Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Kotník

Nalezené položky: 25 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Hradec Králové

Celkem 1564 km
Minulý měsíc 0 km

Michal U. muž 12.02.2007 11:26:41

Lidi, prosím o radu. Už asi 2 měsíce mě bolí taková ta (lehce vyčuhující) kost, která je pod kotníkem. Ta bolest není nijak velká, běhat se dá, ale říkám si, že to asi není dobrý… Na začátku ledna jsem si dal tejden pauzu, ale nepomohlo to. Co s tím? Nutně k doktoroj? Delší pauza? (to se mi teda vůbec nechce)

avatar

Doudleby nad Orlicí

Celkem 17409 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:00 (2007)
půlmaraton: 1:47:00 (2014)
maraton: 3:44:21 (2009)

Mira.B. muž 12.02.2007 15:52:26

Já bych pro začátek zkusil kostivalovou mast, případně po poradě s lékárníkem v lékárně jiný volně prodejný prostředek. Ovšem pokud by se to nelepšilo a mělo se to zhoršovat, tak se návštěvě doktora asi nevyhneš.

avatar

Hradec Králové

Celkem 1564 km
Minulý měsíc 0 km
avatar

frost muž 12.02.2007 20:13:13

Co je to vyčuhující kost oni jsou ty kotníky dva vnitřní a vnější?

Motto: Uklidni se Honey bunny.
avatar

Hradec Králové

Celkem 1564 km
Minulý měsíc 0 km

Michal U. muž 13.02.2007 08:59:52

Já nevíím :) Ale je fakt, že to prý mám o trochu víc než je obvyklý, takže to třeba většina lidí nemá patrný. Možná to je ten problém.

avatar

ČB

pecjan žena 13.02.2007 11:16:37

Omlouvám se, že sabotuju téma, ale nechci zakládat nové, když název vlastně souhlasí…
Před 14 dny jsem si při běhu ze schodů přivodila těžký výron kotníku. Poprvé jsem se na nohu postavila až minulou středu a od té doby se rychle lepší. Protože je tenhle úraz poměrně častý, chtěla bych se tu pozeptat na další postup. Kdy je vhodné poprvé vyběhnout? Jaká je nejlepší rehabilitace? Nerada bych něco uspěchala, ale na druhou stranu potřebuju vyběhnout co nejdřív. U doktora(na úrazovce) jsem byla v den zranění.

avatar

frost muž 13.02.2007 21:01:21

K tomu výronu je to složitý. Pokud jsou vazy intaktní (bez újmy) dá se vrátit do zátěže rychle. Neviděl jsem tvůj nemůžu ti nic přesně poradit. Ale obecně pokud to po zátěži (tím je myšlena i chůze přes den) kotník otéka, je třeba ledovat a ledovat. Jemná masáž vazů a otoku. V žádném případě teplo celkem to není vůbec vhodný. Dobrý je třeba v napuštěný vaně sprchovat je to masáž . Teplota vody indiferentní tzn. stejná jako tělo, nebo o pár stupňů nižší. Jinak speciální cvičení se zaměření na posílení vazů v oblasti kotníku. Je potřeba stabilizovat ten kotník. Technika se jmenuje senzomotorika nebo freemanova technika či cvičení na nestabilních plochách.

RE: bolestivá kost? Jsme pořád tam kde jsme byli. Pokud máš pocit, že to není jak má být jsou RTG paprsky a ihned zvýš co ti přebývá.

