Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Výživa » jídlo na dlouhém horském běhu

jídlo na dlouhém horském běhu

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 04.09.2009 21:58:50

Zdravíčko všichni. Asi tak za měsíc plánujeme s několika přáteli takovou komorní akci. Přeběh Nízkých Tater z Telgartu do Donoval, tedy cca 90km. Trochu medituju nad tím, co budu po cestě jíst a pít. Nějakou skromnou představu už mám, ale rozhodně jsem otevřený i novým doporučením. Tedy navrhujte… Díky.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 05.09.2009 09:33:30

Záleží, jak to budete mít zorganizované-jestli budou obč.stanice a kolik (nebo jestli se dá po cestě něco koupit nebo vyprosit od dobrých lidí), jak dlouho Ti to bude asi tak trvat, resp. jakou cca rychlostí poběžíš atd. Od toho se bude odvíjet, co poneseš a v čem (taky určitě nějakou větrovku ap., náhradní ponožky, elasťák, náplasti, solné tablety, hořčík ap.) A jak budeš schopný s takovou zátěží běžet+stoupání/kle­sání, to by chtělo mít vyzkoušené. Kdybys to běžel celé bez podpory, tak bys musel hlavně doplňovat vodu, nějaké to jídlo (energetické tyčinky, gely+ionťák v prášku) bys unesl určitě. Chtělo by to určitě nějaké obč.stanice (jinak by to byl spíš pochoďák než běh, protože bys to měl na zádech moc těžké) a na nich (když by jich moc nebylo) třeba nějaké pořádné jídlo (těstoviny, rýže, polévka, chleba+salám+sýr), protože na to uběhneš dost km. Pro sebe počítám tak na 1,5–2 H 1/2l vody (pít po douškách) + 1 x třeba isostar tyčinku…množství a frekvence doplňování je ale hodně individuální. Určitě to bude zajímavá akce, třeba bys pak mohl napsat článek nebo aspoň něco na fórum, zajímalo by mne to. Běhu zdar.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 05.09.2009 10:52:54

Áaaha, to jsem asi měl napsat. Půjde o ryze soukromou záležitost, žádný závod, čili bez občerstvovaček, vše s sebou a co nejlehčí, aby se dalo stále běžet. Zatím díky za vyjádření.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 05.09.2009 11:40:40

to Kostěj-a co voda, tu budeš mít kde doplňovat? To je asi to nejdůležitější. Jinak třeba by mohla poradit (s co nejlehčí bagáží) Ivana Pilařová, má zkušeností na rozdávání (Sables atd.), viz i články na behy/behej.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 05.09.2009 12:01:50

voda bude v camelbagu cca 3l, možná o něco víc, doplňovat se bude na všech třech boudách a potom co potkáme cestou, potoky, kaluže, možná už tam bude i trochu sněhu. Ještě jsem uvažoval obstarat si takový ty nosiče flašek na ruce(running bottle holder).

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 05.09.2009 15:26:48

S nosiči flašek na rukou zkušenost nemám…Určitě je dobrý rozložit váhu na celé tělo, co si vzít k camelbagu ještě ledvinku s flaškou (nebo dvěma), dala bych tam místo originál flašky pet lahev, je určitě o něco lehčí, a buď jí naplníš nebo ne, podle toho, jestli voda v camelbagu bude stačit (mezi těmi boudami). Ruce bych si radši nechala volný, co když někde zakopneš a budeš padat (a taky Tě určitě budou bolet a bolely by ještě víc se zátěží). Jestli jsou ty 3 boudy cca po 1/3 trasy (bohužel to tam neznám), tak by ta voda mohla stačit, ještě se vždycky hodně napiješ =) V nabídce NB (Baběrád) byl v r.2008 batoh s přední i zadní částí, hodně lehký a za slušnou cenu, třeba by se dalo sehnat něco podobného. Sice ho mám, ale vyzkoušela jsem jen na zimním pochodu, ještě jsem s tím neběžela. Když jsem ho kupovala, tak jsem myslela, že by se právě na podobné akcičky (sólo+bez podpory) mohl hodit.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 05.09.2009 16:22:54

Jo, o tom batohu vím a celkem o něm uvažuju, a už jsem do toho shopu psal, zda ho mají k dispozici. Údajně ho používají při saharském ultra. No chtělo by to zkusit a hlavně se s nímpřípadně trochu sžít. Tak teda vodu bychom měli. Co jídlo? Kluci co to se mnou poběží chtějí běžet hlavně na gely, ale já si myslím, že to bude chtít i něco tuhýho, banán, powerbarku, možná si uplácám nějakou takovou tu jako marokánku s čokoškou a nacpu do ní nasekaný kávový zrna.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 05.09.2009 16:57:53

