Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Bolest břicha (podbřišku) po rychlejším běhu

Bolest břicha (podbřišku) po rychlejším běhu

Nalezené položky: 63 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 04.03.2022 15:04:35

Ahoj, cca poslední půlrok se setkávám s nepříjemnou bolestí po rychlejším běhu (tempáč, úseky, závod). Nejedná se o bolest žaludku, ale spíše o oblast střev. Pocitově je to spíš jako zácpa, ale s vyprazdňováním žádný problém nemám, naopak tenhle stav většinou přivodí 1–3 návštěvy WC během pár hodin (ale není to ani průjem).

Kromě toho, že je to nepříjemný, mi to žádný problémy nepřináší, během pár hódin se to většinou zklidní. Co se týče stravy tak žádný zvláštní režim nemám a diety nedržím. Jediné co mě napadá, že po těhhle rychlejších bězích si většinou dávám recovery drink (sacharidovo-proteinový prášek s vitaminem B1, draslíkem a stopovými prvky zinku a selenu), ale nesledoval jsem, jestli mě to někdy bolí i bez vypití tohohle. Spíš bych řekl, že to asi nesouvisí, protože to nepiju úplně pokaždý.

Nemáte někdo zkušenost? Zkoušel jsem tu hledat, ale zdejší systém vyhledávání je mi stále záhadou. Nejbližší výsledek mi to nabídlo asi tak „Společný běh DoBŘICHOvice“ :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 07.03.2022 08:21:34

>> MIKR, 04. 03. 2022 15:04:35

Nepijes kavu/kofeinove napoje pred tymito tazsimi behmi?

Potom to moze byt aj syndrom drazdiveho creva, ktory ma mierne priznaky u teba a spusti sa len pri zvysenej namahe a dopadoch (cim rychlejsie tempo, tym vacsie/tvrdsie narazy pri kazdom kroku). Ked k tomu pripojis ciastocne odkrvenie traviaceho traktu pocas vysokej namahy a nasledne prekrvenie otrasenych organov po namahe, mas problem. Pridaj ten driak co pijes a voila, bolest podbruska je to najmenej, co ta moze postihnut.

Inak celkom bezna zalezitost po namahe u mnohych sportovcov, mna nevynimajuc. Zvykol som si davat 2ks cierneho uhlia cca 2h pred startom dlhsich pretekov. Immodium som mal vzdy pribalene v taske na preteky a nejeden raz som ho musel pouzit, ak bolo teplejsie pocasie a musel som ist nadoraz. 5h po dobehu, najma v teple, byvalo velmi zlych a poriesil som to pomalym popijanim iba vlaznej vody a uplne bez jedla.

Sem tam sa podobne prihodilo aj po velmi intenzivnom treningu, ale to skor suviselo s dietnymi chybami den predtym. Den pred pretekom treba minimalizovat vlakninu a mliecne vyrobky. Holt, nie kazdy ma zazivanie na jednotku.

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 07.03.2022 09:25:52

>> Mato, 07. 03. 2022 08:21:34

Díky za odpověď. Kávu piju, ale nikdy bezprostředně před během, většinou s minimálně dvouhodinovým předstihem. Bojím se, že při úsecích nebo závodě by mi chuť kafe na patře dost překážela. Kofeinové nápoje nepiju vůbec.

Naštěstí ty bolesti nejsou tak intenzivní a v žádný činnosti mě to neomezuje, jen je to prostě pár hodin středně nepříjemný.

„ten driak“ je konkrétně recovery drink od Inkosporu, ale předpokládám, že všechny tyhle věci budou mít rozdíl ve složení minimální. Mohl bys mi doporučit jak rychle a co nejjednodušeji doplnit po běhu energii, aby to nebyl „driák“? Tenhle prášek mi samozřejmě „vyhovuje“, protože si to na závod jednodušše vezmu s sebou do batohu a nemusím po závodě nic shánět. Ale pokud by byla souvislost s bolestmi břicha, tak se toho samozřejmě rád vzdám a nahradím to něčím jiným.

Dneska mám v plánu 5× 1 km, tak zkusím po doběhu doplnit energii jinak a uvidím, jestli třeba najdu souvislost.

avatar

Desert muž 07.03.2022 09:26:10

>> MIKR, 04. 03. 2022 15:04:35

prvni orientace je kofein, mi treba jen pomuze pri vyprazdneni, jiny po tom ma „ridky pripad s hustym behanim, abeb rychlostni pripravu“, :-P

specifiky nektere cukry jsou primo soucasti projimadel, podstatne je na co jsi citlivy, nekdo treba jen na sacharozu, :-P

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 07.03.2022 10:21:18

>> MIKR, 07. 03. 2022 09:25:52

A preco musis hned doplnat energiu? To povestne „okno“ sa nezavrie ani po hodine. Daj si vodu, ak je prilis teplo tak nesladeny/malo sladeny iontovy napoj. Po hodke si daj banan, ci nejaku tuhu stravu.

Ako spominal Desert, mna strasne iritovali jednoduche cukry a najma pridane sladidla (aspartam, cokolvek na baze alkoholovych cukrov, ale aj prirodne nahrazky, ako stevia). Po nich ma nezriedka aj prehanalo.

Pokial netrenujes 10 a viac krat tyzdenne s celkovym nabehom nad 150km/tyzden, ziadne praskove napoje a doplnky nepovazujem za nutne. Vyvazenou ludskou stravou dosiahnes to iste, skor lepsie.

