Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Výživa » Nízkosacharidová strava a vytrvalosť

Nízkosacharidová strava a vytrvalosť

Nalezené položky: 4094 První Předchozí | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | Další Poslední
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 09.10.2017 15:57:41

Pametam si rozhovor Mateja Totha v televiznych novinach v case vianocnych sviatkov r 2015. Pytali sa ho ci aspon za stedrovecernym stolom porusil svoju dietu a on povedal ze nie, lebo po skusenosti z minuleho roka ked na stedry vecer dietu porusil tak sa mu velmi dlho zle trenovalo.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 09.10.2017 16:25:58

>> SlavoK, 09. 10. 2017 15:57:41

A pritom na kazdy tazsi trening ano… Tak ako? Asi tym myslel, ze si neda kolace, co by som chapal.

Na druhu stranu, davat jeho verejnym vyhlaseniam akykolvek kredit… vo svetle tej maskarady poslednych mesiacov, neveril by som mu ani nos medzi ocami. PR, PR, PR. A tie tlaky jeho realizacneho timu a kazdeho, co sa o neho obtrie (ma z neho profit). No nezavidim mu, zit v takom strese a svete vypocitavosti, kde rozoberu kazdu Tvoju vetu na 1000 drobnych. Tak radsej treba mat pevne vyhlasenia.

avatar

Praha-Dalejské údolí

Celkem 2570,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:34 (2016)
půlmaraton: 1:22:23 (2015)
maraton: 3:11:54 (2015)

oblivion muž 10.10.2017 23:24:30

>> Mato, 09. 10. 2017 09:25:00

Ano, v mém popisu ladění chybí těžký trénink v „nadtukové“ :o) rychlosti zejména proto, že s ním nemám žádné zkušenosti. V mém reálném ladění ostatně chybí jakýkoliv trénink a spoléhám čistě na stravu (vzor Stolár ;o). Když se pak 1× ročně postavím na start závodu, tak na výsledek má největší vliv aktuální hmotnost, v druhé řadě počasí. Proto jsem to v popisu vynechal, byla by to ode mne čirá spekulace.

K těm návratům do ketózy po jejím porušení: Úplně v první řadě si myslím, že vůbec není potřeba ji porušovat. Glykogen se sice v ketóze nedoplní zcela, ale za zhruba 2–3 dny těch 60–70 % by na těžký trénink mělo stačit. Dále lze trénovat alakticky, případně na CP, tedy velmi krátké intervaly s násobně delšími regeneračními pauzami, ale to už je opět (u mne) na hraně spekulace. Za druhé, už samo porušení ketózy může být nepříjemné, neboť dojde krátkodobě k výpadku energie (zastavení ketonů je rychlejší, než náběh na glukózu), dále se rozhodí hydratační režim (vždy), někdy i trávení (dle druhu sacharidů). Za třetí, návrat do ketózy je i při častém opakování mnohem pomalejší, než „vypadnutí“ z ní, ač se již většinou neopakují nepříjemné vedlejší účinky, které často popisují ti, co ketózu zkouší prvně. Přesto při porušení 2× týdně to znamená min. 4 dny ze 7 trénink prakticky mimo ketózu.

Ale hlavně — mozek na ketony přechází postupně v řádu týdnů (min. 2–3), takže několikrát týdně opakované přerušování ketózy tomuto přechodu zcela zabrání, mozek tak v ketóze stále spotřebuje většinu glukózy z GNG a nezbyde tak na doplnění glykogenu. GNG samotná má také delší dobu náběhu, než dosáhne patřičné efektivity. Z mnoha důvodů se tedy zdá takové přerušování ketózy jako velmi špatný nápad.

A mimochodem: mozek má prý radši laktát, než glukózu, takže takový těžký trénink 2× týdně, odkázaný jen na samovolně doplněný glykogen (tj. bez příjmu sacharidů a bez přerušení ketózy insulinem), splní tréninkový plán a ještě ušetří glukózu z GNG právě pro doplnění glykogenu. Jediná další schůdná cesta je extrémně pomalé dodávání sacharidů tělu, tak, aby nedošlo k vybuzení insulinu (to by měl umět např. původně terapeutický SuperStarch od UCan, ale nezkoušel jsem).