Motto: Uklidni se Honey bunny.
avatar

ČB

pecjan žena 13.02.2007 22:05:40

Frost: Moc děkuju! Je mi jasný, že se kotník musí zpevnit. Slyšela jsem o speciálních míčích (nebo spíš půlmíčích?:-) ),ale zaboha si nemohu vzpomenout, jak se jmenují. Teď se snažím držet rovnováhu při stoji na bolavé noze a i s tím mám ještě problém. A s tím ledováním jsem trochu zmatená. Tady na fóru jsem někde četla, že ledovat jo, ale pouze první den, pak už to nemá smysl a je to až kontraproduktivní…

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 14.02.2007 07:54:59

frost také píše ledovat, pokud kotník otéká......

avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 14.02.2007 09:32:15

[quote=frost]K tomu výronu je to složitý. Pokud jsou vazy intaktní (bez újmy) dá se vrátit do zátěže rychle. Neviděl jsem tvůj nemůžu ti nic přesně poradit. Ale obecně pokud to po zátěži (tím je myšlena i chůze přes den) kotník otéka, je třeba ledovat a ledovat. Jemná masáž vazů a otoku. V žádném případě teplo celkem to není vůbec vhodný. Dobrý je třeba v napuštěný vaně sprchovat je to masáž . Teplota vody indiferentní tzn. stejná jako tělo, nebo o pár stupňů nižší. Jinak speciální cvičení se zaměření na posílení vazů v oblasti kotníku. Je potřeba stabilizovat ten kotník. Technika se jmenuje senzomotorika nebo freemanova technika či cvičení na nestabilních plochách.

RE: bolestivá kost? Jsme pořád tam kde jsme byli. Pokud máš pocit, že to není jak má být jsou RTG paprsky a ihned zvýš co ti přebývá.[/quote] to frost: s kotníkem mám dlouhodobé problémy – opakované výrony při basketu. Ortoped mi říkal, že posilovací cviky na kotník nemají moc význam. Pokud se v basketu dostaneš do kontaktu s protihráček a při dopadu mu třeba šlápneš na nohu a tvoje se sveze a vyvrtne, tak pochybuji o efektu předchozího posilování. Používam kvalitní ortézu, ale ani ta to nezachytí při nějakém nekontrolovaném došlapu. (hraju dost „naplno“ :-) Přesto – zkusím tu jmenovanou senzomotoriku a freemanovu techniku najít na googlu. Pls, pokud máš odkaz, pošli. Dovol dotaz: jsi lékař ? Díky, pem

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 14.02.2007 13:50:37

efekt předchozího posilování samozřejmě existuje a má dopad zejména na rychlost léčby i rozsah a vůbec vznik poranění. Basket je bohužel trochu extrém v tom, že rány do nohou jsou obvykle ve velké, náhle dobržďované, rychlosti, kde ani sebesilnější kotník úrazu nezabrání. Při špatném došlapu ale trénované vazy leccos unesou bez přetažení, sám jsem za mlada na výrony trpíval, protože jsem trošku dost nešikovný a začal protahovat a cvičit na základě doporučení ortopeda. Za posledních 10 let jsem xkrát blbě došlápl, ale noha to vždy ustála bez výronu.

avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 14.02.2007 14:00:44

[quote=Jecminek­.Maselnik]efekt předchozího posilování samozřejmě existuje a má dopad zejména na rychlost léčby i rozsah a vůbec vznik poranění. Basket je bohužel trochu extrém v tom, že rány do nohou jsou obvykle ve velké, náhle dobržďované, rychlosti, kde ani sebesilnější kotník úrazu nezabrání. Při špatném došlapu ale trénované vazy leccos unesou bez přetažení, sám jsem za mlada na výrony trpíval, protože jsem trošku dost nešikovný a začal protahovat a cvičit na základě doporučení ortopeda. Za posledních 10 let jsem xkrát blbě došlápl, ale noha to vždy ustála bez výronu.[/quote] Ty blbé došlapy jsi měl při basketu ? Taky tak jednou za dva měsíce šlápnu blbě a inkriminovaný pravý kotník s ortézou to ustojí (už mám naučené okamžité odlehčení té nohy, když cítím, že jde do zvrtnutí). Přitom to neposiluju. Jenže jednou za rok opravdu kotník zrasím …:-( Ptal jsem se ortopeda – primář ve Slaném, ktery posilování asi u mne nepovažoval za nutné. K léčbě – na nějakou dobu nezatěžovat – asi individuálně. Min. 2 týdny. U mne o dost více (tak čtyři)

