Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Iontové nápoje: Jak fungují a na co si dát pozor [článek]

Iontové nápoje: Jak fungují a na co si dát pozor [článek]

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední

petrnovaksportraces muž 24.06.2019 08:04:56

Dlouhé běhy, zejména v letních vedrech, kladou velké nároky na organismus. S potem odejdou „litry“ vody a hlavně minerálních látek. Dostaví se nepříjemné pocity, svaly ztratí energii, v krajním případě hrozí až křeče a zvracení. Jsou dostatečným řešením iontové nápoje? Jaké zvolit?
Odkaz na článek

avatar

Desert muž 26.06.2019 03:32:07

....... a proto je iontový nápoj vhodný do klimatizované­ho fitka,

při běhu v trvání do jedné hodiny asi moc ionty řešit nebudu, neb mi bude stačit jediný gel a ten mě uvaří, kromě inzulinu jako reakce na jednoduché cukry, -nárazově se zvedá osmolarita, na delší běh je přijatelnější si vzít iontové tablety a dostatek vody, neb mohu osmolaritu lépe regulovat, ale v těchto vedrech si dám pozor na cukry, tahat sebou navíc láhev s ionťákem bude přepych, :-)

pokud si vezmu v jiné lahvi roztok polysacharidu typu Vitargo, může to být také řešení, neb polysacharid se vůči osmolaritě chová jinak, :-P

podstatné asi bude to, zda se mi současně s úbytkem vody spálí ekvivalentní množství cukru, neb mi odejdou minerály a zůstane cukr, tedy organismus bude mít osmolaritu závislou na cukru, :-D

lepší do sebe na občerstvovačkách nacpat ovoce, nebo si sebou vzít rozkouskovaný masový bujon, :-)

avatar

Bratislava

Brutto muž 26.06.2019 12:16:21

>> Desert, 26. 06. 2019 03:32:07

Akoze fakt prezuvat bujon hej? :))) No ja som sa dnes trapil pod tou nasou lanovkou v 30 stupnovom horku a ver mi, ze kukoncu mi bolo jedno ci do seba lejem jontak, alebo vodu z potoka :)

avatar

Desert muž 26.06.2019 14:33:29

>> Brutto, 26. 06. 2019 12:16:21

dříve byly takové maličke kostičky bujonu, jednohubka -akorát na jednu polívku, jasně že ne hned celou velkou kostku, ale ve skutečnosti je chutnější a minerály obsahuje, někdy jsem bujon pil před treninkem a pak jen vodu, dříve solné tablety ani nebyly, že nemáš minerály poznáš lehce, prostě vytuhneš u mě bývá limitka tak +20km ( bez minerálů ve vedrech), :-)

v tomto počasí jsem často na sebe hodil softshildku a šel trénovat tepelnou odolnost ( ještě tak tři roky zpět), podobný princip jako v poušti, dnešní trika s knotovým efektem vypařují příliš mnoho elektrolytů, kdežto ta druhá vrstva jej " vrací zpět", :-P

s kofeinem až nakonec souhlasím :-)

avatar

půlmaraton: 1:38:17 (2019)

ZR muž 26.06.2019 15:01:39

Pánové, z Vás v tom horku teda padají opravdová moudra :-) Tím syntetickým bujónem do sebe dostanete (v měřitelném množství) leda tak sůl (NaCl) a k tomu spoustu dalších chemických „ňamek“. Navíc rvát to se sebe „nasucho“, nerozpuštěné, to si člověk při skutečné zátěži koleduje o akutní trávicí problém…

Něco jiného je příjem kvalitního silného bujónu (myšleno vývar z masa/kostí/ze­leniny), ano, to je naopak skvělý a chutný způsob, jak minerály doplňovat. Nemluvě o tom, že každý, kdo běhal opravdu „dlouhé“, Vám potvrdí, že po určitě době je toto jediný způsob, jak si srovnat žaludek, rozhašený dlouhodobou konzumací jonťáků a gelů. A pokud potřebuji akutně doplnit minerály při běhu, vezmu si kapsli (např. AntiCramp) a pořádně ho zapiju.

