Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běžecký trener

Běžecký trener

Nalezené položky: 50 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

autao muž 31.05.2015 17:09:38

Dobrý den, chtěl bych se v bězích posunout, a proto jsem se rozhodl, že by nebylo špatné mít běžeckého trenéra, který by mi např. napsal jak a co běhat jakým tempem apod. Klidně i jenom online a občas to s ním zkonzultovat, jenže nevím, kde takového člověka najít. Ve městě máme atletický oddíl,ale to bych volil až jako druhou variantu, chtěl bych zatím běhat individuálně a až bych se trošku posunul, tak bych možná o tom zauvažoval.

avatar

Sloviensko

rudo muž 31.05.2015 18:03:38

>> autao, 31. 05. 2015 17:09:38

chces trenera platit alebo hladas ken nejakeho dobrovolnika co to pise zadarmo ale len tak povrchne lebo na to tolko casu aby sa sustredil na individualitu

ak najdes kvalitneho trenera ( mozem vybavit ) tak potom atrleticky oddiel by bol uz krok nazad' z hladiska treninku, oddiel uz len koli oddielovym sutaziam registracii a podobne

aka je tvoja hlavna zavodna trat pre buducnost a aku uroven by si chcel dosiahnut?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

autao muž 31.05.2015 18:10:23

>> rudo, 31. 05. 2015 18:03:38

Jsem schopny i něco málo zaplatit, ale platit nějaké obrovské částky za vystavení treninkového plánu nehodlám. V případě, že mi můžete zajistit trenera, budu rád, nikoho neznám. Běhám spíše 5 km a 10 km. Aktuálně 10 km běhám okolo 41 minut + – chtěl bych se dostat pod 40 km a držet to stabilně pod 40 minuty. Čím níž tím lépe, ale řekneme, že nejprve bych se chtěl dostat na 38–39 minut na 10 km a na nějakých 18.5 minuty na 5 km

avatar

Praha

Celkem 5280 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2013)
půlmaraton: 1:27:15 (2014)
maraton: 3:10:06 (2010)

Tommo muž 31.05.2015 18:14:28

>> autao, 31. 05. 2015 18:10:23

na takový čas nepotřebuješ vyhazovat peníze za trenéra, stačí si pročíst některá zdejší vlákna, např. „dám to pod 40“, „desítka za 35“ apod.

Motto: When the heart is ungoverned by reason, charlatans have powerful tools to deceive
avatar

autao muž 31.05.2015 18:17:31

>> Tommo, 31. 05. 2015 18:14:28

Takže myslíte, že ty všeobecné treninky na internetu 10 km pod 40 jsou vhodné pro každého ? Dá se podle toho natrenovat?

avatar

Sloviensko

rudo muž 31.05.2015 18:17:46

>> autao, 31. 05. 2015 18:10:23

vies zalezi aj od toho kolko je to pre teba nieco malo platit a ako serizony si do buducnosti

pre trenera je narocne niekoho osobne spoznat aj cez vykonnost na roznych vzdialenost bezeckcy styl a zacat napasovavat treninky a v podstate je to vsetko tala priprava pre pripadnu serioznu buducu spolupracu s nejakou perspektivou zaujimavych vysledkov

kokkomas rokov ako serioazne mienis zavodit, chces behat na MR chces sa niekam kvalifikovat, kolko rokov chces behat seriozne atd

momentalna vykonnost nie je az tak velmi dolezita

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

autao muž 31.05.2015 18:20:07

>> rudo, 31. 05. 2015 18:17:46

Mám 18 roků a samozřejmě chci běhat dlouhodobě. Jestli by to šlo, rád bych běhal někdy v budoucnu pod 35 minut

avatar

Sloviensko

rudo muž 31.05.2015 18:29:32

>> autao, 31. 05. 2015 18:20:07

ok poslem ti cez SZ alemo mail cez forum nejake info

ale asi az zajtra

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

autao muž 31.05.2015 18:30:25

>> rudo, 31. 05. 2015 18:29:32

>> rudo, 31. 05. 2015 18:29:32

díky

avatar

Cvéťa muž 01.06.2015 15:54:45

Pokud Ti je 18 a chceš trénovat na dlouhé tratě tak Ti rozhodně doporučuji zajít no nejbližšího atletického oddílu a optat se na běžeckého trenéra.

