Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecké závody » UTMB a IM spojují síly, představují novou světovou sérii horských běhů [článek]

UTMB a IM spojují síly, představují novou světovou sérii horských běhů [článek]

Nalezené položky: 55 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 15.05.2021 00:22:31

>> Desert, 14. 05. 2021 13:05:21

Tak tie roky v Tatrách Ti v dobrom závidím. Pre mňa v tom čase boli Tatry veľhory, vyrastal som v Medzibodroží, kde najvyšší kopec mal 261m…A celé Tatry som pochodil v Botaskách, v roku keď bol sneh hore, tak kontrolovali obuv, musel som obísť kontrolu, aby som mohol ísť hore. A o funkčnom prádle a membránových bundách sme ani nevedeli…

avatar

Desert muž 20.05.2021 14:13:46

>> AdCo, 15. 05. 2021 00:22:31

s botaskami jsem na tom byl podobne, nedal jsem na ne dopustit, jasny ze jsem k nim mel delane jak drapaky, tak " macky", polokanady v rezerve, funkcni pradlo se u me chytlo teprve a craftem, ostatni na rekreaci a mene narocny trenink, vetsinou bavlna s lycrou nebo elastanem, hodne i vlna, membrany jsou take kapitola sama o sobe :-P

avatar

Desert muž 23.05.2021 17:29:53

>> AdCo, 15. 05. 2021 00:22:31

ultratrail v cine

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 23.05.2021 22:04:25

>> Desert, 23. 05. 2021 17:29:53

Už som to ráno čítal, R.I.P. všetkým obetiam. Neviem aká bola povinná výbava, u nás sa na to dosť dohliada a kontroluje, čo je správne a sa aj prerušuje pretek pri búrkach (MF100, NTS, Štefánik). Ja mám za sebou len 12. stoviek ale tri z toho boli z hľadiska počasia extrémne a nielen zimou ale aj teplom. Kto to skúsi, tak nepodcení prípravu, ani výbavu. V diskusii k tomu článku, čo si poslal, sa väčšinou vyjadrujú ľudia, ktorí to nikdy neskúsili, to je zbytočné čítanie…

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.05.2021 05:59:05

>> AdCo, 23. 05. 2021 22:04:25

prerusit pretek mozes, ale ked su vsetci uz vysoko v horach, na hrebeni kde nie su horske chaty a nemaju ich kam schovat, ti zastavenie preteku nepomoze.

pri takychto akciach je vzdy riziko ci v urcitom case nepride k radikalnej zmene pocasia

pokial nemas moznost mat kazdych 5km kontrolne stanovistia, ktore poskytuju aj moznost ukrytu, ci uniku nejakym autobusom, tak je to vzdy riziko

kedze momentalne prebieha ww3 vsetkymi prostriedkami (vraj hybridna) aj pocasim, tak prave to ze sa to udialo v Cine nie je prekvapujuce

snaha Cinu vyplavit a pretrhnut tu priehradu bezi uz vela tyzdnov.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 24.05.2021 08:21:15

>> AdCo, 23. 05. 2021 22:04:25

No s tou povinnou výbavou to tiez nie je moc valne. Sice ju kontroluju, ale takmer vzdy den pred pretekmi, pri registracii. A to aj na medzinarodnych pretekoch vsade vo svete. Asi dvakrát sa mi stalo, ze chceli odomna vidiet povinnu vybavu pri vstupe do starovneho koridoru. Miliónkrát, ked som vidiel ma predbeihat niektorých pretekarov a pozrel som sa na ich „batoh“, neexistovala moznost, aby si to vsetko tam natlacili. Pri elitakoch sa to dokonca verejne toleruje a nikto od nich nevyzaduje, aby to vsetko so sebou vlacili. Pozri si dobehy do ciela prvých na Lavarede, alebo aj inde. A ze sa v takých Dolomitoch SAKRA vie zmenit pocasie z plus 20 na minus 5. Takze je to v podstate v zaujme kazdeho bezca, aby mal sosebou to, co by potreboval pre prezitie v pripade nudze.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 24.05.2021 09:53:13

