesto nemám pocit, že bych dokázal něco mimořádného. U nás se z maratonské tratě udělal mýtus a na každého, kdo ho zvládne se pohlíží skoro jako na hrdinu. Ale proč? Co je na tom v dnešní době mimořádného uběhnout 42,195 km? Jako na něco úžasného se na to pohlíží jen z toho důvodu, že současná konzumní společnost myslí jen na své pohodlí, na majetek, na to jak si bezpracně užívat. A ve stínu toho si nedokážou přiznat fakt, že jejich fyzická kondice je otřesná. A když jim to někdo otevřeně napíše, cítí se uraženi. Argumenty jako „co bylo, bylo“, „nám nejde o čas“ apod. jsou směšné. To, že dříve bylo daleko více lidí, kteří dokázali uběhnout maraton pod tři hodiny nemůžeme přece zdůvodňovat tím, že tu byl jiný režim. Tak samo by starší generace o té dnešní mohla říct, že máme lepší podmínky pro trénink, lepší obuv, lepší stravu… A to, že někdo píše, že mu nejde o čas je k smíchu. Proč potom, když už jednou maraton absolvoval, ho běží znovu? Myslím, že kvůli tomu, aby se zlepšil. Chtít dosahovat lepších výsledků je přirozena lidská vlastnost. Pokud tomu tak není, tak je někde chyba.[/quote] Napsal jsi to, Vlasto, skutečně poutavě. Ale!! Píšeš cituji:„Stejně je to s maratonem. Poprvé jsem si ho zkusil loni v květnu na PIMu a uběhl ho bez nějakých problémů pod tři hodiny. Přesto nemám pocit, že bych dokázal něco mimořádného“

Jak s tím korespondují slova Miloše Škorpila na Tvojí adresu :„Vlastimil Kacíř – běžec od pána boha. Bohužel nemá asi potřebu být skutečně dobrý. Fyzické předpoklady k tomu má ale jedinečné. Pokud by jednou propadl běhu naplno, mohli bychom o něm vcelku dost slyšet.“?

Víš, o málokom z nás tady na fóru ( a asi i na policejní akademii) se dá říct, že jsme „běžci od pánaboha“ a „máme jedinečné fyzické předpoklady“ jako Ty…

Motto: The sky is blue, water is wet, women have secrets. Who gives a fuck? السماء زرقاء, ماء مبلّلة, نساء ي
avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 24.01.2007 08:42:39

Možná právě proto to koresponduje se slovy Miloše Škorpila. Kdybych maraton zaběhl pod 2:20 hod. mohl bych to považovat za něco mimořádného, protože to se spoustě lidem nikdy v životě nepovede. Ale zaběhnout maraton pod tři hodiny, to podle mě při pravidelném a správně vedeném tréninku zvládne každý zdravý dospělý chlap ve věku kolem pětadvaceti až pětatřiceti let.

avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 24.01.2007 09:11:32

vlastak: možná je ti to k smíchu, ale já jsem z těch, kteří se hrdě hlásí ke lhostejnosti z osobáků. ano, vždy se při závodě snažím běžet na své max, ale postavím se na start znovu a znovu, i když nebudu mít motivaci udělat si osobák. život je pestřejší než dosažení osobních rekordů v běhu. osobně se realizovat můžeš více způsoby. to ale nic nemění na tom, že mám úctu k výkonům vás, opravdových závodníků, a nijak nesnižuji vaše snažení. myslím si ale, že vaše skupina je jen malou částí běžeckého hnutí a asi vždy bude. čím větší bude počet běhajících, tím větší bude počet ambiciozních běžců a vzroste kvalita sportovního pole a třeba se jednou dočkáme špičkových reprezentantů. kdyby však mělo docházet k pohrdání nad motivací a výkony běžců obecně, těžko se pořadatelé dočkají větší účasti na svých závodech. já, hobby běžec, prostě nebudu chtít poslouchat podobné narážky, že před lety to byly výkony…, to si raději půjdu zaběhat s deseti kamarády do lesa. když se bude jakákoliv skupina běžců vydělovat (závodníci, orienťáci nebo já nevím, kdo ještě), zůstane izolována. k článku na beh.cz: bývá zvykem text, který vyjadřuje osobní názor, podepsat. rovněž se nemůžu zbavit pocitu, že si SOBZ tímto článkem udělal trochu medvědí službu.

