Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Bolest břicha (podbřišku) po rychlejším běhu

Bolest břicha (podbřišku) po rychlejším běhu

Nalezené položky: 63 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 29.03.2022 09:12:34

>> Brutto, 17. 03. 2022 14:15:38

Ahoj, čo sa nepochvális že si na Chianti ultra trail na 73km trati skončil na 9.mieste? https://www.endu.net/…results/2022 Mal si problémy s črevami a trávením, a skúšal si niečo z toho čo sme ti radili?

avatar

Desert muž 29.03.2022 10:08:52

>> Ondriško, 29. 03. 2022 09:12:34

Brutto nam tady rovnou napise reportaz :-P

avatar

Bratislava

Brutto muž 31.03.2022 08:33:20

>> Ondriško, 29. 03. 2022 09:12:34

>> Desert, 29. 03. 2022 10:08:52

Ahojteee. Tu clovek nic neutaji :)))))))) Samozrejme, chcel som to napisat aj sem obsiahlejsie, este sme boli v Taliansku, lebo ved aj pamiatky bolo treba pochodit :) Spravim samozrejme aj prispevok do blogu a hodim sem link. Co sa tyka tych crevnych zalezitosti. Kedze to boli preteky, na ktorych som predpokladal dobeh presne na hranici moznosti mojho brucha, tak som si povedal, ze pojdem hardcore stravu hahaha. Takze som za celu dobu vypil 7×0,5 l energetaku (high5 slow release), zjedol som 4 ks tyciniek (2 x powerbar a 2 x high5) a zjedol som 5 ks gelov (2 ks kompava, 2 ks high5, 1 ks agave cokolada – ten beriem vzdy ako odmenu, lebo strasne mi chuti). Inak na obcerstvovackach som naberal iba vodu, vypil dokopy asi 4 dcl coly a zjedol dve minibagetky so sunkou – ale toto mi vobec neslo dole krkom, tak som to potom uz vzdal. Cele to prebiehalo tak ako som ocakaval (skoda toho tepla, na ktore som este nebol adaptovany a trochu technickeho terenu v druhej polovici, kde som nemohol napalovat zbehy tak ako som planoval, ale to az tak nevadi). Po 6 hodinach prva navsteva krikov (ale v podstate regulerna), potom som uz zacal citit, ze to v bruchu zije :) Po siedmich hodinach uz klasicky nafuknute brucho, ale dalo sa to este prezit (s jednou poistujucou zastavkou, kde som nevedel, co vsetko zo mna pojde, tak pre istotu hahaha).

Po dobehu do ciela uz len voda, bageta so sunkou, ktoru som ani nedojedol, vobec som nemal chut na jedlo. Nafuknuty som vsak bol az do neskorej noci, vetry strasne, no proste klasika, jasne som vedel, ze keby som bezal dalej, toto by ma dobehlo. Popravilo ma az pivo :)

Takze tolko report z mojej crevnej flory, ked dopisem ten ostatok, tak sem dam link :) Dik za sledovanie.

avatar

Celkem 32903,09 km
Minulý měsíc 245,4 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 31.03.2022 08:58:53

>> Brutto, 31. 03. 2022 08:33:20

Gratulace ;-) Ráda si přečtu report. Nějaká taková akce mi už tak chybí. Škoda těch problémů, zvlášť když člověk o tom ví tak nějak dopředu.

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 31.03.2022 09:09:15

Přidávám další zprávu po cca 3 týdnech – úžasně zafungovala zdejší psychoterapeutická aura a od momentu, kdy jsem založil toto vlákno a vypsal se ze svých potíží, moje bolesti téměř bez výjimky zmizely. :)

Nevím jestli to není nesmysl, ale možná si tělo jen po zimních pomalých bězích zas potřebovalo zvyknout na rychlešjí jednotky. Jedinou změnou je, že po jednotkách, kdy jsem byl zvyklý do 30 minut vypít recovery drink se snažím nejdřív najíst a nápoj pít jen pokud vím, že pak musím do práce nebo jinam, kde nebudu mít čas ukojit svůj hlad. I v těhhle případech jsem vypití oddálil cca na 60 minut.

Problémy zmizely, snad jen jednou se to ozvalo, ale v mnohem menší a kratší intenzitě.

avatar

Bratislava

Brutto muž 31.03.2022 11:23:19

Tak teda keď už to tu preberáme, niečo som zosmolil: https://beham-srdcom.webnode.sk/…3-km-2800-m/ A ďakujem pekne :)

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 01.04.2022 10:16:40

>> Brutto, 31. 03. 2022 08:33:20

Hmm, niekde ,,soudruzi z NDR robia chybu".

Koľko energie, kcal, si prijal počas pretekov? Jedol si niečo ráno pred pretekmi? A čo si jedol v posledný deň pred pretekmi? Ak by si vedel napísať čo v posledných 3 dnoch, ešte lepšie!

Nuž, uplne náhodou som na nete natrafil na info že bežíš v ITA, tak som si potom hneď pozrel výsledky.

