Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » ITBS alebo iliotibiálny syndróm

ITBS alebo iliotibiálny syndróm

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

10 km: 0:41:45 (2007)
půlmaraton: 1:35:08 (2007)

running circus muž 07.11.2007 16:57:25

Ahoj, máte niekto s týmto skúsenosti? Ako ste to liečili, ako dlho vám to trvalo kým ste to vyliečili? Znemožňovalo vám to behanie?

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 07.11.2007 17:18:45

Jedná se o namožení zadních kolenních vnějších vazů? Pokud ano, tak s tím laboruji od konce září. Zkus popsat svoje příznaky v klidu, při a po zatížení.

avatar

Štěpánovice

Celkem 11490 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:13 (2011)
půlmaraton: 1:39:49 (2010)
maraton: 3:43:18 (2007)

VanaXXL muž 08.11.2007 05:44:40

Taky jsem s tím měl problém od konce září. Nijak jsem to neléčil, jen jsem omezil objemy. Bolelo to jenom při zátěži. Hodně to omezovalo odrazovou sílu z kotníku – ale to jsem poznal až na kurtu, při běhání zase tak moc nespěchám. Z nejhoršího jsem byl venku do dvou týdnů.

Motto: Life is too short to remove USB safely
avatar

10 km: 0:41:45 (2007)
půlmaraton: 1:35:08 (2007)

running circus muž 08.11.2007 12:11:30

Pri ITBS sa jedná o zápal svalu na stehne, ktorá sa začína niekde medzi bedrovým kĺbom a panvovou kosťou. Tu je obrázok- pozrite si tensor fasciae latae: http://www.getbodysmart.com/…utorial.html Tento sval potom prebieha vonkajšou stranou stehna niekde až ku vonkajšej strane kolena. Príznaky ITBS sú bolesť v oblasti vonkajšej strany kolena pri záťaži, ako príčiny sú uvádzané: vyskoká kilometráž, zlá biomechanika alebo nevhodná obuv-prípadne ich kombinácia. Ja sa len domnievam, že je to aj môj problém. Mám bolesť práve v oblasti vonkajšej strany kolena- ALE LEN pri zbehoch z kopca prípadne aj keď kráčam dole strmším kopcom. Pri behu po rovine ma to až tak nebolí. Na druhej strane v behoch po rovine ma začne asi po 20 min. bolieť pravé v oblasti toho tensora. Ako keby v oblasti bedrového kĺbu. Bolesť potom pretrváva aj po dobehu, hlavne keď prenesiem ťažisko na tú stranu, ktorá ma bolí, prípadne keď rotujem celú nohu v ľahu dovnútra. Včera som bol s tým u ortopéda a v bedrovom kĺbe problém nie je (urobili mi snímku a kĺb je v poriadku)- musí to byť zrejme práve v tom svale. Doktor mi ale povedal, že zápal by to nemal byť. Tak neviem, myslím, že aj doktor sa môže mýliť.
Mne to začalo po tom ako som dobehol svoju prvú desiatku, bežal som ju na môj zvyk pomerne v rýchlom tempe a po asfalte. Prestal som úplne behať v domnení, že to prejde, ale nebehám už dva mesiace a bolesť čiastočne ustúpila pokiaľ som v kľude, ale akonáhle sa znovu idem prebehnúť-je to to isté. Na google si môžete v angličtine prečítať viac ak si zadáte ITBS- ja som sa to len snažil zreprodukovať. Taktiež nemám žiadny problém pri normálnej chôdzi po rovine.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 08.11.2007 12:58:57

running circus : pročtěte si toto vlákno http://forum.behej.com/…-zase-kolena

V mém případě jsem přetížil kolena jedním horským krosovým během a následným „regeneračním“ během s 400m převýšením. Další týden jsem odjel do hor na turistiku, kde jsme tři dny nachodili přes 1000m převýšení denně. Pochopitelně s batohem, něco i v mačkách po mixech. Bolest v koleni se stupňovala pomalu a nedělní sestup a autu stál zato.
Doma jsem si všiml otoku kolena a omezené hybnosti. Týden jsem to nechal v klidu, jen chodil. Po týdnu jsem začal opatrně běhat, jen po rovině a bez intenzity. Při žádném běhu jsem necítil žádnou bolest. Přestože jsem poctivě protahoval, stačila půlhodina bez pohybu, koleno zatuhnulo a pak nastoupila bolest při rozhýbávání.
Podle mě nepomohly nejrůznější masti, jen časté protahování. Teď je to pátý týden od hor, bolest pomalu ustupuje, hybnost se zvyšuje. Zkusil jsem několikrát vyjet na kole, tam se problém neprojevil. Naopak, po 2–3 hodinové jízdě se koleno uvolní.
Určitě by v mém případě urychlilo regeneraci delší vysazení (týden byl málo), lehce točit na kole a často protahovat.