avatar

autao muž 01.06.2015 16:27:49

>> Cvéťa, 01. 06. 2015 15:54:45 Není to tak, že kdybych zašel do altetického oddílu, že bych musel trénovat po skupinkách v přesně daný čas a navíc a tletice jsou určitě kluci výkonostně lepší než já, takže pro ně přijatelné tempo by pro mě mohlo být klidně mé rychle tempo apod. Spíše bych chtěl nějakého trenera, který se v tom vyzná a který by mi řekl v ponděli běhej toto, v utery běhej toto ve středu si dej pauzu a ve čtvrtek si dej rychlé useky apod.

avatar

Cvéťa muž 01.06.2015 16:35:43

>> autao, 01. 06. 2015 16:27:49

Hele to je strašně málo, sám trénuji od půlkařů až po vytrvalce a potřebuju je vidět při tréninku alespoň 3× týdně. Jestli to myslíš vážně se zlepšováním a tréninkem tak jak jsem ti psal na email najdi si atletického trenéra. Seriozně trénovat na dálku po internetu nelze – a kdo takto někoho trénuje je šarlatán.

Samozřejmě Ti držim palce ať budeš trénovat sám nebo s trenérem.

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.06.2015 20:22:56

>> Cvéťa, 01. 06. 2015 16:35:43

ja skor nazyvam sarlatanov trenerov ktori nie su schopni vysvetkit kazdy trenink a suslednost treninkov v tyzdni a celej sezone

ked je hrca bezcov naraz na drahe, trener zvycajne ordinuje trenink pre najlepsiehoi bezca skupiny a zvysik tam len beha aby tvorili skupinu a dostanu len pomalsie tempo alebo krasti usek

ale nebehaju to co by pre nich bolo optimalne.

internetove trenovanie je vcelku bezna vec vo svete

a bezci internetivo trenovani behaju leosie casy ako behaju oddielovi bezci na ceskych oddielovych ligovych kolach

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Cvéťa muž 02.06.2015 10:33:03

>> rudo, 01. 06. 2015 20:22:56 Není to pravda.

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.06.2015 21:30:55

>> Cvéťa, 02. 06. 2015 10:33:03

zaujimava odpoved

rozpraval som kedysi s jednou vybornou skokankou do dialky a tam nam povedala ze sice ma najlepsieho trenera, ale ten dava vsetku energiu len 1 skokanke kora bola naozaj hviezda na medzinarodnej u­rovni

pre tu hviezdu si pise treninky, ma vsetky zaznami a planuje a testuje a vsetci ostani su v skupine len ako komparz

to co potrebuje hviezda trenovat trenuju aj ostatni

ked hviezda potrebuje dvihat zelezo idu vsetci do posilky a dvihaju zelezo ked hviezda potrebuje behat rovinky behaju vsetci rovinky a tak podobne

podobne zazitky mi rozpravali atleti roznych inych disciplin

je to bezna prax.

medzi vytrvalcami sa traduje aj taketo:

ked bezi skupina spolocny trenink

tak maximalne 1 bezec zo skupiny bezi trenink ktory naozaj je v dany den pre neho otpimalny, vsetci ostatni bezia nieco co nie je pre nich prave najvhodnejsie

a ten 1 bezi nozaj spravny ternink len ak sa mu trener naozaj venuje a vie to

castejsi pripad je ze bezi skupina a nik nebezi svoj optimalny trenink pretoze trener akosi naivne chce aby trenink sadol vsetkym, alebo skutocnemu trenivaniu vibec nerozumie a ide podla nejakej schemy z metodickych listiv aleb nejakej knizky alebo clanku z popularneho ca­saku

