Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Bolest klenby na noze

Bolest klenby na noze

Nalezené položky: 9 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Baluny žena 06.09.2016 13:09:21

Zdravím všechny… než začnu, opravdu jsem prohledávala fórum, podobné problémy jsem našla, ale většinou to bylo staršího data a bylo tam odkazováno na jiné téma, které už bohužel není k dispozici (vždy po rozkliku chyba 404). Bohužel nestíhám procházet teď celé fórum, tak zkouším nový příspěvek, snad se najde rada :)

Běhat jsem teprve začala (párkrát jsem se k tomu „donutila“ už loni, ale to se nedalo pravidelným běháním ani nazvat. Pravidelně se snažím cca poslední měsíc a půl). Začala jsem na cca 3,5 km a postupně zvyšuji, včera jsem uběhla 7,6 km. Všechno v pohodě, poslední cca 3 týdny mám nové botky (Nike Zoom Streak 3). Po včerejším běhu mě ale začaly bolet klenby nohy, hlavně levá. Začalo to až ráno po probuzení po běhání. Nejsem si jistá, jak bolest přesně specifikovat, když chodidlo „protahuju“, cítím trochu táhnutí v klenbě, bolest hlavně při došlapu a odrazu. Když chvíli chodím, zlepší se. Jakmile se na delší chvíli posadím, začne to znovu silně, jakmile vstanu. nejsem žádný znalec, ale nepřijde mi to jako nějaké zranění, spíš možná namožení, pokud je to vůbec možné?

Pokud má někdo podobnou zkušenost, dá se s tím něco udělat? Hlavním problémem je, že bych měla běžet sobotní birrel grand prix 10 km, takže by mi moc pomohlo, kdyby existovala rychlejší varianta „prozatímní“ pomoci, abych v sobotu byla ready, případné návštěvy lékařů, delší klid od běhání a podobně bych nastolila od toho příštího týdne.

Díky moc za případné konstruktivní rady :)

avatar

Černé Voděrady

Celkem 21008,7 km
Minulý měsíc 6,66 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 06.09.2016 13:47:57

>> Baluny, 06. 09. 2016 13:09:21

Namožené být klenby samozřejmě mohou, a pokud bolí obě, byť jedna víc, tak asi taky budou (na rozdíl od zranění).

Může to být z nových bot – malé nebo úzké nebo jinak nevhodné – nejspíš příliš měkké, jak tak na ně koukám.

Nebo z navýšení kilometráže – klenba ještě není dost zvyklá, posílená běháním na větší běhání.

Nejspíš obojí.

Tebe ale hlavně zajímá co s tím teď na sobotu, že… Nemá smysl se snažit na poslední chvíli něco natrénovat, spíš tak nějak udržet v pohybu. Takže jen nějaké kratší volné popoběhnutí, a na to bych se vrátila do starých bot, i když se třeba zdají ne tak dobré, jako ty nové. Pokud se v těch starých jakžtakž dá pohybovat, tak v nich běžet i tu desítku.

Klenbu mazat, masírovat nějakým gelem (Dolgit, Flector, Ibalgin). Na noc i zavázat do šátku nebo volného obvazu přes ten gel, ať se to pěkně prohřeje a nesetře cenná vrstvička o povlečení a má čas se vstřebávat.

Co je blbé, že pokud to máš namožené víc, tak to při přetížení při závodě může někde prasknout (šlacha, kůstka), tedy přejít ve zranění, což se bude léčit déle, než namožení (a případný zánět z toho namožení), protože svaly tam budou stažené, budeš i nějak křečovitě došlapovat, což povede k tomuu, že se něco pokazí jinde na noze, těle… Úplný klid je zbytečný, ale závodění určitě neprospěje. Takže jen pokud ti to stojí za ty následné pravděpodobně větší a delší potíže.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Baluny žena 06.09.2016 14:03:33

>> MartiNo, 06. 09. 2016 13:47:57

Díky moc, vezmu si všechny rady k srdci :) Budu se tím řídit, uvidíme jak dopadne sobota. Zkusit to půjdu, ale rozhodně nemám v plánu ani přehánět rychlost a nebudu se stydět kdybych raději měla půlku dojít, opatrnost především. Ještě jednou díky :)

avatar

Pce

Celkem 21,1 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2016)
půlmaraton: 1:24:29 (2016)
maraton: 3:10:53 (2016)

