Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » bolest kolene

bolest kolene

Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

filip medek muž 02.01.2019 16:38:01

Dobrý den,

prosím vás o radu. Je mi 39 let, běhal jsem 2 roky 1× týdně cca 8 km, od jara 2018 jsem na zátěži přidal, zpětně moje „trénování“ hodnotím jako málo, rychle a špatně, tzn. běhal jsem dvakrát týdně v pro mě skoro závodním tempu, nulové rozehřívání, žádná abeceda, strečink, nic. K tomu pár nadšených závodů, delších výběhů a výsledkem je to, že mě od září 2018 bolí koleno vpředu nad čéškou těsně pod povrchem, v těchto místech:

https://ibb.co/xCPY0dd

Teď vím, ž jsem vše dělal špatně, v listopadu 2018 jsem byl za fyzioterapeutem, který mě doporučil provádět cviky na posílení stehenního svalu, balanční cviky na špičkách chodidel, protahování stehenního svalu, saunu, masáže pomocí rolleru.Na můj dotaz ohledně běhání doporučil, ať dále 1–2× týdně pokračuji v pomalejším běhání se správným rozcvičením a klidně i průběžným protahováním a ať zapojím i rotoped na mírnou zátěž, který mám doma.

Cviky provádím, když neběhám tak je koleno ok, v klidovém režimu nemám vůbec žádný problém se zakopáváním, ale po pár kilometrech, klidně velmi pomalého běhu po rovině, najednou začnu automaticky míň a míň ohýbat koleno do stavu, kdy když zkusím, tak vlastně nejsem schopen přes bolest zakopávat. Když se zastavím a stehenní sval protáhnu, je to chvíli lepší, po chvíli běhu se zase dostanu do stejné fáze.

Obecně bych změnu hodnotil tak, že dřív, ze začátku byla bolest pouze po větší zátěži, přišla náhle a byla daleko intenzivnější, musel jsem chůzí dojít zpátky a při pomalejším běhu se neobjevovala, teď je mírnější, naběhne ale při jakékoliv rychlosti po cca druhém kilometru jakéhokoliv běhu.

Fyzioterapeut je na doporučení kamaráda běžce a má mou naprostou důvěru, do teď jsem neměl potřebu se léčit sám pomocí googlu, je mě bližší názor, že člověk se má věnovat svému oboru a věci, kterým tolik nerozumí nechat na jiných odbornících. Ale nahlodává mě myšlenka, jestli je běh a rotoped opravdu to, co moje koleno potřebuje. Abych se tímto pomalým rekreačním během ( 2×8 km týdně), u kterého stejně ke konci neohýbám koleno tak, jak kdyby bylo zdravé, po pár měsících nedopracoval ještě do horšího stavu.

Prosím vás o zkušenosti nebo názor, co dělat dále.

Děkuji.

avatar

Vyškov

10 km: 0:39:21 (2009)
půlmaraton: 1:29:47 (2007)
maraton: 3:24:33 (2012)

Moulin1 muž 02.01.2019 22:11:13

Asi bych navštívil ortopeda. Běhat 2 x týdně není zas tak moc. Nevím teda jaké požíváš na běh boty a jestli nemáš nadváhu?

avatar

filip medek muž 02.01.2019 23:16:46

Díky za reakci, boty mam adidas supernova, naběháno s nimi v tuto chvíli cca 400 km, vážím 78kg na 184 cm.

Běhám opravdu málo a ta změna na o něco vyšší kilometry nebyla ze dne na den, ale relativně postupná:

https://ibb.co/SDCgxDg

Toho 11/2018 jsem tomu zkusil dát přes 14 dnů klid a žádný zásadní rozdíl.

Běhal jsem kopcovitý terén, rovinky skoro žádné, 50 na 50 asfalt a lesní cesty. Bezmyšlenkovitě jsem vyběhl, měl jsem za to, že čím rychleji poběžím, tím víc budu mít natrénováno. Takže trénink a pak závod na max stejná trasa by se u mě lišil třeba 5:30 vs 5:10 min/km, možná ještě menší rozdíl.

Poslední měsíc jezdím autem k nejbližší rovince a tam poklusavam kolem 8 km v tempu 6:30 a jak jsem psal, je to lepší, ale jakási chronická bolest se tam beze změny a bez náznaku zlepšení drží.

Ortopeda můžu zkusit, měl jsem za to (omluvám se všem orotopedům), že fyzioterapeut na to jde od podstaty a příčiny problému, kdyžto ortoped s ibalginem a kudlou, ale je to spíš mou neznalostí lékařského prostředí, u doktora jsem byl s něčím naposledy v pěti letech…

avatar

Vyškov

10 km: 0:39:21 (2009)
půlmaraton: 1:29:47 (2007)
maraton: 3:24:33 (2012)

Moulin1 muž 03.01.2019 07:11:06

Dobrý ortoped ti udělá ultrazvuk kolena a uvidí, jestli je tam nějaký zásadní problém.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 03.01.2019 07:38:18

>> filip medek, 02. 01. 2019 16:38:01

A děláš ještě nějaké jiné sporty?

Co se týče jízdy na kole, je to určitě velmi vhodná doplňková aktivita. Osobně mi při problémech s kolenem kolo posloužilo výborně. Je potřeba mít nastavenu správnou zátěž. Nesmíš šlapat moc na volno, ale zase to nepřehánět. Nastav si zátěž, aby byl vyvíjen odpor, ale ne tak vysokou, aby jsi to musel rvát silou. Plynule šlapat a pak to chce zase poctivě protáhnout. A intenzita šlapání, jako u toho běhu. Nenatrénuješ nejvíc, když do toho budeš bušit jako šílený 30min.

Kolo je vhodné proto, že dorovnává různé tělesné disbalance. Ovšem je třeba mít nastavenu správnou výšku sedla atd. Pokud na sedle popojíždíš ze strany na stranu, je to špatně. Pozor na to.

K tomu protahování. Možná jsi to přetížil natolik, až koleno potřebuje více času. Evidentně ti to protahování pomáhá. Jak radí kolega, zašla bych k lékaři a do té doby pokračovat v tom, co radil fyzioterapeut. Může být, že máš špatný styl běhu, blbé boty atd., ale pokud nic jiného neděláš, máš zcela určitě tělo na běh nepřipravené. Chce to cvičit, protahovat…prostě už nám není 20 let.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

filip medek muž 03.01.2019 09:28:04

Díky za názor, dává smysl. Co se týče sportování, tak celý život něco málo dělám, ale nikdy jsem se nevěnoval něčemu víc, než jen na rekreační úrovni. Takže to, že i takové směšné kilometry jsou pro tělo něco nového, je pravda.

avatar

Brno

Celkem 10236,19 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:20 (2015)
půlmaraton: 1:25:22 (2014)
maraton: 3:13:42 (2015)

Průvan muž 11.01.2019 09:25:46

Je potřeba udělat sono postiženého místa. Mohl být natržený upon. V tom případě to chce 6 týdnů klid. V té době mozna jiná lehčí aktivita – u které to nebolí.

Motto: Sláb jenom ten, kdo ztratil v sebe víru, a malým ten, kdo zná jen malý cíl.
Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.