Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Zvýšení tepové frekvence při běhu

Zvýšení tepové frekvence při běhu

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

mnauprsk muž 13.04.2010 14:08:19

Ahoj, dneska ráno jsem uběhl 15 km průměrným tempem 5:36 na kilometr, a měl jsem průměrnou tepovou frekvenci 148, což mi přijde docela dost. Takovéto tempo jinak běhám tak na 140. A i pocitově jsem si připadal, že běžím tak na 140, zadýchaný jsem nebyl, a moc unavený taky nejsem. Předtím jsem měl 3 dny běžeckou pauzu (byl jsem ve sklípku, a pak pršelo). Je takovéto kolísání tepové frekvence při stejné rychlosti běhu normální, nebo to mám brát jako signál možných zdravotních problémů?

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 13.04.2010 16:26:41

Nechci se tě dotknout, tedy pokud je tvůj příspěvěk míněný vážně, ale mám pocit, že to se sledováním tepovky přeháníš. A nejsi sám, však zapátrej na fóru. Díky četným a podobně marným příspěvkům ohledně TF na ni začínám být odborník a jako takový může být tvoje nepatrné zvýšení způsobeno:

  • návštěvou sklípku, kolik jsi toho vypil?
  • dlouhou :-) pauzou, 3 dny bez běhu, tepovka jde přece nahoru a ještě se to trochu rýmuje
  • konjunkcí Jupitera se Saturnem
  • aktuálním stavem organismu (i psychickým), který nutně nemusí znamenat nemoc
  • při stejném tempu vnějšími podmínkami, třeba stav tratě, vítr, tlak vzduchu, …

Omlouvám se za tento ironický příspěvěk, který je vyvolán mou závistí, protože sám sporttester nemám a i když se mi běhá skvěle i bez něj, začínám se bez něho cítit méněcenně.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

mnauprsk muž 13.04.2010 17:05:52

>> mulisak, 13. 04. 2010 16:26:41

No já ho mám, tak ho chci využít, jinak bych měl pocit, že jsem ty prachy vyhodil :-) Že na TF mají vliv tebou uvedené faktory bych čekal, ale netuším, jak je kvantifikovat, a jestli se to na ně tedy dá svést. Tu zvýšenou TF bych taky nejradši ignoroval, ale bývá spojována s přetrénováním, a některé příspěvky o přetrénování, co jsem tady četl, nebyly vůbec optimistické, tak jsem se chtěl zeptat ostatních, jestli to nemůže znamenat, že už tělo začíná mít dost, a měl bych s běháním zvolnit.

avatar

10 km: 0:55:44 (2010)
půlmaraton: 2:04:25 (2010)

Summer žena 13.04.2010 17:42:58

>> mnauprsk, 13. 04. 2010 17:05:52

Ja bych neusuzovala na pretrenovani z jednoho mereni z jednoho behu. Co rani TF, zmenila se? (jestli si ji meris) Mne tepovka lita sem a tam beh od behu, staci, kdyz se zmeni protivitr, kdyz se hur vyspim… Pulsmetr je dobry sluha, ale zly pan .) Nepanikar, uvidis, jak to bude dalsi beh. Kdyz by se to zhorsovalo nebo to trvalo dlouho, tak bych nad tim badala, ale jeden beh je jeden beh… mimochodem nevim jak Tobe, ale mne tepak obcas meri tepovku vyssi/nizsi, nez ji skutecne mam, vetsinou prvni pulhodinu to takhle blbne, nez se to chyti hezky. To ma na prumer taky vliv…

avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 13.04.2010 20:26:48

Bud v klidu, jeden beh opravdu nic neznamena, ja obcas v soboty ci nedele zkoumam vliv alkoholu na tep a muzu rici, ze byva obcas hodne vyrazny:-)) Proste zvolni beh a pak sleduje jak se to vyviji dal, pak si teprv zacni delat starosti…

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

mnauprsk muž 29.04.2010 11:46:05

Hm, tak je to pořád víceměně stejný, tepovka je stabilně vyšší, než bych čekal. Ještě mě napadlo, že kvete bříza, a na ní mám alergii, jestli to nemůže být tím.

avatar

Praha 6

10 km: 0:38:22 (2010)
maraton: 3:38:59 (2010)

Petrt muž 29.04.2010 12:16:09

Hm zajimave tema, no protoze tech faktoru, ktere na tepovku muzou mit vliv je fakt hrozne moc tak podle toho co pises je tezky rict. Co se tyka zdravotnich obtizi a pretrenovanosti ridil bych se spis ranni tepovkou coz se bezne porovnava. Nevime treba jestli jsi bezel po stejne trase a nebo trasu s vetsim prevysenim. Co teplota nebylo vyrazne tepleji? U me hraje venkovni teplota vyznamnou roli. Ale nebral bych to zvyseni tak vazne pokud teda nemas nejake vetsi ambic. Ja si tepovku sleduji, ale jen proto abych trenoval na urcitem rozmezi, beh je pro me jen treninkovy doplnek takze ji ani nijak podrobne neanalyzuji.

avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 29.04.2010 12:40:44

>> mnauprsk, 29. 04. 2010 11:46:05

Vyborny clanek o tom, jak se klidovce i jejim kolisani v prubehu roku: http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/…/view/280/1/

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

mnauprsk muž 29.04.2010 19:05:16

Hm, asi začnu s tím měřením klidovky. Trasy byly víceméně stejné, ale co jsem běhal poslední dobou, tak bylo opravdu výrazně tepleji, než dřív. To by mohlo zvýšenou TF vysvětlovat. Větší ambice nemám, chtěl jsem začít trénovat intervaly, ale zrovna do toho přišla ta zvýšená TF, tak jsem nevěděl, jestli to mám odložit. Ale pokud to je způsobeno zvýšenou venkovní teplotou, tak by to mělo být v pohodě.

avatar

mnauprsk muž 04.05.2010 09:56:17

Tak to vypadá fakt na tu teplotu. Dneska bylo chladněji, a TF jsem měl znatelně nižší.

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.