Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běh, příjem a výdej, bazální metabolismus

Běh, příjem a výdej, bazální metabolismus

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

HierosGamos muž 27.08.2008 10:18:44

Dobrý den, mám takový specifický dotaz.Je mi 25 let a mam 92 kilo při 181 cm.Muj bazalni metabolismus jsem si vypočital na zhruba 2000 kcal deně. Chci zhubnou a běhám. Upravil jsem jídelníček a muj denní príjem energie jsem si spočítal v pruměru na 1700 kcal.Sportuji každy den, běk a jízda na kole střídám.Všechen výdej energie ze sportu je ku prospěchu spalování? nebo by jsem víc spálil vetším přísunem energie aby to pokrylo bazalní metabolizmus a tim padem jsem efektivneji spaloval a nebo je to naopak? běham asi 1,5 hodiny deně 13 km cca. děkuji za odpověd

avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 27.08.2008 10:45:22

s tvým dotazem ti neporadím, ale máš můj obdiv, že máš takovou vervu a píli! nezlikviduj se, i odpočinek k životu patří

avatar

Kopřivnice

Celkem 1765 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:45 (2009)
půlmaraton: 1:43:50 (2009)

Darebak muž 27.08.2008 19:27:26

[quote=Hieros­Gamos]nebo by jsem víc spálil vetším přísunem energie aby to pokrylo bazalní metabolizmus a tim padem jsem efektivneji spaloval a nebo je to naopak?[/quote] nejsem si jisty, jestli spravne chapes pojem „bazalni metabolismus“. hlavne ta tvoje posledni (citovana) veta je dost zvlastni, cetl jsem ji asi 3× a stejne mi nejak nedava smysl. mozna by sis k tomu mel vygooglovat nejaky clanek a neco si o tom precist, nez nasadis nejake diety. to ted nemyslim nijak rypave, naopak, myslim na tvoje zdravi!

bazalni metabolismus = přibližné množství energetického příjmu potřebné pro zachování základních životních funkcí

jelikoz sportujes a delas dalsi veci, na ktere telo potrebuje energii, tak tva denni spotreba je daleko vyssi nez jen hodnota BMR. vypocty najdes treba tady: http://www.mte.cz/bmr.php podle tveho sportovani bys mel mit vydej energie kolem 3700 kcal denne, takze tvuj denni prijem jidla cca 1700 kcal mi prijde dost maly. rozhodne bych telo netrapil hlady, zvlast kdyz sportujes..

Motto: Videli jste ho jasne? Prohledli jste si jeho tvar? Zahledli jste ho v pruvodu? Nerekl bych. Mohl jsem byt kymkoli..
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 27.08.2008 20:47:54

Taky bych nesnižoval energetický příjem až tak radikálně. Snižoval bych po kouskách a koukal co to dělá, pokud by se váha hejbala dolu tak bych to tak nechal. Časem by došlo ke spomalení metabolizmu, tedy k tomu, že by si tělo na nízký příjem energie zvyklo. Proto bych spíše volil tzv. vlny, tedy střídal dny s „normálním“ energetickým příjmem se dny s energetickým příjmem nižším a i nejnižším a občas bych se klidně nadlábnul k prasknutí. Ať si tělo nezvykne. Pokud by šlo běháním hlavně o ztrátu hmotnosti a to tuku, tak bych zkrátil dobu a cvičil intervalově. Teda pokud běháž jen kvúli hmotnosti. Pokud běháš hodku a půl pro zábavu, tak bych to tak nechal. Člověka by to mělo hlavně bavit :)

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Valašské Meziříčí

10 km: 0:39:47 (2011)
půlmaraton: 1:30:56 (2009)
maraton: 3:21:59 (2008)

Tečko muž 28.08.2008 08:13:18

[quote=r4d3k]… Pokud by šlo běháním hlavně o ztrátu hmotnosti a to tuku, tak bych zkrátil dobu a cvičil intervalově. Teda pokud běháž jen kvúli hmotnosti. Pokud běháš hodku a půl pro zábavu, tak bych to tak nechal. Člověka by to mělo hlavně bavit :)[/quote] Nedá mi, než reagovat na tuto část. Pokud je mi známo, tuk se nejlépe odbourává dlouhodobým zatížením v aerobním pásmu. Zjednodušeně, je to individuální, ale ke spalování tuků dochází až po cca 20-ti minutách trvání zátěže. Do té doby spaluješ cukr. Poté máš-li dostatek kyslíku a taky cukru začneš spalovat tuky. Ale o této záležitosti už bylo toho tady naspsáno hodně. Bylo by to jen nošení dříví do lesa :) .

