Rekordní a slunečnou ČEZ Jizerskou 50 vyhráli Nor Nygaard a Švédka Dahlová

ČEZ Ski Tour | 14.02.2022 | přečteno: 3183×

V Bedřichově závodem na 50 kilometrů klasicky vyvrcholil program 55. ročníku ČEZ Jizerské 50. První v cíli byl Nor Andreas Nygaard, který závod vyhrál už potřetí. Z žen zvládla trať suverénně nejrychleji Švédka Ida Dahlová. Na hlavní trasu nastoupilo 4 444 běžců.

Závodní program probíhal v Jizerských horách již od pátku, a tak se celkový počet účastníků zastavil na čísle 8 194, což je historický rekord závodu (v roce 2020 bylo 8 141). Pomohlo tomu i prosluněné počasí s prachovým sněhem na tratích a rozvolnění opatření.

Ženský závod odstartoval v 7:50 ministr vnitra ČR Vít Rakušan. Mužská elita přišla na řadu o 10 minut později. Závodilo se ostře už od startu a pelotony obou kategorií se brzy nadělily. Vítězná Ida Dahlová se od svých soupeřek výrazně odpoutala v nejprudším výjezdu na Knajpu asi na 32. kilometru. S odstupem za ní dojela na druhé pozici Švédka Britta Johanssonová Norgrenová a překvapivě třetí finišovala Norka Thea Krokanová Murudová. Nejlepší Češkou v závodě byla desátá Kateřina Smutná, která se vrátila po roční pauze. “Jsem mile překvapená, jak mi to jelo. Užila jsem si to, moc ráda jsem se vrátila před domácí fanoušky.”

Naopak mezi muži se rozhodovalo až na stadionu v Bedřichově, kde nejlépe finišoval Nygaard, který přemohl krajana Martina Löwströma Nyengeta, těsně za nimi si dojel pro bronz Johannes Eklöf ze Švédska. Čas vítěze se zastavil 1:56:20, což bylo jen pár vteřin za rekordem trati. Nejlepším Čechem byl Jiří Pliska na 20 místě. K pokoření 2hodinové hranice mu scházelo 22 sekund.

Speciální ČEZ prémii pro sprintery, která byla umístěna na Jizerku, vyhráli Norové Torgeir Sulen Hovland a Annniken Gjere Alnes.

Program Jizerské 50 začal už v pátek dopoledne dětskými závody. Široká veřejnost měla možnost jako první vyzkoušet trasu na 30 kilometrů bruslením. Elitní borci se mohli představili už v pátek večer v Benzina ORLEN Sprintu, jenž opanoval Švéd s českým původem Max Novak a jeho krajanka Lina Korsgrenová.

V sobotu se vyčasilo, a tak se dohromady 2 488 účastníků vydalo do stop na tratě určené rodinám s dětmi a hobíkům. První odstartovala Jizerská 25 a brzy na to přišla na řadu ČT Jizerská 10. Ozvláštněním programu pak byly T-Mobile firemní štafety, do níž nastoupili i bývalý výteční sportovci jako Kateřina Neumannová, Šárka Strachová nebo Martin Koukal. Program doplnily koncerty. V pátek hrála v Jablonci n. Nisou kapela Tata Bojs. V sobotu se v Liberci představily Chinaski.