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 14.02.2007 14:10:51

Trošku přidám do mlýna. Kdo běhal orienťák ví, že pracovní název pro tento sport je „kotníková roláda“. S ortézou se ti sice nemá co stát, pokud ano, tak to již bude takový úraz, že i bez ní by to byl 100% průšvih. Ale nezpěvňovat kontíky kvůli tomu, že používám ortézu? Potom bych už se mohl připravit, že si vyhodím kotník i při chůzi ze schodů. Vazy a šlachy si na oporu otrézy zvyknou a začnou ztrácet své nosné vlastnosti. Ortézu neodsuzuji, je to jen berlička, která pomůže po zranění. Nikoli trvalý prostředek. Prevence je v posilování a protahování. (Trochu to zaženu do extrému: taky zasádrovanou ruku nebudu mít až do konce života, ale jen do srůstu kosti.)

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 14.02.2007 14:21:32

[quote=forest]Troš­ku přidám do mlýna. Kdo běhal orienťák ví, že pracovní název pro tento sport je „kotníková roláda“. S ortézou se ti sice nemá co stát, pokud ano, tak to již bude takový úraz, že i bez ní by to byl 100% průšvih. Ale nezpěvňovat kontíky kvůli tomu, že používám ortézu? Potom bych už se mohl připravit, že si vyhodím kotník i při chůzi ze schodů. Vazy a šlachy si na oporu otrézy zvyknou a začnou ztrácet své nosné vlastnosti. Ortézu neodsuzuji, je to jen berlička, která pomůže po zranění. Nikoli trvalý prostředek. Prevence je v posilování a protahování. (Trochu to zaženu do extrému: taky zasádrovanou ruku nebudu mít až do konce života, ale jen do srůstu kosti.)[/quote] foreste, úplně ti nerozumím a asi jsem se špatně vyjádřil. Předem chci říct, že ty výše uvedné posilovací metody zkusím. Jinak jsem dosud neměl motivaci kotník posilovat, protože jsem si ho vždy zvrtnu „totálně“ (noha modrá na obou stranách). Nikdy jindy se mi nevyvrtnul a troufnu si říct, že dnes mám lepší než průměrný cit pro nebezpečné situace. Problém je, že obravdu hraju naplno a tak se dostávám do pozic, kde jsou pády/fauly/ běžné – když tě protihráč ve výskoku podebere a ty padáš po jeho noze, tak to prostě občas nevyjde. Ortézu kluci běžně nosí při hře jako prevenci (ne „na schodech“), proto nerozumím tvému „po zranění“. V každém případě díky, na to posilování mrknu.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Pardubice

Celkem 1871 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:57:33 (2004)

Iva žena 14.02.2007 14:36:23

Souhlasím s Forestem. Na rehabilitaci mi řekli, to co napsal Forest: že při nošení ortézy mimo dobu doléčení dojde k oslabení šlach – jejich zlenivění.

Motto: Nedělej druhým, co sám nemáš rád.
avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 14.02.2007 14:44:30

[quote=Iva]Sou­hlasím s Forestem. Na rehabilitaci mi řekli, to co napsal Forest: že při nošení ortézy mimo dobu doléčení dojde k oslabení šlach – jejich zlenivění.[/quote] Možná budu za otravu, ale nesouhlasím. Proč jiní ordopedi ortézu doporučují na basket (1,5h týdně)?Samozřejmě nikdo asi nedoporučuje nosit to furt, to je pak oslabení svalů jasné.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Pardubice

Celkem 1871 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:57:33 (2004)

Iva žena 14.02.2007 14:57:22

A co místo ortézy zkusit tapování? Různé techniky tapování i posilování jsou uvedeny např. v knize http://www.grada.cz/…o-sportovce/

