Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Sporttestery a deníky » přesnost měření gps oproti mapy.cz

přesnost měření gps oproti mapy.cz

Nalezené položky: 202 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 22.08.2017 18:29:25

Pokud nemám mapový podklad, ale mohu si trať proběhnout vícekrát, nejlépe v různé dny, získám při vteřinovém záznamu GPS souřadnice, které mohu vynést do grafu a následně provedu zakreslení lomené čáry, která to kopíruje. Čím méně bodů bude lomená čára mít, tím menší bude chyba nadhodnocení délky kvůli chybám souřadnic, i když rozhodující jsou hlavně souřadnice startu, cíle a míst, kde dochází k prudkým změnám (například otočky), avšak na druhé straně skutečná to o něco podhodnocuje délku, zejména pokud jsme v oblouku. Mám-li mapový podklad, mohu si pak pro kontrolu takto získané souřadnice zobrazit v mapě, nejlépe fotomapě a ověřit, že tam není někde podstatnější chyba, následně pak provedu výpočet délky této lomenné čáry a to je všechno. U segmentu z Vídeňské na Červený kopec mi Garmin naměřil 1034,1032,103­9,1042 a 1043 metrů, takto získaný výpočet dává 1020 metrů, po započtení převýšení 80 metrů vyjde výsledek 1023 metrů. Je s tím více práce, ale pokud by někomu na nějakých délkách moc záleželo, může mi napsat, dá se toto provést.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 22.08.2017 22:29:45

>> Petr Kaňovský, 11. 08. 2017 15:42:01

>> jm1, 16. 08. 2017 22:31:43

>> Petr Kaňovský, 16. 08. 2017 23:10:50

Vcera 2 kola „plachet“ mereno soubezne s FR910/Epix: 804.6; 805.4 m / 816.4; 815.0 m = diference pod 2%.

Zaver: pro ucely me je to presnost postacujici

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 23.08.2017 08:29:52

>> jm1, 22. 08. 2017 22:29:45

No, uz sa zacina zastrelovat. Toto som si inak vsimol aj u *Fenixov, ze ak danu trat prebehnem mnohokrát, nakoniec sa priblizi k reálnemu cislu. Nesmie vsak byt moc okruhova/ovalna. Cim kratsie kolo, tym horsie mera.

No a samozrejme, ak su na trati stromy a relativne klukata trasa (to zn. ze behom 100m su aspon 2 – tri protichodne zatacky – v lese naprosto bezna vec), tak GPS meraju blbosti.

Na rovnej hradzi maju Fenixy odchylku 2–3 %, nesmiem vsak behat na kilaku hore-dole. To je potom odchylka o dost vacsia.

Inými slovami – na tempovy beh, ktory nebezim z bodu a do bodu b a nie zrovna na velmi otvorenom priestranstve, mozem rovno pouzit stolovy kalendar a dostanem podobne relevantny udaj. O intervalovom tréningu ani nehovorim. Na ostatne behy je to na beznu orientaciu kolko, kde a za kolko, staci. Akykolvek udaj ktory GPS vypluvne je vsak len orientacny a hlbsie analyzy krokov, tepov a pod. su len hranim sa s nepresnymi udajmi, cize strata casu.

Zatial mi s mensou chybou ako 2–3% neodmeralo nic pri viac ako 60-tich behoch. Priemerne sa odchylka pohybuje od 8–11% a v extrémoch aj cez 20%. Casto vsak beham v clenitom a zalesnenom terene. Ak by som behal vacsinu behov po hradzi, tak by som si tie Fenixy aj pochvaloval, ake su presne. Kvôli nim vsak nebudem menit svoje bezecke preferencie…

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 26.08.2017 20:10:26

>> Mato, 23. 08. 2017 08:29:52

Přesnost Fénixů 5 tu rozporovat nebudu, sám vlastním verzi 2, a ačkoli to neměří přesně jako krokoměr, zásadní problém s tím nemám. A chci tu nabídnout trochu opačný pohled na věc.