avatar

Brno (Újezd u Brna)

Celkem 12770 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:33:41 (2009)
maraton: 3:40:27 (2007)

Stanislav Junga muž 24.01.2007 09:49:46

[quote=VlastaK]­..... Ale zaběhnout maraton pod tři hodiny, to podle mě při pravidelném a správně vedeném tréninku zvládne každý zdravý dospělý chlap ve věku kolem pětadvaceti až pětatřiceti let.[/quote] Není to tak jednoduché, pokud nemáš k vytrvalostním sportům zrovna vlohy a sportovní minulost (viz. definici aerobního tragéda), pak by tě takový výkon stál neúnosné množství natrénovaného času, který většina lidí nemá, kvůli zaměstnání/živ­nosti, rodině, jiným koníčkům apod. I takové lidi ale běhání baví, v rámci možností do tréningu dají dost úsilí, a můžou je celkem znechutit poznámky o jejich špatné kondici a bezcennosti jejich výkonů. Nepochybuji, že pro tebe je v pohodě zaběhnout maraton pod 3h a nepovažuješ to za nic mimořádného, ale zkus v sobě najít trochu empatie a uznat, že pro někoho je životní výkon maraton pouze uběhnout.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.01.2007 10:45:47

Suhlasim aj s clankom aj s nazormi tych, pre ktorych je vykon vobec maraton dokoncit, ci im na casoch a osobakoch az tak nezalezi. Clanok neodsudzoval tych, co chcu tuto vzdialenost zdolat- treba citat pozorne. Ani nikoho neodsudzoval, ked nevie zabehnut xxxx m na 12 minutovke. Snad len poukzal na to, ze kazdy vykon je relativny. Tak ako pre niekoho zdolanie hranice 4h moze byt vrcholny vykon, pre ineho to mozu byt 3h, 2:30 alebo 2:20. Medzi tymito vykonmi samozrejme existuje objektivny rozdiel (ktory je subjektivne v podstate rovnaky- prekonanie osobnej bariery) a autor si dovolil na tento rozdiel poukazat. Nevidim v tom problem. Ak sa mi hodnotenie nepaci, mozem ho ignorovat a nazyvat sa sportovcom, bezcom, ci dokonca borcom. Ved pri behani (a kazdom sporte) ide hlavne o pocit vlastneho uspokojenia, a ci uz bezec dostane aj externe ocenenie (trebars aj v oznaceni vyborny, dobry, sportovec…), zalezi na objektivnych vykonoch. Kto chce, moze sa na ne pozerat, kto nechce, nemusi. Ad talent- to uz tu bolo prepierane viac razy. Vacsinou to ale tak v zivote byva- to co sa nam dostane bez prekonavania velkych prekazok, ci lahsie ako inym, si vacsinou menej vazime a nevieme tak ocenit, ako to, za co sme museli cedit krv. Tak to je, v tom spravodlivost neexistuje. A mozna je to aj dobre, inak by sme mali na kazdom kroku iba dokonalych ludi. Prave spojenie velkeho talentu s vynimocne tvrdou a oddanou pracou moze priniest vynimocne vykony/ciny- preto je to tak vzacne.

avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 24.01.2007 10:57:24

Je to fakt hodně zajímavá diskuse ! Vlasta dal slovo do pranice – 3:00 pro zdravého trénujícího chlapa :-)) Článek píše o hranici 4:00 pro lidi do 39 let (pokud se nepletu). Snad všichni tady běhají hlavně pro radost, ty časy jsou fakt zavádějící a já je neberu vážně. No ale na mne zrovna ty časy sedí. 3 hodiny je nedostižný limit a 4 hodiny jako maximum pro člověka v kristových letech. Jinak by to mne osobně neuspokojilo. Běhání mi dělá radost obecně, maraton není ničím vyjímečným. Ten článem mi přijde užitečný, protože zdravě přemýšlející člověk se od běhání nenechá odradit, ale naopak ho to může „nakopnout“ (viz má maličkost, aktuálně bez kondice…)