urcite by sa dalo statisticky zratat aky trenink by narobil pre skupinu kolektivne najmensiu skodu a v aketjo statistickej optimalizacii by skupina trenovala

ked trener pise trenink cez internet pre 1 bezca ma pred sebou vsetky zaznamy a vypocty a moze napisat trenink uplne presne

potom zavrie subor a moze ist pisat treninkovy tyzden pre uplne ineho jedinca

pointa je to prave to:

pisat ternink pre jedinca

pisat trenink pre skupinu – hm to je jak nacvik spartakiady ked musia teda naozaj vsetci naraz to iste

ano poznam aj vcelklu znamich treberov ktori cez inetrene pisu treninky mnozstvu ludi, maju urcite predprogarmovane textove subory do ktorych urobia nejake varoacie a posileaju prakticke rovnake treninky mnozstvo uplne rodielnych ludi, to hej lenze podobni diletanti su zamestany oddielmi a zamestnani zvazom a trenuju osobne nazivo na drahe co dava akoze iluziu spravnosti?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Cvéťa muž 03.06.2015 09:36:02

>> rudo, 02. 06. 2015 21:30:55

Odpovídal jsem v rychlosti :-).

Já mám zase několikanásobnou zkušenost s atletickými trenéry kteří velmi pečlivě připravují tréninkové plány přesně na míru všech svých svěřenců kteří se atletice vážněvěnují, což neznamená že neplatí i ten Váš příklad z dálkařkou.

Když to vemu ze svýho pohledu jako trenéra tak se naopak snažim aby moji svěřenci trénovali co nejvíc tréninku spolu. Naopak mi příjde výhodné když my vytrvalci běží vlese dejme tomu 4×2km s pauzou 2 minuty po 3:10, čili trénink speciálního tempa na desítku, k nim přidat půlkaře na 4×kilák s pauzou 5 minut ve který si půlkaři daj sérii 3×50m kopec s mzk.

To samé platí např. o trénincích obecné síly – kruhový trénink který má mít nějaký smysl málokdo zvládne sám v kvalitě ke který ho donutim svým řevem a zároveň pocity sdílené bolesti s kolegy na vedlejších stanovištích.

Nakonec nejzásadnější věc a to je technika běhu, speciálních běžeckých cvičení, speciálních překážkářských cvičení, posilovacích cviků – jak tohle chete po netu naučit.

Tuplem když se tady jedná o 18letého kluka – vpodstatě začátečníka.

Trénovat po internetu jde podle mě jen velmi vyspělého běžce který má zasebou minimálně 6 let běžecké přípravy a s trenérem který ho minimálně několik let trénoval.

avatar

Sloviensko

rudo muž 03.06.2015 10:46:10

>> Cvéťa, 03. 06. 2015 09:36:02

tak sa zhodneme ze sa nezhodneme

trenink po ineternet samozrjeme umoznuje obasne osobne stretnutoia a trenink techniky

dalej bezec sa moze nechat fotit a filmovat

a tam po vysvetleni moze bezec sam vidiet svoje chyby

mam aj iny priklad Steve Moneghetti behal kazdu nedelu 32km v kopcoch maratrenink

dajme tomu jeho M+60 alebo M+40

kazdu nedelu sa k nemu pridalo tak 20–40 bezcov z ligovych klubov a vsetci bezali spolu rovnake tempo

jemu trenink presne sedel a cely ten peleton bol proste len komparz a robili mu zabavu

vykonnostny rozdiel v pretekoch bol obrovsky a mnohi ti komparzisti sa v podstate nezlepsovali pripadne sli do zraneni

mnohe bezecke hvoezdy minulostoi behavali striktne sami, dokonca ked zistili ze ich niekto pozoruje tak trenink ukoncili alebo odbehli niekam inam

len tak zvoleja:

