Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní značky » Altra Superior 1,5

Altra Superior 1,5

Nalezené položky: 11 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

longin muž 10.01.2015 19:39:48

ahoj, nemáte někdo zkušenost s těmito botami? Líbí se mi na nich nula drop a minimum tlumení a hlavně široká špice. Plánuju pořídit boty na delší běhy a tyhle se mi zdají ok. předem díky

Motto: kde je vůle, tam je cesta
avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 10.01.2015 22:42:04

>> longin, 10. 01. 2015 19:39:48

Ahoj,

Superiory 1.5 mám. A řekl bych, že to je bohužel nemastná neslaná bota. Mám v nich zatím jenom 50 km, takže nemůžu moc říct, ale o něco se podělím.

Nejdelší běh byl 25 km v kopcích za cca 2:40. Byl v tom ale i nějaký asfalt. Ačkoli mají Superiory vyšší podešev a není to úplný minimalismus, tak na asfaltu to s nima není ono (možná je to nezvyk, ale běhám obecně v méně tlumivějších botách – hodně inov-8, a i v nich mi občasný asfalt nedělá moc dobře na delších bězích). Na 60 km běh, kde je třeba 10 km asfaltu, a povrch i mimo asfalt je pevnější, bych si je nevzal.

V trailu se bota nechová špatně (pokud je suchý), menší drobnosti (štěrk) v botě cítit není, větší bordel na cestě (kamínky, šišky apod.) cítit je, ale bolí jen v případě, že na něj člověk z nepozornosti došlápne naplno. Což je ale případ skoro každé lehčí trailové boty. Pocit z povrchu není špatný, ale není to jako v minimalistič­tějších botách.

S bahnem má bota trochu potíže. Koukal jsem na podrážku, a při designu boty byla asi snaha udělat kompromis mezi agresivním vzorkem, který na asfaltu buď dělá potíže, nebo se po 300 km sjede, a plochým vzorkem, který ale do rozbahněného kopce nezabere. Seběhy nejsou tak strašné, bota sice trochu ujede, ale zpomalí, a vzorek většinou funguje. Jsem ale zvyklý do bahna brát hodně inov-8 (X-talony, roclity nebo trailrocy) a tam je to o něčem jiném, ale nic lepšího na bláto než inov-8 podle mne není. V tom jsou dobří.

Z bot, které mám a běhám, se asi nabízí nejvíc srovnání s Inov-8 ultra (loňský nový model). Boty jsou si hodně podobné ve využití – zpevněný povrch, delší běhy, ale žádná cihla. I tak jsou obě boty poměrně těžké (Altry 360 g, Inov-8 350 g v 10 UK). Na asfaltu jsou asi obě podobné, s inov-8 mne to na asfaltu taky moc nebaví. Trakce je podobná, řekl bych, že inov-8 má lepší záběr do kopce, v seběhu na bahně občas ujede taky. Altry jsou možná trochu pohodlnější, u obou bot trochu bojuju se zavazováním, které mi nejde vychytat. Inov-8 se nechovají vůbec dobře v šikmých sebězích a šikmých traverzách (jsou málo vykrojené okolo kotníků, kterých pak tlačí na botu; plus se bota chová v náklonu z kopce a ještě šikmo do strany divně, seběh v ní není moc příjemný).

Jestli existují nějaké další alternativy v tomhle „segmentu“ nevím. Altry potřebuji ještě trochu oběhat, abych si na ně udělal názor. Pokud budeš běhat spíš po lesních cestách, kde nebude moc bláta ve stoupání a klesání a nebude nikde moc šutrů a občas budeš muset přeběhnout nějakou asfaltku, tak jsou Altry fajn boty, a nulový drop, pokud k němu přistoupíš s respektem (jestli nejsi zvyklý) je taky fajn. Já bych se je do vyšších hor, kde jsou hodně šutry zatím bál vzít. Inov-8 asi ne, ale nohy bych měl stejně dobité. Možná ne tolik, jako v jiných inov-8 botách, ale ještě to není úplně ideální univerzální model.

Snad jsem pomohl. Pokud budeš mít nějaké dotazy, klidně se ptej.

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

10 km: 0:51:00 (2009)
půlmaraton: 1:39:22 (2010)
maraton: 4:11:44 (2010)

jans muž 11.01.2015 00:29:59

Už existuje i další verze 2.0, takže bych 1.5 nekupoval. Podle recenze je tam pár zlepšení, například podrážka by měla držet lépe. http://www.irunfar.com/…-review.html

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 11.01.2015 15:45:29

>> jans, 11. 01. 2015 00:29:59

Podle recenze vypadají zajímavě, a jsou podstatně lehčí, než 1.5. Otázka je, jak se změny projeví na vlastnostech, které ač podle recenze jsou dobré, tak jsou často individuální. A pak taky záleží, kdy se objeví Superior 2.0 v ČR…

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

longin muž 14.01.2015 17:11:54

díky za obsáhlou recenzi :-), existuje spousta bot s velkým tlumením, které jsou asi na ultra a trailový maratony lepší, nicméně tohle určitě nechci. Běhám v minimálkách nebo barefootech a díky tomu, že jsem přešel na tenhle typ běhání mě přestaly na dlouhých bězích bolet kyčle a kolena. Proto se snažím najít nějakou botu, která by splňovala parametry minimálky/barefootu a zároveň měla širší špici, poněvadž mám širokou nohu. Zatím používám Salomony Sense Ultra 3, ale nejsem si jist, jestli je to ta správná bota na tak dlouhý běhy. Inov-8 jsem měl Trailroc 245 a ty mi moc nevyhovovaly, tak budu pátrat dál, případně počkám na ty Altra Superior 2.0. >> Luckyboy, 10. 01. 2015 22:42:04