Co bych trochu rozporoval je to, že to jsou hodinky k ničemu (ačkoli vím, že to myslíš ve svém kontextu), aby tady někdo nenabyl dojmu, že o nich nemá ani uvažovat. Nedělám reklamu Garminu :-), ale Fénix 2 jsou pro moje potřeby (včetně přesnosti GPS) naprosto vyhovující.

Fénixy nejsou pro někoho, kdo trénuje klasickou „silničářskou“ kvalitu. Jsou to hodinky na Ultra, skyrunning, horské trekky, prostě pro pobyt v horách, případně přírodě. A pro skyrunning nebo horské ultra potřebuješ jednak jiné věci a funkčnost, a jednak na takové závody i jinak trénuješ, čili vědět, jestli běžím na 1000 m úseku ve skutečnosti 1080 nebo 920, je mi úplně jedno, protože kilometrové úseky neběhám :-)

Základní účel hodinek je mít možnost získávat údaje, které jsou pro skyrunning důležité (barometr a nastoupané metry ve vztahu ke vzdálenosti) a pak je mít přehledně zobrazené. Tu vzdálenost mi přesně v horách nezměří ani krokoměr, protože na přeskakování kamenů, technické seběhy, „tančení“ po překážkách v traverzech a rychlochůzi nebo cupitání do kopců ho nemám šanci zkalibrovat. Proto mi klidně ani 10 % rozdíl ve vzdálenosti nutně nevadí, navíc kolik je zhruba vzdálenost mezi občerstvovačkama vím, čili pokud by hodinky ustřelily hodně, tak se to dozvím.

Při různých běžeckých výletech nebo neorganizovaných přebězích je pak možnost navigace na displeji hodinek super věc, protože člověk nemusí pořád vytahovat telefon, protože 35 km dlouhou trasu neznámým terénem si prostě nezapamatuje :-)

Takže za mě není přesnost GPS problém, a pokud by mi současné Fénixy dosloužily, tak si trojky nebo rovnou pětky koupím obratem.

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Bratislava

Brutto muž 28.08.2017 09:09:06

>> Luckyboy, 26. 08. 2017 20:10:26

TOP koment, vedouci :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 28.08.2017 09:14:53

>> Luckyboy, 26. 08. 2017 20:10:26

Tomu rozumiem. Patris vsak do skupiny mensej ako 5% bezcov. Ja si na ultra odskocim raz za par rokov, ale po lesoch bludim casto az denne, mozno castejsie, ako klasicki hobby ultraci (takých cca 100km/tyzden ciste po lesoch, iba zvysok je po ceste). Mam vsak dost obavu, ci by mi takto nepresne hodinky vôbec nejako pomohli, alebo by mi sposobili este vacsie bludenie. Karpaty sice nie su „horsky teren“, ale aj tu mam trasy s viac ako 1000m prevysenia pri behoch do 25km, uzke singlace, zarastene, casto v údoliach a aj po hrebenoch. Uz som minul niekolko odbociek, lebo hodinky ma nespravne zamerali a ked som sa nimi nechal navigovat, skoncil som v krovi, uplne mimo cesty. Nepoznajuc okolie, tak trasu nikdy nenajdem. A to bol treningovy beh, kde mi az tak nevadilo stratit niekolko minut vracanim sa a hladanim odbocky na razcesti 5-tich ciest. Stat sa to na preteku, tak tie Fenixy asi hodim od zlosti do kanala… A prave pre toto som si ich kupoval, lebo ma nebavilo furt studovat mapu a hadat, kade vedie ta ci ona trasa a najmä si ju celu vpalit do pamate. Tu mam sice skoro fotograficku, ale clovek v stavoch vycerpania spravi kadeco nepochopitelne.