Zatopek Aki Bua Aouitta

na druhej strane Lydiardovi vytrvalci behali hrubu priparvau v skupine ovsem po lesoch a trener ich nevidel ziadna korekcia techniky na drahe potom uz ale kazdy behal to svoje sam ziadna skupina

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Cvéťa muž 03.06.2015 12:24:40

asi ne no :-) Jen zatím nevidím jedinou výhodu internetového trenéra před chlápkem který je na tréninku přítomen. Jedině snad že po internetu nikomu nenařežu když přepálí první úsek :-).

avatar

10 km: 0:53:39 (2015)
půlmaraton: 1:56:00 (2015)

gilwen77 žena 03.06.2015 14:12:33

>> Cvéťa, 03. 06. 2015 12:24:40

Výhodu spatřuji třeba v tom, že si mohu vybrat (pro mě) toho nejlepšího trenéra a je jedno, zda bydlí v Austrálii nebo v Brně.

Nejsem trenér ale vsadím se, že analýza běžeckého kroku se stejně nejlépe udělá ze zpomaleného videa

avatar

Sokolov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:18 (2009)
půlmaraton: 1:38:49 (2009)

Amater muž 03.06.2015 14:28:48

Je pravda, že mě již v roce cca 1972 trénoval trenér na dálku. Tehdy jsem byl poměrně úspěšný chodec (dorostenec) a tréninky mi posílal trenér pěkně v obálce poštou a já pak s listem papíru kroužil po stadiónu :-) Musím říct, že to fungovalo velice dobře, výsledky jsem měl solidní. Trenéra jsem potkával tak 1× za měsíc při různých závodech. Musím také uvést, že mě trénoval zadarmo. Dneska mám malinko dojem, že trenéři, kteří posílají tréninky po internetu za úplatu, to sekají podle jednotného mustru – prostě mají jednotný mustr s tím, jakou máš mít tepovku u různých typů tréninku uvedenou v procentech. Takže stačí si tam doplnit svoje údaje, vycházející z TFmax a je to :-) Nechci tvrdit, že jsou takoví všichni.

avatar

Cvéťa muž 03.06.2015 14:38:20

>> gilwen77, 03. 06. 2015 14:12:33 Ok. Přijďte ke mně na trénink vezměte si tablet nebo kameru a já vás budu natáčet vy to po každé rovince zašlete svému internetovému kouči proberete s nim techniku a pak vám k tomu něco řeknu já a uvidíme co bude praktičtější.

Dřív jsem částečně kameru k analýze pohybu i používal ale u jednoduchých atletických dovedností jako je běh SBC si trenér který zná svého svěřence vystačí „bystrým okem“ (u překážkového běhu a u technických disciplín především u skoku o tyči a oštěpu se to využívá daleko častěji). Jsme-li u té techniky tak se stane že běžce během tréninku upozorním na deset různých věcí v 6 různých pohybech – analýza techniky na kameře je výborná ale opakuji nic nenahradí přímý kontakt běžec trenér na tréninku.

Zkušený trenér na svém svěřenci už během rozcvičení pozná jak trénink asi bude vypadat a při těžkých intervalových tréninzích má trenér možnost říct hele konec už se na to vykašli máme odtrénováno – a to je chvíle která když se dvakrát třikrát v závěrečné přípravě promešká může znamenat neúspěch v celé sezoně nebo v její velké části. Samozřejmě to platí i opačně: Kamaráde ty tam ten kilák dáš dneska ještě jeden a rychlejc :-).

avatar

Cvéťa muž 03.06.2015 14:41:15

>> Amater, 03. 06. 2015 14:28:48 Myslím že ve všech atletických oddílech by ten 18letý běžec který se zde ptal na trénink mohl trénovat za roční příspěvek do 2000 Kč a většinou by měl k dispozici šatnu sprchu a často i posilovnu v ceně. Trenérovi by samozřejmě už nic neplatil.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 03.06.2015 15:25:13

>> Cvéťa, 03. 06. 2015 14:38:20

Pekne napsano a pro me duveryhodne.