Motto: „Výhoda běhání naboso je, že se vám uprostřed závodu nerozváže tkanička.“
avatar

Bratislava

Brutto muž 11.10.2017 08:10:35

Ale to uz su potom sacharidove vlny a nie to, o com sme sa tu bavili pred milionsest stranami dozadu nie? :)

avatar

Sloviensko

rudo muž 11.10.2017 08:54:18

>> oblivion, 10. 10. 2017 23:24:30

velmi pekne popisane

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.10.2017 09:41:16

>> oblivion, 10. 10. 2017 23:24:30

Neviem, neskusal som to sam, tak len teoretizujem. Tvoj popis dava zmysel v kontexte toho, co o fungovani tela mam nastudovane. Len odskusanie tych detailov si vyzaduje prax, na ktoru v tejto faze zivota nie je miesto.

Ono by bolo (velmi mierne povedane) znacne egoisticke si skusat ketozu po prvy krat pri tazsej dusevnej praci vyzadujucej si velmi pohotove reakcie a rozhodnutia, ktore mozu stat klientov cele majetky. K tomu pridas aktivnu starostlivost o deti a neviem si predstavit, ako sa v polomalatnom stave mozes nazvat dobrym rodicom, ktory sa naozaj venuje detom a nie to iba predstiera… Viem, tato faza pominie, ale co pocas nej?

Mozno trochu mimo temy NSS, ale…

  • k tomu sa pridavaju vychovno – vztahovo- psychologicke nastrahy, ktore rodicia dospievajúcich deti (najmä dievcat, ale nie vylucne) musia brat v potaz („nie, tatko nie je postihnuty OCD, nema ani poruchy prijmu potravy, to len tak experimentuje s jedlom; vy si to vsak nevsimajte a jedzte to, co jete, najmä tie veci, ktorých sa on ani nedotkne“) :-) Kto sa niekedy stretol v blizkom okoli, ci v rodine s anorektikom, pochopi, ze toto je velmi, velmi tenky lad. A vztah k prijmu potravy si vytvaraju deti prave skrz rodicov… Celozivotne dietujuce matky/otcovia, s hranicnou obsesiou a prisnym vylucovanim urcitych potravin, casto verejne preberajuc temy o zdravosti, co sa ma, nema jest, maju statisticky znacne vyssi vyskyt deti s poruchami prijmu potravy. Just saying. Iste, rovnakou, ak nie vyssou mierou k tomu prispievaju ine vychovne chyby a geneticke danosti, no podla mna si treba dat pozor na drazdenie hada bosou nohou a dobre si premysliet, ako tuto dietu bude clovek riesit v rodinnom prostredi.
avatar

Sloviensko

rudo muž 11.10.2017 09:58:15

>> Mato, 11. 10. 2017 09:41:16

… " si skusat ketozu po prvy krat pri tazsej dusevnej praci vyzadujucej si velmi pohotove reakcie a rozhodnutia, " …

Mato moja skusenost je ale opacna, ked potrebujem rieist zlozite veci a totalne sa sustredit po mnoho hodin, tak idem do hladovky, za tie roky opakovanych kratkych hladoviek sa viem dostat pomerne rychlo do stavu (~ 1 den), ked sa prepne sposob mozgovej cinnosti a prestane vyrusovanie impulzov z brucha…

a rozmyslanie sa zrychly asi 1000× teda radovo 3× a nastane uplna koncentracia a myslienky su presne a nejdu do slepych uliciek

takze je to prave naopak

mne je ale jednoduchsie jednoducho nejest nic, ako jest NSS a premyslat co mozem a co nie a kedy ano a kedy nie

a dalej odstavit impulzy z brucha mozno nejde ked je brucho nacpane slaninou klobasou a oskvarkami ;-)

tiez sikam extara cas ked nejem ked neumyvam riady, ked nevariom ad, proste ked kuchyna je len miesto kde sa uvari bylinkovy caj

casto robim rezim 11 dni ked si do bylinkovych cajov pridavam tak asi 1/4 cajovej lyzicky medu, tak snad zostavam pod 50g S na den,neviem neratal som

vtedy ten med vyzivuje pecen aby sa extra netrapila a lahsie si siahla po tukoch z vlastneho tela.

