Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Výživa » Výživové doplňky a jejich vliv na organizmus

Výživové doplňky a jejich vliv na organizmus

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Kynšperk nad Ohří

Celkem 5267 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:40:09 (2010)
maraton: 3:41:43 (2011)

schonfeld muž 24.05.2008 11:15:09

Dnes je na trhu obrovské množství potravinových doplňků, podle výrobců vhodných, nebo nezbytných pro sportovce. Počínaje carnitarginem, před různé Gelactivy nebo tradiční pangamin a konče vitamínem C, kyselinou listovou a vitamínovými multikomplexy.

I když základ je asi přirozená a bohatá strava, ne vše může sportovec získat jen jejím prostřednictvím. Už jen proto, že je to fyzicky nemožné (např. zkonzumujte každý den deset kilo brokolice :-) ) A tak by mě zajímalo:

1 – Víte někdo o nějaké seriózní vědecké studii na toto téma ve vztahu k běžcům? Nejlépe česky nebo německy, s anglinou se moc nekamarádím.

2 – Jaké jsou Vaše osobní zkušenosti s vlivem některých preparátů (např. zmíněný carnitargin, vítamínové komlexy atd.) na fyzický stav běžce?

3 – Pokud užíváte podobné přípravky, máte vedle subjektivního hodnocení také například nějaké výsledky ze specializovaných vyšetření (např. fyzické zátěžové testy, biochemické sledování atd.), které vaše dojmy potvrdily nebo vyvrátily?

4 – Pokud tyto přípravky používáte, jakou částku měsíčně za jejich nákup vynaložíte?

Motto: Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom!
avatar

Hořovice, Praha

Celkem 50 km
Minulý měsíc 0 km

Abina1 žena 24.05.2008 12:07:54

ahojky tak něco ode mně.. běhám, plavu, posiluju atd. denně …takže mé tělo dostává zabrat.....sa­mozřejmě zdravá a vyvážená strava na prvním místě ale už jsem poznala že jenom stravou nemůžu denně přijmout všechny vitamíny které potřebuji… denně užívám vitamín C, geladrink, vitamin B-komplex občas si dám vitamín E, multivitamín atd. myslím že vitamíny mají pro mě pozitivní účinek protože když se mi stane třeba že mám náročný týden a pár dní opomenu si vitamíny vzít cítím se unavená, pomalu regeneruji atd. je to samozřejmě jen můj pocit a názor, na každého to může mít jiný účinek nebo taky žádný…nejlépe jak uděláš zkus vitamín sám na sobě …samozřejmě vitamínovým preparátem nic nezkazíš …pozor nějakými vitamíny se můžeš předávkovat!!!

avatar

Praha 4 - Modřany

Celkem 5657 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:09:27 (2008)

ondra11 muž 26.05.2008 12:24:16

Když si odmyslíš vitamíny, minerály a proteinové suplementy, tak 95% potravinových doplňků jsou vyhozené peníze. Stejně jako carnitargin je předražený kofein s argininem (o carnitinu nemá cenu ani psát…)

avatar

Nymburk

Celkem 2830 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:42 (2009)
půlmaraton: 1:35:37 (2009)
maraton: 3:47:55 (2008)

dan67 muž 26.05.2008 13:52:38

Seriál o výživových doplňcích byl na behej.com od L.Vítka. A přišlo mi to celkem fundované. Ale nebyly u toho odkazy na konkrétní studie apod.

http://behy.cz/…pektivy.html plus tady http://www.sportvital.cz/

Moje osobní zkušenost s karnitinem. Užíval jsem ho asi čtyři týdny před maratonem jako podporu hubnutí (176cm, 75–77kg, 4 kila naví se na 42km pronesou ). Dávkování bylo ráno 1–2 tobolky, plus cca 40 minut před treninkem 1 tobolku (á 500mg). Ale že by se váha nějak zásadně pohla dolů, tak to ne. Podle toho, co píšou bych čekal že lehce sundám kilo za týden, ale nic.

Ostatní účinky karnitinu (lepší dodávka „energie“ do svalů) jsem nezkoumal, to neposoudím, proto jsem ho ani neužíval.

Můj závěr, osobní zkušenost, Karnitin jako spalovač tuků se na mě neprojevil.

Motto: http://dan1967.blogspot.com/
avatar

Hořovice, Praha

Celkem 50 km
Minulý měsíc 0 km

Abina1 žena 26.05.2008 23:53:52

já mám zkušenost se spalovačů jen s Efedrinem a ten funguje na 100%bohužel už je zakázaný…

avatar

10 km: 0:41:04 (2008)
půlmaraton: 1:26:46 (2008)
maraton: 3:07:35 (2008)

Jarda /xxx/ muž 27.05.2008 08:17:58

Já kladu důraz hlavně na vitamín B. Prý je v pivu a tak je to to jediný, co krom běžné stravy cíleně doplňuju :-)

avatar

Kynšperk nad Ohří

Celkem 5267 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:40:09 (2010)
maraton: 3:41:43 (2011)

schonfeld muž 27.05.2008 10:14:42

Ty články na www.sportvital.cz jsou docela zajímavé, včetně odkazů na zdroje. Díky za tip.

