Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Tréninkový plán na 5km z aplikace

Tréninkový plán na 5km z aplikace

Nalezené položky: 52 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Sloviensko

rudo muž 24.07.2020 10:58:30

>> Momo11, 24. 07. 2020 10:18:04

no dostal si Bekeleho na dobru uroven

mal dobry dlhorocny zaklad, ked to zvladol

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 24.07.2020 12:27:20

>> habanr, 24. 07. 2020 08:03:34

Děkuju za tip, už to objednávam. Něco takovýho jsem hledal, zkoušel jsem i něco upirátit a prohledával jsem ulozto atp., ale nic jsem nenašel… Hledal jsem i starší knížky o atletický přípravě, ale nikde nic. A přihlašovat se do knihovny a pak zjistit, že tam nic neni se mi nechce.

>> rudo, 24. 07. 2020 09:33:58

Chtěl jsem poradit jak běhat pro radost a zároveň pro zlepšení výkonnosti s dlouhodobou perspektivou :)))) Zatím se mi to daří, byť z pohledu bývalých atletů a velmi dobrých běžců moje výkony ani tréninky určitě nejsou nějak hodnotný. To na co jsem se ptal bylo, jestli je v pořádku, že v tréninkovým plánu na pětku jsou psané téměř totožné „intervaly“ (dál budu psát „úseky“) jako u plánu na desítku a jestli místo toho nemam zařadit spíš kratší úseky. Nemám ambici se na pětku specializovat, ani teď věnovat třeba 2 měsíce čistě cílenýmu tréninku, spíš mi jde o to, abych minimalizoval věci, který mě můžou potencionálně brzdit. Tys mi napsal, že moje dlouhý běhy tvoří až moc % z mýho tréninku a dal i tipy jak trénink upravit, Mato mi doporučil navýšit objemy a já jsem za ta rady rád. Určitě si z toho něco vezmu. Přišel jsem si pro radu, tak se tu s vámi nebudu hádat a už vůbec nebudu dělat, že tomu rozumim. Rozumim akorát tomu, co dobře funguje u mě a po třech letech běhání snad umim posoudit, co mě posouvá a co mě nebaví.

Radu od Momo11 beru hlavně jako ukázku nějakýho „ideálního“ tréninku, nemam ambici na tohle teď najet, protože bych to pravděpodobně nezvládl.

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 13:14:44

>> Mato, 24. 07. 2020 10:45:20

Pokud vím, nepsal jsem, že takhle má trénovat týden a pak se zlepší, samozřejmě dlouhodobě by to takhle nějak mělo vypadat. Nevím jestli vytrháváš věci z kontextu záměrně, podsouváš mi věci, které jsem vůbec nenapsal. Já snad někde napsal, že adaptace přijde po týdnu?

avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 24.07.2020 13:32:36

>> MIKR, 24. 07. 2020 12:27:20

učebnici o běhání :-) by si měl přečíst každý:

z mého pohledu jsou nejlepší tyto:

Chalfen David: Trénujeme na maraton a půlmaraton (popisuje se tam i desítka)

Julian Goater: Umění rychlejšícho běhu

kdo si je přečte , tak pochopí

(i piš radči intervaly :-D, ať tu nejsem sám co toto používá , inervalový trenink= určitý počet úseků o předem daném odpočinkovém intervalu a tečka

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 13:40:02

>> MIKR, 24. 07. 2020 12:27:20

Ono to není tak náročný, jak to vypadá. Jestli si vzpomínám, tak mi to vycházelo objemově cca na 100 km týdně. Tedy pokud jsem nedělní dlouhý běh nenatáhnul na 45 km :-D. Mohu ti poslat nějaké tréninkové plány z pera A. Lydiarda, které se dají spáchat s daleko menším objemem a je to tam dost polopaticky vysvětlený, nemá cenu se s tím vypisovat, napiš e-mail a pošlu ;-)