Motto: Nedělej druhým, co sám nemáš rád.
avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 14.02.2007 15:56:38

Peme, dám ti příklad na sobě. Místo ortézy jsem používal taping (viz Iva výše). Ortéza mi z mého pohledu omezuje více pohyb kotníku (alespoň ty, které mi půjčili kamarádi na otestování – žádné takové ty běžně k dostání, ale typy, které v ČR nejsou skoro ani k dostání), u tapingu zase musíš počítat s holením lýtek. Kotníky jsem před orienťákem měl 100% v pořádku. Pak přislo první vymknutí a šlo to ráz na ráz. Nikdy nebyla šance to úplně doléčit (během tréningu vše se zdálo bý OK, ale při závodě jde člověk naplno) bez použití tapu. Po nasazení tapingu už jsem kotníky nepřetěžoval extrémními situacemi, de by bez tapu už byly podvrtnuté. Sezónu jsem podctivě tajpoval a do toho začal i posilovat kotníky (důraz na běžecká cvičeníčka a protahování). Poté jsem tapy odložil a mohl jsem vběnout na závodech znovu do lesa bez nich. Náprava se povedla do stavu, jako když jsem začal běhat orienťák. Ano, pokud jak jsi výše uvedl, že budeš do toho adekvátně posilovat, tak není to žádný problém. Taky si občas znovu zatapuju kotníky, když vím, že podklad v lese bude extrémně těžky (bažinky, kameny) – jen zdůvodu toho, abych si kotník nevyvalil znova, ale pocit „jistoty a bezpečí“ spíš vkládám do posilování než do pomůcek. Snad doufám, že jsem ti svůj názor osvětlil.

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 14.02.2007 16:14:09

to Iva – díky moc za tip – mrkl jsem na ukázky z knihy. to forest – pokud jsi závodník, tak to tejpování je asi lepší. vím, že to používali (možná dodnes) hráči v NBA. jenže pro mne hobíka je ortéza praktičtější (rychlejší). Taky to mám spíš pro lepší pocit. Posilování už hledám na googlu.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

frost muž 14.02.2007 21:08:55

to Pem: Bohužel nejsem lékař pouze fyzioterapeut, který loni v říjnu začal běhat pro zvýšení aktivity, zhubnutí a zlepšení volejbalových skills. Joo a taky mám psa a děsně mě to s ním baví. Ke kotníku nebo kloubu obecně: pevnost zajišťují primárně vazy, kloubní pouzdro, struktury uvnitř a svaly. Kotník buhužel nemá takové osvalení, aby to mělo větší význam pro pevnost. Proto je dbán důraz na vazivový aparát. Dále na to má vliv plochost nohou a vzájemné postavení holeních kostí a talu a calcaneu. Vrozené predispozice mohou někoho exponovat pro větší výronovost… Při prvním velkém výronu je třeba dobře zaléčit a opět stabilizovat opětovným zpevněním vazů. Vazy posílíme pouze nespecificky a to jmenovaným cvičením. ( pro domácí užití stačí třeba podkládat plosky molitanovými míčky a držet rovnováhu, ale celá problematika je samozřejmě složitější). Pozor i protahování má vliv, dobře protažený vaz lépe koriguje změny napětí než vaz změněný dlouhodobým zkrácením. Vaz má za úkol držet určitou fyziologickou námahu, pokud je překročena mez pevnosti vazu dojde k posunu struktur a výronu. Problematika ortézy je složitá, ale při velké námaze nezachytí dané napětí. Oblíbené neoprenové ortézy nemají vůbec žádný význam pouze z ní bolí noha při otoku po zatížení. Proto při basketu při prudkém bržění a změnách směru může dojít k opětovnému výronu (re kvalitní kotníková obuv plus tejping, ale tejp. páskou a ve fyziologickém průběhu vazů). Cvičení má význam v tom bych se s ortopedem přel, i když je kotník po výronu dobře zacvičen a posílen má lepší možnost korekce dalších napětí. Nedoléčený kotník bez cvičení nebude schopen čelit stejnému zatížení (můj názor plynoucí z logiky věci). Jinak se rád poslouchám proto píšu tak dlouhé elaboráty:o)