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.01.2007 11:19:48

já Ti nevím Ráky, myslíš, že když chce mít někdo lepší osobák než známý či kdokoli jiný, je jeho primární motivací snaha považovat se za lepšího člověka? To jistě není pravidlo. V tom souhlasím s VlastouK a jeho názorem na přirozenou soutěživost. I když Tě třeba čas až tak netrápí, věřím, že skoro každý při pohledu do výsledků aspoň na chvilku popustí místo úvahám jako přidat minutku, mohl jsem být o 2 místa výše atp. Myslím, že srovnávání je důležité, ale neméně důležité je odhadnout, s kým má smysl se srovnávat

avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 24.01.2007 11:20:42

[quote=Radek]vlas­tak: možná je ti to k smíchu, ale já jsem z těch, kteří se hrdě hlásí ke lhostejnosti z osobáků. ano, vždy se při závodě snažím běžet na své max, ale postavím se na start znovu a znovu, i když nebudu mít motivaci udělat si osobák. život je pestřejší než dosažení osobních rekordů v běhu. osobně se realizovat můžeš více způsoby.[/quote] Radku, pokud cítíš lhostejnost ke svým osobákům, proč máš potom ve svém běžeckém profilu uvedeny své nejlepší časy z různých tratí? Já osobně si je tam píšu proto, že jsem na ně svým způsobem hrdý. A myslím si, že každý na tomto fóru. Jinak by je tam přece nepsal. A pokud už si dá ten čas a tu práci a napíše je, pak mu určitě nejsou lhostejné. To, že se můžeš realizovat v životě více způsoby a že není jen běh, to je pravda. Taky to je jeden z důvodu, proč ani já nedosahuji špičkových výkonů, i když bych na to asi měl. Ale nevidím v tom smysl svého života. Závody mě uspokojují a beru je taky jako setkání s lidmi, se kterými si mám co říct. A pokud si při některém závodě zaběhnu osobák, nebude mi to lhostejné, ale s radostí a jistou pýchou si ho zapíšu do svého běžeckého profilu.

Myslím si, že taky nijak nesnižuji výkony ostatních běžců. Stejně, jako mě potěší, když mě při závodech povzbudí někdo, kdo je mnohem lepší než já a je už dávno v cíli, tak i já se snažím povzbuzovat běžce, kteří dobíhají daleko za mnou. A těší mě, když třeba v těžkém stoupání, které už by v klidu vyšli, se díky mému povzbuzování rozběhnou. A v cíli si s nimi rád popovídám, protože v mých očích nejsou horší kvůli tomu, že doběhli třeba deset nebo dvacet minut za mnou.

avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 24.01.2007 11:27:11

[quote=Pem]Je to fakt hodně zajímavá diskuse ! Vlasta dal slovo do pranice – 3:00 pro zdravého trénujícího chlapa :-))[/quote] Ne, to nebylo slovo do pranice. To už tu kdysi dal Ondra, ale s časem 2:30 hod. Do té diskuze tenkrát jsem se nezapojoval, protože nepovažuji za realné, aby zdravý pravidelně trénující člověk zaběhl maraton v tomto čase, aniž by k tomu měl předpoklady. Ale čas 3:00 hod. už za reálný považuji.

avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 24.01.2007 11:53:53

vlastak: osobáky uvádím v profilu proto, aby si každý udělal představu, s kým má tu čest po běžecké stránce (rozuměj tragéd). navíc dnes bych se jim zdaleka nepřiblížil… pokud bych se chtěl něčím chlubit, rozhodně ne svými běžeckými osobáky :)

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.01.2007 12:08:41

Ráky: to pohrdání ostatními je špatně, ať je rozdíl ve výkonnosti jakýkoli a i obor jakýkoli, klidně i jiný než sport. Někdo to holt má v sobě a vyhovuje mu to. Budeme-li k němu přistupovat proto s despektem, chováme se vlastně stejně jako on. Správně by Ti ho mělo být nejspíš líto i když je to těžké;-) A bylo vás tam 12 a týpek jenom jeden, takže to není pravidlo;-)

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.01.2007 12:27:26

Já Ti Jardo nerozumím, jak to myslíš, ale jistě dobře. Rozhodně panuje shoda v tom že rychlejší nerovná se nutně lidsky lepší, ač si to může někdo myslet.