Motto: ... kdo se vyhne klíči, vyhne se i míči ...
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 28.08.2008 09:22:44

[quote=Tečko][qu­ote=r4d3k]… Pokud by šlo běháním hlavně o ztrátu hmotnosti a to tuku, tak bych zkrátil dobu a cvičil intervalově. Teda pokud běháž jen kvúli hmotnosti. Pokud běháš hodku a půl pro zábavu, tak bych to tak nechal. Člověka by to mělo hlavně bavit :)[/quote] Nedá mi, než reagovat na tuto část. Pokud je mi známo, tuk se nejlépe odbourává dlouhodobým zatížením v aerobním pásmu. Zjednodušeně, je to individuální, ale ke spalování tuků dochází až po cca 20-ti minutách trvání zátěže. Do té doby spaluješ cukr. Poté máš-li dostatek kyslíku a taky cukru začneš spalovat tuky. Ale o této záležitosti už bylo toho tady naspsáno hodně. Bylo by to jen nošení dříví do lesa :) jj, tak to je, nebo tomu tak bylo, nebo je tomu tak i tak. Každý rok nová studie o tom co je nejlepší a není. Uvedl jsem, že pokud jde hlavně o pálení tuků. U déletrvající aerobní aktivity je jasné, že se bude tuk pálit, ale budou se pálit i svaly a tím pádem se bude opět spomalovat bazální metabolizmus. Proto upřesním…pokud pálit pouze tuky s ohledem na udržení svalové hmoty tak intervaliově 30 minut. Pokud pálení většího množství tuku, ale s pravděpodobnou ztrátou aktivní hmoty tak déletrvající aerobní činnost. Jako běžec tu svalovou hmotu nějak řešit nemusím, jako člověk, který chce hlavně vytvarovat postavu bych k tomu přihlížel. Mýlit se můžu, jsem jen člověk :)

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 28.08.2008 09:35:37

např. http://www.osvalech.cz/…-dokola.html

http://www.osvalech.cz/…behanim.html

ale stejně tak bych asi našel i opačné články. :)

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Nymburk

Celkem 2830 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:42 (2009)
půlmaraton: 1:35:37 (2009)
maraton: 3:47:55 (2008)

dan67 muž 28.08.2008 10:54:56

[quote=r4d3k]např. http://www.osvalech.cz/…-dokola.html

http://www.osvalech.cz/…behanim.html

ale stejně tak bych asi našel i opačné články. :)[/quote] nazdar, hlavně ten první odkaz je zajímavý a mi blízký. Pokud jde o metabolizmus a spalování tuku,cukru apod. tak to jsou zažité „pověry“ a „omyly“. Ale nehledal jsem to vědecky. už jsem se snažil o přesnější vysvětlení v diskusi pod článkem o aerobním a anaerobním metalolismu, ale autor se nevyjátřil. viz. odkaz. http://www.behej.com/…-paliva.html

Jinak, k původu této diskuse. Pro hubnutí při nadváze bych doporučil se orientovat na aktivity s menším zatížením kloubů – kolo, plavání. Běh spíše doplňkově a v kvalitních botech. Ohledně „spalování“. To neřeš. prostě se hýbej, energie je energie, ať se ukrytá v tuku nebo cukru/glykogenu, ať je to řízek, bůžek, jabko, mysli,… Doporučil bych vše postupně – redukce jídla a přidání pohybu, pokud možno žádné velké skoky. A držím palce ať jde váha dolů.

Motto: http://dan1967.blogspot.com/
avatar

Celkem 1284,91 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:49:27 (2011)

Majo muž 28.08.2008 13:02:29

„Ohledně "spalování“. To neřeš. prostě se hýbej, energie je energie, ať se ukrytá v tuku nebo cukru/glykogenu, ať je to řízek, bůžek … "

Ty si „sezral“ Budhu? :o)) … sry za OT, nedalo mi to :o)

Ale inak suhlas zaklad je pohyb niekolko krat do tyzdna (3–5) … ale nejest zbytocne vela tukov, i ked ja radsej nic nehovorim, lebo si na to tiez nedavam pozor :-)

Motto: Lama five alive
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 28.08.2008 13:41:20

