Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Doplnok behu ľadové otužovanie?

Doplnok behu ľadové otužovanie?

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

flowik žena 27.07.2010 00:38:25

Zdravím.Najprv niečo o sebe.Mam 20 rokov som rekreačná bežkyňa,ak sa smiem tak nazvať:D.Tak 3krát do tyždňa cca 10km behám v prírode .Behám ,lebo robím aspoň niečo a pre tie endorfíny aj.Takto behám vyše roka,a mam to(dúfam:D) v génoch mama bola atlétka.A chcem sa spýtať:či by bolo vhodné začať s otužovaním-myslím tým pravidelne chodiť plávať do vody aj s teplotou pod desať stupňov(mám 56 kg a tuk na stehnách:D).Čítala som že môže dochádzať k naberaniu tuku -ale kde?Nie je to prekážka že som v podstate chudá a otužovanie je extrém? to bola prvá otázka.Druhá zaujímám sa o to kto vie porovnať endorfíny z triašky keď víde z vody?:D a endorfíny z behania?aké to je?po tretie vôbec neviem aký to môže mať dopad na zdravie časom aj nečasom,nemôžem si dovoliť byť chorá študujem.(medi­cinu)Moje bežecké plány sú postupne sa zlepšovať vo vytrvalosti,aj keď moja srdcovka sú šprinty.Mám teda zaviesť k behaniu také radikálne otužovanie v podstate na zlepšenie behu ?Please poraďte moja motivácia sú endorfíny,môj cieľ zdravie.:)

avatar

Sloviensko

rudo muž 27.07.2010 02:00:29

ahoj flowik, podla mna treba rozlisit niektore veci. Otuzovat sa je jedna vec, chladit sa v ladovej vode na regeneraciu bezeckych svalov je zas nieco ine a dat sa na dialkove zimne plavanie je zas nieco ine. Moj kamarat, povodne velmi dobry dialkovy bezec, vychrtnuty v svojej najlepsej forme sa musel vzdat behania koli kolenam a dal sa na dialkove plavanie v mori. postupne musel nabrat nejaky tuk aby bol schopny bez nasledkov zvladat hoc aj kratsie preteky a trening na ne. Potom po rokoch sa rozhodol preplavat kanal LaManche a prvu vec co mu odbornici povedali : musis nabrat aspon 15 kg (dalsich) cisteho tuku dal sa na to, pribral, trenoval v ladovej vode a nakoniec aj ten kanal preplaval snad v najtazsich podmienkach, takze tam bol asi 36 hodin a plaval proti 3 odlivom… a vydrzal to. ked to mal za sebou, bol cely stastny ze moze zase schudnut naspat. Nieco uplne ine je ked bezci po treningu, vratane vychrtnutych maratoncov si sadnu do ladovej vane alebo horskeho potoka a su tam niekolko minut nech sa im vytiahne vsetka horucava zo svalov a klbov. Prakticky vsetci spickovy bezci a chodci hned po treningu idu s nohami do ladovej vody. Obycajne otuzovanie je aj vtedy ked si na zaver sprchy pustis na 10 sekund len studenu alebo ked si na 10 sekund sadnes do ladovek vane, vtedy sa telo tukom neobali, naopak sa tak zvysi metabolizmus ze to moze prispiet ku spaleniu urcitych zasob. Naozaj musis vediet co chces a preco to chces. vyber si.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

flowik žena 27.07.2010 09:26:27

>> rudo, 27. 07. 2010 02:00:29

dakujem ti za tvoj nazor.nemam ciel preplavat la manche a neviem si predstavit pribrat prvyraz v zivote 15kg.Neviem odhadnut ake by to malo dosledky .Chcela som sa spytat len podla vas ci je to zdraviu prospesne?Viem si predstavit u seba tie krce v ladovej vode,Stuhnute svaly,a neviem ci by to moja hlava vydrzala,ale zase to moze posilnit imunitu,mozno potom beh v zime nebude oproti tomu tak narocny?skratka som to chcela ako doplnok,ale podla tvojej reakcii vyber si sa mi to ako doplnok nezda vhodne(ale dakujem ze sa napisal):).Vyjadri sa este niekto?

avatar

Hořovice

Celkem 32023 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:04 (2011)
půlmaraton: 1:39:38 (2011)
maraton: 3:42:11 (2008)

pavli žena 27.07.2010 09:34:55

>> flowik, 27. 07. 2010 09:26:27 Kompetentní (z vlastní zkušenosti) odpověď by ti mohl dál vl001

avatar

Sloviensko

rudo muž 27.07.2010 09:44:17

flowik, zda sa mi to velmi vhodne , pokial je to kratkodobe otuzovanie a nie dlha vydrz. Aby som pravdu povedal tak nad tym rozmyslam uz asi 3 tyzdne, len sa mi nechce s tym zacinat uprostred zimy.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 27.07.2010 10:40:34

