Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Ako sa pripravit na Praha Maraton 2011?

Ako sa pripravit na Praha Maraton 2011?

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

RastoS muž 30.08.2010 20:27:52

zdravim vsetkych behuchtivych, chcel by som sa poradit.. zhruba rok sa snazim aktivne behavat (3× do tyzdna 10km+plavanie+bi­cykel) a rad by som chcel skusit v maji prazsky maraton. Myslim, ze casu je dost, vedel by mi niekto poradit nejaky overeny treningovy plan?Dakujem:)

avatar

Mladá Boleslav

Celkem 1818,29 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:33 (2011)
půlmaraton: 1:54:18 (2010)

karambol muž 30.08.2010 23:12:17

>> RastoS, 30. 08. 2010 20:27:52

Tak tohle bude zajímat i mě, sice zatím jsem dal jen 1/2 maraton na stadionu, ale třeba bych se stihl ve svém nabitém programu nějak přípravit i na 42 km a kousek.

Motto: Dokud běžím - žiju!
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 31.08.2010 08:24:51

>> RastoS, 30. 08. 2010 20:27:52

Tak zrovna jsem ve vláknu Jak se posunout v bězích na 5 a 10km psal, že budu muset založit vlákno o přípravě na první maraton a teď koukám, že byl někdo rychlejší. Chci věnovat přípravě dost času a úsilí a nerad bych ho běžel jenom z nadčení, které by mě mohlo po pár kilometrech opustit a potkam mě zase až v cíli, ale rád bych v rámci svých možností tělesných a časových na něj dobře natrénoval. Na hobíka jsem byl docela trpělivej (nebo zbabělej) a myslím, že teď po dvou letech běhání bych to už zkusit mohl. Končnou fázy půjdu asi podle tréninku ze stránek maraton.cz nebo sportsite.cz a to maraton pro běžce na čas 3:30, ale to se ještě může změnit na to je čas. jak na zimní objemovej trénink, to teprve studuju, ale bude cca 5–6 x běh, 1× týdně MTB venku, 1 x týdně spining nebo rotoped,1 x týdně plavání a 1 x týdně posilovna. Zatím tak, snad se diskuze nějak rozjede a pohne správným směrem.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 31.08.2010 08:29:45

Jinak hodně informací se dá získat zde¨ve starších diskuzích např. od uživatele Mato, třeba ve vláknu Trenink na (pul)maraton pro pokrocile a nyní třeba od uživatele rudo. Třeba nám sem něčím přispějí.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 31.08.2010 11:16:48

Pristi prvomaratonci ;) zkuste si projit toto vlakno. http://www.behej.com/…t-podle-ni/1

Knizka v nadpisu ma svoji logiku a da vam taky uceleny plan. A neni ceho se obavat, vy na to jdete s rozumem po dlouhe predpriprave, takze oproti tem, co si z niceho reknou, ze za 100dni daji maraton, uz mate kus za sebou a velice velkou sanci, ze to dobre dopadne. Tak drzim palce.

avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 31.08.2010 14:12:29

>> SlavoK, 31. 08. 2010 11:16:48 Dík. 100 dnů už je taková finální fáze. Já bych tu rád třeba rozebral hlavně období od října do ledna, ale ono to bude zkráceně doporučení : běhat, běhat, běhat.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Chrudim

kámen úrazu žena 31.08.2010 23:39:01

>> r4d3k, 31. 08. 2010 14:12:29

Pohledem cyklistky bez trenérského vzdělání: prvé dvě zimy jsem především jezdila. Plus jednou týdně power jóga, jednou, dvakrát krátký běh. Další dvě zimy jsem měla pestřejší, přibyla posilovna, dlouhá chůze střídaná klusem, běžky. Kolu jsem se oproti ostatním aktivitám věnovala málo, většinou krátká údržba jedenkrát týdně, jen pro „nezapomenutí točení“. Až postupně navyšovala kilometráž. V únoru cyklistika zabrala něco přes třetinu času, i když jako ideál bych koncem zimy brala víc, ale počasí bylo stále spíše na běžky.

Všeobecná příprava mi dala víc. Prvně, v zimě se dá základní vytrvalost déle budovat na běžkách než na kole. Při srovnání běžek a běhu to platí tuplem. Důležitý je čas, navyknout tělo na několik hodin trvající aktivitu, aby to zvládalo levou zadní. A to jen během jde hůře, ani kolo jedenkrát týdně nestačí. Za druhé, jednostranně namáhané svaly uvítají během zimy více odpočinku pro dokonalejší regeneraci. Dá se to říci i o psychice. Pestrá zimní příprava zaměřená aspoň z poloviny času jiným směrem než je hlavní sport přinese všestrannější rozvoj, i po metabolické stránce. Náprava svalových dysbalancí je známá věc, trochu se zapomíná, že i pomáhá oddálit bolístky z jednostranné zátěže ke konci sezóny. A navíc – i zimní sporty jsou krásné, na běh a kolo máme celý rok, ale co takové běžky, bruslení, sjezdovky…