>> Brutto, 24. 05. 2021 08:21:15

Podle diskusí to bylo v úseku na 21.-30. km se stoupáním asi 1000m, tedy v strašném krpále, tak tam se asi moc pohybovat nedalo a kdoví, co přesně se tam stalo, pravděpodobně se pohybovat nešlo a přinejmenším část lidí se i zranila. Přijde mi počet mrtvých dost vysoký na to, aby to bylo jen přímým vlivem podchlazení. Pak je samozřejmě otázkou, že pokud někde spadnu apod., jestli si vůbec dokážu to povinnou výbavu nasadit, když kvůli podmínkám se ke mě nedostanou jiní závodníci. Osobně mám úctu k odvaze všech, kteří dlouhé extrémní závody absolvují a vím, že já bych se nikdy neodvážil.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.05.2021 10:54:19

>> AdCo, 23. 05. 2021 22:04:25

Je to hrozne, ak zomrie pri jednej nahlej zmene pocasia tolko ludi. Na druhu stranu, rastucou popularitou ultra trailovych podujati bolo len otazkou casu, kedy sa nieco podobne udeje. Ludia to tak nejak beru ako vytrvalostno- spolocenske eventy, ale zabudaju, ze kazde ultra je extrem. Extrem z hladiska zataze, z hladiska trate, casto prevyseni, ci povrchu, znasobene, ak sa to deje na horach. A je jedno, ze to zvladla aj suseda, mamina od sporaka (sprepacenim), ktora sa na to chystala povedzme x mesiacov z gauca – skratka mala stastie, ze sa ten extrem neprejavil naplno, v akejkolvek oblasti.

Staci aby sa jeden faktor radikalne pos.al a vsetky extremy sa znasobia. Kto podstupuje extremne zatazenie, musi ratat aj s velmi, velmi zlym vyustenim. Ultra sport skutocne nie je pre kazdeho a toboz nie vo vysokohorskych podmienkach.

Ja sa od detstva pohybujem casto v horach, ale pred akymikolvek sportovymi podujatiami v nich mam vzdy respekt. Ak ides sam, vramci moznosti, bez tlacenia na pilu – aj vtedy sa moze vela veci pokaslat (zazil som mnohokrat). Pri sutazi, ked ma clovek odblokovany pud sebazachovy, je to vyslovene nebezpecna zalezitost. A s tymto by mal clovek aj na start nastupovat…

V tomto konkretnom pripade som si vsak isty, ze organizator nieco sakra podcenil a doplatili na to mozno aj ti pripraveni.

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.05.2021 11:02:13

>> Mato, 24. 05. 2021 10:54:19

myslim ze kazdy ucastnik si ma sam zistit predpoved pocasia, poznat teren a sam sa ma podla toho vystrojit, nemozu byt kontrolovani ako male deti v jasliach

takisto kolko vody a jedla si kto berie, ake lieky si kto berie atd.

nepamat si uz rok ani kolko bolo mrtvol

ale jedno ultra v Australii skoncilo uhorenim bezcov, ked v extremnom suchu a horucave vypukol ohen a nedokazali bezcov dostat z horiaceho kanonu

zvalovalo sa to na organizatora atd, ale kazdy predsa vedel ze ake je pocasie a ako lahko hori priroda a napriek tomu do toho isli,

nemozem predsa svoj zivot a svoje zdravie zverit do ruk nejakej akoze autority

(ale to by nik nesiel na PFEIZERKU sa dat zapicnut DNA modifikatorom)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.05.2021 12:16:51

>> rudo, 24. 05. 2021 11:02:13

Ak si si nevsimol, v podstate to iste som pisal aj ja – ide o osbne rozhodnutie a dobrovolne podstupene riziko kazdeho ucastnika extremnych akcii.

Na druhu stranu – aj organizator, ak zoberie prachy, ma nejaku zodpovednost, ktorej sa vopred nemoze zbavit, co kolko waiverov ti daju podpisat. A tu si ju aj ponesie. Aj ked, v Cine to az tak so zodpovednostou za zivoty, zdravie, ci majetok, nikdy nebolo horuce.

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.05.2021 12:54:59

>> Mato, 24. 05. 2021 12:16:51

ved hej reagoval som na tvoju poslednu vetu.

rozhodovanie ucastnikov je asi dane tym, ze ak sa im podmienky nezdaju a nestartuju, tak im nevratia startovne co pri ultra moze byt dost mastne a navyse sa moze tazko ziskavat pravo startu buduci rok

ale ak to zrusi organizator, musi startovne vratit vsetkym

takze ide o peniaze jednotlivca

ake jednoduche to byvalo, ked sme prisli na maraton hodinu pred startom, zaplatili startovne a isli sa prezliect

a ak som sa rano necitil, alebo sa mi nepacilo pocasie, tak som ani necestoval, pripadne som sa siel iba pozriet.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 24.05.2021 14:59:31