„Druhá vrstva vrací zpět“ – a ony se ty elektrolyty potom nějakou resorbcí vstřebají přes kůži zpět? To asi těžko, maximální omezíte pocení a zhoršíte riziko přehřátí organismu. Ale pokud si to při 35° chce někdo udělat ještě těžší, proč ne…

avatar

Desert muž 26.06.2019 15:50:55

>> ZR, 26. 06. 2019 15:01:39

dnes máš už i brambory syntetické :-D

nikdo neříká, že to nerozpustíš, ale v pohodě klidně si cpi ionťáky, jinak nevím, ale něco jako mineralizované tablety před nějakými léty neexistovaly, to byly opravdu jen ty bujony, samozřejmě raději přírodní, no dejme tomu +zelenina,

a pokud jsi koupil křížový pramen, nebo vřídelní v lékárně za kačku, tak jsi si dal do pořádku žaludek

ano i kůže dokáže pít vodu, kdysi dávno jsem občas běhával s jedním běžcem, dal NYM cca za 2:23hod, jeho zvykem po doběhnutí bylo obalení dekou, někdy i zalehl do postele, aby měl trochu jiný tepelný gradient, a to přesně z důvodu zpětné resorpce, a pokud tomu opravdu nerozumíš, zkus si zjistit, co za druh energie je TUMO, potom to asi pochopíš :-P

ta druhá vrstva =poušť v tričku nepřejdeš, mušíš si umět vyrobit mikroklíma, kdy odoláš nějakým 70°C+, proč myslíš, že beduini jsou zahaleni??? :-)

PS: nikoho nenutím aby se tím řídil, ale pokud něco nevíš, klidně se zeptej, odpařování mezi dvěmi vrstvami je princip chlazení

avatar

Desert muž 26.06.2019 19:25:03

>> Desert, 26. 06. 2019 15:50:55

PS: dobrým ionťákem bude určitě i pivo nebo červené víno, na odolnost proti teplotám se pije kopřivový čaj s trochou přesličky, špenát taky není špatnej, když už přeslička tak potom =křemik, a samozřšjmě ovoce ve formě koktejlů např. brusinky, banán, meloun atp. :-P

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 26.06.2019 19:56:09

>> Desert, 26. 06. 2019 19:25:03

Mas konkretny navod ako pred ultrabehom legalne remineralizovat organizmus behom 54h?

avatar

Desert muž 26.06.2019 21:21:58

>> Ondriško, 26. 06. 2019 19:56:09

= MF100?? Terchová??? pozor bude vedro, takže hlavně vodu,

spíš napíši, co bych vzal pro sebe: začátek 2dny před,

běžně beru tbl. Ca-Mg-Zn jednu denně, zvýsil bych na =2–3, anticramp =3–5tbl/denně, mám 7.2recovery –2–3/denně je tam i Křemík, pokud nemáš tak normální magnesium 2tbl., Si je třeba v Biosilu, je tam i Zinek, samozřejmě normální stravu,

na závod tak hodinu před anticramp 1–2tbl.+ magnezko a pravidelně co 20km, stejně anticramp, nějaké ampule s Mg sebou, stejně jako BCAA,,,raději zobat po jedné a častěji, ani na závodě by jsi neměl překročit 5tablet anticrampu, takže raději méně

na občerstvovačkách doplnovat ovoce nebo polévku, gely sebou mít můžeš, ale užívej je uváženě, jsou to jen jednoduché cukry, většinou jsem byval předem nacpaný tak 1/2kg vitarga za dva dny předem,

ze zeleniny ještě doma =řepa +mrkev + jablko koktejl, špenát převařit a třeba zase rozmixovat, před chvílí jsem otevřel lednici a vytáhl jsem 1,5l Aloe Vera, ta taky dokáže celkem vyrovnat zažívání,

po závodě se dá srovnat žaludek i pomocí zaječické, ale je to jen 1–2 štamprle, dáš li si víc srovnáš i střeva :-D

nicméně momentálně má velmi dobré zkušenosti Brutto,

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 26.06.2019 23:12:09

>> Desert, 26. 06. 2019 21:21:58

Ahoj, akože vdaka za odpoved, ale ked sa Ta pýtam na konkretny navod ako behom 54 ( ci teraz 48h ) PRED pretekmi remineralizovat -natiahnut do organzmu mineraly, tak mi s odpovedou POCAS pretekov nepomozes.

