Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Literatura a film » Běh, od jogingu po maraton.

Běh, od jogingu po maraton.

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 04.12.2005 18:47:25

Běhání Aleš Tvrzník, Libor Soumar. Grada 126 stran Cena 99,– Kč. http://www.grada.cz/…/behani_857/

Tahle malá a velmi oblíbená brožurka by asi neměla chybět v knihovničce žádného běžce. Zodpoví vám otázky na nejčastější a základní dotazy týkající se běhání. Kniha je psaná pro širokou veřejnost a myslím, že pro běžecké začátečníky by to měla být povinná četba, díky které se vyhnou nejčastějším omylům a chybám. Naleznete v ní základní všeobecné informace o tomto sportu, pojednává o běžecké obuvi, oblečení, principech zatěžování organizmu, energetickým pokrytím výkonu, odpadních látkách, dýchání, tepové frekvenci, typech tréninku, běžeckých technikách a stylech, postupném zvyšování výkonnosti, obsahuje ukázky různých běžeckých tréninků a mnoho jiného.

Z www.grada.cz Publikace soustřeďuje praktické zkušenosti i výsledky vědeckého výzkumu tak, aby po jejím přečtení zmizely pro tisíce kondičních běžců otázky související s výběrem trati, její délkou, dobou běhu, oblečením, rozcvičováním a samozřejmě i se správným způsobem a stylem běhu. V knize najdou důležité informace i pokročilí běžci s výkonnostními ambicemi. Autor nezapomíná ani na běhání dětí a sportovcům ve vyšším věku a navíc podává návrhy na kompenzační pohybové programy (strečink, posilování, apod.) a na vhodnou stravu a pitný režim.

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 04.12.2005 19:43:11

[quote=Lubosh]On­dro, dovolím si tě ještě doplnit, že stejný autorský tým později vydal pokračování a to ve dvou brožurách: „Jogging“ a „Běhání“. Ale nevím, mně to přišlo takové příliš akademické, jako by vytažené z trenérských skript FTVS. Příliš teorie a málo praktických rad pro běžce. A divné byly i tréninkové plány. Pokud se pamatuji, tak při maratonu týden před závodem doporučovali 35 km na 80%TF, což snad nedělají ani Keňani:-) Na druhé straně je fakt, že pokud se chceš dozvědět něco o běžeckém tréninku, aby to zároveň bylo napsané čtivou formou a bez zbytečných rozborů mitochondrií a ATP, v českém jazyce nic moc lepšího není… Ještě že existuje Amazon.com:-)[/quote] Ahoj, právě pro tu čtivost to sem uvádim. Ty knížky jsou jak říkáš dvě (jedna se jmenuje Běhání a druhá taky Běhání :) a pak ještě Grada vydala knihu Joging). To Běhání o kterém tu píšu je zelené, to druhé je modré (stojí 119,– Kč – takže o 20,– kaček lepší) a je to nové vydání toho prvního. Nemám ho, ale myslím, že to bude hodně podobné. Jnak ta druhá kniha, co jsem tady zmiňoval (Trénink pod kontrolou), ta je myslim vyčerpávající a taky čtivá :) doporučuju ! Ještě se dá koupit „Výkon a trénink ve sportu“, Dovalil a kolektiv, Olympia. To je ale všeobecné a podrobné pojetí problematiky sportovního tréninku, pro většinu smrtelníků dost těžko stravitelné, leč pro nás teoretiky nezbytné :) Ondra PS: nemáš typ na nějakou další běžeckou četbu, třeba i něco z historie? Nějaký „počteníčkío“, hezkej příběh… Překlad kultovní knyhy Jimiho Fixe u nás asi nevyšel, což?

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 04.12.2005 20:05:30

[quote=Lubosh][qu­ote=Ondra]Nemáš typ na nějakou další běžeckou četbu, třeba i něco z historie? Nějaký „počteníčkío“, hezkej příběh… Překlad kultovní knyhy Jimiho Fixe u nás asi nevyšel, což?[/quote] Pokud se týče češtiny, tak toho moc nemám. Kromě zmíněných knížek už jen Emil Zátopek: Můj trening a závodění) A pak vlastně ještě „Hudák: Běžecká kuchařka“. Jinak čtu hlavně americké knížky, přijdou mi jako dost dobré. Čtivé, stravitelné i pro laiky, motivující.[/quote] Anglina je bohužel moje slabé místo, ale už uvažuju o tom, že jí budu muset zdokonalit na takovou úroveň, abych si mohl číst knihy v originále. Běžecké literatury v ní vychází opravdu hodně, hlavně v USA.