>> rudo, 24. 05. 2021 12:54:59

„ale ak to zrusi organizator, musi startovne vratit vsetkym“

Doposial vo vsetkych propoziciach, ktore som cital, je veta, ze v pripade zrusenia pretekov kvoli pocasiu, nepredvidatelnym udalostiam a podobne za to organizator nenesie zodpovednost a startovne sa nevracia. Ved to aj minuly rok vyuzila drviva vacsina organizatorov na COVID, ze zrusili preteky a startovne jednoducho nevratili. Ti, co mali aspon trochu chochmesu, navrhli si preniest startovne na dalsi rok, ale boli aj taki, co jednoducho zrusili a nevratili nic. (aj UTMB) Prave kvoli tejto vete.

Takisto som mal to „stastie“ sa zucastnit pretekov, ktore sa po troch hodinach od startu zrusili kvoli nahlej zmene pocasia a teda nikoho tam nenapadlo vracat co i len cast startovneho :)

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.05.2021 19:41:31

>> Brutto, 24. 05. 2021 14:59:31

nuz tak si to financne osetrili

akonahle sa z Dialkovych Pochodov, na kotrych sa aj veselo behalo stanu preteky

zacnu lietat tazke peniaze a komplikovany system prihlasovania atd.

a klasikari z toho odidu a pritiahne to novu vlnu nadsene platiacich.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

skorobezec muž 24.05.2021 19:54:23

>> rudo, 24. 05. 2021 19:41:31

To je zajímavý historický obrat.

Dříve byly dálkové pochody, na kterých i dost lidí běhalo a dnes jsou běžecké ultratraily, na kterých za mnohem větší peníze většina lidí zase chodí :-D

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.05.2021 21:35:05

>> skorobezec, 24. 05. 2021 19:54:23

skus si najst historicke vysledky Trnavskej stovky

2 najlepsie casy stale drzia kamarati z mojho stareho turistickeho oddielu a to z rokov ked trasa viedla cez vrcholy kopcov

prisiel si jednoducho na start, nahlasil si meno, dostal si strucny popis trasy a zadarmo si vyrazil.

a cez turisticky oddiel v ramci zjednotenej telovychovy sme si este nechali preplatit napriklad cestovne listky.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 25.05.2021 11:39:24

>> rudo, 24. 05. 2021 21:35:05

No vidis a ja si pamatam este z nedavnej minulosti, ze prave na TT100 sa organizatori rozculovali, preco im tu zacali ludia behat, ze toto je vyslovene TURISTICKY dialkovy pochod a nie beh :)

avatar

Sloviensko

rudo muž 25.05.2021 12:47:19

>> Brutto, 25. 05. 2021 11:39:24

to je nova info

na pochodoch sme vzdy behali ked sa nam chcelo

mozno to co si zazil, uz bolo nedavno ked sa vymenili organizatori, neviem kto vlastne teraz ci nedavno robi Trnavsku stovku.

za mojich mladsich casov, ked sa nam chcelo sme 50km DP robili bezne za 6H, co sa bez behanych usekov neda a ked sa nam chcelo sme si to prebehli za 4H.

iba ked sme sa flakali s batohmi tak 8H.

a nik nefrflal, skor naopak frflali ked museli cakat v cieli tych 10–12H na poslednych

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Desert muž 01.06.2021 23:04:10

nemyslim si, ze by bezci byli nepripraveni, pravdepodobne i to zamrznuti by se dalo prezit, mezi usekem 2 a 3, tj. 24 –31mil, ne chybne udavanych km, i zavod byl psany na 62mil, tj. ve volnem a nekrytem useku extremniho stoupani chytli bourku pp s blesky, jeden blesk na horach muze mit i dvacet bratricku, ti kteri tam zustali to bylo celo zavodu, tedy ti nejlepsi s velice dobrymi a kvalitnimi zkusenostmi

pri prubehu kontrolniho bodu 2 se vedouci zavodnik ( liang jing) ptal, je li zavod prerusen -nebyl

avatar

Desert muž 25.08.2021 17:50:36

UTMB -TDS zahynul cesky zavodnik, :-( uprimnou soustrast rodine

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.08.2021 19:53:00

>> Desert, 25. 08. 2021 17:50:36 Hrozne, pravdepodobne sposobene namrznutym povrchom. Pokial su moje info spravne, tym nestastnikom by mal byt Ondra Tabarka.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 26.08.2021 15:35:46