aj vychodne filozofie, joga atd podporuju myslienku vyssej tvorivej dusevnej prace prave v hladovkach

a ked spominam na pracu na SAVke, tak po obede v „zavodnej " jedalni, uz popoludni nik nic nevyprodukoval a uz iba sa nejak cakalo na "padla“

a ked som musel nieco rychlo vyriesit, tak som aspon neranajkoval.

jedlo a travenie odobera energiu

a stale treba mat na pamati vrchol zapadnej mediciny ako bol prezentavany vo Svejkovi : vyplach zaludku a klystir ;-)

co sa tyka prikladu rodicov – ano neustale :dietovanie" je problem, pretoze to je ukazovane ako BOJ, ako odmietanie si rozncyh veci, ktore clovek :

" CHCE ALE NESMIE "

co je zle nastavenie vedomia aj podvedomia

zdravy zivotny styl nie je " dietovanie" a je to radost zo zdraveho stravovania, radost z pocitu zdravia, zivotnej energie a naslednej dusevnej aj fyzickej aktivity a do toho patria aj kratke obdobia nejedenia

samozrjeme, matka s mindrakmi zahrabana v zenskych casakoch co chyti triasku pred vykladom s cokoladom a zakuskami a chyti tantrum a neurozu ktora si potom stejne kupi a zacne zurit este viac ze zlyhala, tak to je smutny obraz dnesnej doby

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.10.2017 10:06:05

>> rudo, 11. 10. 2017 09:58:15

Suhlasim. Uz len, ako odblokovat nastojcivy hlad… najmä ak si sadnes ku spolocnemu stolu s rodinou, aby ste mali tak nejak spolocny cas a konverzaciu. To sa mi podari, iba ked do hodiny po ich ulozeni vybieham, aj to nie vzdy ;-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 11.10.2017 10:12:36

>> Mato, 11. 10. 2017 10:06:05

Uz len, ako odblokovat nastojcivy hlad…

ide o to co je to : nastojcivy hlad

vacsinou je to len palivy pocit v zaludku kde travaice stavy su aktivne aj ked tam nie je jedlo

to je psychika, nervozita,… a dalej je to tiez sustavne pikantna stava, korenena stiplava atd…

a dalej je to Pavlovov Dunco, ktory vypusti nielen sliny ale zaludocnu kyselinu na signaly ako vona, strngot priborov, cas na hodinkach, pohlad na plny stol a podobne

prave na to je vhodne vypkacnut zaludok utlmujucim bylinkovym cajom s troskou medu, v zmysle vela sa napit prijemne tepleho a nechat to vstrebat, nie vyplach s vyvrhnutim vrchom

len poznamka trochu mimo temy :

jedna moja kamaratka (nebezkyna) pravidlene nejedava mesiace, teraz napriklad nejedla nic uz asi 2 mesiace a pritom neschudla ani len 1kg a ma nemsierne aktivny zivotny styl, praca aj fyzicka a stresy tak 10–12 hodin denne a casto vratane soboty aj nedele.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha-Dalejské údolí

Celkem 2570,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:34 (2016)
půlmaraton: 1:22:23 (2015)
maraton: 3:11:54 (2015)

oblivion muž 12.10.2017 00:11:40

>> Mato, 11. 10. 2017 09:41:16
>> rudo, 11. 10. 2017 10:12:36

Ano, říká se přeci, že hlad je jen převlečená žízeň.
A také se říká: nohy v teple, žaludek v hladu a hlavu v chladu.

A pokud člověk potřebuje někdy vydržet noc či dvě nespat a pracovat, jde to jen o hladu.

A ohledně dětí, ty jsou NSS naopak fascinovány. Přijede-li kamarádova rodina na návštěvu, první, co jeho děti udělají, je, že běží otevřít mou skříň s 90% čokoládou a 10 minut na těch 10 kg zírají. 10–20 kg sýra, vyskládaného za oknem, má podobné účinky.