Problém proč jsem otevřel toto téma vlastně souvisí i s tím, co na těchto stránkách je. Existuje nepředstavitelné množství názorů které dokládají nebo naopak vyvrací účinek té či oné látky. Na druhou stranu by člověk rád věděl na čem je, protože tělesnou schránku má jen jednu a proč jí trochu nepomoci… (samozřejmě nemyslím doping, ale eliminaci následků stylu života i sportovní kompenzace našich oseděných zadků)

Za poslední dva roky jsem pár věcí vyzkoušel, vždy v dlouhodobějším horizontu. Ale mé osobní zkušenosti jsou ostatně taky dost rozporuplné:

L-carnitin – pokud dlouhodobé užívání pomáhá nějakému spalování tuků, tak v mém případě to dělá tajně. Nesmím ho ale používat před večerním cvičením, jinak chodím spát ve tři ráno. To je ale spíš příměsí ženšeňového extraktu.

Vitamíny B – Požívaný v podobě pivovarských kvasnic, protože pivo mi nejede. Viditelný efekt byl pouze v tom, že se mi přestaly dělat záděry a zlepšil stav nehtů a některých kožním problémů.

Vitamín C – Objektivně neumím posoudit, viditelně se jeho užívání nijak zásadně neprojevuje. Možná i proto, že ho mám dostatečný přísun ve stravě.

GelActiv – Pocitově po několika měsících nepatrně lepší stav kloubů.

BCAA – Vliv na cokoliv nulový, pocitově snad je trochu lepší regenerace po výkonu

Tedy výsledky docela rozpačité. I proto jsem se ptal na odkazy k nějakým konkrétním studiím, protože to, že nic necítím ještě neznamená, že daný preparát nic nedělá. A to v dobrém i špatném slova smyslu. Takže dík za Vaše další zkušenosti i tipy.

Motto: Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom!
avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 27.05.2008 10:47:19

S L-carnitinem mám úplně stejné zkušenosti. Navíc se v několika článcích objevilo, že by mohl pomoct při dlouhodobé zátěži, neb by mělo dojít při jeho použití k rychlejšímu přesunu kyslíku do buněk a využití tuků jako energie. U mě se to rozhodně nepotvrdilo. Maratón s používáním L-carnitinu za 3:40, maratón bez L-carnitinu za 3:37. Takže ani placebo efekt nefungoval.

Kloubní výživa. Vyzkoušel jsem jich několik, ale krom pěkných nehtů a pevnějších vlasů jsem žádné jiné účinky nezaznamenal. Na klouby u mě zabral jen Condrosulf osmistovka, ten je ovšem, tuším, jen na předpis.

Vitamíny skupiny B – můžu potvrdit konec záděr.

Vitamín C – Mám spíš pocit, že když to s jeho suplementací přeháním, jakobych „ztrácel“ vytrvalost.

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Praha

pug muž 27.05.2008 12:03:14

To schonfeld: Pokud chceš spolehlivé informace o účincích a aplikačních možnostech látek jako jsou vitamíny, aminokyseliny atd., odpovědi můžeš hledat třeba v příbalových letácích " VOLNĚ PRODEJNÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ„, též označovaných zkratkou OTC. Nebo se ptej v lékárně a nenech se odbýt, od toho mají ti lidé vzdělání. Dál existuje databáze léčivých přípravků AISLP (www.aislp.cz). Pak se můžeš s důvěrou obracet též na SÚKL (státní ústav pro kontrolu léčiv), dále existuje základní bible všech léčivých látek včetně farmakologického profilu "Český Lékopis“ charakterizovaný rokem vydání (např. ČL 2005). Má několik svazků a doplňků, ve větších knihovnách se dá půjčit, kromě toho by ho měli mít v každé lékárně. Dá se i koupit, ale je to dost drahá věc. Dále některé farmakologické poznatky se dají najít na webu : http://farmakologie.wz.cz/download.html Knihovny vysokých škol jsou VEŘEJNÉ, tedy přístup by měli mít všichni. Pokud to tak není, napiš děkanovi nebo rektorovi. Farmaceutické fakulty jsou v Hradci Králové, Brně, nejstarší CS je v Bratislavě. Dá se koupit kniha http://www.grada.cz/…toxikologie/, obsah téhle http://www.grada.cz/…ogie/detail/?… by měli znát třeba farmaceutičtí laboranti (tou bych asi začal). Ještě pře 5-ti lety tu v češtině nic podobného dostupného prakticky nebylo ani pro studenty odborných oborů, existovaly jen jakési studijní texty.