>> Desert, 25. 08. 2021 17:50:36

>> Mato, 25. 08. 2021 19:53:00

Ten úsek si pamatuji, TDS jsem běžel dvakrát. Svým spíš mírně lezeckym charakterem (UIAA 1) se výrazně odlišoval od zbytku trati. Byl jsem tam vždy ještě za světla a přesto bylo zřejmé, že většina okolí s tím má velké problémy. Šlo o úsek sestupu zhruba s 300 m převýšením. Pokud mě paměť neklame. V noci to mohl být pro unaveneho nelezce očistec… Stači uklouznout a v těch končinách je teplota kolem nuly i v létě. Na druhou stranu je to asi jediná cesta mezi údolími a co mohli pořadatelé dělat?

avatar

Sloviensko

rudo muž 26.08.2021 15:55:00

>> milan, 26. 08. 2021 15:35:46

je to teda multisport a nie bezecka sutaz?

tazke kvalifikacia by mala byt aj z lezenia nielen z behania ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.08.2021 16:17:38

>> milan, 26. 08. 2021 15:35:46

Mierne lezecky charakter nejakeho useku trate nie je nicim vynimocnym pri horskych ultra a bezec by nan mal byt pripraveny, alebo na dany pretek sa neprihlasovat. V tom samo o sebe problem nebude. Skor s castou dna, kedy tam bezec dorazi a nebohy zrovna nepatril k uplnym hobikom, bol v prvej tretine pola a ti za nim uz nepokracovali – len prvych 300 bezcov, co bolo pred nim, nechali pretekat po nehode.

Ide teda skor o to, ako sa trat a cas startu naplanoval zo strany organizatora a tiez, ci bolo vzate v zretel, ze mrzne. Ak bolo klzko, organizator mal povinnost pretek okamzite prerusit.

Jedna vec je ist na prechod individualne ako turista/bezec, druha pretekat. Mozes podpisat milion reverzov, aj tak za niektore udalosti bude organizator aspon ciastocne zodpovedny, ak nespravi vsetky potrebne opatrenia na dodrzanie bezpecnosti ucastnikov. Az potom sa mozme pokusit vyvinit na zakl. napr. vis major. Toto vis major najskor nebol, lebo teplota neklesla behom par sekund a navyse to je opakujuci sa jav na danom mieste v nocnych hodinach a aj v lete.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 26.08.2021 18:48:09

>> rudo, 26. 08. 2021 15:55:00

Jsou to Alpy, kde místy se trať pohybuje nad 2500 m. n. m.. Kdo chodí po horách, tak zná charakter chodníků v oblastí sedel v této výšce. Ve VT notoricky známé Priecne sedlo, Prielom, Barani sedlo, Východna železná brána…

Body potřebné pro start na TDS se dají vyběhat i v horách nižších (NT), kde je charakter tras mnohem jednodušší…

>> Mato, 26. 08. 2021 16:17:38

Pořád mě nedavalo smysl, že se běžec na 300/1500 pozici pohybuje v Pass Pralognan za tmy. Trať je sice aktuálně delší (140/122 km v roce 2013), ale prvních 80 km je stejná. My tam byli odpoledne v pozici kolem 140 místa. Jenže v té době se startovalo z Coumayeur v 6 h ráno a letos v 16 hodin. Ať už jsou pohnutky organizátora jakékoliv to zcela mění charakter akce. Časová brána je od tím sedlem T5 Cormet de Roselend 9:15 h , což těm nejpomalejším bojující s limitem dává šanci projít nejobtížnějším úsekem za světla.

Jiná věc je povinná výbava, kdy kontrola je z pohledu oblečení nekompromisní a někdy typicky byrokratická. Ale tam by nepomohly ani nesmeky (v takovém terénu to je úplně k ničemu) a mačky asi nikdo nepředepisuje…

avatar

Sloviensko

rudo muž 26.08.2021 20:34:57

>> milan, 26. 08. 2021 18:48:09

ved presne to

kvalifikacia na ciste bezeckych akciach, pokial si pamatam pre body netreba ist ani NT, a potom je pretek kde samotny beh nestaci ale treba mat urcite lezecke ci vysokohorske skusenosti

pokial viem tak body sa daju ziskat napriklad aj na Lazovskej stovke, kde sa ide cez Velku Javorinu, kam sa v pohode da vyjst na aute a nettreba ani 4WD. a cela trasa je nudny teren aj pre klub dochodcov na vylete

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 55 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.