Jídlo-abys to hlavně unes…určitě ne jen gely (to by ses pohl po…, protože se musej zapíjet a dost, a Ty nebudeš mít vodu na rozdávání), v lékárně mají tyčinku guareta (vyzkoušeno) nebo isostarky-tyčinky, dobrý by byl možná i tvrdý sýr + kus chleba s kůrkou (pomalý sacharidy) nebo kus salámu-poličan. A carbonexy (vitaland), ty jsem objevila nedávno. Spíš ber vyzkoušené věci, abys neměl nějaké žaludeční nebo jiné problémy. Místo kafe je dobrý ginkgo biloba (např. v gingium), je to sice na paměť, ale funguje to jako kafe (vyzkoušeno při ultra), když to člověk nebere pravidelně a není na to zvyklý. Hlavně se pořádně najíst předem, cpát se celý týden…

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 05.09.2009 17:44:45

Z kola a z turistiky mám odzkoušený piškoty roztahaný po kapsách…jak se potíš, nebírají vlhkost a při polykání nedusí jako v původní podobě:-) Sou pořád po ruce a pořád mužeš ujídat..

Motto: ...kam až?
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 05.09.2009 18:08:34

to Dav-a co když bude pršet, i kdyby ne, tak na horách je vyšší vlhkost vzduchu, to by se ty piškoty mohly rozmáčet a jak by pak vypadalo oblečení?? Vždyť se chystá na 90 km v horách, to bude chvíli trvat, než to uběhne. Všechno radši pořádně zabalit, aspoň do dvou igelit.sáčků.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Ostřetín

10 km: 0:40:01 (2007)
půlmaraton: 1:27:06 (2008)
maraton: 3:05:18 (2012)

Lobino muž 05.09.2009 20:02:54

Já bych asi omezil množství vody na zádech, vůbec bych se nebál na hřebenech pít vodu z potoků. Legenda horolezectví na Vysočině, Aleš Zavadil sestavil seznam věcí potřebných do velehor, mimo jiné „bužírku na pití z praménků“ – geniální vychytávka. Asi bych si vzal 0,5 – 0,75 l flašku a nějakou pidilahvičku s koncentrovaným ionťákem a ředil to po cestě. Na závodě 5 beskydských vrcholů to docela fungovalo a na jídlo střídavě sladký věci jako susěný hrušky, gely a občas klobása. Prostě málo objemný, ale energeticky vydatný jídlo. Před maratonem bych si asi klobásu nedal, to většinou dost spěchám, ale jestli to neplánujete v závodním tempu… A taky občas nosím po kapsách hašlerky. A ještě jeden tip: myslím že se to jmenuje ovocný chlebíček, je to kvádřík velkej jako bachratá tatranka a jsou to kousky ovoce totálně prosycený cukrem, čert ví k čemu je to původně určený, ale je to fakt kalorická bomba.

avatar

Praha

Celkem 26258 km
Minulý měsíc 8 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 05.09.2009 21:19:11

Ivana Pilařová se „fláká“ na Jungfrau a tak zkusím něco napsat za ní i za sebe (dost cestuju i expedičně a solo a tak se dá něco použít). Pití: kupte si Mikropur (v některých lékárnách) váží skutečně „nic“ (50 tablet asi 5 gramů) a za 30 minut to vyrobí z jakékoliv vody pitnou (bez problémů mi to fungovalo mj. v rovníkovém pralese i v Albánii). Bohužel pokud znám hřeben N.T., tak tam moc volné vody není. Potraviny jsme s Ivanou rozsáhle konzultovali před Sables (a protože je z Liberce, tak jsem ji ledacos sháněl). Velmi dobré je sušené maso (energericky nejvýhodnější, velmi drahé-kilo tak 1500 Kč). Dále sušené ovoce (sladké-meruňky ap.), čokoláda. Vzhledem k tomu, že tam jsou chaty, lze s sebou vzít i lyofilizované potraviny (špatně se shánějí-cestovatelské speciálky, Warmpeace,Hudy) stojí přes 200 Kč, váží tak 100 gramů a po zalití horkou vodou (tu byste určitě na chatě dostali) máte kompletní kvalitní jídlo.Můžete vzít i gely, doporučuji pečlivě porovnat energetické hodnoty, samotného mě překvapilo, jak moc se liší. Jinak mám výbornou kamarádku ve Zvolenu a Nízké Tatry zná nazpaměť, chceš-li, napiš mi na mail a pošlu ti spojení. Rovněž pokud ještě budeš chtít konzultovat vybavení (nejde jen o jídlo a pití).

avatar

Kladno

Celkem 3473,25 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:22 (2005)
půlmaraton: 1:38:29 (2005)
maraton: 3:31:00 (2010)

