Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Resekce menisku

Resekce menisku

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 57 km
Minulý měsíc 0 km

zuzis8 žena 15.02.2017 09:05:00

Ahoj všem. Jdu pro radu a názory. Je to tři týdny, co mi uštípli dva centimetry menisku. Prý mě to nebude nijak omezovat, ale za 25 let bych mohla třeba mít s kolenem problémy. Momentálně jsem psychicky na dně a napadají mě myšlenky, že už nikdy nechci běhat. Nechci v 60ti letech myslet na to, že si mám objednat náhradní kloub. Mé plány byly, že budu běhat do konce života. Ano, ten náhradní kloub bych třeba řešila tak jako tak. Co bude za 25 let s mýma kolenama mi nikdo nezaručí i kdybych žádnou operaci neměla. Jen mě zajímá, zda je tu někdo, komu operovali meniskus třeba před 20ti lety a jak na tom je s kolenama dneska. Nebo jaký máte na tohle názor.

avatar

Černé Voděrady

Celkem 21008,7 km
Minulý měsíc 6,66 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 15.02.2017 10:33:59

Klid. Operovali=odstra­nili mi utržený meniskus v roce 1984 (klasicky, jizva několik cm), pak ještě totéž koleno odstranění předního zkříženého vazu v roce 2009 (artroskopicky). Zatím běhám a kolena mě bolí méně, než ve 30ti (tedy v r. 1994), kdy jsem ještě neběhala – začala jsem až po čtyřicítce. Mmch druhé koleno, neoperované, bolívá po větší zátěži více, než to operované. V obou kolenech mám tedy artrózu nízkého stupně, což je patrně následek bezohledného zacházení s koleny v mládí. Běh tomu nevadí, zřejmě spíš prospívá.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 15.02.2017 12:41:39

>> zuzis8, 15. 02. 2017 09:05:00

Já měl operovaný meniskus před cca 15 lety. Jinak jsem zraněné koleno (naštěstí) neměl. A nemůžu říct, že by pravé koleno bylo jako nové, nebo ve stejném stavu, jako levé. Kloub si sice „sedl!, žádné bolesti spojené s meniskem nemám, ale zásah zvenčí je prostě zásah zvenčí, a na původních 100 % se po operaci dostat nedá. Možná to bude 99,5 %, což je v pohodě :-) Ale může to být i míň. Problémy s kloubní chrupavkou nepozoruji, a to běhám (s přestávkami) nebo se věnuji i halovým sportům celou dobu od operace. Od operace mi ale v koleni občas křupne (něco tam "přeskočí“), občas je lehounce zablokované, a musím mu trochu pomoct.

To, že to koleno nebude jak nové, je jedna věc, druhá věc je, co se s ním bude dít, když nebude zatěžované. Pokud jsi hodně mladá, je dokonce i teoreticky možné, že Ti kus menisku doroste. Pokud chceš mít jistotu, že Ti nebude meniskus chybět, resp. budeš chtít minimalizovat nezvratné změny z přetížení na chrupavce, běhej co nejméně po asfaltu, snaž se zlepšovat techniku běhu, a měj dostatečně protažené a správně posílené svaly a šlachy okolo kolena. Určitě nezanedbej rehabilitaci, protože nedostatečně zvládnutá rehabilitace (resp. delší pauza a znehybnění, nebo snížení používání operované části na úkor druhé neoperované strany těla) napáchá po operaci obvykle víc škod, než samotná operace.

Klidně z Tebe i přes operaci může být ultraběžkyně, nemít kus menisku je celkem v pohodě, ale to koleno prostě nebude ve stavu, ve kterém bylo před zraněním. Takže já myslím, že budeš v pohodě ;-)

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Celkem 57 km
Minulý měsíc 0 km

zuzis8 žena 15.02.2017 13:09:41

>> Luckyboy, 15. 02. 2017 12:41:39

Díky za povzbuzení. Já mám dvě artroskopie za sebou, každá ne jednom koleni, tohle byla třetí. A musím říct, že žádné problémy s koleny jsem neměla a mohla jsem dělat naprosto všechno. Ani po asfaltu nebyl problém 10 km. Ale byl to vždy natržený křížový vaz. S menisky nemám žádné zkušenosti. Je mi jasné, že pokud člověk nijak necvičí a neposiluje a chodí jenom tak si zaběhat, tak může mít horší problémy než já. Taky čtu jak Krpálek, Ospalý a další jsou po několika resekcí menisku. A Ospalý dokonce po měsíci od operace vyhrál Ironmana. Já ani po 14ti dnech nemůžu bez berlí chodit