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 24.07.2020 14:22:41

>> kaz67, 24. 07. 2020 13:32:36

Jen teda doufam, že už tim čtením se zlepšim aspoň o 15s na km :D

>> Momo11, 24. 07. 2020 13:40:02

Měl by ti snaed přijít ode mně mail. Dík.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.07.2020 14:47:58

>> Momo11, 24. 07. 2020 13:14:44

Opisal si jeden mikrocyklus s tym, ze by ziaden zo 4 popisanych narocnych treningov nemal v ziadnom tyzdni chybat. A ja som zareagoval, ze je to blbost to takto napisat bez toho, aby si nedodal, ze takto si to nemozes zostavit bez dlhodobej pripravy a dobreho vytrvalostneho zakladu. A za tym si stojim. Navyse 7 dnovy cyklus nedava priestor na 4 narocne treningy – nejaky budes musiet ukratit, pripadne to bude na ukor regeneracie a adaptacie. Neda sa skratka do 7 dni nacpat vsetko. Aj 11 dni je tak na hrane (a ta minimalna adaptacia je nutna, ak sa chces posuvat).

A to uz vobec nebudem polemizovat nad treningom c. 1 bezanym „skoro na srot“ celorocne, bez ohladu na ciele, dlzku trate na ktoru trenujem a co chcem v danom obdobi rozvinut. Ak k niecomu Lydiard prispel, co sa da univerzalne pouzit, tak je to prave periodizacia. Useky v dlzke 1–3 minuty behane skoro na doraz urcite nefiguruju ako dobry treningovy prostriedok pouzivany celorocne, na ziadnu bezecku trat. Ucinne mozu byt, ale len ak su zaradene v spravny moment.

Dlhy beh, sam o sebe, je tazsi trening a tri dalsie intenzity su tazkym treningom. Toto dlhodobo zvladne len bezec, ktory ma vela nabehane. Sam pises, ze si pri tomto behal cca 100km. Ak nabehas 100km v takejto intenzite, musis mat slusny zaklad a to po dobu viacerych rokov.

A opisat mikrocyklus bez povedania, co tomu predchadza (teda aka adaptacia je nutna), je podstatne zavadzajucejsie.

Myslis, ze Rudo, alebo ja, nedokazeme sem prasknut priklady narocnejsieho mikro ci makro cyklu? A nemusel by som ani citovat z publikacie, stacilo, aby som chytil do ruky niektory zo svojich dennikov. Ale co by to cloveku dalo? Nic – to som skratka bol schopny odbehat v tom konkretnom mesiaci a roku. Akekolvek tyzdenne, ci mesacne plany hodene niekomu su nanic, ak nezoberieme do uvahy jeho momentalnu trenovanost. MIKR beha kolko? 45–60km tyzdenne? Vsak aj pri 1/2 nalozi toho, co si napisal, by sa uvaril velmi rychlo…

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 15:39:52

>> Mato, 24. 07. 2020 14:47:58

Jo, je pravda že jsem to nenapsal asi úplně nejšťastnějším způsobem, mělo se jednat o klasický tréninkový týden mezi objemovou přípravou a mezi předzávodním obdobím, asi to může být trochu zavádějící. Nicméně, zvládnout se to bez problémů dá (s deseti hodinama sedění v kanclu a šesti hodinama spánku denně – vlastní zkušenost) a regenerovat taky. Není to zas tak náročné, jak to vypadá. Vím, že byste s Rudem dokázali napsat něco náročnějšího (to já koneckonců taky), ale to přeci není předmětem této diskuze. Že nehodláš polemizovat o tréninku č. 1 je škoda :-D. Krátké úseky (1–3 min) by se měly podle mého názoru zařazovat během celého roku. Obiter dictum, pokud vím, tak otcem periodizace je Bompa, nikoliv Lydiard. Myslím ale, že jsme poněkud pokročili co se týče znalostí v oblasti fyziologie a je to poněkud zastaralý (byť fungující) přístup. A nejsi v tom zdaleka sám, tohle dogma zastává většina vyučujících i na FTVS, bohužel, což je podle mého názoru jeden z důvodů, že naše atletika je tam kde je. V zahraničí (zejména USA) ve sportovní vědě poněkud více pokročili a jsou i jiné přístupy. Nebudu popisovat různé modely, určitě je znáš, ale vysoká intenzita (byť v omezené míře) by měla být zařazována po dobu celého roku.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.07.2020 16:30:12