avatar

Raškovice okr. FM

Celkem 7705 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:18 (2010)
půlmaraton: 1:29:55 (2011)
maraton: 3:17:01 (2010)

minusak muž 24.01.2007 13:47:00

[quote=Pem]Tochu off topic – Třeba má autor článku pravdu, tedy že spousta maratoncu je bez kondice (bylo by zajimavé mít statistiku PIMu podle časů a věku detailněji) – o tom je možné spekulovat. Pak jsem tu četl, že mládež je na tom taky kondičně špatně… No a z médií slyším, že lidi jsou obézní aj. Trápí někoho z Vás, že na ty skutečně nesportující lidi platíte daně ? Myslím ty nemocné, kteří si to objektivně zavinili životosprávou. Mě teda ano. V ČR můžou nastat problémy s důchodovým systémem (stárnutí populace), ale taky s rostoucími výdaji na zdravotnictví. Možná bych nespoléhal na důchody v roce 2040…[/quote] Taky jsem vždycky nechápal ,proč vlády a doktoři nepodporují zdravý způsob života, ale když jsem o tom uvažoval hloub, tak kdyby lidi začli žít zdravě, nekouřit, nebyli obézní a začli sportovat, mohlo by to způsobit ekonomickou katastrofu. Je na tom založen daňový systém a nikdo nevymění kanapíčko,bůček a TV Novu za zdraví. Výsledek takového referenda je předem jasný.

Motto: Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí
avatar

Praha - Radlice

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:06 (2007)
půlmaraton: 1:51:22 (2005)
maraton: 3:53:22 (2008)

Jitka žena 24.01.2007 14:50:48

[quote=VlastaK]…

Je to jen konstatování strohé a velmi smutné pravdy. …

........současná konzumní společnost myslí jen na své pohodlí, na majetek, na to jak si bezpracně užívat. A ve stínu toho si nedokážou přiznat fakt, že jejich fyzická kondice je otřesná. ........

...... „nám nejde o čas“ apod. jsou směšné. To, že dříve bylo daleko více lidí, kteří dokázali uběhnout maraton pod tři hodiny nemůžeme přece zdůvodňovat tím, že tu byl jiný režim. Tak samo by starší generace o té dnešní mohla říct, že máme lepší podmínky pro trénink, lepší obuv, lepší stravu… A to, že někdo píše, že mu nejde o čas je k smíchu. Proč potom, když už jednou maraton absolvoval, ho běží znovu? Myslím, že kvůli tomu, aby se zlepšil. Chtít dosahovat lepších výsledků je přirozena lidská vlastnost. Pokud tomu tak není, tak je někde chyba.[/quote] Ale Vlasto, tak to nevidím! Jakápak „smutná pravda“! Je naopak super, že dnes každé větší město je schopno uspořádat maraton s účastí několika tisíc anebo aspoň několika set lidí, kteří ho doběhnou… Tak to dřív nebylo. Paráda, rozhodně mnohem lepší, než v dobách, kdy maraton zvládlo víc běžců pod 3 hodiny, zatímco ostatní leželi u televize a i kdyby je náhodou napadlo vyběhnout, zcela jistě by jim v tom bránil stud – a tisíce dalších důvodů.

Proč by každému mělo jít o čas? Co je směšného na tom, jít si prostě zaběhat, radovat se z volnosti… a jednou za čas si dopřát tu úžasnou euforii při běhu třeba Prahou spolu s tím milým běhajícím davem (poněkud odlišným od davu např. v předvánočním supermarketu…)? Proč by mělo být chybou nechtít dosahovat lepších časů, jen si to užívat? Třeba má ten dotyčný – pro Tebe směšný – úplně jiné priority, třeba dosahuje stále lepších výsledků v nějaké jiné činnosti – není tedy bezva, že k tomu ještě stihne trochu běhat? Že umí pěkně aktivně relaxovat?

Co to tady píšeš? Já souhlasím s tím, že my tragédi nemáme skvělou kondici (ale ani otřesnou!!!) – tak to prostě je, však se taky nikde nekasáme, ale nesouhlasím, že by snad náš přístup k běhání byl „smutný“, „směšný“ nebo „chybou“ apod. … Nebo jsem Tě, Vlasto, nějak špatně pochopila?