Nevím, zda podle popisu Vašich příznaků se jedná o stejný problém.

avatar

10 km: 0:41:45 (2007)
půlmaraton: 1:35:08 (2007)

running circus muž 08.11.2007 13:24:34

Myslím, že asi nemáme rovnaký problém. Ja som nemal žiadny opuch kolena a z vonku som nepozoroval žiadne príznaky, všetko vyzerá tak ako to vyzeralo aj predtým. Teraz som si prečítal aj to vlákno a pug to označuje o niečo lepšie samozrejme. Je to teda podobné, ale s tým že mňa bolí ešte aj tá oblasť tensora. Skúsim sa riadiť radami z toho vlákna. Inak vďaka.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.11.2007 14:21:37

ANo, mal som s tym 2× dlhodobo problem. Musel som uplne prestat behat na 2 a 3 mesiace, lebo bolest bola velmi velka. Je to zapal sposobeny nizkou pruznostou slachy, ktora sa nasledne trie o vystupok na kosti zboku kolena. Navonok nie je badatelne nic, slacha vsak pekelne boli. Bolest moze prepuknut po prehnanych kopcoch (vybehy aj zbehy), ci zvysenom zatazeni ako preteky ci zvysena kilometraz. Pomaha jedine klud a pretahovanie, ktore uvolni skratenu slachu. Vygoogli si ITBS a foam roller- to je dobra prevencia a aj terapia. Ak je to dlhodoba bolest pomoze len ART, lebo zapal sposobuje kalcifikaciu v okoli a je to zacarovany kruk (ART je active release therapy- forma specifickej a velmi bolestivej masaze). Mne pomohla az akupunktura, inak nic. Ziadne masti, ultrazvuky, lieky- nic. Navrat bol postupny a paradoxne najmenej bolel rychly beh. Poklusavat som nemohol este asi 2 mesiace- takze sama kvalita :)

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 08.11.2007 15:32:32

Mato: byla v Tvém případě omezena hybnost nohy? Bolesti byly jen při běhu, nebo naopak po? Já s tím při běhu nemám žádné problémy.

avatar

Ostrava

10 km: 0:42:08 (2007)
půlmaraton: 1:33:38 (2007)
maraton: 3:36:11 (2006)

Rosťa Ostravak muž 08.11.2007 19:48:31

[quote=milan]Mato: byla v Tvém případě omezena hybnost nohy? Bolesti byly jen při běhu, nebo naopak po? Já s tím při běhu nemám žádné problémy.[/quote] Já měl Milane možná stejný problém. Na konci ledna. Přehnal jsem to v tréninku. Dal jsem během tří dnů dvě svižnější dvacítky a problém byl tu. Kolena mě bolela, když jsem scházel ze schodů a v sedě za stolem nebo v autě tuhla, jedno víc, druhé míň. Na 3měsíce jsem musel vysadit. Ortoped mi řekl po vyšetření a po rentgenu, že je vše v pořádku. Takže mi nepomohl ani lékař, ani kostival, fastum gel a jiné podobné masti, nepomohl ani koenzym Q10 prostě nic. Bohužel ani poradna na běhej.com. Zkoušel jsem kolena ledovat, nepomohlo. V jiném vláknu na tomto fóru jsem popsal co mi zabralo. Začal jsem kolenní vazy protahovat. A to konečně zabralo. Sice jsem na to přišel až v dubnu… Hele, kleknu si na karimatce na kolena a potom jen dosednu na paty. Sedět na patách jsem vydržel jen 1min. Dnes si na ně sedám minimálně. 3× denně po 10minutách. Tak už to dělám 7měsíců. Držím to pod kontrolou a normálně můžu běhat. Když to přeženu a kolena začnou v sedě za stolem trošku tuhnout, tak hned kleknu, dosednu na paty, 10min. a výborně se pak kolenům „uleví“. I přesto, že jsem neběhal 3 měsíce a tím přišel o důležitých aerobních 900–1000km, tak od konce září mám už 4 nové osobáky. Závodím každou sobotu. Kolena drží a když občas zatuhnou, tak je protáhnu a mám klid. :cool:

Motto: http://www.bezvabeh.cz
avatar

10 km: 0:41:45 (2007)
půlmaraton: 1:35:08 (2007)

running circus muž 09.11.2007 14:22:46

No a mali ste problém aj v okolí toho tensora? Lebo mňa okrem tej oblasti kolena trápi aj to okolie bedrového kĺbu, to iliotibium, ale predpokladám, že to spolu súvisí a je to komplexný problém celého väzu. Budem to teda strečovať. Ešte sa chcem spýtať či problém nemôže byť aj slabosť toho iliotibia, či ho nemám aj nejakými cvikmi posilovať?

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 09.11.2007 15:12:25

[quote=running circus]No a mali ste problém aj v okolí toho tensora? Lebo mňa okrem tej oblasti kolena trápi aj to okolie bedrového kĺbu, to iliotibium, ale predpokladám, že to spolu súvisí a je to komplexný problém celého väzu. Budem to teda strečovať. Ešte sa chcem spýtať či problém nemôže byť aj slabosť toho iliotibia, či ho nemám aj nejakými cvikmi posilovať?[/quote] Moje problémy se týkaly pouze vnější, zadní strany kolena. S bederním kloubem potíže nebyly.

