Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běžky jako alternativa zimního běžeckého tréninku [článek]

Běžky jako alternativa zimního běžeckého tréninku [článek]

Nalezené položky: 9 První Předchozí | 1 | Další Poslední

jsmetana muž 03.01.2011 00:04:09

Jak uvádí ve svých rozhovorech i reprezentant v běhu na lyžích Lukáš Bauer, běh tvoří podstatnou část přípravy běžců lyžařů. Funguje to ale i obráceně? Pokusme se vyjmenovat několik důvodů, proč je možné běžecké lyžování využít nejen ke zpestření, ale především ke zlepšení běžecké sportovní výkonnosti v přípravě na sněhu.
Odkaz na článek

avatar

old dog muž 03.01.2011 14:04:20

Velmi fundovaně napsáno. Kdyby si to tak k srdci vzal i můj syn. Jiří Čivrný – starší, spíš starý.

avatar

Černé Voděrady

Celkem 21089,49 km
Minulý měsíc 74,15 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 03.01.2011 21:29:31

„…, nemusí mezi vašimi tréninkovými prostředky běžecké lyžování chybět. Zejména to s klasickou technikou. Proč? Výrazně zatěžuje oběhový systém běžce a přispívá tak ke zlepšení vašich funkčních předpokladů. …“

Proč „zejména klasika?“ – domnívala jsem se po zkušenostech se svými obvykle zcela zplavenými kamarády skejťáky, že bruslení je namáhavější? Sama běhám hlavně klasicky, ale uvažovala jsem, že v zájmu zlepšení fyzičky by to chtělo skejty. Tak teď nevím.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Coach muž 03.01.2011 23:15:31

>> MartiNo, 03. 01. 2011 21:29:31

Z pohledu běžců / nelyžařů / je klasická technika zcela jistě „dostupnější“ a může ji do tréninku zařadit téměř každý.Především jako alternativu rozvoje základní – aerobní vytrvalosti. Navíc má k běžeckému kroku na suchu rozhodně blíže než skating a zatěžuje tak více „běžecké“ svalové skupiny. To ale neznamená, ža bruslení není pro běžce vhodné – naopak, pokud jej zvládáte můžete oba styly běhu na lyžích úspěšně kombinovat.

avatar

old dog muž 04.01.2011 09:29:35

Dovolil bych si doplnit. V případě, že někdo bydlí poblíž tratí, které jsou pravidelně udržovány jak na klasiku tak i skejt, tak je prakticky jedno jakou techniku si zvolím. Osobně si myslí, že slabší lyžaři volí „na betonu“ raději bruslení (je rychlejší, není problém s mázou a je zcela jistě méně namáhavé). Pokud si však chcete dobře zajezdit i za barákem, tak vám nezbývá nic jiného než-li klasika. Po třetím projetí kilometrového okruhu máte k dispozici solidní stopu. Bruslit na neupraveném terénu, aby to nebylo totální zoufalství, dokáže pouze profesionál, a upravit si kilometrový okruh pro skejt svépomoci (dupáním sjezdovkami) trvá neskutečně dlouho a zpravidla vám to do rána zase ještě zachumelí. Pokud si chci klasiku nějak ztížit, tak stačí nemazat stoupací vosky. Sám klasiku příliš neovládám, ale o to více mě dovede uchvátit pohled na brilantní techniku Lukáše Bauera a časy jaké dokáže (dokážou) dosáhnout na 15 km jsou až neuvěřitelné. J.Čivrný (SEN).

avatar

DaliborB muž 04.01.2011 11:58:54

Díky za fajn článek. Podmínky pro lyžování jsou letos ideální, kdybych tak měl víc času, třeba za pár let.. Mě lyže (klasika) dokázaly vytáhnout z vleklého několikaměsíčního zranění zad zapříčiněného běháním na dráze. Postupně jsem se naučil i bruslení. Řekl bych k běhání nejideálnější doplňkový sport.

avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 05.01.2011 21:51:51

Na zasněžené Jizerské hory s tratěmi pro klasiku i bruslení upravovanými Jizerskou o.p.s. (http://www.jizerskaops.cz/) nedám dopustit…

Když ještě vyjde počasí, že ráno kolem 8. hodiny je na Bedřichově 16 pod nulou a moc se lidem tedy do stop nechce, je to úplný luxus! Tratě jsou pár hodin po úpravě ještě nejeté, nikde se s nikým nemusíte vyhýbat, prostě paráda. To pak kilometry naskakují, rampouchy na vousech rostou a plánovaný návrat na autobus se odkládá ;-)

SKOL! 8-)

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

10 km: 0:37:29 (2011)
půlmaraton: 1:30:22 (2011)
maraton: 2:59:04 (2010)

smiley muž 05.01.2011 22:02:12

>> old dog, 04. 01. 2011 09:29:35

Já začal s bruslením loni na konci sezóny, protože se mi nechtělo mazat klistr. Nebaví mě mazat klistrem, protože se celkem rychle sjede (asi by stálo za zkoušku zažehlit více vrstev). A navíc se na lyže pak dostává velké množství špíny, jehličí a podobně.

Taky mi celkem vadí, když se hodně mění teplota. Ráno k 20 pod nulou a když vyleze sluníčko, teploty se dostanou nad nulu. To aby s sebou člověk tahal celou paletu vosků, takže bágl. Já nejradši vyrazím jen s malou ledvinkou.

Na druhou stranu, když nejsou upravené tratě, tak je bruslení peklo a v tu chvíli upřednostňuji klasiku. Je to jako s kolem, chce to silničku i bika :-D

Motto: You can quit and they don't care... But you will always know!
avatar

10 km: 0:44:18 (2006)
půlmaraton: 1:40:38 (2008)

DaFeiFei muž 10.01.2011 10:26:57

>> MartiNo, 03. 01. 2011 21:29:31

Naučit se bruslení pro mne bylo mnohem jednodušší a přirozenější než naučit se klasiku. A to jsem začínal před 5 roky jako totální nelyžař. Bruslení občas nějakou chybu v technice odpustí, zatímco v klasice to bez techniky dost dobře nejde – alespoň mně:-)

Základem u klasiky je mazání, jak je již zmíněno, a u toho jsem se často zmýlil. S měnící se teplotou buď nalepený sníh nebo absolutně žádný odraz. Proto raději bruslení. Klasiku snad pouze pokud je vedle ujeté stopy hluboký sníh a zase sníh.

Bruslení je rychlejší a proto to člověk podvědomě ještě více kope a z toho jsou pak ti zplavení skejťáci.

Nalezené položky: 9 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.