Mohol by si si skúsiť takú cestnú 100km,s doterajším stravovacím režimom.

avatar

Bratislava

Brutto muž 01.04.2022 12:58:21

>> Ondriško, 01. 04. 2022 10:16:40

No, urcite ta chyba niekde bude :) Nemyslim, ze to suvisi s predchadzajucimi dnami stravovacieho rezimu, lebo ten mam preteky od pretekov dost rozdielny, najma aj kvoli moznostiam ktore tam su. Tentokrat to bolo klasika (kedze ITA) rizoto, pizza, prosciutto, tvrdy syr, nejaky croisant a tak, rano pred pretekmi krajec bieleho chleba s maslom a medom a banan. Ale myslim, ze je to asi naozaj v tych rychlych cukroch, ktore su v energetaku + geloch, ze to potom nejako zacina po hodinach kvasit alebo co. Dokonca som tentokrat aj den pred aj pocas pretekov jedol imodium a espumisan, ale nemyslim, ze to malo nejaky vyraznejsi ucinok. Co sa tyka kcal prijatych pocas behu, mam to celkom jednoduche, kedze som nic ine nejedol okrem toho, co som si niesol. Dal som si trochu roboty a zratal, ze celkovo to bolo (pitia + jedlo + gely) 2512 kcal. Z toho pitie 1050 kcal, tycinky 838 kcal a gely 624 kcal. Pil som uplne vyrovnane änie narazovo) po troske, tycinku som vzdy zjedol naraz samozrejme a gely som zjedol naraz, pokial to boli tie male. Kedze som mal dve Kompavy, tak tie som vzdy zjedol na dvakrat, lebo to je na jeden sup privela. A ano, mas pravdu, urcite by ma zaujimala aj cesta stovka, nechavam si trocha fora na leto, neprihlasujem sa tam na nic zavazne, tak mozno sa aj vtedy nieco podari, pokial zdravie vydrzi.

teraz mam vdaka kamosovej svadbe o tri tyzdne chvilu pokoj (bol som prave na ten termin registrovany na backyard ultra a zasa nevyslo) a prvy junovy vikend chcem ist na ultra trail Hungary, ale 54 km trasu, takze to by som mal zasa stihnut pred pohromou hahaha.

avatar

Desert muž 01.04.2022 13:05:19

>> Brutto, 31. 03. 2022 11:23:19

gratuluji, pekny report, :-P

avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 01.04.2022 14:28:07

>> Brutto, 31. 03. 2022 11:23:19

Další skvělý report, který se čte jedním dechem! Napsal bych „Jen houšť!“, ale nechci Tě uštvat, abys naskočil hned do dalšího pekelného závodu… ;-)

avatar

Bratislava

Brutto muž 04.04.2022 08:45:38

>> Desert, 01. 04. 2022 13:05:19

>> Meescha, 01. 04. 2022 14:28:07

Dakujem vam pekne :)

No… tak uvidime aka houšť to bude dalej :)))

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 04.04.2022 09:09:41

>> Brutto, 31. 03. 2022 11:23:19

Tebe to nielen parádne behá, ale aj píše… Neuvažoval si niekedy tieto „Brutto mľádeňca Príhodi a Skúsenosťi“ vydať v súbornom diele :-D

avatar

Bratislava

Brutto muž 04.04.2022 13:02:18

>> Bronson, 04. 04. 2022 09:09:41

Si pobavil. Dik :)))

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 05.04.2022 09:07:35

>> Brutto, 01. 04. 2022 12:58:21 Nuž, poďme na to:

Budem sa opakovať, ale som presvedčený že na výkon v ultra, a hlavne pri tých kratších, musíš byť naučený na dlhotrvajúci a masívny/silný katabolizmus. Jednoducho míňaš energiu ktorú už v sebe máš. A to čo prijmeš počas pretekov je len doplnok. Má to viacero výhod, okrem iného, čím viac vieš ,,vypojiť" trávenie, tým máš viac energie a krvi nie v žalúdku a črevách, ale v svaloch. Tiež čím menej prijmeš do žalúdka-tým menšiu šarapatu ti to môže urobiť. Trénovaný, nachystaný a pripravený organizmus vie ísť do veľkého a dlhého katabolizmu. Pretože vie využívať energiu zo svalového a pečeňového glykogénu, z telesného tuku a tiež z toho, čo ja volám ,,medzitýmna zásoba"-to je jedlo ktoré som zjedol večer pred pretekmi.

Ako na to, to je práve obsahom prípravy, tréningu a to by bolo na celý elaborát. Ostatne, ak by bol záujem, môžem podrobnejšie uviesť čo moja príprava na ultra obnášala. Ale to by bolo na iný príspevok .

Ja nikdy nejem ráno pred ultra, a už vôbec nie ak je štart o 7, (jediný krát som pred 100 jedol-ale to bol štart na MS 100km o 10h), ostatne ja som nejedol ani pred maratónmi, a že ich bolo. ( Nejedávam ani ráno pred behaním, športovanim-a je jedno či idem behať ráno o 6 alebo o 12, veľmi výnimočne jem ak idem behať až naobed). A čo je veľmi dôležité-mám nielen vyprázdnený ale aj vyčistený tráviaci trakt, hrubé črevo.

Prečo ješ ráno ak je štart tak skoro? Veď to je ako liať benzín do plnej nádrže. Diabetik asi nie si, tak berieš nejaké lieky, alebo máš problémy so žalúdkom? Či si veľmi tenký?