>> Momo11, 24. 07. 2020 15:39:52

Lydiarda si do tejto diskusie priniesol Ty – chcel si poslat nejake jeho priklady treningovych tyzdnov. Prekonany v principoch nie je – vsetky dnesne pristupy v bledoruzovom predostieraju to iste. Ide totiz o pripravu na vrchol/vrcholy sezony postupnou adaptaciou.

A je to dost rozdielne byt v kontakte s intenzitou pocas celeho roka a je rozdiel behat vysoku intenzitu bez ohladu na to, v akej faze pripravy sa nachadzas. To prve moze fungovat na jedincov s malymi rychlostnymi predpokladmi, pripadne s pomalou odozvou na stimul, to druhe je ista cesta k vyhoreniu v horsom pripade, v lepsom k stagnacii.

V podstate ziaden vrcholovy bezec nebeha vysoku intenzitu pocas celeho roku. Navyse skoro kazdy zaraduje 2–6 tyzdnove volno po sezone/vrchole a urcite nezacinaju ziadnou vysokou intenzitou. To len hobici si mylne myslia, ze od trojkraloveho behu po silvestrak sa da behat v najlepsej forme. Tak telo nefunguje.

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.07.2020 16:34:09

>> Momo11, 24. 07. 2020 15:39:52

a konkretne ktore americke predopingovane fyziologicke moderne sposoby treninku si si nastudoval ?

myslim ze prave strkanie nevhodnej intenzity po cely rok bude asi jedna z principialnych chyb metodiky FTVS v slovensko-cesku

musis si tiez uvedomit ze boli obdobia metodiky cistej, potom obdobie metodiky dopinkovej a ta asi stale este neskoncila, hoci metody, sposoby sa menia

4 tazke treninky za 7 dni nejde dlhodobo udrzat bez chemicko-hormonalnej podpory urychlovania regeneracie

Lydiarda som studoval v originale z povodnych knih a ziadne anaerobne intervaly pocas celeho roku tam nie su

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 17:26:52

>> Mato, 24. 07. 2020 16:30:12

Asi si asi nerozumíme, ale myslím, že se bychom se shodli :-D

>> rudo, 24. 07. 2020 16:34:09

Na první část Tvého příspěvku reagovat nehodlám, to je pouze v Tvé hlavě související s Tvou rozvinutou paranoiou. Co se týče té poslední části, ano, Lydiard opravdu v objemové části nemá intenzity, ale jak sem psal výše, jedná se o poněkud zastaralý přístup, i když Lydiardova metoda je také (pořád) účinná. A co se týká toho dopingu, který pořád všem podsouváš, tak tě můžu ubezpečit, že osobně znám pár atletů, kteří jsou někde poblíž evropské/světové špičky a za většinu z nich bych dal ruku do ohně, že nic neberou. Je tak těžké pochopit, že někteří v genetické loterii vyhráli a jsou prostě výjimeční?

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.07.2020 18:37:03

>> Momo11, 24. 07. 2020 17:26:52

tvoj nazor

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 19:01:08

>> rudo, 24. 07. 2020 18:37:03

Ano, sehr süss.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.07.2020 19:26:36

>> Momo11, 24. 07. 2020 17:26:52 Geneticku loteriu vyhral kazdy pobliz evropskej/svetovej spicky. Tam su tie rozdiely v par percent. Doping zo somara dostihoveho kona nespravi. Ale spravi rozdiel medzi ucastnikom finale a prvou trojkou. Ruku do ohna by som nedal ani za svoju sestru. To, ze je niekto mily, priatelsky, ci vseobecne poctivy v inych oblastiach zivota, neznamena, ze v sporte si nepomaha.

