Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecké závody » Joglová a Homoláč bez problémů berou mistrovské tituly, skvělý výkon Pechka [článek]

Joglová a Homoláč bez problémů berou mistrovské tituly, skvělý výkon Pechka [článek]

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední

behej.com 08.05.2022 17:23:30

Jirka Homoláč potvrdil, že pokud na maratonské trati nebojuje s Vítem Pavlištou, nemá doma konkurenci. V neděli si šel od druhé půlky závodu sólově pro vítězství – za čas 2:18:47 bere již svůj třetí titul. Podobně nenašla konkurenci Marcela Joglová, ovšem její čas 2:39:22 je hluboko pod jejím osobákem a trochu zvedá obavy, jak na tom zdravotně je. AKTUALIZOVÁNO
Odkaz na článek

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 09.05.2022 11:19:27

Líbí se mi názor trenéra Pernici ohledně podmínek. Vytrvalci si prostě musí zvykat na závodění při vyšších teplotách. OH/MS/ME je pravidelně pořádáno v letních měsících, kdo tam chce aspirovat na umístění, musí se v tom naučit závodit. Bohužel. Zvláště, když mají světové sportovní organizace tendenci dávat světové soutěže do obskurních destinací, co se teplot týká (zájem sportovce je až na posledním místě, důvody proč se tak děje všichni známe).

Mne osobně zaujal výkon Jirky Homoláče. V Praze bylo (editováno) teplo a Jirka zaběhnul opravdu kvalitní čas (na jeho poměry, jak běhá svět fakt neřešme). Praha není snadná trať, bylo teplo, Jirka se s tím popasoval skvěle.

Z veteránů stojí za zmínku i nestárnoucí Petra Pastorová a její bronzová medaile.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 09.05.2022 11:23:43

A ještě jedna poznámka na okraj. Co mi zcela uniká, je smysl soutěže týmů. Marketingově asi nový způsob, jak to prodat a dát hoblíkům pocit, že nejsou jen oslíčkem otřes se, ale i oni se mohu podílet na výkonu profíků, ale teda blbina je to strašná.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

sido muž 09.05.2022 13:54:18

jak nebylo teplo?8-O ja sem se teda na Strakonicky a dal doslova smazil, na tom slunci bylo jiste pres 30 stupnu, proti drivejsku poradatel nedal houbicky na ochlazeni a uplne chybela obcarstvovacka na prvnich 6km, resp jedna tam kolem 4km, ale tam nebyl ani clovek, ani napoj…Problem Prazkeho maratonu je termin, rozumne pocasi bylo jen 2019 jinak vetsinou vedro, coz po zimni priprave je alespon pro me KO. V tomhle ohledu by bylo lepsi presunuti na termin PIMaceho 1/2 marathonu v dubnu, nebo a to si myslim jeste idealnejsi je rijnovy termin puvodniho Prazskeho marathonu tj Stromovka, ktery je IMHO ve vsech smerech pro bezce privetivejsi, snad az na tu sdielnou trat s kocarky, chodci a pejskari :-D Nicmene je fakt ze elitaci si proste musi zvykat presne jak rika Perňa

>> Skritek Hugo, 09. 05. 2022 11:19:27

Motto: Live fast die old
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 09.05.2022 16:19:17

>> sido, 09. 05. 2022 13:54:18

8-O týýý jo, rozhodně tam mělo být „V Praze bylo teplo“. Edituji. Děkuji. Nějaký internetový šotek se mi tam vloudil. Vedro bylo tak asi do 14h příšerný.

Když čtu, co popisuješ, evidentně letos nekulhal jen přenost dat a Tv přenos…

Krom tebou popisovaného, mám já s PIMem ještě jeden problém. Co oni označují za vodu, je Mattonka. A mně to tedy dobře nedělalo nikdy, měla jsem při jejich závodech vždy rozhozený žaludek.