Podľa mňa počas pretekov si prijal príliš veľa energie, a v nevhodnej forme. Ak tvoju spotrebu prerátam na 70g Kompava gély-kde každý má 175kcal- tak to je akoby si zjedol 14 gélov. To je veľa. Viem, nejedol si len gély. Isto by som nepil ten energeťák v prvej polovici, a radšej vôbec nie, možno v poslednej tretine. Určite by som nejedol nič v prvej hodine pretekov, a potom začal s banánmi, a ak môžeš tak s normálnou tuhou stravou (pečivo s niečím).
Ak už rýchla energia, tak radšej tyčinky ako gély, resp. ak vysadíš energeťák, tak aj tie gély by mohli byť-ak si na to zvyknutý, ale nie v prvej štvrtine pretekov! A k tomu kola. (U mňa kola a banány úplne vedia nahradiť gély)

Prečo ješ espmumisan a imodium, ved to sú lieky?

avatar

Bratislava

Brutto muž 05.04.2022 13:23:34

>> Ondriško, 05. 04. 2022 09:07:35

Ako som uz uviedol, ja preteky delim na tie kochacie a na tie, kde chcem pretekat. Na kochacich mi nevadi zladovat aj bagetu so sunkou a tak, ale na tych rychlejsich do seba nic ine ako tekute nedostanem (max banan). Preto si prepocitam kcal a podla toho idem. Kedze mam vsetky moje ranne behy nalacno a ranajkujem v praci o pol deviatej, telo je automaticky nastavene, ze o pol deviatej pride hlad (a je jedno ci predtym bezim alebo nie). Preo viem, ze aj ked je start o siedmej, osmej, to je jedno, tak o pol deviatej pride hlad. Hladu na pretekoch sa chcem vyhybat. Preto si rano pred pretekmi dam krajec chleba, ktory mi prichod poldeviateho hladu posunie dalej. Ked je start o siedmej, vstavam o pol piatej a jem o piatej. Nikdy nie neskor. A ano, je to urcite sposobene formou prijatej energie, lenze pokial idem vo vacsine toho behu na 70 – 80 % TFmax, nedokazem pokryt tuto energiu cisto z katabolizmu, pripadne z vecere den predtym. Viem to celkom presne usudit, nakolko ked to presvihnem (zabudnem sa napit/najest) a zacne mi dochadzat energia, dam si gel a ten mi zaslape za par minut. Bohuzial toto zaslapanie vacsinou trva maximalne 10 – 15 minut. Viac nie. Potom som uz zas s energiou dole, lebo pokial ma na pretekoch dostihne hlad, uz sa z toho nevymotam ani keby som zral kazdych 15 minut gely. Na maratone nejem gely, je to prilis kratke na to a ten pokryjem zo zasob v pohode. Horsie je ked je nieco taketo dlhsie, nemozem k tomu pristupovat ako k maratonu, ze prve dve a pol hodiny nebudem nic prijimat, lebo ved tolko vydrzim aj pri maratone a az potom zacnem. To ma dostihne. Maraton po troch hodinach skoncim a uz nepotrebujem podavat vykon. lenze tu to po troch hodinach casto nie je ani tretina, preto musim prijimat energiu uz od zaciatku (teda dajme tomu po prvych 45 minutach). Toto konkretne mam na sebe uz dobre odskusane, akonahle predlzim prve „prijatie“ energie na dajme tomu hodinu a pol, po 5 – 6 hodinach ma to dobehne a pride stena, nech uz potom robim cokolvek. Ono ta prva zastavka na zachodoch ma moc netrapi, na tu v podstate musia tak ci tak raz vsetci. To je klasicke vyprazdnenie creva z predchadzajuceho vecera, pripadne spominanych ranajok. Horsie je, co sa deje potom, ako som uz popisal. Preto som skusil aj to immodium aj ten espumisan, lebo je to urcene na to a viem od mnohych znamych ze to roky pred dlhymi vecami beru a (vraj) im to pomaha (ja to posudit neviem, ale hovcoria tak). Takze asi tak, urcite mas pravdu, ved budem skusat dalsie veci, pripadne cim sa doba prichodu „disaster“ bude skracovat, ja budem zrychlovat do ciela :))))))) Dakujem este raz.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 06.04.2022 11:05:12

>> Ondriško, 05. 04. 2022 09:07:35

Zacnem od konca – immodium moze skutocne pomoct, ak bezec mava problemy pocas pretekov. Treba si ho vsak dat aspon 2–3h pred startom. Espumisan by som si nedaval, len sa vyhybal strave, ktora nafukuje, aspon 2 dni pred startom (t.j. mliecne vyrobky – laktoza je vo vela potravinach v skrytej forme, treba byt obsedantny a pozriet si zlozenie; vlaknina, privela ovocia; celozrnne pecivo, prilis cerstve pecivo…). Istota su ryza, chude maso/ryba, zemiaky (nie bataty), cestoviny, tofu, nejaky ten toast, vajicka…

Ked Brutto poriesi stravu 48–72h pred startom a vynechas kadejake syrove pizze, cerstve croissanty, strukoviny, ci akekolvek vacsie mnozstva zeleniny (viac ako sa zmesti do malej misky/do jednej dlane), problemy by mali zmiznut.

To s tym katabolickym rezimom by ma zaujimalo a najma, ci toplati aj pre naozaj lahke vahy. Osobne beham rano iba nalacno a nemam problem ani s 30–40km behmi. S dlhsim by bol skor psychologicky, ak by mal byt bez jedla. Pri spravnej (rozumej nizkej) intenzite by vsak nemal byt rozdiel. Otazka vsak je, z coho ma telo katabolizovat, ak nie je masivna rezerva? A najma, ako potom pristupit k regeneracii po takychto dlhych treningoch, ked telo dostanes do katabolizmu? Vsak to by som moc toho uz neporobil v dany den, ak by som sa priotravil dusikom…

avatar

Desert muž 06.04.2022 14:34:36

>> Brutto, 05. 04. 2022 13:23:34

asi jsem to nekde psal, ryze +kure +carnitin, ta ryze se da zapit s cernym cajem, tech mineralu je v takovem mnozstvi iontaku prilis,

tedy bych zacal s treninkem piti zajecicke, kdyz si ji das rano a do obeda nic, tak jsi vyhral :-) :-P :-D

na dlouhe streky, kdy se urcite musi doplnovat je to vetsinou ryze nebo fazole, nekdo zobe i AA primo,

tuky by byly take zajimave :-P

avatar

Bratislava

Brutto muž 07.04.2022 08:41:36

>> Mato, 06. 04. 2022 11:05:12

Ano, toto je upna pravda, s ktorou suhlasim, ze je treba riesit jedlo uz dobrych 72 hodin pred startom. No skus to v strede Toskanska, kde je tlacenie sa croisantmi, cestovinami a pizzou narodnym sportom, hahaha (ale nevyhovaram sa, da sa vsetko, ked sa chce).