Motto: Uklidni se Honey bunny.
avatar

Hradec Králové

Celkem 1564 km
Minulý měsíc 0 km

Michal U. muž 16.04.2007 13:35:04

Tak po dvouměsíční pauze a poradě s odborníkem zase běhám. Bylo to nevhodnou botou :)

avatar

Celkem 723 km
Minulý měsíc 0 km

RADU muž 25.06.2007 16:44:08

Asi více něž je zdrávo jsem si utáhl tkaničku u pravé boty a po doběhu jsem cítil bolest v oblasti kolem kotníku v ohybu nohy.Běhat se s tím dalo tak jsem tomu nevěnoval větší pozornost až po nějakém dni jsem jsi všiml,že mám kotník i nateklý.Bolestivé to není ani při běhu ani na omak pouze to oteklo.Má někdo podobnou zkušenost popřípadě co pomáhá na otok.

avatar

Bacuri žena 14.12.2007 08:17:16

Ahojte všichni ,taky mám problém s kotníkem.Jem i 22.Chodím běhat do terénu již od mala a blbě došlápnoutou nohu či podvrtnutý kontík , -to se mi stalo mockrát , i při hrách ,ale nikdy jsem ztoho nic neměla.Bez bolesti ,zpět do tréninku.Prostě dobré nožky.Nebo vazy ,ani nevím.Jenže ted v prosinci mám problém.Přesně jak psal MIchal U. – objevila se mi přesně jak mám tu vyčuhující kost – tak pod ní ,hnusná bolest!! pod ní a nejbližší okolí.Je to jen trochu nateklé.Běhat se stím dá i chodit ,ale člověk prostě cítí bolest.Někdy je to horší někdy lepší.Nejhorší je ,že vubec nevím co to je ,nebo čím to vlastně vzniklo.Nejdřív jsem si myslela že jsem se někde jen do toho kloubu bouchla či někde do těch míst, a že to odezní ,jenže už je to přes 14 dní a je to jako na začátku ,žádná změna.Vubec nevím co dělat. Stahovat?mazat (čím?) ,nechat v klidu , pokračovat v práci? Nejhorší je , že tak nějak spíš ani nemužu nechat nohu v klidu , do práce chodit ted musím a navíc když se nevyhnu práci -v práci (kancelář), tak mám práci další a to koně , kteří žrát musí (četně těch těžkých koleček ,at už s hnojem :-)) Tak prosím co mi poradíte?

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 14.12.2007 18:30:00

Bohužel asi budeš muset na čas omezit běh. Já měl nedávno něco podobného, a díky známému, který měl naučil bandážování nohy (tzv. „tapeování“), jsem ten tlak na šlachy omezil (převezme to vlastně ta bandáž, například kobercová páska). Člověk sice s tím kulhá, ale může chodit bez bolesti. Bez toho jsem nemohl vylézt ani na štafle. Jedná se asi o zánět, a to je asi na dlouho. A z čeho mi to vzniklo? To je pro mě taky záhada, když jsem letos na rady mnohých tu kilometráž omezil v průměru o 100km měsíčně ..... :) Tak držím palce, ať se dáš do pořádku.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha

Celkem 17405 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:54 (2007)
půlmaraton: 1:29:59 (2007)
maraton: 3:16:40 (2007)

PetrS muž 15.12.2007 17:25:18

off topic: Ahoj Mirku, moc rád čtu Tvou zprávu obsahující minulý čas „já měl nedávno“. Dnes jsme si o Tebe dělali starosti s Ondřejem při oběhu Okoře, Budče atd. Držím palce, ať už je to jen minulost, která časem zmizí z Tvé paměti.

Nalezené položky: 25 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.