BTW, ten Zátopek asi vyšel před nmnoha lety co? Nenapsal bys mi alespoň nakladatelství, případně rok, zkusím to alespoň v knihovně, nebo budu mít třeba štěstí v nějakém antikvariátu, i když o tom pochybuju.

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 04.12.2005 20:34:19

[quote=Lubosh]Vyšlo to někdy v roce 1954–55, protože tam ještě není olympiáda v Melbourne 1956. Mám to taky z antikvariátu… Ale pošli mi do mailu svou poštovní adresu a já ti to pošlu, není to zase taková bichle.

Ale ta knížka je spíš pro zajímavost, pro náš trénink asi nepoužítelná. K tréninkové jednotce 20×200 m na rozklus, 60×400 m jako hlavní náplň a 20×200 m na výklus se zřejmě jen tak nedopracujeme:-) A to občas ten střed běhal 100×400 m, což je vlastně maraton v úsecích…[/quote] Tak tak, pro zajímavost to musí bejt počteníčko:-) A tady přidávám k dobru něco k jeho tréninkovým metodám…hi hi hi

V Melbourne 1956 se maratonem s olympijskými soutěžemi rozloučil šestým místem. „Tehdy jsem to s přípravou přehnal, zejména tréninky s Danou na zádech, mi dost ublížily – udělal jsem si kýlu a to se na mé výkonnosti projevilo. Později mu australští organizátoři poslali diplom – za šesté místo v chůzi na 50 kilometrů… Moc rychle jsem sice neběžel, ale že to považovali za chůzi mě mrzelo. Byl čas skončit.“

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154831,72 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 04.12.2005 21:24:50

Co jsem mluvil s Milošem Škorpilem, taky něco připravují. Hlavně prý má být u té knihy jako příloha i videokazeta, což ocení hlavně ten (patřím mezi ně), který cviky popsané v mnohých knihách buď nepochopí nebo cvičí úplně špatně. Má vyjít někdy na jaře.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 05.12.2005 09:46:26

[quote=Mirek Kostlivý]Co jsem mluvil s Milošem Škorpilem, taky něco připravují. Hlavně prý má být u té knihy jako příloha i videokazeta, což ocení hlavně ten (patřím mezi ně), který cviky popsané v mnohých knihách buď nepochopí nebo cvičí úplně špatně. Má vyjít někdy na jaře.[/quote] Jo jo, bude to velká kniha o běhání a připravuje jí právě se zmíněnými autory (Tvrzník, Soumar). Jinak Miloš připravuje ještě jednu knihu, která by měla vyjít taky v brzské budoucnosti, takže se máme určitě na co těšit.

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Celkem 65945 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 04.02.2006 17:03:59

Ondra psal:Jo jo, bude to velká kniha o běhání a připravuje jí právě se zmíněnými autory (Tvrzník, Soumar). Jinak Miloš připravuje ještě jednu knihu, která by měla vyjít taky v brzské budoucnosti, takže se máme určitě na co těšit.

pan doktor Soulek už bohužel nic dalšího nenapíše, protože před pár lety zemřel na zákeřnou nemoc.

Motto: Never give up!!!
avatar

Oskar 16.05.2006 16:28:02

Priatelia, ktori este nemate knihu Od joggingu po maraton od nemeckych autorov z vydavatelstva Ikar, je teraz k dostaniu s velkou zlavou /z 299 SK na 75 Sk/. Odporucam!

avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 25.05.2006 14:00:36

[quote=ironman]On­dra psal:Jo jo, bude to velká kniha o běhání a připravuje jí právě se zmíněnými autory (Tvrzník, Soumar). Jinak Miloš připravuje ještě jednu knihu, která by měla vyjít taky v brzské budoucnosti, takže se máme určitě na co těšit.

pan doktor Soulek už bohužel nic dalšího nenapíše, protože před pár lety zemřel na zákeřnou nemoc.[/quote] ???? Mluvil jsem o Milošovi Škorpilovi, ten je živej až až :-)

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 08.06.2006 09:02:36

Už mi ta knížka přišla. Zatím jsem ji tak prolistoval a sem tam něco přečetl. Trochu mě zarazila propagace Polaru. Nejsem zastánce pulsmetrů z tržnice, mám Sigmu PC 15 za cca 1300 Kč (např tady: http://www.bagbike.cz/?… ). Když jsem si vybíral, co si koupím, tak mě docela zarazilo, že za stejné peníze bych od Polaru měl jen základní model a naopak model se stejnými funkcemi by byl minimálně dvakrát dražší. Takže když si tu knížku koupí začátečník, tak poběží pro Polar, protože autoři jsou kapacity ve svém oboru a tak budou mít jeho plnou důvěru. A přitom by za ušetřenou částku mohl mít nové boty. Argument, že má Polar poradenské centrum, podle mě nestojí za tolik peněz navíc.