Ja nikdy atletickeho trenera nemel ani naprimo ani pres internet. Nicmene v zivote snad kazdy zazil x situaci kdy se presvedcil, ze primy kontakt obzvlast, nez se obe strany poznaji, je nenahraditelny oproti dopisovani si.

Ostatne jsem trochu prekvapeny z Rudovych argumentu. X-krat v ruznych vlaknach zduraznuje nutnost dobre techniky a ukonceni kdyz uz technika nejde udrzet, vycitit kdy naopak se da jeste pridat… Ja uz mam par let celkem intenzivne odbehano, ale v kritickych chvilkach v treninku jsou pro me tohle tezko uchopitelne veci, vecsinou je dokazu zhodnoti az zpetne kdyz je uz pozde a jeste dost subjektivne a kdybych tohle subjektivni pak napsal trenerovi… co si on z toho prelozi.

Byt mladsi, bez zavazku a s dnesnimi zkusenostmi (haha, asi bych spoustu veci udelal jinak :-) ) Ne vazne, myslim si, ze mit na to cas a chodit na 2–3treninky osobne k trenerovi by mi prospelo vykonnostne i zdravotne (co ostatne spolu souvisi) ze spousty duvodu. A vzdyt porad ostava dalsich 5–10treninku v tydnu co bych si odbehal sam.

Ale Cveto, abych jenom nechvalil. Kdepak schovavas ty bezce co trenujou SP 3:10/km na 10000m? Mel bys je alespon posilat na mistraky, ne si je skudlit nekde v lese. ;-)

avatar

Cvéťa muž 03.06.2015 15:32:29

Abych se přiznal tak Rudovi příspěvky rád čtu – on toho ví o běhání desetkrát víc než já. (ta jména máš v mailu)

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 03.06.2015 15:47:08

>> Cvéťa, 03. 06. 2015 12:24:40

Určitá výhoda může být, pokud svěřenec má proměnlivé časové možnosti, takže neví, kdy bude daný den běhat, případně může třeba jen časně ráno apod. Mám takového kamaráda, ten běhá dle rozpisu od trenéra, a jednou až dvakrát týdně se sejdou na nějakém tréninku či závodě.

Beztak tento spor považuji za zbytečný, protože oba přístupy mají své výhody i nevýhody.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Cvéťa muž 03.06.2015 16:02:52

>> Petr Kaňovský, 03. 06. 2015 15:47:08 Máte pravdu – ale jde tomu předejít, pomalu nejvíc práce s plánováním tréninku mi dá vyladit tréninky tak aby byly co nejvíc společný (rozvrhy na VŠ)a jejich skladba aby měla nějaký smysl. Samozřejmě toho velkou část odběhaji beze mne ale třeba v tréninku kopců je moc důležitý abych je viděl – tam je podle mně nesmírně důležitý hlídat správnou techniku běhu.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 03.06.2015 16:31:08

Kolikrat by mi pomohlo kdyby na mne nekdo zarval „nesed u toho.“ " Pruzny kotnik" „Uvolni ramena“. Nebo "Na dnes to staci, radsi jen vyklusej, nebo skratime to na 500m useky misto 3km… Nebo jeste 2km pridame a vystupnuj tempo…

Trener na dalku je IMHO kompromis z casovych/vzda­lenostnich duvodu. Pritup na dalku nema vyhodu v trenovani samotnem, ale v tom ze kdyz to nejde osobne tak alespon neco…

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 03.06.2015 16:46:46

>> SlavoK, 03. 06. 2015 16:31:08

Ideální by bylo mít individuálního osobního trenéra, jednoho takového profesionála též znám, ale není úplně levný, kdyby sis ho chtěl najmout. :-) Výsledky se svěřenci má ale výborné.