jak píše pavli-vl001 http://vl001.blogspot.com/…-koupel.html Jinak si myslím podle sebe, že když doběhneš, vlezeš do vany, sprchy, tak to vezmi párkrát střídavě teplou/ledovou vodou-lepší prokrvení, tj. regenerace, nic tím určitě nezkazíš a rozhodně nepřibereš. Když mně něco bolí (třeba nohy), tak to mydlím ledovou vodou víckrát denně, aby se to uzdravilo rychlejš nebo dávám pytlík s ledem. Když budeš běhat celý rok i v zimě, tak si postupně zvykneš na chlad, pak nebudeš muset tahat ani moc oblečení. Co se týče rýmy, kašle-z nachlazení, tak to tě trápit nebude, zvykneš si i dýchat studený vzduch…takže se můžeš otužovat studenou vodou a studeným vzduchem.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Alcakv žena 29.07.2010 12:28:57

ahoj, půjčila jsem si knihu od S.Kneippa – Léčení vodou, mohu jen doporučit, je to o otužování…určitě se dá sehnat v knihovnách, je to stará kniha,ale opravdu poučná,:-)

avatar

HMP

Celkem 303 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:47 (2008)
půlmaraton: 1:38:13 (2008)
maraton: 3:41:51 (2006)

Machy muž 06.09.2010 21:59:23

Ahoj Flowik, jestli ti jde o endorfiny, je zimní plavání to pravé pro tebe :)

Pro zorientování v zimním plavání a otužování vůbec doporučuju knížku Adaptace na chlad u člověka (napsal Mudr. Zeman). Ideální na začátek je teď – konec léta, kdy jdou teploty pomalu dolů a ty se jich můžeš „chytit“ a zkoušet, jak ti to sedne. Postupným a soustavným tréninkem zjistíš, že není voda, ve které se nedá plavat.

Pro pomoc v začátcích ti určitě doporučím svou vlastní cestu – včlenění do klubu zimního plavání, kde dostaneš informace, jak se bezpečně otužovat a taky trochu psychické podpory – boření psychické bariéry je trochu na morál :)

A nemusíš se bát, že bys nabrala tuk – v první sezóně by to mělo být 0,5–1% tělesné hmotnosti (ale je to samozřejmě individuální).

Tak co Flowik, Rudo, jdete do toho ;) ?

Trocha inspirace: http://machy.bloguje.cz/…strovske.php

Motto: Všechny malé prohry jsou součástí jednoho velkého vítězství.
avatar

Sloviensko

rudo muž 07.09.2010 00:21:09

>> Machy, 06. 09. 2010 21:59:23 Tak co Flowik, Rudo, jdete do toho ;) ?

nuz mne tu teraz prave konci zima uz kvitnu prve stromy a mame vsade dokola zaplavy. pockam az sa este trochu otepli a zacnem studenou vanou a sprchou. nema nablizku prirodnu vodu ktora by bola dostatocne cista, morska zatoka je vyse hodinu jazdy autom v strasnej premavke, to si nemozem dovolit zaradit do denneho programu, zatoka je spinava a ocean je niekolko hodin. okolite male jazierka sutak spinave… ale budem hladat riesenia miesto vyhovoriek.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

HMP

Celkem 303 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:47 (2008)
půlmaraton: 1:38:13 (2008)
maraton: 3:41:51 (2006)

Machy muž 07.09.2010 01:18:46

>> rudo, 07. 09. 2010 00:21:09

Ono je vlastně skoro jedno, jaké chladicí médium zvolíš. Pokud nemáš dostupnou venkovní vodu, dá se úplně stejně dobře chladit vzduchem – prostě se míň oblíkat. Já si na vodu přes zimu najdu čas třeba jednou týdně, zbytek musím dochlaďovat vzduchem. A určitě nemá smysl lámat to nějak přes koleno – spíš než že musím se já osobně těším na to, že malýma krůčkama nakonec uvalím nějakou pro mě podstatnou vzdálenost, a to bez odporu.

Otužilec je v každém člověku, stačí ho jen probudit ;)

Motto: Všechny malé prohry jsou součástí jednoho velkého vítězství.
avatar

Sloviensko

rudo muž 07.09.2010 03:26:19

>> Machy, 07. 09. 2010 01:18:46 vdaka za inspiraciu a za rady, pomalymi krocikmi vpred.

vyraz : dochladzovat sa vzduchom je uplne fantasticky

ja rad vybehnem maboso rano do mokrej travy, aj ked je okolo nuly. chcel by som sa naucit sprchovat vonku v dazdi akurat sem vsade vidno ponad ploty

niekdy v nahanani zubateho slnka idem von v plavkach budovat Dvit a koli zahriatiu sa hram s malymi cinkami

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

HMP

Celkem 303 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:47 (2008)
půlmaraton: 1:38:13 (2008)
maraton: 3:41:51 (2006)

Machy muž 07.09.2010 08:51:52

Tak vidím, že ten otužilec v tobě je. Jedna z bariér, které je třeba překonat, jsou lidi. Je trochu paradox, že člověk, který se snaží překonávat překážky a pomalu ale jistě tím upevňuje svoje zdraví, může být pro někoho blázen. Ale je to trochu jinak.

Lidi nejsou zvyklí, protože otužujících se je málo. Když si srovnáš dvě skupiny – otužilce a kuřáky, tak těch prvních jsou třeba stovky, těch druhých je víc než třetina populace. O tom, kdo je blázen, mám já docela jasno. Sousedi si zvyknou a nejspíš se k tobě i někdo přidá. Kdybych se mohl sprchovat venku, byl bych tam furt.

Motto: Všechny malé prohry jsou součástí jednoho velkého vítězství.
Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.