A to, ze niekto napr. beha kilaky v novembri, nech je aj svetova spicka, este neznamena, ze beha vysokou intenzitou intervalovy trening. Pre top bezcov 12×1km medzi 2:50–45 aj s kratkou pauzou, je lahsi tempac ledva v tempe polmaratonu. Ak to vidis v plane, ci na strave, treba to chapat v kontexte – ulahceny tempac podeleny na kratke opakovania (tzv. Cruise intervals). To je geneticka loteria

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 20:38:20

>> Mato, 24. 07. 2020 19:26:36

Ano, ano a… ano. Jak říkám, kdybychom se někdy sešli osobně a nějak si odprezentovali svoje názory a já ti ukázal některé práce z oblasti fyziologie sportu atd., co mám jen v písemné formě, věřím, že bychom se možná i shodli. Dříve jsem byl také slepý, protože přes les jsem neviděl stromy, teď už mám podstatně lepší rozhled než jen atletiku, a myslím, že v některých směrech je dost zkostnatělá.

ad Doping: Byť už dávno nemám přes oči růžové brýle, těm některým sportovcům věřím. Některé znám vážně už od děcek a vždy byli výjimečný, jednoho bych dokonce označil za takového Mirka Dušína; závodil poměrně dost úspěšně na světové úrovni neznám nikoho, kdo by o něm řekl křivý slovo, a je jich takových víc. Záměrně je nezmiňuji jménem, protože si nezaslouží být vláčeni hnojem této diskuze. Pokud bys nedal ruku do ohně ani za vlastní sestru, je to smutné…

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 24.07.2020 20:47:54

>> Mato, 24. 07. 2020 19:26:36

Ještě dodatek, vzhledem k tomu že ty i já jsme si zvolili zřejmě stejné svobodné zaměstnání, po deseti letech práce s kriminálními živly tak nějak dokážu poznat, když mi někdo lže či naopak :-D

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.07.2020 21:37:48

„logicky“ argument:

poznam jedneho co nedopuje a tym je dokazane ze sa nedopuje vo velkom

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

martin108 muž 25.07.2020 11:45:51

>> MIKR, 24. 07. 2020 06:59:23

Přijde mi, že nečtete pozorně, co rudo a Mato píšou. Pokud příprava ala Lydiard fungovala v jeho skupině napříč od 800m po maratonce, pak to je bezpochyby správná cesta, pro hobíky dvojnásob. Podle mě má 3 hlavní argumenty – setrvale rostoucí výkonnost, výkonnost bez významných výkyvů, minimalizování rizika zranění nebo přetrénování.

Jen tak mimochodem, vlastně jediný dobrý český dráhový běžec poslední doby Jakub Holuša říká, že dobrý půlkař musí běhat desítku na dráze okolo 30 minut. Kolik takových u nás je a jakým tréninkem si myslíte že se k tomu lze dopracovat? Myslím že spousta trenérů tohle nechápe, proto jsou u nás na tom běžecké disciplíny tak, jak jsou. Není náhoda, že Holuša vzešel z orienťáku.

Malá odbočka k jinému vytrvalostnímu sportu. Před 2 lety přišel k ženské biatlonové repre norský trenér. Vnímáte změnu, četli jste jak se pod ním trénuje? Vyšší objemy a pomaleji, trenér vysvětluje a vyžaduje odezvu od svých svěřenců. Situace předtím? Trénuje se podle nejlepšího člena skupiny. Mám něco dodávat?