Pracuji též hlavou, a ač ode mne není vyžadována nějaká blesková pohotovost, tak soustředění zcela jistě ano, v trvání 8–12 h. A s prázdným žaludkem to jde opět mnohem lépe.

Ze zásady nikomu ketózu nevnucuju, už jen proto, že za nikoho nechci mít pocit odpovědnosti. Ale za těch 6 let, co jsem na NSS (vědomě; nevědomě v určitých životních etapách i dříve), pozoruji, že se někteří v okolí nenásilně inspirovali; ti ostatní alespoň pochopili, že se na to neumírá.

Motto: „Výhoda běhání naboso je, že se vám uprostřed závodu nerozváže tkanička.“
avatar

Bratislava

Brutto muž 12.10.2017 07:53:54

>> oblivion, 12. 10. 2017 00:11:40

„A ohledně dětí, první, co děti udělají, je, že běží otevřít mou skříň s 90% čokoládou a 10 minut na těch 10 kg zírají. “

…no ano, ziraji, ale keby si tam mal 30 %-nu Kinder cokoladu, nezostalo by to len pri zirani :))))

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.10.2017 08:39:43

>> Brutto, 12. 10. 2017 07:53:54

Ale do sklenic medu se mi děti nepustily, a cukr krystal, co tu občas používají rodiče, když jsou na návštěvě, tu zůstává dlouhodobě nedotčený i ode mě. Vypadá to tedy, že většině více chutná kombinace tuků a cukrů, ve vhodném poměru ???

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.10.2017 08:51:36

>> Petr Kaňovský, 12. 10. 2017 08:39:43

ano, preto zmrzlina

a pritom prave kombo cukor+tuk je pre zdravie taka skodliva

v podstate by clovek sa mal ropzhodnut pre jedno alebo pre druhe

napriklad 811, teda 80–10–10 co idu iba na ovoci teda ovocnom cukre, dokazu tak existovat dlhe roky, lebo nejedia takmer ziadny tuk

NSS je zase opacna situcia

napriklad klasicke mastne zakusky torty peciva su zakerne tym ze je tam tuk.

alebo kombinacia:

knedle+mastne maso chleba s maslom chleba so slaninou zemiaky s maslom

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 12.10.2017 09:36:46

Presne taka je moja starsia dcera (bez toho, ze by som do toho nejako zasahoval). Nejaku tortu alebo zakusok do ust neda ako je rok dlhy. Ak uz si da zmrzlinu, tak maximalne nejaky sorbet aj to by bolo najlepsie keby to bolo iba z citronov :), cokolada najlepsie bez kakaa, len keby v nej co najviac cukru bolo hehe. Takze pri nej by Petrov krystalovy cukor dlho nevydrzal (bezne ked niekde sedime v restike pozbiera balene cukry a sype ich do ust) :)))

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.10.2017 10:05:51

to Mato

Rad by som sa vratil k NSS, a potrebe treningu rychlejsieho tempa pre ultra.

Nevyznam sa vobec vo svetovej spicke ani tratovych rekordoch western 100mil a pod. Ale to sa ani teba netyka.

Zato ma zaujal Jan Bartas – https://www.behej.com/…icni-maraton

Nezda sa, ze by to bol zrovna tempovy rychlik ani, ze to trenuje, napriek tomu ma slusne vysledky v skyrunningu na ultracky vzdialenostiach.

Obdobne Radek Brunner, tiez pokial viem tempo rychlejsie nez 3:50 prakticky nebeha ani na kratke zavody uz tusim nechodi. Pritom na ultra je dost dobry.

