Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Výživa » rychlé cukry před závodem

rychlé cukry před závodem

Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 04.02.2013 20:12:19

ahoj, hodně se říká že cukry před závodem v žádném případě,

i když v mém případě je to asi jedno, tak jsem to chtěl začít praktikovat, ale našel jsem starý článek na Behej a tam je na závěr věta (od odborníka?)

Co tedy vyplývá z těchto vět pro obecnou praxi? Pravděpodobně lze doporučit konzumaci rychlých sacharidů alespoň hodinu před výkonem, což je čas, který by měl stačit k tomu, aby se případné nežádoucí výchylky v hormonálních a nervových regulačních procesech stačily vyrovnat ještě před započetím výkonu.

odkaz na článek: http://www.behej.com/…-a-po-vykonu

tak nevím, asi si tu tubu stějně vemu:-?

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Sloviensko

rudo muž 05.02.2013 05:54:18

>> kaz67, 04. 02. 2013 20:12:19

veta odbornika : PRAVDEPODOBNE … alespon hodinu pred

co znamena ze minimalny casovy odstup je 60 minut a potom sa modli ze sa vsetko ustali.

bezne sa akceptuje ze po sladkom jedle je rozhadzany cukor a hlavne zvyseny inzulin a ukladanie tukov 2H po jedle a trva dalsiu hodinu kym dokazes preladit telo na palenie tukov a vydaj energie

osobne poznam elitnych australskych chodcov a co vzdy sa opakuje ked sa debati aj s trenermi na temu co jest na 50km a pred 50 km tak je to vzdy rovnake

50km im casovo trva 3:35–4:05 cize asi ako hobikovi maraton ale pritom chodza je energeticky narocnejsi pohyb viac sa pracuje svalovo aj s hornou castou tela.

posledne jedlo je viac ako 3H pred startom

v praxi start 50km je o 7 rano

budicek je o 3 rano a cim sa skor sa ide jest, zhruba o 3:30 sa uz jedlo konci, vacsinou jedia len jeden krajec nasucho opecene chleba a ciernu kavu niekto si da nejaku kasu, su to teda skor complexne sacharidy aj s psenicnymi jedlami je to nie tak jednoducha a casto reaguje telo ako na jednoduche cukry

potom sa uz len popija cista voda ziadne sportove napoje a pomaly sa telo zacina rozhybavat strecink natahovanie atd a ziskava sa maximalna flexibilita a potom poslednu hodinu sa uz intenzivne rozohrieva metabolizmus rozdychava sa a postupne sa naplno uz vybudi tukovy matabolizmus takze od vystrelu sa uz ide plnym tukovym tempom

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 6561 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:19 (2010)
půlmaraton: 1:19:57 (2011)
maraton: 2:46:06 (2011)

zombice muž 05.02.2013 07:19:59

>> rudo, 05. 02. 2013 05:54:18

Uz jsem to tu psal, znam borce (zde na foru kdysi vystupujiciho pod prezdivkou Ironjozef :-D ) ktery je schopny dat rano 2 hod. pred zavodem kybl ryze s ananasem, pak se jentak lehce hybat (rozumej poflakovat se po depu, zadnou intenzivni aktivitu si nepamatuju ani z jednoho zavodu), necelych 10 minut pred startem do sebe kopnout gel, ktery zapije iontakem a pak klidne objede Ironmana za 9 hodin… Takze ono je to silne individualni ;-)

avatar

Praha

Celkem 14588,46 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:55 (2013)
půlmaraton: 1:17:41 (2013)
maraton: 2:56:52 (2012)

marek27 muž 05.02.2013 07:31:22

>> zombice, 05. 02. 2013 07:19:59

A přitom by to mohl objet za 8 a půl hodiny. :-)

Motto: www.marek27.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.02.2013 07:32:08

>> rudo, 05. 02. 2013 05:54:18

*„…a postupne sa naplno uz vybudi tukovy matabolizmus takze od vystrelu sa uz ide plnym tukovym tempom“ * Co v reale znamena tak na 30–40% z energetickej spotreby, len aby sme to spravne pochopili. Zvysok, teda vacsina vydanej energie je pokryta z glykogenu, najma pri takej intenzite pohybu. A to hovorime o tych najlepsie trenovanych.

Telo si vytvori glykogenove zasoby pri akejkolvek diete – sice pracnejsie a pomalsie, ak je prijem sacharidov nizky, ale vytvori. Nie sme psy, tie dokazu fungovat cisto na tuku. Ludia, zial, nie.