Lucínek muž 07.09.2009 15:53:56

Pěkný den, tyhle vzdálenosti cca 90 – 110 km běhávám už celkem pravidelně alespoň jednou ročně (jen jako dogtrekking, tedy běh s batohem a se psem). Navíc je tam povinná výbava, která zahrnuje třeba i spací pytel a karimatku, takže zátěž není právě malá. A běhám to po horách, takže nahoru – dolů, často velké pasáže ještě po sněhu…

Pití – nosim s sebou 2l lahev na vodu, doplňuji vždy, když je to možné a mám už méně než půlku. Nosím s sebou isostar v prášku, míchám na místě. Kromě toho mám i malou lahev s vodou pro psy, ale tu moc nevyužiju – chlemtají z každé louže nebo bystřiny. Velkou službu mi prokáže někde cestou jednou kola nebo nealko pivo.

Jídlo – podstatné je co před závodem a co při něm. Před závodem jím haldu čisté rýže s medem. Většinou toho uvařím hrnec, půlku sním ještě k večeři a druhou půlku ráno k snídani. Na cestu pak s sebou beru 1–2 banány, hroznové víno nebo hrozinky, 2–3 gely a hlavně několik mysli tyčinek. Jestli jsou energické nebo ne, to moc neřeším – většinou mám banánové a brusinkové Corny, protože mi chutnají a do toho několik menších, bez čokolády nebo jogurtu. Mléčným výrobkům se už před vlastním během vyhýbám, při něm dvojnásob. Maso nejím nikdy (jsem vegetarián), takže to neřeším vůbec.

Jinak jako velmi dobrá věc se mi osvědčila ještě termo fólie – taková ta hliníková fólie, co s tím přikrývají záchranáři raněné. Skoro nic to neváží a když na mě přišla letos zimnice, protože jsem měl všechno na sobě promočené od řadu hodin neutuchajícího lijáku, obalil jsem se do ní na holé tělo, překryl tím mokrým oblečením a ten den poprvé v teple doběhl zbylou třetinu závodu. Do té doby to bylo strašné …

No a pochopitelně dobrou čelovku, protože za světla to asi nestihneš … ideální je taková, že má na čele žárovku a vzadu na temeni baterky, takže se váha rozloží a nepadá to.

Batoh musí mít bederní i prsní pás a musí dobře sedět a nedřít. Pak to celkem jde.

Už prakticky nepostradatelným pomocníkem je potom GPSka, podařilo se mi letos potmě zabloudit i s ní, ale bez ní bych cestu hledal asi hodiny … loni to bylo podobné … takže vřele doporučuji. Nově doufám ji nahradit Garminem FR 310XT, který by měl se zaplou GPS vydržet 20 na bateriích 20 hodin. Tak dlouho jsem to nikdy neběžel … dosud jsem „normální“ GPS zapínal jen tehdy, pokud jsem si nebyl jistý kudy dál, protože baterky jsou tak na 6 hodin a ne déle.

Každopádně hodně štěstí … je to prima pocit, i když si člověk někdy připadá jako magor (zvláště při rozhovorech typu „A kolik že jste to uběhl? 60 kilometrů? To jako myslíte vážně? A že vás ještě 40 čeká? A jste jinak normální?“ ;-) )

avatar

Kladno

Celkem 3473,25 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:22 (2005)
půlmaraton: 1:38:29 (2005)
maraton: 3:31:00 (2010)

Lucínek muž 07.09.2009 15:57:00

Tak mne ještě napadlo … po posledním DT nedám dopustit na lékařskou vazelínu mezi prsty a alespoň jedny náhradní ponožky. Taktéž něco proti dešti a vzít si to hned, jak padne první kapka … ano, člověk to možná trochu víc propotí, ale spoléhat na to, že je to „jen přeháňka“ se mi už silně nevyplatilo … nakonec jsem se stejně navlékl do té nepromokavé větrovky, ale to už jsem byl promočený na kost a ještě zmrzlý …

avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 08.09.2009 15:31:53

Díky všem za nápady, rady a doporučení. Po absolvování sem pověsím shrnutí, co se osvědčilo a co ne, aby to nezapadlo a mohl to někdo ještě využít.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 04.10.2009 15:07:26

Akce proběhla, tak sem pověsím malé shrnutí. Především z pracovních a jiných důvodů nás ze čtyř na akci zbyli dva. Dále jsme se usnesli, že je dost pozdě v roce, je kosa, dny jsou krátký a trasu jsme zbaběle zkrátili – a to tak, že vedla z Trangošky do Donoval. Tedy po trase závodu, který se tam běhá. Jak jsem se připravoval:

  • za poslední měsíc před akcí naběháno 350km. Bohužel převážně silnice, nebo lesní cesty. Obvykle tak 12–16km v jednom tréninku, občas dvoufázově, a několik delších výběhu kolem 40km. Tady se mi povedlo i něco v kopcích.
  • pro příště – víc trénovat, a víc v kopcích.