>> Desert, 06. 04. 2022 14:34:36

Ano diky, spominam si ze si to uz raz pisal. Kura s ryzou rad zaradujem den pred pretekmi, pokial sa da :)

avatar

Desert muž 07.04.2022 13:07:33

>> Brutto, 07. 04. 2022 08:41:36

psovi, ktery ti sezere kilo tresni se dava na zklidneni problemu prave ryze, jsou to stejne problemy jako mas ty, je lehce stravitelna a stavi, kombinace s cernym cajem je trochu lepsi, krome toho je nejlepsi energetickou variantou pro glykogen jako zasobni latka, lepsi uz je jen vitargo a jemu podobne uhlohydraty, pro kure plati, ze je lehce stravitelne, :-P

PS: mas pravdu tobe jsem to psal minimalne jednou, celkove alespon petkrat :-D

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 07.04.2022 21:35:29

>> Brutto, 05. 04. 2022 13:23:34

Ani neviem kde začať.. Aha, 28.5. sa v Samoríne pobeží 12 a 6h beh, no hlavne MSR na 100km, rovný okruh v parku. Ideal pre teba. https://cs.srichinmoyraces.org/6h-12h-100km

Ty si behal-beháš maratony? Kedy, kde a s akými časmi?

Hladom myslíš hlad-prázdny žalúdok, či hlaďák-hypoglykémiu?

Zoberme si taký piatok, teda dnešok, ak by si ráno nebehal, ani nejedol, vedel by si v práci v pohode stráviť den a nejesť až do večera pri bežnom režime?

Iná otázka, bližšia ku horám: Povedzme išiel by si do Tatier. Dal by si túru Starý Smokovec, Zamkovského chata, Teryho chata, Priečne sedlo, Zbojnícka chata, Prielom, Sliezsky dom, Polianka bez jedenia a v riadne svižnom tempe (len voda, čaj, káva, minerálny nápoj)?

A áno, to, čo a ako zješ posledné tri dni pred pretekmi je dôležité-a ak ješ junk food a gebuziny, tak sa nečuduj že máš problémy. Ruku na srdce: skutočne nepoužívaš žiadne sajrajty a serepetičky? Proteiny, bcaa, gainery, sacharidové koncentráty a tomu podobné sajrajty, či vo veľkej miere kreatín, karnitín, inositol, taurín, kofeín, pseudoefedrín?

Ako som písal, ja pred pretekmi mám nielen vyprázdnené hrubé črevo, čo je záležitosť dňa pred pretekmi a ráno pred pretekmi, ale aj vyčistený tráviaci trakt-čo je záležitosť ktorú začínam už 2 týždne pred pretekmi. A tiež bežne idem na wc počas pretekov, som na to už pripravený, popravde po prvej zastávke na wc-napriek tomu že som ráno na wc bol-sa ma začína bežať oveľa lepšie. Nafúknute brucho-to by bola pohroma, to som nikdy nemal. Opak-stiahnutý žaludok i črevá, sa mi stával.

Ja hlad mávam raz za uhorský rok, a ak po ránu behávam nalačno v živote som hlad nemal, čo som ako dlho i svižne behal-a to som bežne behal i 5h behy v teréne, kedy sa posledná hodina išla stupnovite či opakovane v intenzite 90percent maxima SF (záver i viac), a samozrejme i moje obľúbene 6h testovacie behy ( mával som len hladak).
Výnimočne, veľmi výnimočne jem ráno po zobudení (vtedy isto nejdem behať), a ak už ráno jem, tak nikdy nie skôr ako 3 hodiny po vstaní. Ja by som sa povracal keby som jedol hned po zobudení, nikdy mi po zobudení nechutí jesť. A keby som jedol a šiel behať, tak som v prdeli. Ja zbožňujem a milujem behať nalačno, a hlavne dlhé a extra dlhé behy!

Holt, v niečom som dobrý, a to je metabolizmus.­.okrem iného.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 08.04.2022 10:14:06

>> Mato, 06. 04. 2022 11:05:12

****To s tym katabolickym rezimom by ma zaujimalo a najma, ci toplati aj pre naozaj lahke vahy. Osobne beham rano iba nalacno a nemam problem ani s 30–40km behmi. S dlhsim by bol skor psychologicky, ak by mal byt bez jedla. Pri spravnej (rozumej nizkej) intenzite by vsak nemal byt rozdiel. Otazka vsak je, z coho ma telo katabolizovat, ak nie je masivna rezerva? A najma, ako potom pristupit k regeneracii po takychto dlhych treningoch, ked telo dostanes do katabolizmu? Vsak to by som moc toho uz neporobil v dany den, ak by som sa priotravil dusikom…

Pravda je, že ja som už skoro 10r mimo výkonnostného/vrcho­lového športovania. Svojho času som si viedol veľmi podrobné záznamy čo, kedy a ako som behával, športoval-a čo to so mnou urobilo. Väčšina toho je zničená-mal som veľmi zlé/ťažké životné obdobie a vtedy som vyhodil väčšinu záznamov. Síce si toho veľmi veľa pamätám, ale záznamy sú záznamy.