Treningom a rozumnou stravou v mesiacoch pred zavodom dokazeme posunut energeticke pokrytie na spominanych 30, mozno kusok viac %. A aj to iba v extremnych pripadoch. Samozrejme zavisi aj od intenzity pohybu, ale ked sa bezi na 80–88% TF max, ako sa maraton a chodecka 50ka u spicky zvykne absolvovat, tak podiel energetickeho pokrytia je aj pri najlepsich vyrazne v prospech glykogenu. Jedlo pred zavodom je skor pre hlavu a dobry pocit. Suhlasim, ze jeho nespravnym nacasovanim a zlozenim sa da viac pokazit, ako ziskat. Vlastne vzdy sa da poslednym jedlom viac pokazit ako ziskat…

No a potom je tu asi najdolezitejsi faktor – trafit hned od zaciatku spravne tempo, primerane podmienkam v dany den a pocitom, ake ma zavodnik pred startom. Aj par sekund na kilometer rychlejsie tempo, ako je to maximalne udrzatelne, moze podiel energetickeho pokrytia posunut radikalne smerom ku glykogenu a prvy pojde ten z krvi. To potom dost rychlo nastane stav hypoglykemie (naraz do steny), aj ked celkove zasobenie organizmu- svalov- je stale na dobrej urovni, postacujuce v pohode na slusne dokoncenie zavodu.

Takze pred zavodom neexperimentovat, spravne si pred nim par dni aktivne oddychnut a ak aj nebude ziadne jedlo, nic sa nestane. Trening mesiace pred startom sa jediny pocita. Na energetickom gele nemusi byt nic zle, ak sa spravne nacasuje. A to sa musi vyskusat systemom pokus-omyl uz v treningu. Tie omyly vsak byvaju dost neprijemne, takze ak je clovek slabsej natury a nema masochisticke sklony, tak ho radsej vynecha.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 05.02.2013 08:51:22

>> Mato, 05. 02. 2013 07:32:08

Ziadny masochizmus v testovani lahkeho jedla pred treningom nevidim.

Co takto, rano je zasoba sacharidov v peceni/jatrech nizka. pecen je regulatorom hladiny mnozstva cukru v krvi. Ked nema z coho doplnat cukor do krvi, tak sa dostaneme do hypoglykemie a vykon ide dolu bez ohladu na to ci je vo svaloch glukozy dost. Takze ak si doplnim zasobu rano pred startom, tak urobim dobre. Pokial niekto potrebuje 3hodiny, nech si da tri hodiny, ak niekomu staci 1hodina, tak na tom nevidim nic zleho. Mam to s 1 hodinovym odstupom pred treningom x-krat otestovane, tak viem co mi sedi. (ak kazdy vikend vybieham o 7h rano, tak vstavat pred siestou, aby som sa najedol mi pripada dost skoro, ak by som musel vstavat o tretej, tak sa na to vykaslem a idem radsej nalacno.)

A dalsia vec, tych 10–15minut pred startom. To uz sa zahrievam a pocas zataze k vyluceniu inzulinu nedojde, resp. len minimalne a tak mozem udrzovat hladinu v krvi nie len cez pecen, ale aj postupnym travenim zo zaludku, opet teda o nieco zasoby zvecsim.

Ja to mam odskusane este z puberty, ked som nemohol ist tazky trenink v posilovni – hlavne drepy – ak som mal od posledneho jedla pauzu viac nez 2hodiny. Vzdy mi bolo zle na zvracanie. Naopak ist priamo zo skolskej jedalne 15minut peso do posilovne a cvicit bolo uplne bez problemov. Akurat raz som si este cestou dal zmrzlinu, a to som teda v zaludku neudrzal. ;)

Takze cely tento vyplod je len potvrdenie Zombiceho poslednej vety.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.02.2013 09:54:03

>> SlavoK, 05. 02. 2013 08:51:22

Masochizmus spociva v tom, ze vela ludi ma reaktivnu hypoglykemiu (velke vykyvy hladiny glukozy v krvi po poziti jednoduchych sacharidov). Casto sa vytvori az v neskorsom veku. Osobne som nikdy nemal problemy vybehnut par minut po dozuti jedla – akehokolvek a aj vo velkom mnozstve. Samozrejme pred intenzivnym behom mi plny zaludok prekazal – ale nie zlozenim stravy, ale objemom.

Neskor, ked som si kvoli rodinnym a pracovnym povinnostiam zvykol behat skoro rano, uz mi zacalo prekazat jest cokolvek blizsie, ako 90min pred vybehnutim, ak to obsahovalo cukry. Telo reguje reaktivnou hypoglykemiou. A ze je to masochizmus, dobiehat s tmou pred ocami a s pocitom olovenych noh a prilahnuteho hrudnika, ked vies, co to sposobuje, o tom niet pochyb.