Při hromadném trénování v oddílech záleží na přístupu trenéra, jak zohledňuje individuální potřeby svěřenců a kolik času komu na tréninku věnuje. Asi to záleží i na tom, kolik lidí má ve skupině, jaké jsou cíle skupiny apod. Rudo zde popsal nějaké zkušenosti, Cvéťa jiné – beztak je asi potřebné si to vyzkoušet a uvidíš.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 03.06.2015 21:13:09

kolko stoji osobny trener ktory pride na drahu 5× do tyzdna sa venovat jedincovi

urcite si zarata aj starteny cas cestovanim na stadion a nazad a pripadne aj ine startene peniaze ktopre mohol zarobit pocas tych stratenych 3–4 hodin

sice je teoreticky mozne pre trenera docestovat na blizky stadion povedzme sa 15 minut

a mat zoradenych 4 bezcov vzdy 90 minut po sebe takze mu spolocne zaplatia 6 hodinovu sichtu

akurat kde sa najdu 4 fanaticky bezci ktori su ochotni toto platit a byvaju toez v blizkosti toho stadiona a budu mat aj cas trebnivat parve v ton casovom okne ktore na ne vyde

Uz nezijeme v sociku

aj ked to to cele bolo o tom ze sa trenink vydal ako denny rozkaz a nediskutoval sa kto prezil zostal v Dukle a kto nie siel k bojovakom

pripadne ako sa udrzat v stredisku vrcholoveho srotu

ja nemam nic proti tomu ak zaciatocnik zacne chodit do oddielu ak mu vyhovuje miesto a cas a dokaze si udrzat odhlad nad sebou a nenecha sa strhnut trenerovymi pozaidavkami a alebo lepsimi bezcami

ovsem v praxi je na stadionoch voac zlych treberov ako dobrych.

neviem ako je to medzi muzskou spickou, ale preco v maratone posledne roky brali majstrovske tituly bezkyne trenovane na dialku

obcas sa mi stalo ze mi pisali atleti co povinne cez oddiel museli trenovat co tamojsi trener naroadil a jasne citili ze im ten system nerobi dobre a strenerom nemzona doiskusia

tak som im radil ako ten trenink modifikovat tak aby sa znizil negatovny dopad

ako predstoerat ze nezvalda tempo a chodit tie 1km useky o 20 sekund pomalsie

ako priklad

alebo tu v MEL bezecky oddiel s trenerom a fanatcoke bezkyne co chceli najme behat maraton

trener ordinoval rozne treninky vsetky to poctivo plnili

jedna z tych bezkym ku mne prisla (veci nesuvosiace s behom) ale dosla rec aj na to a stazovala sa ako dre uz riky a vykonnost dolu vodou

tak sme rozoberal toe treninky co robia a son jej vysvetlil toe principialne voloviny vtedy jej svitklo:

vraj v skupine mame 1 holku ktora vela treninkov akoze odflakne beha ich inak ako trener kaze, proste neposlucha a ze pri nich robi to co som jej vysvetlit predtym ze by aj ona mala skusit

kedze to je situacia kde si bezec plati clebstvo tak trener nema nad bezcom ziadnu moc a nemoze vyhodoit tioho kto si nariadeny trebnink podla seba upravi alebo ho flaka atd

ako sa ukazala o par mesiacov neskor

ta holka o ktorej mi rozpravala ze si roky meni trenink podla svojho a v podstate vacsinu skupinovy trenink ignoruje

bola nominovana do repre a bezala za australia maraton na hrach commonwealthu co boli zrivna tu v MEL a dobehla maraton velmi slusne, sa nepamat presne ale asi na 3 mieste ?

a pritom zvysok skupiny co posluchal trenera sa stale nemohol dostat ani len pod 3H alebo len tesne …

a samzorjem v TV chvalaili toho jej trenera co rozdaval skupine skodlibe treneninky lebo ho mala oficialne napisaneho…

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 03.06.2015 22:45:31

>> rudo, 03. 06. 2015 21:13:09

SMYTHE Kate ?

Vysledky

Nalezené položky: 50 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.