V každém případě Tě můžu ujistit, že já (určitě nejen já) maratony běhám znovu hlavně pro tu jejich atmosféru, pro ten nezapomenutelný zážitek, pro lidi, které tam vidím, pro krásy těch míst… Snažím se co nejrychleji, to jo, ale protože mě to baví a chci vydat to svoje maximum – jen tak… Vím přece dobře, že i když se dočista zničím, nikoho svým časem neohromím…

Zkus se na věci dívat i z jiných úhlů pohledu, než je ten Tvůj. Každý jsme jiný – a čím víc se nás bude aspoň trochu pravidelně hejbat, tím líp – každá duše, kterou přesvědčím o kráse a smyslu běhu, stojí za to – a to se mi těžko povede, když budu hlásat, jak je nezbytně nutné mít maraton pod 3 hoďky…

Omlouvám se, že jsem se tak rozjela – a třeba leccos i opakuju, protože jsem v rozčilení ani všechny reakce nepřečetla…

avatar

Valašské Meziříčí

10 km: 0:39:47 (2011)
půlmaraton: 1:30:56 (2009)
maraton: 3:21:59 (2008)

Tečko muž 24.01.2007 15:03:26

To Jitka:

Páááni, to byla ale jízda. Klobouk dolů. A díky za Tragédy, minulé, součsné i budoucí.

Motto: ... kdo se vyhne klíči, vyhne se i míči ...
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.01.2007 15:21:00

To Jitka- urcite si Vlastu K spatne pochopila. Precitaj si jeho reakciu este raz- v kontexte s povodnym clankom (tiez odporucam citat 2×) a zistis, ze ziadnych tragedov nenapadal, ani neodradzoval. Zas sa potvrdilo, ze rozculenie nie je dobry radca.

avatar

Praha(Prokopák, ale i jinde..)

10 km: 0:45:49 (2007)
půlmaraton: 1:39:40 (2007)
maraton: 3:47:13 (2007)

Frajer muž 24.01.2007 15:35:26

Myslím, že celý ten původní článek ( od pro mne anonymního autora), který dal vzniknout tak bohaté a jistě i zajímavé diskusi byl poněkud nešťastný. A to je opravdu velmi mírně řečeno.Když jsem tak v pondělí , úterý pobíhal po mých běžeckých pěšinkách, snažil jsem si v hlavě srovnat co asi tak autora vedlo k tomu, že použil takovou dikci. Jistě je pravdou to, že je asi méně těch co zaběhnou slušné časy. Pravdu je asi také to, že splnit si limit v Cooperově testu asi taky každý nedokáže. Ale to je ais tak vše ,a stačilo na to pár vět. A přidat k nim dostatek úcty , tolerance a pokory, tak ani tato mnohy napjatá dikuse nemusela vzniknout. Překvapuje mne , že autor( pokud tedy foto u článku patří autorovi) nemá dostatek rozhledu, a nedokáže svět vidět v jeho nejširším záběru a ve všech souvislostech. Je to škoda, protože faktické části článku se až tolik vytýkat nedá . Bohužel zahleděnost jen do sebe , a njednu stránku věci, bývá častou chybou profesionálů. A tak teď tápu kam se mám zařadit já – v Cooperově testu jsem se dostal lehce nad pro mne potřebné tři kilometry,a v maratonu v oficiálním čase lehce nad čtyři hodiny ? Mimochodem znáte modifikaci Cooperova testu pro plavání ? Kdo z těch co dají těch 12 minut na dráze a jsou vynikající , zvládne totéž v bazénu ? Stejně tak mi přijde malinko úsměvné , když autor bije na poplach s tím jaké se běhají časy a na stejné stránce jsou uváděny odkazy na tréninkové deníky pro ambiciozní běžce s časem 3:30 . Většině z nás jde přece jen a jen o zábavu, o nic jiného, mezi těmi co nemají tu kondici , nebo nemají na to zaběhnout pod čtyři hodiny je jistě spousta těch co jsou jinak úspěšní, věnují se práci, rodině, veřejně prospěšným pracem, zachraňují životy a podobně ..a tohle je pro ně jen a jen ventil. Nepochybně se každý z těch co běhají pravidelně snaží zaběhnout nejlépe, záměrně píšu nejépe a ne naplno. To je podstatný rozdíl mezi tím kdo si to užívá, a tím komu jde v první řadě o čas. Omlouvám se moc mi to mluví , ale nedostek pokory, úcty a tolerance mne vždycky tak nějak lidsky zabolí.