Na druhu stranu, este sa mi nestalo, aby som mal hypoglykemiu, ked som vybehol nalacno a to ani vtedy, ak som bezal velmi intenzivny trening (tempo prekladane fartlekom v dlzke cez 35km, ci tazke useky v sucte cez 25km). Stacilo si vsak dat muesli tycinku, ci hammer napoj a o hypoglykemiu v poslednych kilometroch bolo postarane.

Iste, kazdy je experimentom sam o sebe, ale lahsie je sa nacvicit behat na lacno, ako skusat, co znesies a trpiet celkom zbytocne.

A Slavo – posilovanie a behanie – to snad nechces porovnavat. Celkom ine energeticke naroky a ine zapajanie svalovych vlakien, ergo potreba ineho stravovania pred pocas aj po vykone. Prenasanie poznatkov o vyzive z kulturistiky do behania a vytrvalostnych sportov viac nefunguje, ako funguje.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 05.02.2013 10:25:15

>> Mato, 05. 02. 2013 09:54:03

Samozrejme, nehovorim o skusani co sa znesie a zbytocnom trapeni ak viem ze mi nieco robi zle. U mna proste to tak nejak „vzdy“ fungovalo, ze po jedle sa citim silnejsi a trenink mi ide lepsie. A to aj ked som cele mesiace trenoval nalacno a potom sa jeden pekny den rozhodol, ze skusim nieco zjest.

To vnesenie posilovania som mal na mysli ako priklad individualnych rozdielov. Niektori ludia (asi vecsina) by to mali naopak nez ja. Dat si drepy s cinkou na plny zaludok by malo za nasledok rozhovor so zachodovou misou.

Ale ktovie ako to bude so mnou dalej, ak sa budem drzat aktualneho stravovania. Sladke jedla, sladkosti a umele sladidla som obmedzil mozno na 1/10 oproti tomu co bolo minule roky, tak mozna stratim odolnost na sacharidy pred treningom.

avatar

y0gi muž 05.02.2013 12:34:40

Osobne som si pred behom daval vzdy nieco sladke (10–20min), no skoro vzdy po behu citil strasnu unavu a bolest celeho tela plus nervozita. Je sice pravda, ze kazdy moj trening bol ako zavod. Dnes sa sladkenu uz vyhybam a ked uz unava je, je celkom prijemna. Aj ked je pravda, ze dnes behavam hlavne vytrvalostne behy (20km), kde obcas striedam tempa. A este som si vsimol, ze ked beham neskor poobede az vecer a cely den skoro nic nejem a ked tak malo, dostanem casto sracku (trva asi 2–5 hodin). Rano sa mi to nestane.

avatar

Bratislava, Ruzinov

Celkem 6727,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2012)
půlmaraton: 1:17:34 (2014)

PALOsvk muž 05.02.2013 12:47:34

>> y0gi, 05. 02. 2013 12:34:40

S poslednou castou tvojho prispevku zacinam mavat aj ja skusenosti. Dokym som nebehaval dlhsie trate nic sa nedialo. Teraz mavam obcas problem a stale neviem prist na to, ze co ho sposobuje a kedy a preco ano a preco nie teraz…

Uz sa mi to stalo pri vsetkych roznych konceptoch stravovania, jedenia resp. nejedenia pred behom a ci uz rano (aj nalacno) alebo vecer…

A je tiez pravda, ze kedysi ked som behaval aj menej tak som jedol ako sa mi chcelo a kludne aj musli tycinku tesne pred behom („na energiu“) a podobne veci sa mi stali raz za rok a to tiez asi skor z nervozity zo zavodu :-)

Zatial teda neviem ako to vyriesit a testujem svoje telo dalej a snad to vyskumam… nastatsie zatial na zavodoch je to OK.

Motto: http://connect.garmin.com/profile/palosvk
avatar

Sloviensko

rudo muž 05.02.2013 20:58:49

rozvediem to co Mato pisal : vsetky ziviny musi mat clovek vtele uz 2 dni pred zavodom. Na to sluzi ladiaci trenink ked klesa objem v poslednom tyzdni pripadne aj 2 tyzdnoch pred maratonom takze sa mina menej energie a strava zostava co do objemu rovnaka takze sa doplni glykonen na 100% a v poslednyh 2–3 tyzdnoch by mala byt extra kvalitna na doplnenie vsetkcyh mineralov pripadne inych latok.