Našťastie stále mám veľmi podrobné záznamy z obdobia rokov 2010, 2011 i 2012 kedy som mal jednak najvyššiu výkonnosť na ultra a kedy som sa opakovane chystal na MS. Čiže mám zaevidované koľko hodín, kde, kedy a ako som behával, pripravoval sa i pretekal. A stále si ešte veľa pamätám z maratónskeho obdobia z rokov 2004–2007, kedy som behával a absolvoval ,,šalené" objemy a dávky. Nielen čo som robil v príprave, ale hlavne to čo so mnou urobilo a ako sa mi pretekalo.

Nikdy, ozaj nikdy som si nepočítal ani nerátal kcal a podobné veci, dokonca i vážil som sa len preto, aby som si zmeral stratu vody, váhu som málo riešil. Mňa hlavne zaujímalo čo som v príprave absolvoval, čo to som mnou spravilo, ako som sa cítil a čo a ako som robil pred pretekmi a ako mi to na nich šlo, a tiež, ako mi bolo po nich. Skúsenosti, to je to, o čo mi šlo, a poznanie a naučenie sa toho ako mi funguje a sa správa organizmus a telo. Robil som veľa chýb, ale veľa som sa naučil. To som potom parádne využil pri príprave, mentorovaní druhých ľudí v príprave na maratón (na ultra, s výnimkou 50km, z nich nikto nechcel ísť). A tiež môjho mladého juniora, načisto bežný a nemotorný chlapec, sa vypracoval medzi našu špičku v triatlone/du­atlone a k titulu MSR.

Ale k veci: Tak to si na tom parádne s metabolizmom. Fakt. Prečo si neskúsiš takú 100?
Ak sa pamätám si ozaj štíhly, až tenký, dákych 52kg máš? Ja som mal výrazne viac 62–64kg, a skôr tých 64kg, pri výške 177cm, tenký som v období ultra isto nebol. Ale váhu som neriešil-iné veci ma oveľa viac zaujímali (v tom som mal rezervu, lebo tá sa dala znížiť). Ja som si už v príprave na maratóny a v maratónskom období všimol, že relatívne rýchlo regenerujem pokiaľ ide o metabolizmus po pretekoch aj tréningoch. Už večer po pretekoch, som sa cítil-pokiaľ ide o metabolizmus fajn. A že najlepšie sa mi beháva ráno nalačno, hoci je pravda že ja jem večer tesne pred spaním. Tak mi to, pokiaľ ide o trénovanie najviac sedelo. Nikdy som nejedol proteinove koncentráty, bcaa, gainery a spol-a nikdy som si nevážil a nemeral jedlo.

Prvú 50km v Ziline v 2005 som zabehol na čistu vodu, a v druhej polovici i na čaj-ten bol sladený, a bežalo sa mi parádne, vlastne zo všetkých najlepšie, a vtedy ma ultra chytilo. Zvyšok je historia, ako sa vraví.....
Prvá 100km v 2010 detto, tu som bežal nalačno, samozrejme počas pretekov som energiu prijímal. Ale organizmus šliapal výborne.

Co konkrétne Ťa zaujíma?

avatar

Bratislava

Brutto muž 08.04.2022 13:52:56

>> Ondriško, 07. 04. 2022 21:35:29

Ahoj. Dakujem za odpoved :) Pokusim sa postupne.

„v Samoríne pobeží 12 a 6h beh, no hlavne MSR na 100km, rovný okruh v parku“

super ze sa tro obnovuje, aj som sa trosku bal, ze to po kovide skonci, ked sa siel posledny rocnik, mal som to v plane, no prisiel Mozart 100, takze sa nedalo. teraz uz som regnuty viac-menej z „klubovych“ povinnosti na 05.06.2022 na Salomon ultra trail HU (54 km) a to by som po 6 alebo 12 hodinovke urcite nedal v takej intenzite ako by som chcel. Skoda no, ale nie je vsetkym dnom koniec :) Dik za tip.

„Ty si behal-beháš maratony? Kedy, kde a s akými časmi?“

Teraz v nedelu ked som bol povzbudzovat kamaratov na CSOB, som sa zamyslel a s „hrozou“ som zistil, ze ja este nemam zabehnuty ani jeden rovinaty maraton :)) Jedine Wings for life by sa tak dal charakterizovat, vtedy som maratonsku metu dosiahol za nejakych 3:05, viem nic moc.

„Zoberme si taký piatok, teda dnešok, ak by si ráno nebehal, ani nejedol, vedel by si v práci v pohode stráviť den a nejesť až do večera pri bežnom režime?“

Toto je presne to o com vravim. Takto by som dokazal „variovat“ s jedlom vtedy ked som fungoval na nizkosacharidovke. Odkedy vsak jem „normalne“ a vsetko, rano sa mi zaludok „pripomenie“ o pol deviatej (plus minus) ci beham alebo nie. Cize aj na tej ture vo VT by som o pol deviatej bol uz klasicky hladny. Cize normalne prazdne brucho a skvrkanie :) A je uplne jedno, ci bezim od piatej rano az do osmej, alebo vstanem o siedmej a nebezim vobec, vzdy to pride o pol deviatej. Jediny pripad to oddialit je prave to, ze sa najem po zobudeni (nemam s tym problem ani ked nemam vyslovene hlad). Vtedy hlad prichadza az niekedy tesne pred obedom. Preto pred pretekmi jedavam rano po zobudeni, lebo nemusim potom prve hodiny na pretekoch riesit ziadne jedlo.