Z jiného soudku. Dívala jsem se, kolik lidí dokončilo letošní půlmaraton – 6743. Maraton pak doběhlo 4602 běžců.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

sido muž 09.05.2022 18:53:20

aha, to me nedocvaklo s tou vodou :-)

to je solidni cut 8-O

pulmaraton bylo az na trochu vetrno, vlastne idealni pocasi, teda subjektivne, me po ty zime proste vyhovuje behat v zime, takovejhle naraz na +20 ve stinu +30 na slunicku je proste peklo, na druhou stranu prave treba Perna vypravel, jak Joglova trenovala v Livignu pri teplotach lehce nad nulou a pak zabehla velice slusne Dauha kde bylo pres 30 ve stinu… no obdivuju vsechny kdo se tam chteji treba ty 4h a vic trapit

>> Skritek Hugo, 09. 05. 2022 16:19:17

Motto: Live fast die old
avatar

Jihlava

maraton: 2:43:20 (2019)

Kucci muž 11.05.2022 10:19:40

>> sido, 09. 05. 2022 13:54:18

To nemáš jen houbičky, které v teplém počasí pomůžou. To je šetření na všem – minimum TOI v zázemí, takže před startem neskutečné fronty. A po doběhu zrušení sprch a masáží… No samé vylepšení si připravili oproti předchozím ročníkům.

avatar

sido muž 11.05.2022 16:44:13

>> Kucci, 11. 05. 2022 10:19:40

tjn, nechapu proc tam nebyl treba ten mobilni pisoar, ten odbavi 4 na raz a nemusi stat frontu u TOI, fakt lituju holky, ty to nemuzou v krizovce vyresit jednoduse jako my tj. na prasaka nekde u stromu/zdi.....

za me kdyz uz Praha a Marathon tak Prazsky Marathon Stromovka, termin, prostredi, vse supr. pravdepodobne sem si to letos na PIMu odkroutil naposledy

Motto: Live fast die old
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 11.05.2022 17:51:08

>> Skritek Hugo, 09. 05. 2022 11:19:27

Teplo? Na štarte o 9h bolo 15° o 11h 20–21° To pre niekoho kto strávil mesiace na sustredeni v Keni nemôže byť teplo.

Homolač má pekné umiestnenie v Prahe, to áno, ale keď si zoberiem jeho čas a pruzinove boty, tak behá pomalšie ako v svojich začiatkoch…Maratón zaiste nie je jeho prioritou, ale i tak.

Nuž a Joglova, titul je titul, ale čas na eliťáka slabý. Druhá polovica maratónu za 1:23h, to je slabota. Veľmi som zvedavý na jej výkon na ME v auguste.

Na druhej strane veľmi pekný výkon Pechka. A 5 CZ žien pod 2:48,to nie je bežná vec.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 11.05.2022 20:31:04

>> Ondriško, 11. 05. 2022 17:51:08

Jedna věc je, co ukazuje teploměr, druhá je teplota pocitová. A věř mi, že na sluníčku bylo vedro strašné. A většina pražské tratě rozhodně není stíněná. Viz co píše sido výše. Jasně, boty, Keňa. Ale to nemění nic na tom, že Jirka běžel svůj nejlepší pražský výkon vůbec. Efekt Keňa už mu tak nefunguje, jako dřív a když přičtu poslední 2roky, kdy mu to celkově zas až tak moc nejelo, zaběhl velmi dobře.

>> sido, 09. 05. 2022 18:53:20

Ono to má logiku s tím Livignem. Ona byla v teple předtím, vyčerpávala organismus a učila se trénovat v horku, pak si od toho dostatečně odpočinula, dala tělu čas si odpočinout od horka, zregenerovat. Právě ten pobyt v chladném Livignu jí mohl pomoci.