BTW, cez vikend je spusta ultra okrem MF, ako trailov tak i maratonov :)

avatar

Desert muž 27.06.2019 02:32:47

>> Ondriško, 26. 06. 2019 23:12:09

užití minerálních tablet je limitováno draslíkem ( srdce), takže denně 5ks anticramp, kombinace Ca-Mg-Zn 2ks, Magnesium 2ks, pokud máš křemík 2ks

někdy je dobrý ATP energy PEAK, minerály v tekuté formě nebo v chelátech jsou raději na závod

ovoce: banán, kiwi, meruňky, datle,

zelenina: mrkev, brambory, špenát, brokolice,

PS: těch tablet se dá dát i 2× více, je to individuální, ale dněšní večeři bych asi dal brambory 1/2kg, sáček špenátu ( brokolici, mrkev?), ze dvě vejce, v kombinaci s vejcemi jde ryba, ale ta až za dvě hodiny samostatně, podstatný je fosfor =ATP, ten je jen v některých tbl.,

avatar

Bratislava

Brutto muž 27.06.2019 08:28:23

Cafte. No ja som pred dvoma tyzdnami na Mozart 100 spraskal 25 solnych tabliet. Inak su to tak vypocitane tabletky, ze odkedy ich pouzivam, som nezjedol uz ani jednu tabletku magnezka a to ani na 15 hodinových behoch v teple. A bez krcov. Ja osobne pred pretekmi zvysim elektrolyty, ale ja ich mam vo forme prasku (v podstate rovnake zlozenie ako v tych tabletach, ale podstatne lacnejsie) takze si to davkujem sam. Neriesim nejake mikrovahy, jednoducho na stvrt lyzicky do 2 dcl vody a vypijem. Jedno rano, druhe vecer. Je to hnusne slane, ale da sa to prezit. Inak sa mi este osvedcil zhruba 3 – 4 dni pred pretekmi zacat davat 5 g kreatinu kazdy den. Tak nejak lepsie potom zvladam prvu cast pretekov, kedy je kazdy nabudeny, prepaluje a podobne :)

avatar

Desert muž 27.06.2019 14:20:27

>> Brutto, 27. 06. 2019 08:28:23

dal jsem si na vyhledávač " solné tablety", dostal jsem nabídku 25kg za 135Kč, to asi nebude ono, :-D

pak jsem našel něco jako solné tablety ve složeni: Na, K, Ca, Mg, to může být to hnusně slaně Na -hořké K, druhá verze jsou inovované ANTICRAMPS jako SALTCAPS, složení podstatně lepší, AA jsem používal i jiné,

Mg snižuje ztráty K, tak ho semtam klidně zobej, :-)

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 27.06.2019 15:21:38

>> Desert, 27. 06. 2019 02:32:47

Ďakujem! :)

>> Brutto, 27. 06. 2019 08:28:23

Myslis produkty tohto vyrobcu?

https://www.sponserfood.cz/…lectrolytes/

avatar

Bratislava

Brutto muž 28.06.2019 08:17:47

>> Ondriško, 27. 06. 2019 15:21:38

Ano ano, ale konkretne tieto https://www.sponserfood.cz/…t/salt-caps/

>> Desert, 27. 06. 2019 14:20:27

Dik. Inak co sa tyka toho praskoveho tak u mna jednoznacne toto:

https://www.namaximum.sk/…elektrolyty/

avatar

Desert muž 28.06.2019 23:26:11

„Pitným režimem“ udržujeme dostatečné množství vody (65–70% ) a minerálních látek v organismu. „Prioritními ionty“ jsou mimo buňku sodík ( Na), v buňce draslík ( K). Voda transportuje minerály a stopové prvky, je rozpouštědlem mnoha látek, které přijímáme. Organismus používá vodu také k ochraně před přehřátím (pocení). Nezátěžový vydej denně je asi 2 až 3 l vody, z toho přibližně 1 l dýcháním a pocením, 500 ml je spotřebováno metabolickými pochody a 1 až 1,5 l k vyloučení toxických zplodin. Při „běžné letní zátěži“ stačí pít džus zředěný minerálkou v poměru 1 : 3 (doplnění důležitých iontů).