Michal435 muž 06.09.2016 14:22:53

>> Baluny, 06. 09. 2016 14:03:33 Tohle vypadá na natažení (namožení) plantární fascie. Může jít opravdu o špatné boty, navýšenou kilometráž a nebo špatný běžecký styl. Vím, že tohle ti ale asi moc nepomůže. Já jsem se trápil s PF (plant. fascií) asi rok a půl a k tomu se mi udělala ostruha na patě, která do té fascie „píchala“ :-) a tím docházelo k bolesti. Bylo to vždy tím, že jsem nohu přetížil. Co mě pomohlo???......... to co se píše výše + teplem tvarovatelné vložky do bot Formthotics. Zkoušel jsem i určitá protizánětlivá homeopatika. Pravidelné masáže–klidně automasáže a stačí jen nohu promnout a různě „pokroutit“…blbě se to vysvětluje, ale na netu najdeš spousty návodů, jak na masírovat PF. Doporučuji navštívit i fyzioterapeuta, který ti poradí více. A ještě jedna věc je celkem OK a to je zatejpování PF. To mi rovněž dosti pomáhá a třeba na delší běhy a nebo závody, kdy dostává chodidlo zabrat, je to dobrá věc. Jinak se jedná o jedno z nejběžnějších a bohužel „nejdebilnějších“ běžeckých zranění.

Motto: Je lepší mířit ke hvězdám a netrefit se, než do hromady hnoje a trefit se.
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 06.09.2016 14:43:40

V ramci doporucovanych masazi poradim jednu vec. Vezmi micek (tenis/stolni tenis, golf). Poloz na nej chodidlo a pomalicku roluj tam a zpet.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Baluny žena 06.09.2016 15:44:56

>> Michal435, 06. 09. 2016 14:22:53

Taky díky za tipy! Mrknu po tom, už jsem zkontaktovala kamarádku, která dělá rehab, fyzio a tejping, tak snad bude mít čas a pomůže :) „Masáže“ jsem začala zkoušet teď při práci a světe div se celkem dost to zabírá, když jen sedím a pak vstanu, málem ani nedošlápnu, ale když si občas nohu promasíruju nebo pošlapu psí hračku co mám pod stolem, je to skoro v pořádku. Budu se tomu víc věnovat a zjistím si co bude pro mou nohu ideální :) Ještě jednou díky :)

avatar

Baluny žena 06.09.2016 15:45:42

>> Skritek Hugo, 06. 09. 2016 14:43:40

taktéž díky stejně jako výše, zkouším s psí hračkou a vypadá to že to zabírá, jsem ráda za potvrzení rad a tipů :)

avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 07.09.2016 16:56:59

>> Baluny, 06. 09. 2016 13:09:21 Chtělo by to posilovat šlachy a svaly na plosce nohy( cviků a technik najdeš spoustu ), pokud je ochablá příčná klenba, tak při zátěži nepodrží plosku ve správné poloze a nejvíc to odnáší úpony šlach plosky, které jsou uchyceny na patní kosti. Nejprve je tam pnutí a když pokračuješ, tak zánět plant. fascie je na světě, když pokračuješ ještě dále, můžeš se těšit na ostruhu. Posilování plosky, bosochůze nebo bosoběh po nerovném a měkkém povrchu, změření došlapu, s vložkami, o kterých psal Michal, mám taky dobrou zkušenost…

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

Brno

Celkem 8372,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2015)
půlmaraton: 1:28:01 (2015)
maraton: 3:24:31 (2015)

kubba muž 07.09.2016 17:48:52

>> Baluny, 06. 09. 2016 15:45:42

Míček pro psy! Ten „ostnatý“ :) Ten mi taky pomáhá :) … a k masírování plosky nohy taky navíc protahování lýtek a hamstringů (strečink, jóga a blackroll – ten hlavně)…

Nalezené položky: 9 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.