Motto: kde je vůle, tam je cesta
avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 14.01.2015 18:15:50

>> longin, 14. 01. 2015 17:11:54

Já hledám asi úplně stejně jako Ty. Ještě můžeš zkusit La Sportivy. Recenze na dvoje botky (druhý článek) zde: http://skyrunning.cz/?…

Vyzkoušené je nemám, ale podle recenze vypadají použitelně, a asi je zkusím. Protože já ideální botku na delší ultratraily ne pevnějším povrchu nenašel. Buďto jsou to cihly, v kterých vůbec necítím, po čem běžím, a tím pádem se v nich necítím dobře, anebo to jsou zase šlupky, anebo mají jinou vadu. Sice asi hledám něco, co ani technologicky existovat nemůže :) ale třeba to najdu.

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

10 km: 0:51:00 (2009)
půlmaraton: 1:39:22 (2010)
maraton: 4:11:44 (2010)

jans muž 14.01.2015 18:39:07

>> Luckyboy, 14. 01. 2015 18:15:50 No zrovna tyhle la sportivy moc minimalistické nejsou, možná Bushida s dropem 6mm. To je skvěle udělaná bota, ale musí sednout, mám s ní problém, že mi odírá paty, snad je ještě nějak rozšlápnu.

Jediná bota od La Sportiva, kterou lze považovat za víceméně minimalistickou je Helios. Má minimální drop a širokou špičku. Zároveň je solidně tlumená, takže i delší věci v ní nejsou problém. Jen se mi už na nich po asi 300km začínají dělat dírky, ale není to nic kritického a nějakou dobu ještě vydrží a pak ji dám k ševcovi. Pak je tu ještě od La Sportivy model Vertical K, který je minimalistický, ale zase moc úzký.

Nešlupkovitých bot s širokou špičkou a malým dropem fakt moc není, můžu dát pár tipů. Měl jsem Merrell Mix Master II, které tohle všechno splňovaly, ale zas kloužou ve vlhku. Další možnost od Merrellu je AllOutFuse, recenze tady http://www.bezvabeh.cz/…-allout-fuse

Pak jsou dvě boty od Nike, měl jsem Wildhorse, povedená bota, jen taky na můj vkus trochu chatrná. Ta druhá je Terra Kiger, tu jsem nezkoušel osobně, ale parametry má podobné.

A pak je tu ještě třeba Mizuno Evo Ferus se super širokou špičkou, lehkou vahou, solidním tlumením, ale taky trochu chatrnějším svrškem.

avatar

10 km: 0:39:36 (2014)

drmitau muž 14.01.2015 18:42:59

>> longin, 14. 01. 2015 17:11:54

Nevím, proč by Salomon Sense Ultra neměly na dlouhé vzdálenosti být dobré – vždyť na to jsou určeny. Pokud ti na nich něco nevyhovuje, zkus to pojmenovat (pro mě je to třeba cena ;-).

Jinak z podobné kategorie jako Sense Ultra a Trailroc 245 bych doporčil Merrell Mix Master II. Mám podobné požadavky jako ty a jsem s nimi velmi spokojen. Bohužel se ale už nevyrábějí a mají je už jen v pár obchodech.

Jinak Superiory 1.5 bych kvůli verzi 2 nezatracoval. Jednak každému sedne něco jiného a navíc v dnešní době, kdy se celkem rychle modely inovují, tak až budou v ČR Superiory 2, tak někdo udělá recenzi prototypu Superiorů 3 :-D

Když jsem hledal běžecké boty s velkou výdrží primárně určené na turistiku a možná nějaké hodně dlouhé ultra, tak jsem vybral Trailroc 255. Věděl jsem ale, že za pár měsíců se objeví Ultra 290 a za dalších pár měsíců ještě zajímavější Ultra 270 a pak kdo ví, kolik dalších ještě lepších modelů. V Trailrocách jsem ale mezi tím stihl pár set kilometrů naběhat (včetně P100) a nelituji, že jsem nečekal půl roku s tím, že pak si třeba pořídím pořádné boty.

avatar

longin muž 16.01.2015 10:47:55

No Sense Ultra jsou super, ale jak jsem psal výše, mám spíš širší nohu a tyhlo botky jsou užší, takže to je asi ten hlavní důvod, proč chci ještě jedny a pohodlný. Cena mě tak nevadí, za dobrý boty klidně dám okolo 3000Kč. Hledal jsem Tebou zmíněné Ultra 270 a tady jsem prodejce nenašel. Budu hledat dál a snad něco najdu :-).>> drmitau, 14. 01. 2015 18:42:59

Motto: kde je vůle, tam je cesta
avatar

10 km: 0:39:36 (2014)

drmitau muž 16.01.2015 11:33:53

Inov-8 Ultra 270 jsou součástí jarní kolekce, která by se tak za měsíc měla teprve objevit v obchodech.

avatar

longin muž 20.01.2015 15:25:17

díky všem, nakonec jsem se rozhodl, že vyberu jednu z těchhle bot – Altra Lone Peak 2.0, Inov-8 ultra 270, LaSportiva Helios nebo Bushido.>> drmitau, 16. 01. 2015 11:33:53

Motto: kde je vůle, tam je cesta
Nalezené položky: 11 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.