Pro sportovce je rozhodování složitější, musí volit mezi několika druhy nápojů a to podle délky a typu výkonu, teploty a klimatických podmínek. Výdej tekutin pocením je podstatně vyšší (1 až 3 l /hod) = úbytek vody i minerálů. Nevyrovnáváme – li nedostatek vody a minerálů může dojít při ztrátě 2 až 6 % vody v organismu k DEHYDRATACI ( hypotonická, izotonická a hypertonická).

Při sportovní aktivitě je nejčastější a nejrychlejší formou doplňováni iontů užívání iontových sirupů pro výrobu hypotonického nápoje, obsažené složky mají i terciálně REDUKČNÍ ÚČINKY.

Důležitým faktorem vhodnosti užití nápoje je jeho specifická iontová hustota kde 290 ± 10% mmol/ l = izotonický iontový nápoj, který je možné při nižších teplotách použít před méně zátěžovým kondičním cvičením. Iontový nápoj by měl obsahovat ionty: sodík (Na), draslík (K), hořčík (Mg), vápník (Ca), chlór ( Cl), fosfor ( P). Před výkonem by mohl být poměr sodíku (2 – (4)) ku draslíku (1), při výkonu sodík (2 – (3)) ku draslíku + hořčíku + vápníku ( 1), po výkonu by mohl být poměr sodíku (1) ku draslíku (2 – (4)). Při zátěži platí, že piji optimálně 1 – 1,5 litr /hod. Extrémní minimum je individuální, záleží na kondici = asi 1dl/15 min. Je důležité vědět jaký nápoj zvolit před, během a po výkonu.

Aerobní aktivita má podstatně jiné požadavky než aktivita anaerobní nebo kombinovaná. Je možné pít vodu, ředěné ovocné šťávy, ovocné čaje (ne koncentrované). Není vhodné pít před a během aerobního výkonu silně sycené nápoje (sifon). Kysličník uhličitý blokuje aerobní procesy ( minerálka „povolena“ do 30min před výkonem = minerály). Dostatečné množství minerálů ( solí) prodlužuje pocit žízně, ale bez vody startuje biologické mechanismy šetřící vodou ( renin – angiotensin – ADH – aldosteron).

Při zátěži mohu pít nápoje kde osmolarita =180 ± 20% mmol/ l max.? (hypotonický iont. nápoj). Ekvivalentem tohoto nápoje je užití 2dílů izotonického nápoje s 1 dílem vody, rozumnější je vyšší ředění vodou 1:1 – 2 ( hlavně při vyšších teplotách). Celková hustota nemusí být dána pouze ionty, ale je zvyšována použitím jednoduchých sacharidů jako energetické složky (glukóza, fruktóza, maltodextriny).

Formy minerálních látek v nápojích – ionty se nacházejí ve sportovních nápojích v různých formách, které optimalizují její transport k cílové buňce, např. chloridů, uhličitanů, fosforečnanů, síranů, organických sloučenin (aspartátů, glukonátů, laktátů, atd)Za nejlepší formu jsou dnes považovány tzv. cheláty. I když říci, že chéláty jsou naprosto nejlepší by nebylo správné. Rozhodující pro formu v jaké je minerál dodáván by měla být jeho vstřebatelnost. Pro každý minerál je vhodná jiná forma sloučeniny pro podání ústy.

Účinné preparáty s vazbou např Anticramp, ZMA -cenově dost vysoko, 7.2 -recovery =cenově ulítlej, žádný vodík neobsahuje ( inositol jako látka z cikorky se podílí v anaerobnim mechanismu transportem H, jen inositol nebo D-ribosa je podstatně levnější a to už nehovořímo o cikorce nebo meltě, nicméně svůj účinek mají, ale lze najít podstatně levnější variantu.