Ale asi som fakt narocny – keby som si kupil hodinky za 200 e, tak by som nejake (mensie) nepresnosti presiel bez poznámok. Za skoro trojnásobok som cakal podstatne lepsie parametre a najmä lepsiu spolahlivost. Otestoval som ich v mnohých prostrediach a ako tak spolahlive su iba tam, kde to zrovna nepotrebujem (otvorene priestranstvo pri priamociarom pohybe). Vsade inde su nespolahlive. Napodobne kolega s Fenix 3kami. Parkrat v tyzdni si rano porovnávame nam obom zname trasy a zabavame sa, co zas tie nase masiny namerali.

Mozno nie som typicky konzument na akého je Garmin zamerany. Oni cakaju, ze bezec zoberie ich výrobok, zacne s nim behat a skratka zoberie udaje, co mu poskytnu, ako pravdive. Ja mam za sebou dva a pol desatrocia denného behania, trasy mnohokrát namerane a ked mi zacnu vyhadzovat uplne nepresne udaje, tak zacnem preverovat vsetko, co nameraju, nie brat udaje, ako mi pridu. Lenze na trhu je kopa podobných nepodarkov – F235 , TomTom… preverene, odskusane, porovnane s realitou. Zostavaju uz len Polary.

BTW, ak na 1000m Ti meraju 920m a ides cez 30km, tak odbocku mozes minut o 2,5km, co moze v 2.tretine horskeho závodu dost boliet. Takze to nie je o silnicarskej presnosti, ale o celkovej spolahlivosti.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 28.08.2017 09:21:22

>> Luckyboy, 26. 08. 2017 20:10:26

P.S.: na vyskomer nenadavam, ten meria v ramci moznosti celkom spolahlivo, najmä ak si nastavim korekciu nadm.vysky.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 28.08.2017 09:22:15

>> Mato, 28. 08. 2017 09:14:53 tak odbocku mozes minut o 2,5km

Pokud si dopředu vytvořím soubor s trasou, který nahraji do hodinek, tak by to mělo ukazovat směr podle aktuální polohy, nikoliv podle dosud naměřené délky. Toto jsem kdysi dělal u Furerunneru 305, jen jednou, a fungovalo to správně, jinak to vícekrát využívám tak, že si ručně zadám souřadnice význačných gps bodů a pak se postupně řídím orientací k nim, případně srovnání s trasou, po které jsem už běžel. Ale v horském terénu Ti to může ukazovat nesmysly hlavně proto, že tam je špatný gps signál, tam se to, myslím, moc nehodí. Jednou jsem takto běžel Podještědský půlmaraton, na zpáteční cestě to signál ztratilo úplně a asi 5 km to pak hledalo družice, bohužel mi to naskočilo až tehdy, když jsem zabloudil pár set metrů před cílem.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 28.08.2017 09:27:39

>> Mato, 28. 08. 2017 09:14:53

Kdyz pises, ze zustavaji jen Polary. Ma tu nekdo zkusenost, jak meri Polar v terenu?

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Bratislava

Brutto muž 28.08.2017 09:42:19

To je zas pravda, ze takychto pouzivatelov, ktorym to az tak nevadi je podstatne menej ako tych, ktorym to moze zavarit pri orientacii v rychlych pretekoch. Je to pech, niekde palit 3:30 tempom dolu kopcom, mat spustenu navigaciu, ktora az po niekolkych desiatkach metrov zapipa upozornenie mimo trasy. To sa potom tazko vracia, hlavne, ked ma medzitym obehlo 10 bezcov. Je to ine, ako ked na 70-tom kilmetri ultra, ktore bezim tempo 6 minut zapipa po par desiatkach metroch, ze som mimo. To skor tie hodinky bozkavam, lebo v takomto stadiu pretekov by som bez nich fical este dalsie tri kilometre, kym by som si uvedomil, ze som mimo trasy :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 28.08.2017 09:50:40

>> Petr Kaňovský, 28. 08. 2017 09:22:15

Ano, to viem a moja poznamka bola recnickou nadsazkou (iba na podtrhnutie tej nespolahlivosti). Vacsina nepresnosti je vsak sposobena krátkymi výpadkami signalov, ktore hodinky vyrovnavaju tym, ze spravia spojnicu od posl. signalu a vypocitaju vzdialenost od predchadzajuceho bodu. Ak stratim signal na dlhsie, odbocku uplne miniem.