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 12.01.2008 19:36:20

Ahoj koleňáci!
Mám stejný problém, teda teď už je to celkem pohoda, ale neš sem přišel na to co to je, tak to byl extrahnus! Na jaře pravé koleno, asi z přehnané kilometráže, začínal sem s krokoměrem a běhal sem víc, než sem myslel, a v srpnu levé koleno, po závodě 10km, sem si dal asi malý oraz..

Psal sem do poradny na běhej, ale tam mi pověděl pan Škorpil jen čím by to mohlo být, samozřejmě se takhle těžko radí, až sem na foru narazil na něco co se jmenuje „Iliotibial Band Syndrome“, našel sem pár odkazů na netu a problém se vyřešil. Odkazy budou níže, ale hezky si všechno přečtěte..

Takže jak sem prozkoumal ty weby, tak bylo vše jasné. Sedělo všechno:

  1. co to způsobuje(kdy to začne bolet)
  2. co na to pomáhá (něco sem za půl roku trápení už vykoumal)
  3. místo bolesti, a prostě sedělo všechno
  4. a hlavně příznaky – jak dlouho to bolí v klidu/v pohybu, podle mě to rozběhat nejde, teda bez protahování té šlachy určitě ne, jinak chůze po rovném povrchu by neměla dělat problém, jen tam popisují problém se schody! Můžu potvdit, že do schodů sem lezl po zábradlí a dolů to byla nesnesitelá bolest, ještě horší než nahoru, (takže sem jezdil po zábradlí)
  5. jedíné co mi nesedělo podle stránek je otok a zápal(zánět) – to by bylo asi ještě v další fázi
  • u ortopeda sem taky byl, ale ten samozřejmě podle rengenu nic vidět nemůže, skrácenou průhlednou(ren­tgenem) šlachu neuvidí, přemýšlel sm o sportovním lékaři, ale nekonec mě vyléčilo za 14 dní protahování 3× denně + jízdy na kole(to bych doporučil, neztratíte kondici a pěkně se to rozhýbe), taky sem to mazal voltarenem a nějakou mastí na koně a velká zvířata =) (je tam med a kostival)

při bolestech mi hrozně pomohl priznicův obklad, studenej kapesník, igeliťák a šátek, klidně nechat přes noc a klidně předtím namazat, ráno to bude o mnoho lepší

Takže sem se docela vyčerpal, doufám že to pomůže… Projeďte odkazy, kdyžtak hoďte stránkdy do překladatele, ale myslím že to jde i v angličtině, jsou tam hezky popsané protahovac cviky!

slíbené odkazy – http://www.time-to-run.com/…big5/itb.htm **
- http://www.itbs.info/…retches.html ***

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

10 km: 0:41:45 (2007)
půlmaraton: 1:35:08 (2007)

running circus muž 17.01.2008 18:44:11

No som rád, že to aspoň niekto vyliečil svojpomocou. Mne sa to teda rozhodne nedarí. Moja bežecká pauza sa začína naťahovať na piaty mesiac. Bolesť sa ako keby zabetónovala v tej problémovej oblasti, ktorú som už opísal. Tri krát denne poctivo robím strečing. Našiel som kadejaké cviky práve na IT šľachu. Posledne som videl zopár nových na: http://www.runnersworld.com/video/?… treba to pohľadať medzi tými videami, je ich tam viac.

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 22.01.2008 10:50:56

Jako snad sem se zbavil toho nejhoršího, ale teď sem zase začal běhat po terénu a každou chvíli mi to tuhne a musim protahovat, takže to není optimální stav.. Ještě to snad nějak vychytam…

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Netway muž 09.02.2008 08:47:18

Ahoj, chci se zeptat, jestli jste zkoušeli automasáže, když ano, pomohly? Poradíte jak na ně? Děkuji..:)

avatar

10 km: 0:41:45 (2007)
půlmaraton: 1:35:08 (2007)

running circus muž 10.02.2008 19:45:31

Automasáže som neskúšal, najnovšia sa mi to darí liečiť s pomocou fyzioterapeuta. Kombinujem rehabilitačné cviky s balančnými cvičeniami na špeciálnych pomôckach. Jedna je ako keby pologuľa, je to z dreva. Človek sa na to postavi buď jednou alebo dvomi nohami a snaží sa udržať balans. Druhé je niečo podobné, len je to gumenné a nafúknuté vzduchom. Ďalej som mal naordinovanú biolampu, ktorou si osvecujem tú problémovú časť nohy, a ultrazvuk. Kombináciou všetkých týchto vecí sa mi zatiaľ podaril najväčší pokrok, bolesť ustúpila natoľko, že som začal behať, hoci stále cítim, že to nie je vyliečené.

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.