Určitě bych vymyslela další důvody, proč se mně zdá lepším řešením věnovat více času doplňkovým sportům a méně běhu. Stejně jako druzí najdou protiargumenty. Nepochybuju, že pokud budeš hlavně „běhat, běhat a běhat“, budeš na tom v únoru, březnu po běžecké stránce lépe než když se budeš věnovat spíše jiným sportům. Po stránce všeobecné kondice hůře. Ale PIM je až v květnu, nebála bych se začít více běhat, tedy začínat naběhávat objem, kilometry, až během února.

Motto: Když šlapu, tak žiju! :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2010 01:15:01

>> kámen úrazu, 31. 08. 2010 23:39:01

krasne napisane, absolutne suhlasim. zalezi kde kto byva a jake bude pocasie ale ked je moznost, ist na bezky na cely den je najlepsi trening, formou lyziarskej turistiky, netrebe teda na bezkach behat okruhy na pulzy ale cely den si spravit horsku bezkovu turistiku, zapojit sa do turistickeho oddielu a absolvovat nejake tursiticke zrazy, prechody atd, samozrejme kto na to ma zucastnist sa bezkovych pretekov na 30–50–70km. pokial viem boli aj bezkove preteky na 24H dalo sa ist aj ako stafeta so striedanim. Kym napadne sneh odporucam turistiku pesiu a kym je teplo tak cykloturistiku, nestarat sa o intenzitu ale ist cely den. pri pesej turistike – chodza s batohom odporucam zapojit sa do dialkovych pochodov ak si odkracate niekolko 50km pochodov s batohom a v kopcoch nohy naberu hrubu silu co je pri maratone velmi dolezite a kriticke, Typicke pochoduy na 50km trvali okolo 8 hodin ale umoznovali aj 10–12 hodin, kto chcel pobehovat (dolu kopcom) tak to skratil na 6H. Pri takto travenych vikendoch potom staci cez tyzden behat do 90 minut v tempe o nieco pomalsom ako predpokladany maraton a behat 60–70 minut v tempe maratonu v pripade ze je mozne to rozdelit pocas dna: ma velky vyznam behat do 40 minut (20–30–40) v tempe maratonu 2× denne ked sa da 3× denne. 3×20 minut je lepsie ako 2×30 minut a to je stale lepsie ako 1×60 minut, pokial je vsetko v tempe maratonu po takomto niekolkomesacnom systemne bude kazdy velmi dobre pripraveny absolvavt akykolvek treningovy plan na maraton.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 02.09.2010 07:02:20

>> kámen úrazu, 31. 08. 2010 23:39:01

Díky za názor. Běhat, běhat běhat bylo myšleno spíše tak, že nemá cenu v zimní přípravě moc špekulovat na rozložení temp a vzdáleností v týdnu a prostě naběhat určitý objem. Byl bych sám rád, kdyby byla zima a vlastně celý rok co nejpestřejší, ale ten běh mě docela chytá. Nad běžkami přemýšlím již nějakou zimu, jen se k tomu dokopat.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

runner.cz muž 02.09.2010 16:36:05

Ahoj všici, myslím, že tréninkový plán se dá napsat specificky pouze pro konkrétního běžce podle jeho konkrétních možností a představ. Pokud někdo prohlásí, že chce za rok běžet maraton, má na to spoustu času. A pokud navíc svůj výkon nelimituje časem jako například pod 3hodiny, ale chce to prostě jen uběhnout ( uběhnout myslím čas do 4:30hod) tak mu podle mě stačí pouze a jen běhat. Běhat souvislá tempa, podle nálady v terénu, občas v kopečkách, ale mordovat se kvůli tomu s nějakých speciálních tempech, to je kravina. Pak se ztrácí ta chuť do běhání. Není nad to si každý běh v klidu vychutnat a běžet podle nálady a pocitu. Pokud někdo má ambice na časy okolo 3hodin a méně, pak už mu nezbývá, než začít trochu systematicky. Tréninkových plánů se po webu povaluje hromada a každý si určitě najde to co vyhovuje zrovna jemu. Někdo je rychlostní typ a perfektně narténuje hlavně v úsecích, jiný nedá dopustit na fartlekové běhy, blížící se tempu 10km, ze kterých se pak tempo maratonu vyběhá krásně. Jinak na maraton se dá připravit i za 50 dní. Já sem začal na PIM 2010 běhat v polovině března, PIM sem chtěl uběhnout. Nakonec byl čas v cíli 3:21hod. Nejdelší běh, který sem při tréninku absolvoval byl závod Praha-Brandýs což je 15km. Všechny běhy jsem měl v tempech 5–5:30min/km. První týdny měli objem okolo 20 km, končil sem na cca 50km/týden.