Mimochodom, to sa mi stalo aj na horskom ultra s FR310XT, ktore su inak nepomerne presnejsie, ako Fenixy. Vtedy som zbehol v uplnej hmle a dazdi 2km z hrebena a 180 vyskovych metrov. Nebyt este jedneho bludica, tak skoncim uplne dole. Hodinky chytili signal az ked som sa otocil do praveho uhla a zacal liezt kolmo hore cez skaly.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 28.08.2017 10:04:17

>> Mato, 28. 08. 2017 09:50:40

S tímto má zkušenost více závodníků Pražského maratonu, protože se běží Těšnovským tunelem, kde hodinky ztratí sginál, a pak je pak na náhodě, jestli první bod po výběhu chytne správně, či úplně odchýlený a podle toho buď vzdálenost vyjde v pořádku, či větší. Někteří měli špatně nejenom vzdálenost, ale i čas – to byli ti, co zapomněli vypnout na hodinkách autopauzu.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 28.08.2017 11:47:18

>> Mato, 28. 08. 2017 09:50:40 … FR310XT, ktore su inak nepomerne presnejsie, ako Fenixy…

Par MYCH pozorovani :

  1. Srovnavam FX910XT s EPIX (= Fenix 3).
  2. Vysledky pro okruh s deklarovanou delkou 808 m jsem daval nahore: 805 m na 910, 816 m na Epixu.
  3. Co ale zaznam bodu trasy (prvni obr. je vyrez problematickeho useku pro 910, druhy stejne misto pro epix) ?

„okomenticky“ by jeden rekl, ze 910ka je vyrazne vic mimo stopu …


Co s tim (= jak to „interpretovat“) ?

IMHO:

  1. „stara“ generace GPS byla vyrazne „pomalejsi“ (rychlosti hledani/doplnovani druzic) nez generace novejsi. Projevy – eventualni odchylky od spravne pozice se na 910 zmensuji podstatne pomaleji nez na epixu + trasa na 910 vypada „vyhlazeneji“
  2. RF prijimac v epixu je citlivy (citlivejsi nez 910) na nepresnosti v urceni spravne pozice zpusobovane napr. parazitnim odrazem RF signalu od vysokych budov

A na zaver neco malo k predmetu nasi debaty z UK:

Garmin 305 – Retro GPS Test Results Are In – Were The Glory-Days Glorious? Or Rose Tinted?

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 31.08.2017 15:37:30

>> Mato, 28. 08. 2017 09:14:53

Tyhle nedostatky si uvědomuju, jenže on ten mobil, nebo pořádná outdoorová navigace na tom nejsou o moc líp. Mají sice lepší přesnost, ale jsou velké. Čili je buď musíš v něčem nebo na něčem nést, a pak s nima potřebuješ ještě manipulovat. To všechno bere čas, ale hlavně energii. Anebo musíš tahat nějaké zavazadlo. Přitom pokud stojíš v lese, kde jsou 4 cestičky, z nichž dvě stejně nejsou na mapovém podkladu, tak můžeš mít přesnost na metr, ale pak ještě musíš mít zkalibrovaný kompas, nebo co určuje směr, kterým se díváš :-) protože když se nehýbeš, tak není úplně jasně poznat, kam že to máš běžet. Máš sice v mapě čáru předchozího pohybu, ale z vlastní zkušenosti vím, že to často nepomůže.

A to nepřičítám faktor únavy a „zblbnutí“, kdy sice koukám na mapu s trasou, vidím svoji polohu, ale po 40 km ani pořádně nevím, jak se jmenuju, natož řešit jestli pravá cesta, levá cesta, nebo prostřední cesta :-) Čili ono to má omezení bez ohledu na to, jaký přístroj používáš.