Jak jsem jedl před během:

  • normálně, těstoviny, rejže, zelenina, trochu masa, tak jak jím pořád.

Co jsem měl na sobě:

  • dlouhý elasťáky, tričko kraft bez rukávů, flísový rukavice, flísovou vestu a takovou tu bavlněnou rouru, co se z ní dá udělat kulich – ale měl jsem ji namotanou na ruce k otírání potu, fusekle, hodinky. Běžel jsem v mizunách elixír 4 – což jasně nejsou krosky, ale jsou lehký a byly dostačující. Jenom jsem do nich vrazil lepší vložky (za pětikilo:-()

Co jsem měl s sebou:

  • batoh deuter speed lite 20l, picí vak se dvěma litry vody, malou flaštičku jonťáku enervit G-sport, dva gely enervit sport gel – kolová příchuť – bleee, jeden gelonápoj enervitene, dvě tyčky nutrend powerbike, snikersku, tři různý mueslityčky běžný produkce, pytlík solenejch buráků a tajnou zbraň – hrstičku kávových zrn.

(z toho jsem nesežral dvě mueslityčky, jednu powerbikehnusku, trochu buráků a kafe a vlastně i trocha vody mě zbyla)

  • v batohu jsem ještě měl mojrový triko s dlouhým rukávem, šusťákovou větrovku, čelovku, náplasti s polštářkem a roličku náplasti bez, elastickej obvaz, nůž.

Zavěrem díky všem, co mi poradili buď zde, nebo prostřednictvím emailu. Jo a lidi, nekoukejte na jutubko na Western States 100 Mile Endurance Run, raděj se skočte trochu proběhnout do přírody:-)

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 05.10.2009 08:54:43

Díky za info – a co čas? Zajímalo by mně to kvůli tý zátěži, cos nesl.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 05.10.2009 17:30:09

No, není se asi čím moc chlubit, ale vzhledem k tomu, že to bylo více méně moje první vážnější nakouknutí do ultra v horách, tak pokládám čas za druhotnou záležitost. 7hodin 44min 26sec

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 06.10.2009 09:39:11

[quote=Kostěj]No, není se asi čím moc chlubit, ale vzhledem k tomu, že to bylo více méně moje první vážnější nakouknutí do ultra v horách, tak pokládám čas za druhotnou záležitost. 7hodin 44min 26sec[/quote] Na 90km v horách je to velice slušný čas!

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 06.10.2009 11:50:38

Myslím, že to bylo o trochu méně než původně avízovaných 90 km Mirku. cit.: „Především z pracovních a jiných důvodů nás ze čtyř na akci zbyli dva. Dále jsme se usnesli, že je dost pozdě v roce, je kosa, dny jsou krátký a trasu jsme zbaběle zkrátili – a to tak, že vedla z Trangošky do Donoval. Tedy po trase závodu, který se tam běhá.“

to Kostěj-díky moc za info a gratuluju, jste dobrý =)

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 06.10.2009 12:52:36

[quote=Mirek Kostlivý][quo­te=Kostěj]No, není se asi čím moc chlubit, ale vzhledem k tomu, že to bylo více méně moje první vážnější nakouknutí do ultra v horách, tak pokládám čas za druhotnou záležitost. 7hodin 44min 26sec[/quote] Na 90km v horách je to velice slušný čas![/quote] Mirku, pozor, nerad bych, aby vzniklo nedorozumění, ten čas je pro trasu z Trangošky do Donoval, tak jak jsem již avizoval v příspěvku výše a tedy opravdu není s čím se chlubit.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 06.10.2009 13:40:18

Z Trangošky je to na Donovaly poctivých 49 km s převýšením 225Om. Limit závodu je tuším 8 hodin. Váš přesun (běh) byl o to těžší, že byl bez cizí podpory (občerstvovačky). Musela to být parádní akce, gratuluji.

[quote=Kostěj][qu­ote=Mirek Kostlivý][quo­te=Kostěj]No, není se asi čím moc chlubit, ale vzhledem k tomu, že to bylo více méně moje první vážnější nakouknutí do ultra v horách, tak pokládám čas za druhotnou záležitost. 7hodin 44min 26sec[/quote] Na 90km v horách je to velice slušný čas![/quote] Mirku, pozor, nerad bych, aby vzniklo nedorozumění, ten čas je pro trasu z Trangošky do Donoval, tak jak jsem již avizoval v příspěvku výše a tedy opravdu není s čím se chlubit.[/quote]

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.