[quote=dan67][qu­ote=r4d3k]nap­ř. http://www.osvalech.cz/…-dokola.html

http://www.osvalech.cz/…behanim.html

ale stejně tak bych asi našel i opačné články. :)[/quote] nazdar, hlavně ten první odkaz je zajímavý a mi blízký. Pokud jde o metabolizmus a spalování tuku,cukru apod. tak to jsou zažité „pověry“ a „omyly“. Ale nehledal jsem to vědecky. už jsem se snažil o přesnější vysvětlení v diskusi pod článkem o aerobním a anaerobním metalolismu, ale autor se nevyjátřil. viz. odkaz. http://www.behej.com/…-paliva.html

Jinak, k původu této diskuse. Pro hubnutí při nadváze bych doporučil se orientovat na aktivity s menším zatížením kloubů – kolo, plavání. Běh spíše doplňkově a v kvalitních botech. Ohledně „spalování“. To neřeš. prostě se hýbej, energie je energie, ať se ukrytá v tuku nebo cukru/glykogenu, ať je to řízek, bůžek, jabko, mysli,… Doporučil bych vše postupně – redukce jídla a přidání pohybu, pokud možno žádné velké skoky. A držím palce ať jde váha dolů.[/quote] Ten článek určitě přelouskám. Jinak moc osobních zkušeností s tímto nemám, nikdy jsem cíleně nehubl, ale pamatuji, když jsem jezdil trošku na kole, tak šla hmota dolu, ale byl jsem takovej ten jak já říkám „tlustej hubeňour“. Váha nízká, ale tuku stále požehnaně. V jinou dobu jsem zase aerobku skoro vůbec neřešil a jel trénink silových trojbojařů, dlouhé pauzy mezi sériema, málo opakování v sérii a hmotnost šla nahoru, ale tuku na břiše ubývalo. Už to, že se člověk hýbe musí mít na hubnutí pozitivní vliv.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Nymburk

Celkem 2830 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:42 (2009)
půlmaraton: 1:35:37 (2009)
maraton: 3:47:55 (2008)

dan67 muž 28.08.2008 14:18:07

On tam je ještě jeden „problém“. píšeš dobře HMOTA. tréninkem člověk shodí tuk, ale přibudou svaly, takže ta váha se po čase může zastavit, případně i otočit. tady se aerobní a anaerobní aktivity už projevují a mají důležitý význam. samozřejmě že to píšu hodně obecně.

2majo : překlepy zkontrolovány. to se mi povedlo :)

Motto: http://dan1967.blogspot.com/
avatar

shon@ muž 28.08.2008 15:39:31

No nevím mě se ta jejich teorie,že silovým tréninkem v posilovně se hubne efektivněji ,než běháním moc nezdá.Stačí,když se vedle sebe postaví např. vzpěrač s pneumatikou na břiše a třeba fotbalista nebo běžec na střední tratě ,kteří mají postavy hoodně vyrýsovaný a téměř bez tuku (a to asi spíš zásluhou toho běhu než že by bůhvíjak moc makali v posilce).

avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 28.08.2008 19:20:45

[quote=shon@]No nevím mě se ta jejich teorie,že silovým tréninkem v posilovně se hubne efektivněji ,než běháním moc nezdá.Stačí,když se vedle sebe postaví např. vzpěrač s pneumatikou na břiše a třeba fotbalista nebo běžec na střední tratě ,kteří mají postavy hoodně vyrýsovaný a téměř bez tuku (a to asi spíš zásluhou toho běhu než že by bůhvíjak moc makali v posilce).[/quote] supertíhy určitě, tam každý kilo hmoty a to jakékoliv tlačí větší váhy, krátí páky a dráhy atd, ale váhovky níže jsou kluci prakticky bez tuku. Jak jsem psal studií je na tohle hodně a dost odlišné, podobné je to ve stravě (např. dietách) atd.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 29.08.2008 13:11:09

k tomu spalování tuků u pohybu: celá ta legrace je jenom a pouze o dlouhodobé energetické bilanci. Při žádném pohybu (s výjimkou naprosto extrémně dlouhých výkonů v řádech dnů) se nepálí podkožní tuk. Tukový metabolismus, kterým se všichni zejména tzv. trenéři ve fitkách ohánějí, spaluje tuk buněčný, který je uložen ve svalových buňkách, nikoli v tukové tkáni. Podkožní tuk se spotřebovává až ve fázi regenerace a pro jeho „braní“ je důležitá právě energetická bilance. Jediný význam aerobní zátěže z tohoto pohledu spočívá v tom, že se dá provozovat relativně dlouhu a pravidelně i u mizerně trénovaných nebo netrénovaných lidí, což u anaerobní zátěže zakyselující organismus s následnými bolestmi svalů možné není.

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.