Ono ja uz vecer moc nejem. Preto mi mozno hlad prichadza rano relativne skoro. Lebo spat vacsinou chodim tak o deviatej. Predtym ale uz dobre tri hodky nejem nic, lebo potom sa mi vysnivuju kraviny, potim sa a cele to stoji za prd :)

„Ruku na srdce: skutočne nepoužívaš žiadne sajrajty a serepetičky?“

Ale jasneeeeee :) Samozrejme, ze som musel vyskusat takmer vsetko (povolene). Pri niecom som zistil, ze je totalna blbost (vacsina) a pri niecom badam o trochu lepsiu regeneraciu. Jedna sa o protein + BCAA, obcas nasytenie kreatinom, glutamin. Ostatne je podla mna vyhadzovanie penazi. Davam to vsak len vo fakt tazkych dnoch kedy viem, ze na druhy den musim zas fungovat. Tieto veci mam ale overene uz z „posilnovacich“ casov :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.04.2022 14:43:53

>> Ondriško, 08. 04. 2022 10:14:06

Ani ja som nikdy nic neratal, co sa tyka stravy na g, ci kcal. Skratka som jedol, co si telo pytalo a casto som sa aj musel nutit, najma ak som behal intenzivne veci. Vazieval som medzi 50–52kg vo forme, teraz skor 54kg, lebo beham podstatne menej, menej intenzivne a jem aj blbosti, ktore mi predtym nechutili (sladkosti, slane pochutiny…). Maso do mna stale prilis nejde, takze len obcasne. Najma sa vsak teraz lepsie citim, byvam menej casto prechladnuty, atd. Takze vyssia hmotnost je dobra pre moju imunitu, zla pre vykonnost. Tu vsak uz dajakych 8 rokov neriesim vobec. Ak aj pretekam (malokedy), tak tam dojdem, odbehnem a viac neriesim (casto ani nepockam na vyhlasenie, aj ked sa umiestnim, svoje vysledky a superov si nepozeram, nezaujima ma to). 100vku na ceste? Ani nahodou – ja by som sa ustval a po 70ke by som sa plazil. Neviem si na tak dlhu trasu v serioznej intenzite rozlozit sily – mentalne a aj telesne. Na traily si to viem predstavit, lebo tam by som to pojal ako srandu. Na jesen som si zbehol jednu punkovu akciu na 75km a odhliadnuc od rozmasirovanych stehien zo zbehov, celkom v pohode, bez vyraznych kriz… ale urcite som nesutazil s prvymi dvomi, to by som vypadal inak, ak by som vobec dobehol. K tomu by som potreboval aj pravidelne behat dlhe behy, co som naozaj nerobil s vynimkou 1.

K veci – zaujima ma trening v katabolizme a nasledne normalne fungovanie pocas dna – praca (mentalne), rodina, bezny pohyb. Ako je to s regeneraciou, ked ides 4–6h beh nalacno. Na druhy den v pohode? Co o tyzden, stale to citit?

A potom ten vekovy faktor – v mladosti som mohol jest/nejest cokolvek pred behom a nikdy z toho neboli konzekvencie, ak som to neprehnal. Od urciteho veku (cca 32r) som musel behat aspon s odstupom 4h od sacharidoveho jedla, inak sa mi bezi mizerne, pripadne relativne rychlo – po 80 minutach- ma pochyti hypoglykemia (pokial som nesiel 2. beh v dni – vtedy mi to nevadilo). Takze nalacno do 2h vobec neriesim dopady. Nad 2,5h citim, ze mi trva aj zo 2 dni, kym sa dam dokopy, ak nebezim vylozene pomalicky, ako sprievod niekoho podstatne vykonnostne slabsieho. Ako sa to potom odrazi na preteku (ultra), ak das posledny takyto beh nad 4h 1–2–3 tyzdne pred startom?

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 10.04.2022 09:30:29

>> Brutto, 08. 04. 2022 13:52:56

Tie otázky som sa ta pýtal, aby som si vedel urobiť predstavu aspoň malú, ako na tom si s metabolizmom. Ako by kadejakí samozvaní guurova povedali, ako si na tom s ,,metabolickou flexibilitou" :)
Tá túra ja moja najobľúbenejšia, lebo sa ide vo vysokej výške a stále dopredu. Chodievam ju každé leto (jeseň), aj viackrát (a ešte si k tomu pridávam výstup do Sedielka). Ak chodím sám, tak to idem výstupy veľmi svižne, často naplno-to sa testujem, kochám sa pri zostupoch, tie chodím pomaly. Ak beriem so sebou niekoho, tak idem podľa neho-to je výlet

A tiež som sa pýtal, aby som aspoň približne vedel ako si na tom s výkonnosťou na tzv. štandardných tratiach-preto tie maratóny. Lebo ja som dlhý ultratrail šiel len jedenkrát-NTS 2012, a tam som celu druhu polovicu od Čertovice len kráčal. Nonstopbeh NT je krátky, mám tam síce 5:16h z 2012, ale to už som mal slabšiu výkonnosť, veď i tam som dosť pochodoval :).

Ja si myslím, že to obdobie kedy by si behával kratšie trate, teda maratóny, a hlavne ta dlhodobejšia príprava na ne, ti chýba.

No a viem, že na ceste si bežal tuším len 6h, nie? I vzhľadom na to, že veľa beháš po asfalte a rovinách, by si si mohol/mal skúsiť cestné ultra, teda ultramaratón.