Je to velice subjektivní. Třeba to, že jsou v knížce testovány hlavně boty Asics Mizuno mi vůbec nevadí (běhám v Mizunech). :-)

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 08.06.2006 09:35:37

[quote=Advid]Už mi ta knížka přišla. Zatím jsem ji tak prolistoval a sem tam něco přečetl. Trochu mě zarazila propagace Polaru. Nejsem zastánce pulsmetrů z tržnice, mám Sigmu PC 15 za cca 1300 Kč (např tady: http://www.bagbike.cz/?… ). Když jsem si vybíral, co si koupím, tak mě docela zarazilo, že za stejné peníze bych od Polaru měl jen základní model a naopak model se stejnými funkcemi by byl minimálně dvakrát dražší. Takže když si tu knížku koupí začátečník, tak poběží pro Polar, protože autoři jsou kapacity ve svém oboru a tak budou mít jeho plnou důvěru. A přitom by za ušetřenou částku mohl mít nové boty. Argument, že má Polar poradenské centrum, podle mě nestojí za tolik peněz navíc.

Je to velice subjektivní. Třeba to, že jsou v knížce testovány hlavně boty Asics Mizuno mi vůbec nevadí (běhám v Mizunech). :-)[/quote] jak jsi sám v závěru napsal… taky tam začátečník vidí lidi jen voháknuté v komplet Asics (běhá vůbec někdo tady z fóra v podobném kompletu? dost pochybuju…) – jde hlavně o jistou míru kritiky toho co si přečtěs. I ten začátečník ví, že spoustu věcí musí brát s jistým odstupem… Ale teď se dostáváme na hodně šikmou plochu (jak s testery, tak s tím oblečení). btw: už jsi viděl nějakou knihu o cyklistice, kde by komponenty kola byly popsány na hobíckém kole (cca 25 000)? Já ne, samé kola za 100 tisíc (ale na těch jezdí jen minimum lidí…)

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 08.06.2006 10:01:11

Nečetl, protože k ježdění na kole mám odpor. :) Začnu, až budu mít děti. (-:

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 08.06.2006 11:15:33

To beru. Ale pak by možná bylo lepší přítomnost té značky nekomentovat, ať si to každý přebere. Ale napsat, že jsou jen měřiče z tržnice a pak Polar je podle mého názoru zavádějící. Ale nemá cenu se v tom hnípat. Jen jsem cítil potřebu to ventilovat.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Liberec, AH

trava 13.09.2006 07:30:35

[quote]jak jsi sám v závěru napsal… taky tam začátečník vidí lidi jen voháknuté v komplet Asics (běhá vůbec někdo tady z fóra v podobném kompletu? dost pochybuju…) – jde hlavně o jistou míru kritiky toho co si přečtěs. I ten začátečník ví, že spoustu věcí musí brát s jistým odstupem… Ale teď se dostáváme na hodně šikmou plochu (jak s testery, tak s tím oblečení).[/quote] já běhám skoro celej v kompletu od Tchiba :D [quote]btw: už jsi viděl nějakou knihu o cyklistice, kde by komponenty kola byly popsány na hobíckém kole (cca 25 000)? Já ne, samé kola za 100 tisíc (ale na těch jezdí jen minimum lidí…)[/quote] jóóóóóó hochu to by ses divil kolik lidí v Liberci a okolí má takový kolo, ale pokud na to někdo má ať si to klidně koupí, kolo není o barvě a nadsuper vybavení, ale hlavně o šlapání nebo ne? :D

avatar

bugik žena 22.10.2009 09:26:12

Koukám na tréninkový plán na půlmaraton za 2:10, konkrétně strana 154, 8.týden, neděle. Je tam psáno souvislý běh 140min (10km). Tam má být asi 20km, ne? :) Co myslíte?

Mluvim o te zelene knizce od trojice autoru…

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 23.10.2009 08:11:15

Taky bych tipnul tech 20km. ;) Ale podstatny je prave ten celkovy cas a beh v nizke intenzite, celkovy pocet km je tady vedlejsi.

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.