Takze absencia vyslovene rychlichle tempa v treningu na NSS by v ultra nemala byt taky problem.

avatar

Bratislava

Brutto muž 13.10.2017 11:11:49

>> SlavoK, 13. 10. 2017 10:05:51

No k Janovi B. sa moc vyjadrit neviem, ale k Radkovi tak trochu ano. Dajme tomu, ze sme v nejakom spojeni uz dlhsiu dobu :) Vies o jeho VO2max alebo tepovych zonach? Je pravda, ze sa orientuje na ultra (prevazne rovinateho charakteru), ale maraton ma tiez dobry (teraz sa mi to nechce hladat, ale zda sa mi, ze hlboko pod 2:40). Ked si beha treningove jednotky (40+ km) v tempe stovky, jeho tepy su asi take ako ked ja sa prechadzam s trojrocnou dcerou :) To bude asi aj o tom. Co sa tyka stravy, toto vobec neriesi, co viem, raz vyskusal superkompenzaciu (kratku, nejake 3 – 4 dni bez S a potom naladovanie sa), bol z toho osobak na maratone, ale myslim, ze to vyhodnotil, ako zbytocne trapenie sa :)

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.10.2017 11:34:09

>> Brutto, 13. 10. 2017 11:11:49

Ano, prechadzky s drobcami su casto dost narocne, verim ze tep ti obcas vyleti aj vyrazne cez tych 130. ;-)

avatar

Bratislava

Brutto muž 13.10.2017 11:35:28

>> SlavoK, 13. 10. 2017 11:34:09

Tak nejak som to myslel :)

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.10.2017 11:47:20

Jaaj a este aby sme si rozumeli co su rychle tempa. Ja mozem na NSS aj v slabsej nez optimalnej forme behat napr. 8*1km po 3:30 s 2minutovou pauzou. Takze taky Mato G. pripadne Radek B. keby sa dali na NSS tak to mozu behat iste po 3:20. Ak by to povazovali za prinosne pre trening na ultra.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 13.10.2017 12:12:52

*>> rudo, 11. 10. 2017 10:12:

A keby chcela schudnúť tak už má smolu ?

Či priberať môže a chudnúť nie ? 8-O

Lebo dosť by ma zaujímalo ako to teda potom funguje…

avatar

Bratislava

Brutto muž 13.10.2017 14:29:52

>> SlavoK, 13. 10. 2017 11:47:20

Haha no super. K takym tempam sa ledva dostanem aj ked sa naladujem kilom cukru :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.10.2017 14:57:18

>> SlavoK, 13. 10. 2017 11:47:20

Neviem, podla toho na ake ultra. Horske? Nie moc. Ak by si vsak skusal v takom tempe behat 2km az 3km useky, co by som na dlhe zavody rozhodne odporucal (pre Teba skor v tempe 3:25, lebo 3:30 je tak tempo polmaratonu a teda o tréningu na rozvoj, ci udrzanie „rychlosti“ nemoze byt moc rec), tak uz by to na NSS mohlo dost drhnut. Aj tie pauzy su na kilaky a to tempo pridlhe, takze ani moc neposkadlis VO2 max. Inymi slovami – maly objem, malo opakovani, prilis kratke useky, pridlha pauza. Lepsie by si urobil, keby si to spojil dohromady, pridal 2km a spomalil o 5s na km. To by si mal solidny 10km tempac nieco nad ANP. Lenze to na NSS asi nedas. A sme zas doma… aj ked, este si nebehal nic do tempovej rychlosti, co je tak o 10–15s na km rychlejsie, ako tempo polmaratonu. A ak taketo tempa nemas v nohách (a to by som odporucil aspon raz za 2–3 tyzdne aj nieco podstatne rychlejsie, este o 20–30s), tak to pri maratone bude drhnut – nie metabolicky, ale nervovo-svalovo, koordinacne a aj dychanim. A aj na ultra potrebujes nasadit dolu kopcom „cruising mode“ a ak nemas koordinaciu, tak budes drhnut a trapit sa aj smerom dolu pri tempách, ktore by si mal davat na rovine…

Ano, su aj jedinci, co maju velmi, velmi pomaly rozpad rychlosti. Nemusia ju roky trenovat a aj tak si zachovaju jej podstatnu cast, ale na kazdeho takého mas 20–30 beznych jedincov, co po dvoch mesiacoch smatlania nevytiahnu ani 3:00min/km (pripadne adekvatne „rychle VO2 max tempo“), ani keby im islo o zivot. Tazko nadobudnes, lahko stratis.