Hodinky mají ale tu výhodu, že je máš na ruce, jsou Ti schopné, pokud držíš ruku „správně“ kromě navigace po čáře ukazovat i směr, kde leží další bod/trasa, aby když seběhneš z trasy, jsi se na ni zase vrátil, zavibrují Ti, nebo zapípají, pokud jsi mimo trasu…

Závod je něco jiného, obzvlášť, pokud mi o něco jde, tam je potřeba si mapu nastudovat, obzvlášť, když je to dlouhé ultra, kde není zajištěná trať, nebo se ví, že pořadatel neumí značit. A i když to umí, stejně je potřeba, aby člověk plus minus věděl, protože turisti a místní rádi značení buď zničí (lepší varianta), anebo to přeznačí špatným směrem. Díky hodinkám jsem toto byl schopný několikrát identifikovat. Jasně, ne 30 metrů za odbočkou, ale třeba pár set metrů, ale pořád, než běžet a běžet, a přiběhnout do vesnici úplně v jiném údolí :-)

Takže závěrem mi přijde, že od hodinek chceš možná to, co nejsou schopné poskytnout. Já jsem docela „škudlil“, a i přes to jsem přesvědčený, že docela dost peněz za takové hodinky byly dobře zaplacené. A ano, jsme sice dost velká běžecká minorita :) ale Garminy pro nás význam mají. Konkurenci moc neznám, ale Suunta jsou stejně drahá a navíc si je bez PC a internetu nenastavíš, což třeba v rámci týdenního trekku v horách není zrovna praktické.

Polary moc neznám, ale co vím, nejsou stavěné na dlouhé věci, páč mají nízkou kapacitu baterie (anebo přesnější chip, který žere víc baterii).

Takže pro moje (nebo třeba Bruttovi) potřeby prostě lepší přístroj není. Našel bych spoustu věcí, co mi můžou vadit, ale když to nemám s čím srovnat, tak se holt musím spokojit s tím, co je k dispozici. A kvůli mě Garmin dělat vývoj líp bohužel nebude :-)

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 04.09.2017 16:08:25

>> Luckyboy, 31. 08. 2017 15:37:30

já bych si tady dovolil připojit ještě jednu faktickou poznámku ve prospěch Garminu, konkrétně Fénixů 5X. Sice jsou stejně nepřesné, jako ostatní přístroje řady, mají ale jednu zásadní výhodu a tou je mapový podklad. Tzn. v problematických partiích podklad moc pomůže. Vidím-li třeba na trase jedinou odbočku, jdu po ní, i když mi kurzor ukazuje, že jsem trochu jinde, protože další je po kiláku a takovou chybu zase hodinky nedělají. V žádném případě nechci zposchybnit tvrzení o nepřesnosti, která mě taky pěkně štve, jenom jako dlouholetý uživatel Garmina, možná z diskutujících nejdéle používající, upozorňuji na přínos map, které do jisté míry onu nepřesnost kompenzují. A jenom poznámka na okraj: svého času jsem z organizačních důvodů běhal s běžeckým computetem Garmin Edge 800. Při běžeckých rychlostech byl, navzdory větším rozměrům a spolehlivé funkci na kole, prakticky nepoužitelný. Holt GPS nízkým rychlostem nefandní :-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.09.2017 08:49:45

>> jmaselnik, 04. 09. 2017 16:08:25

Ten mapovy podklad bol hlavny dovod, preco som ich kupoval. Vediac vsak pri kupe, ake su zalostne nepresne, tak sa na mapy radsej vykaslem a kupim model o polovinu lacnejsi. Na mapy by mi postacil aj starsi turisticky Oregon 600T (ktory mi podla predajneho sloganu mali svojho casu dodat aj topo mapami EU, ale prd dodali a musel som ako zlodej stahovat cracknute mapy z netu).