Jak tak čtu, pořadatelé už tam šetří úplně na všem. Budu hodně zvědavá na účast v příštím roce…

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.05.2022 09:23:11

>> Ondriško, 11. 05. 2022 17:51:08

>> Skritek Hugo, 11. 05. 2022 20:31:04

Neviem ake a kolko sustredeni v nadmorskej vyske ste absolvovali, ale samotny udaj, ze bol v Keni, este neznamena, ze organizmus je rovno adaptovany na nase europske – majove teplo. Za a) ak sa pohybujeme v nadmorskej vyske cca 2000mnm, relativna vlhkost vzduchu byva okrem pralesov juznej Ameriky skoro vzdy nizka (20–40%) – mimo dazdovej sezony. U nas v maji byva bezne 60–70%, aj ked nie je po dazdi. To je sakra rozdiel. Za b) v nadmorskej vyske- aj v Afrike, byva po ranu az skoro do obeda o dost chladnejsie, ako cez obed a skore poobedie. K veceru sa zas ochladzuje. Vacsina treningov sa teda odbeha v prijemnom bezeckom pocasi a teda adaptacia na teplo vobec nemusela nastat, kedze k nej je nutne, aby bol v teple podavany opakovany fyzicky vykon. Nestaci v teple polihovat, ci chodit do obchodu. Za c) Aj keby doslo k adaptacii na teple pocasie, ta sa do 2 tyzdnov po zmene prostredia vytraca. Po navrate z Kene sme mali v aprili a aj zaciatkom maja neobvykle chladne pocasie.

Problem so sustredeniami v nadmorskej vyske je ten, ze telo nie vzdy reaguje rovnako na podobny/rovnaky podnet a co fungovalo pred troma rokmi, vobec nemusi tento rok. Lebo samozrejme, nie vzdy vsetko je rovnake – najma interne prostredie a nastavenie je velmi premenlive.

Osobne som aj zil vo vyssej az vysokej nadmorskej vyske vacsiu cast roka a aj tak ma to moc bezecky neobohatilo. Len som zistil, ze moj organizmus sa dobre adaptuje na extremnejsie vysky (nad 4500mnm), nezvykne ma boliet hlava, nebyva mi zle, len som samozrejme znacne pomalsi ako v nizine. Asi som sa mal venovat skor horolezectvu ;-) Forma mi vsak nijako vyrazne nestupla len preto, ze som behal v stredohorskom, az vysokohorskom prostredi. Sustredenie pri mori, ak objem a intenzita boli podobne, mi dalo to iste, ako v horach. Podstatne bolo, ze sa clovek mohol venovat iba treningu, regeneracii, mal dostatok zdraveho jedla a nemal ine starosti.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 12.05.2022 11:22:12

>> Skritek Hugo, 11. 05. 2022 20:31:04

>> Mato, 12. 05. 2022 09:23:11

Ale choďte. Ak je pre profesionálneho bežca v máji na štarte 15° a po dvoch hodinách behu 21° teplo tak :

  1. je slabo pripravený
  2. redefinuje sa pojem teplo
  3. hľadá sa výhovorka za každú cenu

Ako hovoril pán Haťapka: Sú športovci, ktorí keď svieti slnko je im teplo, keď prší je im zima, keď fuka tak ich to spomaľuje.

Každopádne, na ME som veľmi zvedavý, je to za rohom tak sa chcem ísť pozrieť. Tým viac, že pár dní po ME v Berlíne budú MS na 100km.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.05.2022 12:53:20

>> Ondriško, 12. 05. 2022 11:22:12

V auguste by to bolo vyborne pocasie. Hovorime vsak o maji, teplote v tieni a na slnku bolo o 10 viac – teda po vacsinu behu. Nie, nie je to extrem, ale od idealu to ma daleko. A ten, ako vieme, je 8–11 stupnov, pod mrakom a bezvetrie. Da sa podat vyborny vykon aj mimo tohto idealu? Samozrejme, najma ak odhadnes v priprave, co ta bude cakat na starte a predovsetkym – tvoje telo na to dobre zareaguje. Co ako vieme, nie kazdemu adaptacia ide.

Kedze urcite nevybuchol a zabehol pekne, nie je to nejaka chcipacka vyhovorka, len konstatovanie faktu. Na spickovy vykon bolo aj pre profika uz teplo. Aj v Prahe vsak zvyklo byvat aj teplejsie…

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 12.05.2022 19:27:11

>> Mato, 12. 05. 2022 12:53:20

Ej bratru, vidno že si nebehaval maratóny v ozajstnom teple či horúčavách, kedy na štarte je cez 25 ba i cez 30,a o dobehu ani nehovoriac.