Jak vidno, oficiálních informací je víc, než se na první pohled zdá.

V knihovnách vysokých škol též najdete placené zdroje vědeckých informací, jako jsou scopus.com, ISI web of knowledge, CA, medline, atd. Dál je k dispozici knihovna AV ČR na Národní třídě, Státní technická knihovna. Pořádají se dny otevřených dveří na fakultách i ústavech AV ČR, tam všude dostanete aktuální informace.

Vědomosti se nezískávaly snadno ani zdarma nikdy, ale dnes je to mnohem snazší.

avatar

Celkem 3208 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:07 (2007)
půlmaraton: 1:48:00 (2007)
maraton: 3:51:21 (2007)

Šnek muž 27.05.2008 12:28:02

Také jsem zkoušel různé věci. Geladrink, gelaktiv – na klouby, L-carnitin na redukci váhy a lepší „přenos energie“. Stojí to spoustu peněz a výsledky u mě přinejmenším pochybné. Nakonec jsem skončil u obyčejných vitamínů a na klouby se mi velmi osvědčil pangamin aktiv s chondroitinem a glukosaminem sulfátem, který je právě určen pro „zdravé klouby“. Funguje to na mě lépe než gelaktiv a je to podstatně levnější (160 tablet je na 40 dní a stojí 84 Kč)

Motto: Poslouchej své tělo http://behyaostatni.blog.cz/
avatar

renata69 žena 29.05.2008 10:09:58

Díky za tip – moje klouby na tom nejsou nejlépe a zrovna jsem zvažovala, co začít brát. Tohle vypadalo lákavě, tak jsem si pangamin včera objednala v lékárně a dnes jsem si ho byla vyzvednout. Doufám, že na mě bude zabírat taky. Každopádně jsou v tom samé užitečné věci a rodinný rozpočet to nezruinuje.

avatar

Manětín

Celkem 4583 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:00 (1998)
půlmaraton: 1:53:36 (2007)
maraton: 4:24:25 (2007)

Kydy muž 29.05.2008 10:47:42

[quote=Šnek]Také jsem zkoušel různé věci. Geladrink, gelaktiv – na klouby, L-carnitin na redukci váhy a lepší „přenos energie“. Stojí to spoustu peněz a výsledky u mě přinejmenším pochybné. Nakonec jsem skončil u obyčejných vitamínů a na klouby se mi velmi osvědčil pangamin aktiv s chondroitinem a glukosaminem sulfátem, který je právě určen pro „zdravé klouby“. Funguje to na mě lépe než gelaktiv a je to podstatně levnější (160 tablet je na 40 dní a stojí 84 Kč)[/quote] Naprosto stejná zkušenost. Já teď jim želatinu… ten pangamin taky vyzkouším. Měj se Šneku:-)

… a na redukci váhy funguje jedinej přípravek: visací zámek… v osum večer zamknout lednici, jít si zaběhat a pak hned spát.

Motto: Běhání je krásný... hlavně to pívo potom :-) Vidíš-li někoho běžet, nepřemýšlej o něm, ale o sobě...
avatar

Praha 4 - Modřany

Celkem 5657 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:09:27 (2008)

ondra11 muž 29.05.2008 12:00:38

[quote=Bering][qu­ote=renata69]Toh­le vypadalo lákavě, tak jsem si pangamin včera objednala v lékárně a dnes jsem si ho byla vyzvednout. Každopádně jsou v tom samé užitečné věci a rodinný rozpočet to nezruinuje.[/quote] To děláš dobře. Pejskové ho přímo zbožňují.[/quote] Já vždycky myslel, že pejci ten pach pangaminu nesnáší, alespoň náš hafan to tak měl:-)

avatar

Praha 4 - Modřany

Celkem 5657 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:09:27 (2008)
avatar

Kynšperk nad Ohří

Celkem 5267 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:40:09 (2010)
maraton: 3:41:43 (2011)

schonfeld muž 31.05.2008 15:47:10

Možná pro někoho zajímavá publikace o sportovní výživě kterou mi doporučil jeden lékař: http://www.galen.cz/…itdetail.php?…

Motto: Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom!
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 12.07.2008 14:57:07

Zajímavý článek na urychlení regenerace po náročném tréninku při zvýšeném příjmu cukrů a kofeinu je uveden ve včerejších LN :

http://www.lidovky.cz/…n_noviny.asp?…

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 13.07.2008 08:13:50

Osobně tyhle přípravky nejím a moc na to nevěřím. Když jsem to i zkoušel, žádné změny jsem na sobě nikdy nepozoroval. Spíš si myslím, že je to vyhození peněz a je lepší vše hledat v běžné stravě. Zrovna nedávno jsem četl nějakou studii kde psali, že jíste každý den zeleninu a ovoce je mnohem lepší než si kupovat vitamíny. Je to daleko efektivnější. Mar­tin

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.