Co sa snazim povedat – nejako mi nejde do hlavy, ako chce clovek na NSS komplexne trenovat. Zatial mi to vychadza tak, ze sa poukazuje na anomálnych jedincov, ktori dvakrat rocne „zacukria“ pred zavodom, tam zazracne najdu dalsi rychlostny stupen, ktory prakticky pol roka ani nevideli a potom im to slape. Nuz, ja taky nie som. Ak by som pol roka nevidel ani tempo nie moc vydarenej desiatky, tak mozem rovno zabudnut na tempo aj o 20s/km pomalsie, ako udrzatelne na maratone. Spomalte si to adekvatne na ultra podmienky.

Trening su spojene nadoby a ak jedna cast je nasilne odtrhnuta, ci ucpana, nepomoze vyrazne ani to, ak tej druhej ciastocne nafuknes objem. Prietok cez hrdlo bude stale obmedzeny.

EDIT: osobne som poznal a v nasej stredajsej vecernej „intervalovej“ skupine casto behaval Scott Jurek. Nebol to zrovna najtalentovanejsi jedinec na bezecky pohyb, ani nemal moc ladny, ci lahky krok, ale tiez nebol zalostne pomaly. Maratonsky osobak mal sice „len“ 2:37, avsak dovolil by som si tvrdit, ze sa predal lacno. Bezne s nami behal opakovane mile (niekedy) aj pod 5min, 800vky (obcas) pod 2:30, zacal stracat az ked tempo islo hlbsie pod 70s/400m. Takze aj skutocni ultraci (a on nebol jediny v nasej vecernej skupine) na svojej rychlosti cielene pracovali. Zrovna on aj s velkym úspechom.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.10.2017 15:22:04

>> Mato, 13. 10. 2017 14:57:18

Nejak sa miname v porozumeni. Ja nehladam radu jak trenovat „rychlost“ ani sa nerozhodujem ci sa pripravovat na maraton v NSS. Vlastne sa to tu mojho treningu uz par rokov (2) netyka. Ja len polemizujem nad tvojim tvrdenim, ze ultraci potrebuju trenovat tempa o ktorych ty tvrdis, ze su pre nich nutne (10k, VO2max). Pretoze mam dojem, ze v ceskej kotline top hobby ultraci take veci nebehaju. A tie pomalsie tempa v NSS trenovat idu. To je cele.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.10.2017 15:32:52

Este ale by som povedal, ze i v tom ultra tiez su sakra rozdiely ci myslis na 50–60km v horach alebo 24hodin na okruhu. Oproti tomu je 5km a maraton vlastne stejna disciplina.

Pre tie extra dlhe som, ale skor pocul nazory, ze plitvat casom a silami na rychle treningy a zavody je na skodu vysledku.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.10.2017 15:35:02

>> SlavoK, 13. 10. 2017 15:22:04

Ja som Ti ani nedaval radu, len poukazoval, ze ak toto mal byt trening rychlosti pri Tvojej vykonnosti, tak bol zjavne velmi, velmi kompromitovany a neefektivny prave tou NSS dietou. Tot vsjo.

V nasich kotlinach nevidim naozaj top ultra trailovych bezcov, mozno sa vsak zle pozeram, ci privela ocakavam, ked nestihame so svetom ani na olympijských tratiach. A to bez ohladu na to, ci su na NSS alebo nie. Cestne ultra a viac denne ultra vsak nesledujem, tam to moze byt ine. Avsak to je uz uplne iny sport.

Edit: aha, pises hobby ultra. Nie svetova spicka. Ale je v nasich koncinach aj top hobby ultrak na NSS?