Michal

avatar

Praha - Radlice

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:06 (2007)
půlmaraton: 1:51:22 (2005)
maraton: 3:53:22 (2008)

Jitka žena 24.01.2007 15:36:40

[quote=Mato]To Jitka- urcite si Vlastu K spatne pochopila. Precitaj si jeho reakciu este raz- v kontexte s povodnym clankom (tiez odporucam citat 2×) a zistis, ze ziadnych tragedov nenapadal, ani neodradzoval. Zas sa potvrdilo, ze rozculenie nie je dobry radca.[/quote] Ale já to ve skutečnosti zas tak neprožívám, už jsem to přečetla, prima diskuze, ale podruhé nee – to si jdu radši zaběhat :D

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.01.2007 16:16:39

2Frajer: tak Ti nevím, jestli jsme četli ten samý článek. Kde je v něm pro pána nedostatek úcty, případně co by tam měla dělat pokora? Vždyť jde o prosté konstatování faktu, jak je to s fyzickou kondicí vs maratonské výkony kolem 4 hodin. I zde ve fóru byla před časem vystavena tabulka, na jaké rychlosti začíná běh (před během tam byl tuším walk, slow jog, jog......) a ta byla dosti tvrdá (dá se asi říci, že svým způsobem odpovídala tom cooperu). Dokonce ve svém článku i autor uvádí, že se omluví všem „čtyřhodiňákům“, kteří coopera dají. Nijak nesnižuje snahu pomalých běžců, pouze uvádí, že prostě nemají vynikající kondici, což je nejspíše u většiny z nás pravda. Jestli navíc dáš na coopera 3 kiláky, jsi z obliga a napiš si o omluvu;-)

avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 24.01.2007 16:59:02

[quote=Frajer]Mys­lím, že celý ten původní článek ( od pro mne anonymního autora)… …Překvapuje mne , že autor( pokud tedy foto u článku patří autorovi) nemá dostatek rozhledu, a nedokáže svět vidět v jeho nejširším záběru a ve všech souvislostech…[/qu­ote] Autorem, alespoň podle mého soudu, je pan Dvořák (alespon to vyvozuji z podpisů komentářů; správce maratonských tabulek) – osobně nechápu, proč se pod něj nepodepsal svým jménem. Na fotce je pan Cooper. K plavání: tam se vsouvá další problém – plavání není jen o kondici, ale i o technice, která je dost výrazným faktorem ovlivňující výsledek (jediná a podstatná výstupní hodnota testu)

(Dám na Jitku, jdu se raději vyklusat…)

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Praha

pug muž 24.01.2007 17:22:18

[quote=Jecminek­.Maselnik]2Fra­jer: tak Ti nevím, jestli jsme četli ten samý článek. Kde je v něm pro pána nedostatek úcty, případně co by tam měla dělat pokora? Vždyť jde o prosté konstatování faktu, jak je to s fyzickou kondicí vs maratonské výkony kolem 4 hodin. I zde ve fóru byla před časem vystavena tabulka, na jaké rychlosti začíná běh (před během tam byl tuším walk, slow jog, jog......) a ta byla dosti tvrdá (dá se asi říci, že svým způsobem odpovídala tom cooperu). Dokonce ve svém článku i autor uvádí, že se omluví všem „čtyřhodiňákům“, kteří coopera dají. Nijak nesnižuje snahu pomalých běžců, pouze uvádí, že prostě nemají vynikající kondici, což je nejspíše u většiny z nás pravda. Jestli navíc dáš na coopera 3 kiláky, jsi z obliga a napiš si o omluvu;-)[/quote] Tak mně se vůbec nechtělo do tohoto tématu zasahovat, protože to je kravina. Ale musím s frajerem souhlasit. Podle mne se nedostatek úcty a pokory anonymního autora projevil v tom, že se pokouší nacpat do tabulky lidi, kteří o to sami nestojí a je jim to jedno a ještě má tu drzost polemizovat o jejich morální oprávněnosti nazývat se běžci či sportovci nebo …a vůbec. A ještě je tak nesoudný, že ve vysvětlujícím článku tvrdí, že většina diskutujících zpochybňuje Cooperův test, místo konstatování, že lidsky ujel. Toho zpochybňování jsem si moc v diskusi nevšiml. Na mně to celé budí dojem, že autor hodnotí lidi dle odpovědi na otázku „za kolik to máš?“. Pokud někdo stojí o to, aby jeho výkon byl hodnocen a porovnáván za určitým účelem, je zpravidla členem nějakého sportovního klubu. Fakt, že se autor podivného článku nechce vnitřně srovnat s kategorií rekreační běžci, nechci snad ani podrobovat úvaze. Mně si při čtení toho článku vybavila vzpomínka ze školního věku: na hřišti stojí tělocvikář(magor jak noha) se stopkama a měří kolečka. Pak udělá „vyhodnocení“ a kdo se vešel, může hrát fotbal a zbytek není hoden a musí běhat dál. Přitom neví, a ani se neptal, co ty děti láká nebo kde leží jejich priority. Hlavně, že tabulka je vyplněna a „viník“ nese následky.

avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 24.01.2007 17:30:19

[quote=VlastaK]Mož­ná právě proto to koresponduje se slovy Miloše Škorpila. Kdybych maraton zaběhl pod 2:20 hod. mohl bych to považovat za něco mimořádného, protože to se spoustě lidem nikdy v životě nepovede. Ale zaběhnout maraton pod tři hodiny, to podle mě při pravidelném a správně vedeném tréninku zvládne každý zdravý dospělý chlap ve věku kolem pětadvaceti až pětatřiceti let.[/quote] Ahoj Vlasto,

vzhledem k tomu, že se osobně známe, vím o Tvých výkonech i něco o Tvém tréninku, rád bych Ti upřímně napsal, že Tvůj postoj není zcela objektivní, a že se podle mě mýlíš. Souhlasím s Milošovými slovy o tom, že jsi „běžec od pána boha“ a tím kritičtejší k Tobě musím být. Upřímně, Tvoje úsilí a naběhané kilometry před prvním maratónem (potažmo závodem na 10 km) by právě velké části z nás (možná bychom, vyjádřeno v procentech, dospěli k číslům, které uvádí autor článku ve své tabulce) nestačilo ani k tomu, abychom pokořili zmíněnou hranici 4 hodin. Vlasto, máš pro atletiku opravdu velký talent, ale to Tě neopravňuje k tomu, myslet si, že většina zdravých a pravidelně sportujících mužů by si, na zkoušku, mohla bez nějakých velkých problémů zaběhnout maratón pod tři hodiny… Vzpomněl jsem si hned na knížku Oty Pavla „Pohár od pána boha“ (doporučuju Ti si jí přečíst), kde se autor v jedné z povídek pokouší o jakou-si vědecko fantastickou vizi a popisuje průběh a hodnocení Olympijských her budoucnosti, kde nejsou hodnoceny jen samotné výkony, ale zohledňuje se také míra talentu a toho, co musel sportovec pro svůj výkon udělat, odtrénovat, vydřít… Zkrátka, Vlasto, chtěl bych Ti říct, že pokud bys něměl talent, který máš, po tom, co sis odběhal před prvním maratónem bys zmíněnou hranici 4 hodin možná ani nepokořil a nemohl bys tedy napsat svůj příspěvek. Pak bys třeba, jako já teď tady, psal někomu s Tvým talentem něco v tom smyslu, co se pokouším napsat já Tobě. Snad Tě neurazím tím, když řeknu, že mě štvou lidi, jako jsi Ty (a znám je z mnoha dalších sportů, kolem kterých jsem se v životě ochomýtal), kteří nechtějí, nebo nejsou ochotní plně rozvinout svůj potenciál, který jim byl dán. S trochou nadsázky o Tobě můžu říct, že bys mohl být dalším Zátopkem, Kantorkem, Davidem, Štefkem, Chudomelem… jako o jiných můžu říct, že mohli být dalším Zarembou, Jablonickým, Danešem, Pribilincem, Rakoncajem… ale nestali se jimi. A vrcholu dosahují mnohdy právě sportovci, kteří nemají zdaleka takový fyziologický potenciál a talent, jaký je pro vrcholový sport důležitý, ale dokáží tento nedostatek vykompenzovat úsilím, vůlí a prací na sama sobě. A o i tom, nebo právě o tom sport je. Na druhou stranu chápu, že ne každý se chce stát vrcholovým sportovcem, i když by mohl – je to pochopitelné. Zdá se mi pak ale nesportovní a nefér vůči ostatním, když takoví lidé mluví jako Ty. Snad se na mě za to nebudeš zlobit.

S článkem, o kterém je tahle diskuse ve většině souhlasím, i když bych byl možná více pozorný při užívání pojmů sport/sportování, rekreační sport versus výkonnostní sport, rekreační sportovec versus atlet.

Hezký den všem! Ondra Uher

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
Nalezené položky: 116 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.