Dolaď to stravovanie posledný týždeň pred pretekmi, a hlavne tie posledné 3 dni pred pretekmi, a malo by to byť dobré. Aj keď, ako som už písal- to čo robím týždeň pred pretekmi a posledné dni, len odzrkadľuje to, na čo som sa chystal a pripravoval, a čo chcem dosiahnuť (aký metabolický stav).

avatar

Bratislava

Brutto muž 11.04.2022 08:17:27

>> Ondriško, 10. 04. 2022 09:30:29

Ano, dakujem pochopil som. :) A uplne suhlasim, ze tie kratsie trate mi chybaju, mam zalostne pomale vlakna, rychlost takmer ziadnu. Nejaku CSOB desiatku s takmer ziadnym prevysenim som raz bezal a bol z toho cas ledva pod 38 minut, takze katastrofa :) Na 6 h som zabehol 74,5 km, ale bolo pre mna super pocasie, zima a prsalo :) Ale mas uplnu pravdu, doriesim to stravovanie, ved vlastne aj to ma na tom bavi, vselico skusat :) Dik este raz.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 11.04.2022 09:20:56

>> Mato, 08. 04. 2022 14:43:53

K veci – zaujima ma trening v katabolizme a nasledne normalne fungovanie pocas dna – praca (mentalne), rodina, bezny pohyb. Ako je to s regeneraciou, ked ides 4–6h beh nalacno. Na druhy den v pohode? Co o tyzden, stale to citit? Takze nalacno do 2h vobec neriesim dopady. Nad 2,5h citim, ze mi trva aj zo 2 dni, kym sa dam dokopy, ak nebezim vylozene pomalicky, ako sprievod niekoho podstatne vykonnostne slabsieho. Ako sa to potom odrazi na preteku (ultra), ak das posledny takyto beh nad 4h 1–2–3 tyzdne pred startom?

Tak to by bolo na celý elaborát, alebo X blogov, lebo je toho veľa. Keby bol záujem-ak by bol-tak môžem podrobnejšie uviesť pri ultra období, že čo, kedy a ako som behával, športoval a pripravoval sa na preteky a ako sa mi pretekalo.

Inak, ja som vždy veľa behal, a keď píšem veľa tak fakt veľa, v maratónskom období km i hodín, v ultra období už len hodín-ale vo výkone. 800km mesiace boli normou, základom, a skôr to bolo oveľa viac. V maratónskom období som pramálo vedel využiť to čo vo mne bolo, i na čo som mal, lebo som ani nieže behal príliš často príliš veľa a tvrdo, šak to robí kde kto, ale predovšetkým som veľmi málo oddychoval, regeneroval a takmer vôbec nevylaďoval. Preteky som však vždy behal na šrot. To áno, to som bol rozbitý ako cigánske decko..

Ultra bolo pre mňa vykúpením, sadlo mi ako riť na šerbeľ, ale to aj preto že už som bol predovšetkým múdrejší, i skúsenejší a vedel som čo a ako robiť, aby som sa nielen pripravoval ale bol aj pripravený na to čo chcem.

A pokiaľ ide o prácu, celý život fyzicky pracujem, s výnimkou keď som skoro 3 roky robil v kancelárii. A to nielen v zamestnaní, ale dlhé dlhé roky i doma. Pretože sme až do roku 2009 mali hospodárstvo, vlastne biofarmu kedy sme jednak pestovali kdečo, ale hlavne chovali hospodárske zvieratá v biokvalite. Takže od jari do jesene som veľa pracoval. A popritom si behával, bikoval.

Len taký príklad z maratónskeho obdobia. Mam to napísané v kalendári, tak si to ľahko pamätám:

Február 2006: Sčítaných 1000km, nesčitaných ešte viac, v tom na konci mesiaca preteky, a pred nimi: 40km, 45km, 40km a preteky Blažice-16km-58min

Marec 2006: Sčítaných 1000km, na konci mesiaca preteky, maratón. Teda 25.3 maratón Furča, 2:48h, druhé miesto, solobeh a zimné podmienky

Hneď o týždeň 2.4. maratón BA, 2:53h, druhé miesto, solobeh a veľmi teplo (maratón mal tak 43,5km)

O týždeň, 9.4. polmaratón Kysak, 1:19h, bedňa u mladých

22.4., Podvihorlatský maratón, 2:49h, bedňa u mladých, druhá polka solobeh, teplo

3.5., Krosno 10km, 33:40, zvlnená trať so stúpaním, ale mala tak 9800m

14.5., Gorlice 10km, 34:11, osobák, zvlnená trať so stúpaním

21.5., Toruň maratón, 2:42h, osobák a pódium pri africkej konkurencii, prvý maratón v zahraničí

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.04.2022 14:18:32

>> Ondriško, 11. 04. 2022 09:20:56

Vsak jasne, tiez som nebehaval malo a najma intenzity som maval vela, takej skutocnej intenzity, z atletickej drahy, intenzivnych vybehov do kopca v opakovaniach, atd. Zrovna tebou popisovany rok 2006 a predchadzajuci, som pobehal celkom dost, aj ked 1000km/mesiac, s vynimkou sustredeni, nie, to mi pripadalo samoucelne a nedokazal by som behat aj rychle veci. 600–800km pri zachovani intenzity a 2–4 pretekov mesacne stacilo. Maraton nebol nikdy prioritou, takze len na zaciatku sezony na jar, pripadne na konci na neskorsiu jesen, inak vedlajsia disciplina pre mna. Mam uz overene, ze sedava praca je pre tazky trening horsia, ako ked si na nohach. Ina je, samozrejme, tazka fyzicka praca, ale ked si odmala zvyknuty… aj mentalne to potom inak znasas. Z dlheho sedenia a hrbenia sa nad klavesnicou, su iba pohybove problemy – najma v kombinacii s tazkym treningom a nedostatkom kompenzacie.