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.10.2017 18:54:42

>> Mato, 13. 10. 2017 14:57:18

… """ Co sa snazim povedat – nejako mi nejde do hlavy, ako chce clovek na NSS komplexne trenovat.......... Ak by som pol roka nevidel ani tempo nie moc vydarenej desiatky, tak mozem rovno zabudnut na tempo aj o 20s/km pomalsie, ako udrzatelne na maratone. Spomalte si to adekvatne na ultra podmienky… """

co si pamatam o znamom ironmanovi (dlhy triatlon) co dlhe roky nevedel vyhrat Hawai, az ked zmenil rezim tak bol suverenny.

zameranie bolo na nizkotepovy trenink a strava bola iba ako doplnok, ale v podstete NSS… podla Mafetona.

tak ten tvrdil ze ak pri tom vydrzal dostatocne dlho (???) tak na treninkoch behal aerobne a tukovo tempa na 10km ktore predtym behaval na cukor na ANP a vysokych tepoch

cize tempo 10k sa behavalo ako predtym, po dlhej adaptacii, ale v inom rezime.

NSS treba brat v ramci komplexnych parametrov teda pravdeopodbene nizkotepove treninkove metody aerobna vytrvalost a alakticke posilovanie, alakticke rovinky

koli velmi rychlym tempam, behavali dolu miernym svahom, ale na behacom koberci ktory mal podlozeny ram v zadu, aby to bolo dolu kopcom

na nizkych tepoch tak tocili velmi rychlu kadenciu pri normalnej dlzke kroku.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.10.2017 19:38:45

>> Craig, 13. 10. 2017 12:12:52

ano je to dost problem

v sucasnosti nema cas cvicit energeticke cvicenia a tak nepribera

a nema cas cvicit tvrdy trenink, ktory by vedel vyprovokovat chudnutie, takze sa proste nic nedeje, bezne denne potreby a aj fyzicku pracu pokryva automaticky vlastnou energiou.

verim ze keby sa na to mohla sustredit, dokazala by zhodit trochu toho nadbytocneho tuku.

Ja zacinam mat podobny problem, uz niekolko tyzdnov cvicim rozne energetiocke cvicenia a aj mentalne tu energiu prebudzam. zacina to fungovat, comu som velmi rad akurat ze… zrejme uz dost vydajovych kalorii pokryvam energiou a jedlo co zjem je v podstate takmer cele navyse a teda kaloricky zbytocne nadbytocne a zacal som priberat.

takze teraz sa snazim zredukovat prijimane jedlo na minimum, iba nutricne koncentriovane jedla s minimo S ale aj znizit rapidne T.

a duma ze sa coskokoro zmenia pracivne podmienky a bude viac casu aj nejaky ten intenzivny trenink, kde by sa predsa len spalilo nieco extra

predpokladam ze v tomto rezime vytrvalostny aerobny trenink nebude posobit vobec na chudnutie, bude treba intenzitu pri ktorej sa to nestiha energeticky kryt

je to pre mna nova situacia a budem muset hladat co bude fungovat, zrejme nieco z ANP, anaerobne intervaly, tazke posilovanie, nieco ako tabata a podobne.

ked si zoberes ako vyzeraju tie sosky budhu – tak on proste nasaval do seba tolko energie ze tlstol bez jedla, to je situacia do ktorej sa samozrejme dostat nechceme.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 14.10.2017 21:02:05

>> rudo, 13. 10. 2017 19:38:45

Tak aké to má potom výhody ?

Niekto neje vôbec a neschudne, alebo dokonca len priberá a ten kto jedáva (trebárs aj sladkosti, blbosti) chudnúť môže?

Lebo čakal by som že telo si potom samo nareguluje istú hmotnosť jemu prirodzenú a nebude teda ani priberať ani chudnúť.

Veď keď si vieš energiu vyrobiť, tak logicky by si si mal vedieť tú nadbytočnú aj odstrániť, nie ?

Alebo aby sa nadbytok automaticky spálil niekam… ;-)

avatar

Zvolen

půlmaraton: 1:35:33 (2015)
maraton: 3:34:50 (2015)