Motto: runner-cz.blogspot.com
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 02.09.2010 21:25:23

>> runner.cz, 02. 09. 2010 16:36:05

jj, pěknej čas na maraton a ještě na první. Ale každý jsme jiný a věř, že já se svými naběhanými km po dvou letech bych si nyní na hranici 4:30 nevěřil. A protože to doteď bylo jen takové pobíhání a to v některých měsících dost nepravidelné, chtěl bych tomu dát trochu řád.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

RastoS muž 02.09.2010 23:32:46

moja reč:)>> r4d3k, 02. 09. 2010 21:25:23

avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 03.09.2010 08:11:03

>> RastoS, 02. 09. 2010 23:32:46

Tak co, už se ti nějak rýsuje plán na maraton? Objevils něco zajímavého?

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Praha

Celkem 21393 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:06 (2015)
půlmaraton: 1:18:50 (2016)
maraton: 2:50:47 (2013)

jsyrovat muž 25.09.2010 19:23:56

>> SlavoK, 31. 08. 2010 11:16:48

Nejdriv se prihlasit! To je silna motivace, kdyz uz to je zaplacene :-) A pak uz behat – najit si nejaky vyhovujici treninkovy plan. Na rozdit ode me, na to mate opravdu dost casu (nikdo mi totiz nerekl, ze ubehnout maraton z niceho za 5–6 tydnu je skoro nemozne) :-) Ale jde to, akorat to chce pevnou vuli a hodne odolne nohy, klouby, kolena, atd. aby tu rychlovku v priprave vydrzely. Ve Vasem pripade bych volil treninkovou zatez postupnou a ze zacatku to neprehanel a nejvetsi objemy nabihal az pres zimu. Treninkovych planu se da najit spousta, staci se podivat na par bezeckych webu. Jeden takovy nenarocny je treba: 60–80km tydne (po+pa volno, ut+ct ~13–15km z toho rychleji 6–8km, melo by to pozdeji odpovidat tempu pri maratonu, mozne je taky zaradit rychlejsi useky 1 nebo 2km, sob. dlouhy beh 20–32km, nejdelsi behy jen obcas, ale mely by byt na programu cca mesic pred maratonem, str.+ned. pomaly vyklus ~8km. Vsem rychle behanym usekum by mel predchazet rozklus a zahrati organismu, po behu zase pomaly vyklus, 2–3km. Na zacatku pripravy je mozne si davat kratsi vzdalenosti a misto vyklusu si dat i neco jineho (plavani, kolo). Asi tak 3–4 tydny pred maratonem je dobre ubirat vzdalenost na delsich bezich az do posledniho tydne na cca 15–20km a posledni tyden uz jen regenrovat, a zaradit 1–2× nenarocny klus. To je jen takovy priklad, kazdemu asi bude vyhovovat neco jineho, je treba brat take ohled na pripadnou unavu/zraneni a nechat nohy a telo radne odpocinout.

avatar

Praha

Celkem 219 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:42 (2004)
půlmaraton: 1:28:52 (2005)
maraton: 3:35:30 (2010)

Kikin muž 25.09.2010 22:50:57

já plánuju každoročně přípravu na maraton, vydrží mi to do ledna a potom běhám tak 3 měsíčně a těch 3:40 nějak na jaře urvu. V jednom je běhat místama nuda, závod mě dycky hecne ale první maraton byl supééér!

avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 29.09.2010 17:10:44

Od začátku příštího týdne bude do PIMu zbývat 31 týdnů. Posledních 12 týdnů pojedu podle tréninku ze sportsite na 3:30 (tak se jen jmenuje, ne že bych byl schopen to dát) tedy jestli nenajdu do té doby něco lepšího. A teď by měl trénink vypadat tak, že hlavní budou v týdnu tyto běhy 1. „svižnější“ OV – něco mezi tempem na dlouhý běh a tempem maratonu (podle profilu, větru atd.) v délce 90 minut. Začnu na 60 minutách a každý týden budu přidávat 1 km. 2. Běh v tempu půlmaratonu až hodinovky v délce 50 minut, kdy začnu na 30 min. a každý týden budu 0,5 km přidávat. Před tímto po rozklusu abc a rovinky. 3. Dlouhý běh v délce 150 minut, občas i delší. Pak už jen volné běhy do 60 minut s pár rovinkami a chtěl bych jednou týdně nějaké kratší kopce. Každý 4. týden volně, tedy cca 5× volný běh kolem 60 minut. Někdy od prosince bych přidal i nějaký fartlek a kratší kopce vyměnil za delší. K tomu nějaké kolo, turistika, plavání a možná dojde i na ty běžky. Snad nadšení vydrží.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.