Mozno vsak najdem Fenix 5× vyuzitie buducu jar a este si ich, ak vydrzi zdravie, budem aj chvalit :)

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 05.09.2017 09:10:12

>> jmaselnik, 04. 09. 2017 16:08:25 …Sice jsou stejně nepřesné, jako ostatní přístroje řady…

>> Mato, 05. 09. 2017 08:49:45 …su zalostne nepresne…

Nemohl bych poprosit o nejaky ilustrativni priklad (napr. jpeg s obrazovkou, link na chybami ovlivneny TCX/FIT soubor, …) tech opakovane zminovanych nepresnosti, at si ctenar muze udelat predstavu, o cem se tu pod slovy ZALOSTNA NEPRESNOST ;-) vlastne vede rec?

>> jmaselnik, 04. 09. 2017 16:08:25 …Garmina, možná z diskutujících nejdéle používající…

Prvni cyklozaznam (z Edge 305 ) mam z roku 2008, prvni bezecke zaznamy (nekolik let jsem behal s Edge 305 ci mapovym Edge 705 v ruce :-) ) z listopadu 2010…

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.09.2017 09:53:47

>> jm1, 05. 09. 2017 09:10:12

Verejne nedam mapu so startom a cielom svojho behu, sorry, ale nie som blazon. Takisto nedam pristup do svojho konta. Mozno sukromne mailom nejaky printscreen a ak cloveka poznam, tak konkretny zaznam gpx, tcx, fit poslem. Cudzim nie.

Prikladov som uviedol spustu – na viackrat premeranej trati s kalibrovanymi meracmi (na mechanickom a/alebo magnetickom pocitadlovom principe) mi casto F5× robi 1,5 az 2,5km rozdielu v horsie dni. V lepsie do 1km. Trat je vsak dost zalesnena a clenita, dlzka 17,5km.

Na 1km certifikovanom okruhu, kde sa behaju zavody – mimo BA, dokonca aj MSR, mi ukazovalo cokolvek od 820m do 970m – podla dna. Viac ako kilak ukazali iba F3 a tiez iba raz, inak napodobne ako F5×. Zas, su tam pritomne aj stromy, nie je to vsak les a je to pri rieke…

Na presne zmeranej, nie prilis zalesnenej 20km trati som sa cez 19,1km nedostal s F5×. Prevysenie patri k tym mensim u mna – iba 250m. Bezne vidim cisla ako 18,5km. Na danej trati (cca 75% dlzky) sa behaju aj zavody, ktore su certifikovane. Ani jeden medziusek (1–5km dlhy) mi nesedel ani na desiatky metrov. Zvysok trate by som chapal, kedze krizujem mosty a podbieham kolaje pod mostami, ale aj tak…

Akonahle bezim po serpentinach – aj medzi domami, tak na kazdu zakrutu si zaznam podla mapy usekava 20 – 100m skrz zahrady a domy. V lese je to akoby opilec kreslil zaznam – vsade inde len nie na lesnej ceste.

P.S.: tu Jecminka asi fakt netromfnes s rokom 2008. Dokonca aj ja, ktory sa skepticky pozeram na male GPS pristroje od ich komercnejsieho uvedenia, som uz v r. 2002 v USA testoval akysi model Timex s externym prijmacom. Priblizne v tej dobe som mal na par behoch aj jeden z prvych (?) vylozene bezeckych Garminov Forerunner 100, ale cislo by som neodprisahal. Taky nevzhladny cierny obdlznik. Verim, ze pravi tech geeks ich uz mali predtym.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 05.09.2017 11:09:33

>> Mato, 05. 09. 2017 09:53:47 …mapu so startom a cielom…

X uvodnich a y zaverecnych km/kol/laps jde ze zaznamu odmazat, da se udelat snimek mapy s detailem/zoomem problematicke casti zaznamu v oblasti mimo bydliste, …

>> Mato, 05. 09. 2017 09:53:47 …v r. 2002 v USA testoval…

Ja nepisi o TESTECH, ale o de facto kazdodennim pouzivani.