Ak niekto pride v piatok z roboty a kukne na terminovku – zajtra idem na zavody a otvori ladnicku – teraz sa rychlo na zavody najem … tak je to velky omyl telo nie je schopne za 1 den alebo 1 noc alebo dokonca 1 jedlom doplnit nedostatky zivin v tele a pravdepodobne to ani vsetko nestravi

momentalny pokles glukozy rano po noci pre tych co s tym maju problem sa prave riesi jednym nasuchu opecenym chlebom 3–4H pred startom, to opecenie nasuchu pomoze stravit suchy chleba nanafukuje atd neda sa nic robit treba si privstat

O tom ironmanovi sme si uz pisali predtym – skocit do studenej vody a trepat naplno rukami a nohami aby ho neutopili nedovoli ist rovnomernym usilym a zacat na tukovy metabolizmus a tam nacasovanie pomocou gelu 10 min red startom moze ak to casuje presne sposobit to ze cukor vyskoci zrovna ako on skoci do vody a sok z chladu plus adrenalim blokne inzulin – hormony su prepojene a ten cukor spali pocas plavania

az potom ked vyleze na kolo sa postupne zladi na tukovy a cisto aerobny rezim a zacne postupne prijimat dalsie cukry

osobne si nemyslim ze sa to da aplikovat na beh a povedat si ze od startu vyrazim jak besny v tej cukrovej spicke a spalim cukor a ziskam si naskok, to nefunguje ak tam nie je ten sok z vody a tvrda praca celym telom na ironmane ma niekolko hodin na kole aby sa organizmus zladil a tiez 9H vykon uz vyzaduje v strave vselico ine napriklad prijem bielkovin, skor by sme mohli to prirovnavat ku dlhemu ultra

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha-Dalejské údolí

Celkem 2570,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:34 (2016)
půlmaraton: 1:22:23 (2015)
maraton: 3:11:54 (2015)

oblivion muž 06.02.2013 10:58:00

>> rudo, 05. 02. 2013 20:58:49

… osobne si nemyslim ze sa to da aplikovat na beh a povedat si ze od startu vyrazim jak besny v tej cukrovej spicke a spalim cukor a ziskam si naskok, to nefunguje …

A mně zase přijde, že to tak fungovat může, pokud má člověk před startem opravdu dost adrenalinu. Už několikrát jsem do sebe z nerozumu nalil před startem nealko pivo, srdce až v krku a pak vyrazil „jak běsný“, ovšem to byl půlmaraton a maraton, žádné ultra …

Motto: „Výhoda běhání naboso je, že se vám uprostřed závodu nerozváže tkanička.“
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 06.02.2013 12:40:49

>> oblivion, 06. 02. 2013 10:58:00

A to, ze si vyrazil ako besny, ma byt dokazom, ze to akoze dobre funguje? Kazde male dieta dokaze vyrazit na akejkolvek trati, akoby mu za patami horelo, problem je vsak s dobehnutim. Ak si tie zavody nedobiehal tiez ako besny, tak to zjavne nefungovalo. Co si dobre pamatam Tvoj report z maratonu, tak to bolo vobec tazko nazvat behom v poslednych kilometroch. Teda, bez urazky, ale asi si neuviedol najlepsi priklad…

avatar

Praha-Dalejské údolí

Celkem 2570,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:34 (2016)
půlmaraton: 1:22:23 (2015)
maraton: 3:11:54 (2015)

oblivion muž 06.02.2013 14:38:41

>> Mato, 06. 02. 2013 12:40:49

Však to také bylo myšleno napůl žertem. :o)

Teď ta vážná půlka: Není nutné „dobehnut ako besny“. Jde o to, že počáteční adrenalin spolu se zvýšenou námahou dokáže vyrovnat takovou „dietní“ chybu. A to přesto, že pivo má GI vyšší než čistá glukóza.

Půlmaraton jsem tak odběhl rovnoměrně, bez krize a bez dalšího příjmu za 4'/km. První půlku maratonu sice nerovnoměrně, ale též bez dalšího příjmu za 4'20"/km. Co se dělo po 30. km zcela jistě nemělo s tím nealko pivem souvislost.

Myšlenka byla ta, že ani po chybné předstartovní dávce cukrů není nutné skákat do Vltavy a simulovat triathlon, stačí být dostatečně nervózní…

Motto: „Výhoda běhání naboso je, že se vám uprostřed závodu nerozváže tkanička.“
avatar

Sloviensko

rudo muž 06.02.2013 20:57:41

>> oblivion, 06. 02. 2013 14:38:41

ale tu ide uplne o nieco ine

ak rozbiehas maraton a prvych 5 km nenabehnes do stabilneho rezimu s max moznym palenim tukov tak maraton je strateny

ano polku dokazes uplacat aj s chybami

v dlhom ironmanovi sa metabolizmus viackrat preladuje je to proste iny sport

podobne ako futbalista to ma ine a neda sa podla neho riadit len za to ze sportuje 90 minut a hned v prvej minute da dlhy sprint o zivot= teda o gol

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.