Jiným způsobem podpory VÝKONNOSTI A REDUKCE hmotnosti je používání doplňků výživy (suplementů). Nejčastěji se používá karnitin ( karnitargin), guarana a taurin ( gutar), tyto látky v organismu startuji procesy aktivně odbourávající tuky a současně mají funkci ochrannou proti přetížení cévního systému. Optimální doba podávání iontů i suplementů je do 60 min.před cvičením, mohou se samozřejmě použít těsně před i během cvičení, mají setrvačný účinek a působí 4 až 6 hodin po cvičení.

Pravidelné užívání speciálních iontových nápojů a energetických suplementů má zdůvodněné užití pouze ve výkonnostním a profesionálním sportu. Vhodnou volbou nápoje je možné poskytnout organismu, ať již při fyzické nebo psychické námaze potřebné množství tekutin, energie, vitaminů, iontů a stopových prvků, tj. v co nejkratší době překonat únavu a obnovit optimální kondici. Toto poskytují speciální nápoje s obsahem iontů (iontové nápoje), vitaminů (vitaminové nápoje), energetické nápoje (s jednoduchými cukry). Čistá voda je vhodná pro všechny sportovce, kteří nepotřebují dodávat organismu dodatečnou energii nebo chtějí redukovat svoji tělesnou hmotnost.

Častým a bezdůvodným používáním vysoce koncentrovaných speciálních iontových nutričních příměsí bez dalších kompenzací snižuji citlivost vlastního organismu pro vstřebávání těchto látek z běžných živin, minerálů a iontů z ovoce a zeleniny.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 02.07.2019 17:21:07

>> Desert, 27. 06. 2019 02:32:47

Nepytal som sa Ta na konkretny popis len tak, v sobotu som bol v Samorine na 100km (druhou alternativou bol Nonstopbeh NT).Asi som s tym doplnanim mineralov zacal neskoro pred pretekmi, to ze som tyzden pred v hnusnom sparne absolvoval pretrpeny maraton tiez neprospelo ku optimalnemu vyladenie, a blaznive dni v robote v 10h sichtach bez klimy v tyzdni pred tiez nie. Nakoniec ani to cestovanie na poslednu chvilu. Dlhe ultra som este v takej horucave nebezal. Fakt je ten, ze este nikdy som nesiel na cestnu 100 tak zufalo netrenovany no zaroven tak odhodlany. Nuz ale ultra nie je pre uvadle fialky, ze :).Bolo to trapenie v tom teple. Ale vdaka skvelemu servisu som to nakoniec absolvoval a dal. Na pretekoch sa mi ako kebyorganizmus zblaznil, slabo reagoval na to co som donho lial a ladoval ci nanho lial, zaujimave je, ze hoci mi po pretekoch bolo od zaludka tak zle ako uz vela rokov nie (vlastne len raz mi bolo velmi zle),tak kolaps prisiel az druhu noc po pretekoch.

Inak, moj uhlavny priatel siel MF 180, skoncil v top 3. :).

avatar

Desert muž 02.07.2019 19:05:16

>> Ondriško, 02. 07. 2019 17:21:07

gratuluji k absolvování a jak jsem se dozvěděl, tak i umístění,,, ten předchozí maraton byl spíš odladění, se spotřebou pro tebe hodně důležítých látek, já bych do sebe asi cpal vše, co bych měl po ruce, a nemám toho málo, většinou týden před zátěží se dá naladit na superkompenzační dietu, ale ta se už dnes moc nepoužívá, spíš z ní zůstávají jen poslední tři dny na uhlohydráty a minerály, maso už jen lehčí, dá se nahradit AA,

taky se mi povedlo za podobného počasí dostat do stavu, kdy jsem bral 3gr. Mg navíc, kromě toho, že stravu bych mohl mít celkem vyváženou, za kvalitního likvidátora iontů považuji cukerné gely, překyselí ti žaludek a pomocí odčerpání minerálů musí být neutralizovány, :-)

co se týká solných tablet, k běžnému užití bych vzal ty co bere Brutto, Aticrampy mají nosiče k cílové buňce, tedy obsah prvků je menší, neb nosič může vyvíjet aktivitu i po předání minerálu, k doladění a regeneraci nejsou špatné :-P