Terazky vsak clovek ma o poldruha dekady viac rokov a viac rozumu, tak ma zaujima prave ten dopad na regeneraciu, fungovanie tela a adaptaciu, pri pravidelnych behoch s posobenim katabolizmu. Osobna skusenost je najlepsia – teoriu som si nasiel a aj nastudoval, ale je k dvom veciam…

avatar

Desert muž 11.04.2022 17:24:03

>> Ondriško, 10. 04. 2022 09:30:29

mato to tam uvadi celkem srozumitelne, 2 hodiny jde na vcerejsi veceri a potom nastupuje pravy katabolismus, to co nemas jeste ulozene z predesleho jidla neni tak docela katabolismus :-P

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 12.04.2022 09:47:36

>> Mato, 11. 04. 2022 14:18:32

Tú zimu som uviedol len ako príklad. Fakt je ten, že v tej zime 2006 som sa už pripravoval na ultra-lebo v 2005 som si vyskúšal 50km preteky a chytlo ma to. A ja som nerobil žiadne dlhé klusy, behal som veľa stupňovitych, striedavých, tempových i fartlekových behov, po rovine len výnimočne, nerobilo mi to dobre, čiže terén a prevýšenie, kopce, za všetkých podmienok, a vtedy bývali silne zimy, čiže veľa snehu, závejov. A takmer vžd len jednofázova. Napr pri 45km behu som 4 krát bežal 20min intenzívne-takmer naplno alebo naplno- pocitovo, ako na zvracanie, plus záver 5km či 30min takmer naplno či naplno.

Povedzme si rovno, osobne ma dráhova atletika nikdy nezaujímala, mňa bavilo, napĺňalo behanie-presnejšie dlhé behy, a príprava na maratóny, a neskôr na ultra. A pokiaľ ide o výkonnostné športovanie, tam bol jediný cieľ: Pretekať s tými najlepšími a na vrcholnom podujatí. A to sa mi podarilo. Pretekanie po domácich krtincoch bola len príprava. Ostatne, výkonnostné športovanie bolo len menšou časťou toho prečo som sa hýbal. Ale to je iná téma.

Úroveň zaťaženia úsilia, energie a námahy, únavy a spol. viem dobre porovnať, jednak som bol v kontakte s oveľa lepšími-rýchlejšími bežcami, nie raz som popri nich behal. A hlavne mám veľmi dobrého kamaráta, o vyše dve generácie staršieho, ktorý pred 40r na dráhe behal pravidelne také časy, o akých dnešný len snívaju, x krát zabehol 10km pod 30 min. Mimochodom, keď sa ako veľmi zrelý muž/ masters rozhodol, že si konečne zabehne maratón (lebo zamlada síce maratóny bežal, ale nikdy nedokončil), tak som ho naň pripravoval, dali sme ho v pohode pod 3h. A nebol jediný.

Ale k veci, lebo som sa rozpísal: Ja keď som robil v kancelárii, tak to bolo pokiaľ ide o hýbanie sa, prípravu a športovanie paráda. Pretože ráno som si bol zabehať, a to mi hneď inak plynul deň, a po robote som buď chodil behať, alebo bikovat-pripadne oboje. Stačilo len presne ako píšeš, robiť kompenzačné cvičenia, vlastne furt cvičiť a cvičiť.

*Terazky vsak clovek ma o poldruha dekady viac rokov a viac rozumu, tak ma zaujima prave ten dopad na regeneraciu, fungovanie tela a adaptaciu, pri pravidelnych behoch s posobenim katabolizmu. Osobna skusenost je najlepsia – teoriu som si nasiel a aj nastudoval, ale je k dvom veciam… *

Napíšem v osobitnom vlákne, viac z prípravy na ultra, ale to chce si ku tomu sadnúť.

Ide o prípravu na ultra, ale predsa, čo sa dá robiť v posledný týždeň pred pretekmi:

Pon 4,5h v špeciáloch, asfalt výbehy stúpaní 1,5h plávanie

Ut 2:45 v špeciáloch, teren-les a luky, 2h plávanie

St 6h, extra dlhý beh, terén, les a lúky,, svižne po 5 hodine stupňovane

Štv 3h, asfalt , opakované výbehy stúpaní

Pia 2,5h, špeciály, les a terén

Sob veľmi svižná a dlhá rozcvička, 2h plávanie-z toho vyše hodinu skoro naplno

Ned maraton BA 2:45h, ráno svižná a dlhá rozcvička plus 30min rozbehanie

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2022 10:18:41

>> Ondriško, 12. 04. 2022 09:47:36

OK, a teraz to skusme otocit do realneho sveta, kde clovek nema 3–4h denne na kratochvilu zvanu sport :-) Lebo pri takychto casovych zatazeniach by si ani nemusel riesit stravu a skoro pri kazdom jednom vybehu by si bol v katabolizme.

Bezny clovek pri praci a rodine naskrabe v priemere tak 1,5h denne, mozno kusok viac, ak to cez vikend pretiahne a neda si pocas tyzdna ani den pauzy. A to musi byt hodne disciplinovany a okolie tolerantne.

Lebo v denniku skoro kazdeho vykonnostneho sportovca najdes kadejake extremy v dobach, ked toho telo zvladalo viac, nez by clovek cakal. Ako navod toho, co robit, ked chces X, to vsak tazko moze sluzit.

Nalezené položky: 63 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.