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:05 (2009)
půlmaraton: 1:44:15 (2013)

prema.cech muž 15.02.2017 13:35:52

>> zuzis8, 15. 02. 2017 09:05:00

Ahoj. V klidu, člověk míní, život mění. Před 20-ti lety šlo levé koleno, před 5-ti lety pravé. V obou případech se jednalo o sportovní úrazy a v obou případech šly zbytky menisku ven. A v obou případech to odnesl také přední křížový vaz, naštěstí ne úplně, trocha zůstala. Ano, bál jsem se, že se utrhne úplně a budu muset jít na plastiku, ale zatím drží a snad držet bude. Dobré je posílit vazy, svaly, nejenom to nechat být napospas osudu. Na plánování co bude za x let se vykašli, to je jenom ztráta času. Základem je vhodná obuv a zamezit jednostrannému přetěžování (třeba jenom běhat). Plavání je super, není od věci objevit tento typ pohybu. Stejně tak není od věci se různě protahovat a zvedat třeba i lehce železo (tím nemyslím zrovna posilovnu). Prostě všeho s rozumem, nejen hrocení jednoho typu zatížení (běh). Vyndání menisku je ale nic proti tomu, když používáš nevhodnou (především netlumenou) obuv. Tímto zdravím všechny ty, kteří podporují běh v barefoot & minimalistické obuvi ;-)

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 15.02.2017 13:54:39

>> zuzis8, 15. 02. 2017 13:09:41

Jasně, jenom Filip Ospalý i Lukáš Krpálek jsou ještě relativně mladí a aktivní, otázka je, co na to jejich tělo bude říkat, až jim bude 50. Oni si snad dostatečně vydělali, aby jim to za to stálo, ale když to člověk dělá „jen tak“, stojí za to o tom přemýšlet.

Já jsem kvůli strachu o klouby skončil úplně s fotbalem a skoro úplně s šestkovým volejbalem, protože mi to přišlo jako zbytečné riziko, dělat to na hobby nebo nárazové úrovni. Tři artroskopie kolena jsou už poměrně dost, pokud se Ti to nestalo někde „náhodně“, tak bych eliminoval sport, který k tomu vedl. Ale to je můj názor, život je to Tvůj ;-)

>> prema.cech, 15. 02. 2017 13:35:52

Plánovat s ohledem na budoucnost pravda cenu nemá, ale není myslím od věci přemýšlet v intencích dopadu toho, jaký bude mít to, co dělám, na mě vliv za 20 let. Protože „pomalé“ ničení těla po troškách se projeví a zjistí, až je pozdě s tím cokoli dělat. Jestli Asics Kayano, nebo Fivefingers je podle mě špatná otázka… spíš bych podtrhl rozmanitost, o které píšeš.

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Celkem 57 km
Minulý měsíc 0 km

zuzis8 žena 27.02.2017 11:50:17

A co běžecký pás? Kdybych se pak chtěla rozběhávat na něm. Je to moc tvrdé na koleno?

avatar

Havlickuv Brod

Celkem 95957 km
Minulý měsíc 95105 km

kare muž 27.02.2017 18:29:10

ahoj jeky je vas nazor na behani s artrozou v koleni.mate nejake zkusenosti dekuju

Motto: z kazdeho behu mit dobry pocit
avatar

Marik76 muž 11.08.2022 10:19:24

Obnovuji tohle vlákno s dotazem, zda by se tu našel běžec, který má zkušenosti s delšími běhy respektive návratem do pravidelného běhaní po artroskopické operaci kolena – nejlépe operací menisku – resekci.

Mám po několika artroskopiích, v mladším věku po plastice předního zkříženého vazu. V květnu tohoto roku po resekci poškozeného menisku. Dle MR, snímků i poslední artroskopie j plastika vazu ve výborném stavu, stejně tak chrupavka na můj věk. V mládí jsem sportoval na hobby úrovni celkem dost – fotbal, volejbal, kanoistika. Nyní 46let pár roků už běhám, ale vždycky mě bolesti kolena vyřadily na pár měsíců z pravidelných běžeckých aktivit. Nyní po zákroku se zdá, že hlavní problém s bolestma je vyřešen – (defektní a chronicky postižená dorzální část mediálního menisku)

Názory se různí v tom, jestli je rozumné po resekcích menisku běhat dlouhé běhy v horách a to je přesně můj sen. (mám za sebou už 2× Krkonošskou 50ku a další kratší běhy 30–45km)) Pokud by se tu našel někdo, kdo tohleto řešil u sebe – a prošel si tím (návrat k trailovýcm běhům nebo zkrátka závodům na distance 10km – maraton .. moc by mě zajímalo, za jak dlouhou dobu se dostal do plné zátěže.

avatar

Marik76 muž 25.08.2022 14:23:01

Nenajde se žádný odvážlivec, který by se podělil o zkušenosti ? Opravdu tady nejsou tací , kteří si prošli resekcí menisku a pokračují v aktivním běhání ?

Jde mi o to, že např. nyní už cca 12 týdnů po operaci – kolo MTB 50minutové jízdy volně i se zátěží naprosto bez problémů, běhy v nízkých tempech 5:40–6min/km 4–8km bez problémů, rychlejší rovinky 100–150mm na techniku v tempu kolem 3:50–4:20 s mírným pocitem tlaku v koleni. V tempech 4:30 a pomalejším se koleno nijak neozývá ALE .. druhý den to cítím je bolestivější … a když jdu další den kolo, tak v pohodě ..

Zkrátka nechci přetrénovat nechci uspěchat, ale zároveň nechci zbytečně vyčkávat .. určitě to nebude nikdy jako zdravé koleno, ale neumím odhadnout, kdy je to stran pooper. změn a kdy to přeháním a měl bych zvolnit.

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.