BTW, pred mym Edge jsme doma meli mj. bezecky cerveny garmin = FR 305 (meli = nasledne ho nahradil model oranzovy = FR310, a model cerveny (do)slouzil – az do roztrhani tela :-) – u svagra), ovsem nikoliv pro me (ja tehdy jeste nejenze nebehal, ale o behu dokonce ani neuvazoval ;-) ). Me prvni CISTE bezecke hodinky byl az garmin cerny (=FR910)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.09.2017 11:25:38

>> jm1, 05. 09. 2017 11:09:33

Hej, chapem, ale preto som pisal … dokonca aj ja, skeptik, som ich uz davno, davno pred Tebou testoval. Co taky tech geek? Ten ich vlastnil niekolko este skor, ako som sa vobec dozvedel o komercne dostupnych gps na sport.

Az budem mat chvilu sa pohrat s nejakym zaznamom, tak skusim dat snimok nejakych kol. Chce to vsak trpezlivost, nie som totiz tech geek.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 05.09.2017 15:17:34

Dnes se hodinkám v oboře Holedná moc nedařilo (mám Forerunner 310 XT), na stejném segmentu to naměřilo 1,83 1,88 1,86 a 1,88 km, časem to prozkoumám, kde tam vznikl rozdíl hlavně v tom prvním běhu a jaká je asi tak skutečná délka. Každopádně, rozdíl 50m byl dost, pokud člověk podle toho běží nějaké rozložení tempa.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

10 km: 0:45:04 (2017)

Zerocool muž 06.09.2017 08:36:43

Běžel jsem teď podruhé na dráze s mým Polarem M400 a jsem příjemně překvapen na 3 km rozdíl cca 20 m a to je na ovále. Běžel jsem celkem asi 12 km a rozdíly byly pořád konstantní…

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 06.09.2017 12:46:19

>> jm1, 05. 09. 2017 09:10:12

první záznam z forerunneru 305 mám z prosince 2006, když jsem ho dostal na Ježíška :-) Jinak historie přístrojů: FR305, Edge 705, FR 310, Edge 800, FR 910, FR 920, Fénix 3, Fénix 3 HR a Fénix 5X.

nejstarší záznam na connectu z roku 2007: https://connect.garmin.com/…ity/14644638 ale ten je bez mapy. Garmin tenkrát používal web motionbased.com, které následně koupil a vyrobil z toho connect. Bohužel při transformaci se řada aktivit ořezala o GPS data.

zkus se podívat sem: https://connect.garmin.com/…y/1903951219 je to kousek kola, co jsem se seznamoval s možnostmi ježdění v Praze. Doporučuji pasáž kolem 20. minuty, kde letím nad střechami, smyčkuji po spojovací a tak :-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 06.09.2017 13:51:30

Neviem, ci je toto dostatocne – a to bol jeden z tych lepsich dni – tam aj spat po tej istej strane ulice, mosta, lesnej cesty. V strede je nejakých 8 roviniek hore-dole, ale zaznam ukazuje behanie po iných cestách, skrz domy, mimo mosta… Kamaratov Fenix3 ukazuje o kilak menej a bezali sme vedla seba. Dam ho sem cely, aj tak som bezal daleko od domu ;-) :

EDIT: nejako sa to sem nechce skopirovat. Exportoval som to do gpx a chcel som to sem prilepit a nic. Odkaz na svoje konto na Garmin Connect, prirodzene, nedam. Ine odporucenie?