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 25.07.2020 13:26:12

>> martin108, 25. 07. 2020 11:45:51

Dodavat urcite nic nemusite, bude to lepsi pro vsechny. Diskusi jsem cetl nekolikrat a velmi, velmi, velmi, velmi pozorne. V mem prispevku, na ktery reagujete, bylo hodne nadsazky, ale v principu mi slo o nasledujici: Rudo rikal, ze intervaly jsou pro hobiky s nizkymi objemy zcela zbytecne a ze mnohem lepsi je obcas zaradit fartlek. To je obecne zrejme pravda, nicmene by se to asi nemelo podavat tak, ze intervaly jsou vzdycky spatne, zatimco fartlek vzdycky dobre. Protoze odrovnat se muzu fartlekem stejne dobre jako naprogramovanymi intervaly, pokud spatne zvolim tempo a pocet opakovani. Mato taktez prisel s podobnou myslenkou, ktera se tykala intervalu v presne stanovenem tempu, coz si opet ani trochu netroufam rozporovat, nicmene uz asi potreti opakuji, ze moje useky (pro kaz67 intervaly:) byly urcovany podle tepovky, takze jsem v urceni tempa mel docela velkou volnost – tudiz jsem je behal podle momentalnich moznosti. Nekdy tempem 4:00, nekdy treba 3:40. I pres urcite nepochopeni mi Mato i Rudo poradili.

Jmeno Lydiard jsem poprve slysel predevcirem a nevsiml jsem si, ze bych nekde jeho metody zpochybnoval. Naopak diky Momo11 jsem se zacetl do principu jeho treninku.

Priste nez tu vznesu dotaz, tak si to radsi trikrat rozmyslim.

avatar

martin108 muž 25.07.2020 16:28:01

>> MIKR, 25. 07. 2020 13:26:12

Teď mám pocit, že si moji nebo další odpovědi berete osobně a že dokonce litujete položené otázky. To je přehnaná reakce. Rudo i Mato napsali jejich pohled na vytrvalecký trénink podle jejich nejlepšího vědomí (vyzkoušeného na vlastní kůži) a já s nimi souhlasím, ačkoli je vůbec neznám.

Měl jsem dojem, že se chcete dozvědět víc, proto otázka byla položena správně. Dostal jste nějakou odpověď, ale nikde tam nevidím, že by někdo z nich psal, že „intervaly jsou vždycky špatně“. Nejste sám, kdo zareagoval nechápavě, kaz67 byl o mnoho prudší. Že neznáte Arthura Lydiarda není žádná ostuda, diskutující ho zde správně uvedli jako příklad strukturovaného tréninku, který nesl ovoce i u špičkových atletů. Nikde nepíšu, že ho zpochybňujete.

Vtip je v tom, že ke stejnému cíli lze dospět různými cestami, občas i neprobádanými. Že se lze „odvařit“ různými způsoby, jistě. Jenže u intervalů se jde za hranu o mnoho snáz (a tak trochu nepozorovaně), než u fartleku. Na jedné misce vah je cíl, na druhé rizika. A právě pro tu větší míru rizika souhlasím s tím, že ve vaší situaci intervalový trénink není nutný.

Vše dobré, ať to běhá.

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 25.07.2020 18:19:15

>> martin108, 25. 07. 2020 16:28:01

Diky, beru to. Zrejme jsem Vas prispevek pochopil jinak, nez jste zamyslel.

At to beha i Vam ;)

avatar

Sloviensko

rudo muž 25.07.2020 18:51:01

fartlek = hra s rychlostou

zrychlis len ked sa ti vyslovene chce a drzis rychlost len kym je ti to vyslovene prijemne

a to je ta poistka, ze ked si unaveny tak sa ti zrychlovat vobec nechce atd

zrychlenia vo fartleku mozu byt napriklad dlhe iba 30m alebo 120m, nikdy sa to nemeria pri kratkych zrychleniach telo nemoze prist do anaerobneho rezimu, nemoze nastat kyslikovy dlh, nemoze vystupit laktat na anaerobnu hladinu a nemoze ist tepovka blizko ku maximalnej

skutocnu pointu fartleku najlepsie chapu deti vo veku 2–5 rokov, pozoruj ich pri hre

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 52 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.