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 03.07.2019 17:07:35

>> Ondriško, 02. 07. 2019 17:21:07

Ahoj, s tými problémami si dopadol dobre, na 100km 1. miesto – blahoželám. Ešte nechápem, čo to je 100km CHAMP, kde si uvedený ako 2. Ten Dušanov čas, ako medzičas na 100km pri 12h behu sa mi nezdá. S tým teplom mám tiež skúsenosti, predminuloročná V100 stála zato, dokončilo nás podstatne menej ako polovička, doteraz nechápem, ako som došiel…

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 03.07.2019 22:16:15

>> AdCo, 03. 07. 2019 17:07:35

Stačí si prečítať propozície na webe SCMT, tam je všetko presne uvedene. Pre lenivých uvádzam polopate:

V ramci podujatia Sri Chinmoy Self-Transcendence 6/12hod a 100km beh Šamorín sa uskutočnilo niekolko disciplín a pretekov. Ráno o 7h odštartovala disciplína 12h beh a zároven disciplína 100km beh. Potom o 13:00 odštartovala tretia disciplína, 6h beh. Takže v sobotu sa bežali 3 disciplíny, ale 4 preteky. Ako je to možne? Jednoducho :).Podujatie bolo zároven Otvorenými Majstrovstvami SR v 100km behu, do ktorých sa ratali ti ucastnici-obcania SR-100km behu ako aj 12h behu, ktorí v časovom limite 12h absolvovali vzdialenosť 100km. Ja som pretekal na 100km, Dušan v 12h, a kedže metou 100km prešiel skor ako ja, tak sa stal víťazom Otvorených MSR, ja som vicemajster. Je to jasne? :)

Dušan inak bežal svoju prvu 100, zatial na ceste pretekal maximalne na 50km. Chcel bežať pod 7:30, co by bolo vzhladom na pocasie a podmienky velmi na hrane ale stale možné. Avšak on to rozbehol tak, že prvých 20km bežal v tempe 4min/km. Totalna hluposť. Vedel som že za to draho zaplatí, a že ho riadne prekotí. Ved som sa ho aj pýtal že čo to stvára, on na to, že vie co robí :) Prekotilo ho, ale mal naskok. Pravdupovediac, byť len o kusok viac fit v daný den, tak si ho v závere vychutnám. :)Jeho čas na 100km je ok.

Ja som si pravdaže šiel svoje preteky, a veruže som mal čo robiť. Už po 20km som vedel že to vobec nie je moj den, a že to bude o dokončení. Podobrotky to nešlo, tak muselo pozlotky-behom do bokov, behom vzad a aj chodením, veruže chodením a v závere aj behom naboso. Musel by som skolabovať na trati žeby som nedokočil, a tak nech sa dialo čo sa dialo, bez ohladu na to som furt kukal dopredu- a vdaka paradnemu servisu od brata a synovca (ktorí inak mali premiéru), a toho že som využil všetky skusenosti som to dal.

>> Desert, 02. 07. 2019 19:05:16

Vdaka, bolo to fakt o absolvovaní, a stačilo to. Inak, maraton 22.6. som dal v slabsom case ako som mal medzičas na 100.

V piatok idem na dalsie dlhé preteky, nastastie už nie čisto bežecké.

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 03.07.2019 22:27:17

>> Ondriško, 03. 07. 2019 22:16:15

Ďakujem za vysvetlenie a zaujímavé info o priebehu. Nechcelo sa mi hľadať propozície, na beh.zoznam.sk nebol odkaz. Myslel som si, že to bol medzičas pri 12 hod. behu. Naozaj mu v závere muselo totálne dôjsť, preto mi to časovo nesedelo.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 07.07.2019 19:24:05

>> AdCo, 03. 07. 2019 22:27:17

Ved v pohode, vsetko info je inak na stranke www.scmt.sk Aj tak by som mal ten prispevok dat do ultravlakna, ale sa mi nechce :). Dufam ze aj tu niekto v tom daco potrebneho najde.

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.