Radoslav G. alias
Vincent
muž
24.10.2017 22:01:02

No oblivion, ono to čo píšeš vyzerá zaujímavo, ale z mojej vlastnej skúsenosti to nefunguje a mňa to (možno som bežný podpriemer, alebo fakt antitalent) na NSS výrazne spomalilo. Presne to vystihol a súhlasím s Maťom. Na NSS som nedokázal ísť v tréningu do výkonu, nedal som tempá, ktoré predtým išli s prstom v nose, a ono sa to potom pretaví v preteku, ked nevieš v tréningu udržať ani x krát minúta pod 4:00km, tak v preteku to proste nedáš ani keď sa zasachariduješ, tvoje telo nepozná tú rýchlosť, pohybový aparát netuší čo od neho chceš .....
Ani po dlhšom etablovaní, keď už som energeticky z tukov fičal, som proste nedokázal ani zďaleka držať krok v bežnom tréningovom pláne (predtým aj pre mňa bežnom teda) našej skupiny. Výrazne pomalšia regenerácia. Neschopnosť dať viac intervalových tréningov do týždňa, a hlavne napr.po raňajšom plávaní bol poobedný bežecký, abo bike tréning utrpenie...... A samozrejme, som nedokázal hlavne behať v tempách/inter­valoch ktoré som potreboval. Cieľom bol polovičný IM. Nie som ako vravím super talent, pol IM cca 4:40 (4roky pravid.pohyb, predtým skoro nič). A teda, olympiský alebo pol IM, sa ide na dosť vysokých tepoch, (nie je to ultra, kde by som bral NSS ako ideál) a mňa to výrazne spomalilo. Hlavne tá neschoponosť behať tempá pod 4:00 a pod., v mojom prípade teda ..... Samozrejme som na sebe skúšal a skúšam taký môj ideál, aby na jednej strane zostal ten zdravotný prínos, ktorý je hlavný dôvod prečo sa stravujem nazvem to stredne sacharidovo a ktorý vnímam veľmi pozitívne (dlhoročná „nevyliečiteľná“ alergia na peľ, ktorá zmenou stravy zrazu po 30rokoch zmizla, kožné problémy detto, stolica) , a na druhej strane aby som dokázal aj niečo odrénovať, a netrápiť sa ..... Teraz v silnejších tréningových týždňoch idem na S 200 – 35 vláknina cca/deň a vtedy sa dá nakrútiť 10–12 hod/týždeň bez väčších problémov. Ale predtým to proste nefungovalo. Jeden prínos aj pri nižších S som videl (S cca 120–150deň) a to že som dokázal bežať aj na konci polovičného IM polmaratón za 1:38, čo je iba o málo pomalšie ako som bežal čistý polmaratón (aj keď čistý polmaraton som bežal vyše roka a pol dozadu),a vtedy aj osobák pol IM, tesne nad 4:40. To je na tom zaujímavé, že v preteku vnímam že dokážem aj po dlhom biku bežať 4:30, ale na druhej strane, čisto hypoteticky čistý polmaratón myslím by som šiel len o málinko rýchlejšie ..... Už som sa aj trochu zamotal asi  ale pointu som hádam vystihol. Ja som rád že som zmenil stravu, u mňa hlavne vyradenie lepku prinieslo najväčšie pozitívne zmeny v zdr.stave, cukry som nikdy moc nemusel, a keď vyradíš lepok, tak ideš viac menej hneď stredne alebo nízko sacharidovo … Čo tu Rudo spomína Ironmana, čo prechodom na tuky zrýchlil, teraz si neposmeniem meno, už veterána, a aj druhý príklad mám jedného Maďara ktorý sa na vysokých sacharidoch v Kone na MS IM vždy trápil, a prechodom na NSS sa mu podarilo vyhrať age group – tak v obidvoch prípade ide o športovcov, ktorý na S nadreli a natrénovali perfektný základ, čo sa týka rýchlosti, a potom jasné, to už sa dá vyladiť prechodom na NSS a posilniť ten tukový motor, telo si rýchlosť pamätá a potom to šlape, ale keď takú históriu nemáš, tak na NSS tú rýchlosť nenatrénuješ.. aspoň u mňa to tak je.

avatar

Bratislava

Brutto muž 27.12.2017 13:39:39

Mozno niekoho bude zaujimat, ako zaryty fruitarian (cize cisto cukrovy sportovec) razza rok drzi post o destilke az prejde do ketozy :) http://richardzvolanek.sk/…ovanej-vode/

Nalezené položky: 4094 První Předchozí | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.