O Homolacovi som nikde nenapísal že šlo o chcipacky výkon či výhovorku. Len v svojich začiatkoch behal rýchlejšie ako teraz.

Inak, berúc do úvahy že je vlastne polmaratónec, kedy opäť v priebehu mesiaca zabehol dva velmi pekné polky, a na svoje pomery i top 10km, tak je jeho PIM pekný. Za to, že nik v CZ nebehá maratón rýchlejšie, on veru nemôže.

Joglova je iný prípad…raz ten kenský lektvar prestane fungovať.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.05.2022 16:36:44

>> Ondriško, 12. 05. 2022 19:27:11

Ten prvy odstavec – ale no tak, hadam uz stacilo. povysenecky ton si nechaj pre zaciatocnikov. Beham hadam aj dlhsie ako Ty, nabehane mam tiez dost na to, aby si si takyto ton odpustil. Je jedno, ci behas ultra, maratony, alebo ine trate – ta priprava je vlastne rovnaka, len doraz na intenzitu sa meni. Za sebou mam niekolko desiatok tisic kilometrov, v roznych kutoch sveta a mnoho z nich dlhodobejsie v extremoch, v akych vacsina nasincov sa ocitne iba parkrat za zivot, ak vobec. O takych sa tu nebavime… alebo mas pocit, ze tyzdenny pobyt v Azii sa vyrovna roku a viac v subtropoch? A boli to aj x hodinove behy a bolo aj par naozaj horucich maratonov a desiatky pretekov roznych vzdialenosti v tropickom/ex­tremnom pocasi. Najma vsak dennodenne behanie, stovky, tisice km. Mam x krat odskusane, ako sa chova telo pri opakovanej, na pohotovosti riesenej dehydratacii, sposobenej mesiace trvajucim tropickym vlhkom. Inak zrovna v Prahe som onehda bezal prvy maraton, ked bolo v tieni 26 a nepripadalo mi to ako hlavny dovod mojho nevalneho vykonu. A bezal som maraton aj vo vacsom teple, co mi az tak neprekazalo. Rozhodne sa to vsak podpise na vykone. A cim si rychlejsi, tym viac, lebo potrebujes vacsie ochladzovanie (elita bezi na 90% vVo2max, bezny slusne trenovany hobik tak na 80% – kto myslis, ze vyprodukuje viac tepla? Komu bude viac prekazat kazdy stupen celzia navyse?)

Vlhkost je pre mna (a vacsinu ludi) zabijak a kludne moze byt 25–28, dorazi ma to, ako vysoko potiveho cloveka viac, ako 35ka v suchom vzduchu. Naopak – vyhodu mam v horucom, suchom pocasi, lebo sa viem vyborne ochladzovat vdaka vysokej potivosti a drobnej postave. Podstatne lepsie, ako clovek s vacsou postavou. Preco to uvadzam? Lebo to, ze niekto vie behat vo vlhku, ci v suchom horucom pocasi, nie je len o priprave a mentalnej odolnosti, je to aj o genetickych predpokladoch. Ergo poznamky „za mladi sme behali vzdy do kopca a protivetru, oboma smermi“ je dobre na povzbudenie zverenca co fnuka pred startom, ale s padnostou argumentov, co je dobre pocasie na pokus o co najlepsi cas, to nepohne ani za mak. V nevhodnych podmienkach mozes, tak jedine, prisposobit svoje tempo, aby si co najlepsie dobehol v dany den. Absolutny vykon – cas, vsak nebudes mat lepsi, ako v dobrych podmienkach, co ako si tvrdy a odhodlany.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 14.05.2022 07:34:18

>> Mato, 13. 05. 2022 16:36:44

Atletika je o súťaži, pretekoch takže: kedy a kde si bežal maratóny v teple ?

No, jeden normálne ľutuje profi a elite atlétov. Chudáci sa od neskorej jesene do jari plaholčia od Kanárov po Keňu, od Krety po Kapské mesto, aby ich potom v máji položilo 20°teplo.
Kdežto hobici a rekreační bežci behajú po celú zimu v ideálnych skorých ranných a neskoro večerných podmienkach.

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.