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 06.09.2017 14:00:33

>> Mato, 06. 09. 2017 13:51:30

Uloz to na www.ulozto.cz

alebo mi posli do mailu a ja ulozim

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 06.09.2017 14:27:31

>> SlavoK, 06. 09. 2017 14:00:33

OK, pošlem. A ďakujem.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 06.09.2017 15:16:19

>> jmaselnik, 06. 09. 2017 12:46:19 …první záznam … z prosince 2006…

Dik. Casovy rozdil rok a 1/2 (v minulosti vzdalene 10 let) „beru“… ;-)

>> jmaselnik, 06. 09. 2017 12:46:19 …Garmin tenkrát používal web…

Ja JEN WEB pro archivaci neopakovatelnych dat nepouzivam, a mam proto (v lokalnim GTC) svou „historii“ kompletni

>> jmaselnik, 06. 09. 2017 12:46:19 …zkus se podívat sem…

Podival jsem se. V novem interface GC jsem ale bohuzel nenasel postup, jak cizi data ulozit v puvodnim, nijak nemodifikovanem stavu (= ne „orezane“ na trasu atp).

>> jmaselnik, 06. 09. 2017 12:46:19 …pasáž kolem 20. minuty, kde letím…

Mohu-li soudit z grafu (raw data nemam – vid vyse), doslo tam (v okoli namesti Na Balabence) na chvili k totalni ztrate prijmu GPS signalu (vid zlom krivky s GPS zaznamem, rychlost pohybu kolem 2 km/h, …).

A ztrata prijmu (=NEmereni) je IMHO uplne jina pohadka (nez nedostatecna presnost mereni).

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 06.09.2017 15:41:04

>> jm1, 06. 09. 2017 15:16:19

jasně, starší data mám zálohovaná, ale nevidím moc smysl se v nich nějak moc babrat. Tzn. na webu dokážu ukázat nějakou historii, lokálně o něco starší. Závodit v garminí dlouhověkosti fakt nehodlám :-) Co se týče nepřesnosti, tak právě krátkodobé ztráty signálu/přepočet polohy jsou právě jejím zdrojem, o tom to tak nějak je. SW korekce polohy je v postupujícím čase čím dál drsnější. U starších modelů si uživatelé stěžovali na to, že okamžité temto při běhu kolísá klidně o minutu nahoru a dolů kolem reálné hodnoty. Když si na to člověk zvykl, dokázal podle toho intervalu tempo držet. Od nástupu FR 920 se toto významně změnilo. Okamžité tempo se „drží“ déle konstantní, nicméně jeho hodnot jsou často zcela zavádějící. Nezřídka se mi stane, že běžím 5,5 minuty tempo 6:01 a 5:40 mi pípne kilometr…

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 06.09.2017 15:58:12

>> jmaselnik, 06. 09. 2017 15:41:04 …SW korekce polohy…

>> jmaselnik, 06. 09. 2017 15:41:04 …Okamžité tempo se „drží“ déle konstantní…

Takze se, zda se, prinejmensim v nekterych pripadech POSOUVAME :-) od nepresneho MERENI (sorry jako ;-), ale „merenim“ se zivim, a tak jsem tu na terminologii citlivejsi) k nepresnemu (ev. jinemu, nez drive) VYHODNOCENI/IN­TERPRETACI namerenych dat.

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 06.09.2017 17:52:24

>> jm1, 06. 09. 2017 15:58:12

no budeme-li exaktní, tak žádný GPS přijímač vzdálenost neměří. Jediné, co GPS přijímač měří je poloha v prostoru a ze změny této polohy potom počítá ostatní veličiny, tzn. uběhlou vzdálenost v čase → rychlost, tempo. Čím méně přesně měří polohu a její změny, tím větší nepřesností jsou zatíženy i ty ostatní veličiny, které už jsou ale dopočítávané. A tady je, podle mého názoru, jádro pudla: v tom postprocessingu dat přímo v hodinkách. GPS data jsou z principu zatížena chybou plynoucí přímo z použité technologie a potom hodně záleží na tom, co je cílem zobrazení. Pokud např. plynulost zobrazování aktuálního tempa, umím si velmi snadno představit korekce vedoucí k chybám ve vzdálenostech.

To už je ovšem dost akademická debata, protože algoritmus interpretace dat je patentově chráněný a člověk se k němu celkem pochopitelně nedostane.

Nalezené položky: 202 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.