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 07.03.2022 10:29:25

>> Mato, 07. 03. 2022 10:21:18

Ok, díky. Dneska to vyzkouším a dám vědět ;)

avatar

Desert muž 07.03.2022 21:03:39

>> MIKR, 07. 03. 2022 10:29:25

vcera jsem byl dostatecne vycinkany, tak jsem si vecer dal zbytek ryze (normalni porce) se 4 lzicemi malinove marmelady, nic to se mnou neudelalo,jak jsem byl vytriskany, o tom hovori ranni glykemka 6,9mmol/l, no a streva nic, to bych si musel dat lekorici

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 14.03.2022 09:45:11

Tak jsem si minulý týden 3× vyzkoušel intenzivní zátěž. Nejdřív v pondělí 5× 1km po 3:45, pak ve středu 30 min tempáč 4:00/km a včera osobáček na desítce 38:50. V pondělí jsem vynechal „práškování“ a bylo mi dobře, ve středu jsem to zkusil s větším odstupem od zátěže cca 60 min a bylo to taky v pohodě, včera mě břicho začalo bolet i bez „práškování“, ale netrvalo to tak dlouho… Zatím v tom nevidím hlubší souvislost, budu dál zkoušet.

>> Mato, 07. 03. 2022 10:21:18

// Jinak jsem si vyzkoušel, že tvoje rady ohledně tréninku by se mohly tesat do kamene, i když je začátečník většinou nechce slyšet. Včerejší desítka za 38:50 v podstatě jen ze zimních objemů, s tempáčem jednou týdně (od ledna). Bez intervalových tréninků (jen teď v pondělí, v podstatě na připomenutí rychlosti). Naposledy se tenhle závod běžel v březnu 2019 a to jsem zaběhl 41:50, přičemž je potřeba dodat, že tehdy jsem od 1.1. trénoval podle tréninkovýho plánu na desítku. Letos bez nějakýho ladění a speciální přípravy a na mě výbornej výkon, bez krize, možná s rezervou.

avatar

Desert muž 14.03.2022 14:31:20

>> MIKR, 14. 03. 2022 09:45:11

no vidis, a kdyby jsi si dal misto iontaku zajecickou, tak to mohlo byt jeste rychlejsi :-) :-P :-D

avatar

Bratislava

Brutto muž 14.03.2022 14:58:21

>> MIKR, 04. 03. 2022 15:04:35

To mas este dobre, kedze to mavas po/pocas kratkych vybehov, tak sa da velmi casto experimentovat – v podstate kazdy takyto trening mozes vyskusat vzdy nieco nove a nakoniec skor ci neskor urcite prides na pricinu. Alebo aspon prides na to, ako to co najviac zmiernit.

Ja mam vsak dlhodoby problem, ktory nastava vzdy po 8 – 10 hodinach behu. Skor nikdy nie. Dovtedy je vsetko v poriadku, no potom sa zacnem sialene „nafukovat“, ale to fakt ze az strasne neprirodzene (sa vidim na fotkach), v kazdom kopci smerom dolu citim (a pocujem) pri kazdom kroku pochody vzduchu v crevach (a to fakt ze tie zvuky su priserne hlasne) a neznesitelne nutkanie na wc prichadza tak kazdych 15 – 20 minut. To je vsak problem, ze tieto stavy prichadzaju az tak neskoro, takze to v ziadnom treningu neotestujem. Jedine co mozem, je experimentovat priamo na pretekoch, co samozrejme robim, no bohuzial som na nic este neprisiel. A to som uz fakt vyskusal mnoho znaciek/typov vyzivy, jest/nejest tuhu stravu, pit/nepit energeticke napoje, ladujem sa cirnym uhlim, espumisanom a ja neviem este cim. Skor mam podozrenie, ze to ma povod v niecom mechanickom, co mi vzdy po dlhsom case otrasov povoli a potom to uz ide uplne nezavisle od toho ci nieco jem alebo nie (odhliadnuc od toho, ze pokial vtedy nieco zjem/vypijem, tak to nutkanie to rapidne urychli a zintenzivni). Je to tak neprijemny problem (ktory mi uz pokazil nejednu stovku), ze som seriozne zacal uvazovat o opusteni tychto vzdialenosti a budem sa venovat len behom do 6 – 8 hodin. :(

avatar

Desert muž 14.03.2022 15:10:11

>> Brutto, 14. 03. 2022 14:58:21

neboj ono se to zadaptuje i na ten kratsi cas :-P

avatar

Bratislava

Brutto muž 15.03.2022 08:05:17

>> Desert, 14. 03. 2022 15:10:11

:))))))))))) tesim sa

avatar

Desert muž 15.03.2022 09:21:11

>> Brutto, 15. 03. 2022 08:05:17

musis to vzit prakticky, kazdou cinnost ridi hlava a ta da prikaz tvemu strevnimu traktu, v dobe kdy se blizi ukonceni zavodu, snadno se zadaptuje i na kratsi vzdalenosti, :-P

prakticky Radek B. ma taky vzdy na zacatku savlovy tanec, pozdeji uz ok :-P

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.03.2022 14:34:33

>> Brutto, 14. 03. 2022 14:58:21

Kvasenie. A to myslim naozaj vazne. Riesenim by mohlo byt poprehadzovanie stravy v zmysle, ze prve 2/3 preteku (z casoveho hladiska – vzdialenostne to je telu jedno) pobezis na dietnej strave skoro normalneho typu – teda vynechanie mliecnych cukrov, vlakniny, fruktozy, gelov (kedze skoro vzdy obsahuju mix sacharidov a aj sladidla) a namiesto toho skus uplne obycajny toast s kuskom sunky ci bez, ryzu s trochou kurata, ci len samotnu ryzu a nesladene iontaky. Dopln BCAA v dostatocnom mnozstve, len nie vo forme umelo osladzaneho sirupu. Az v poslednych 3–4h si pridaj raketovu stravu vo forme gelov, mixu sacharidov a pod. To uz nestihne skvasit pocas behu. Po nom to moze bublat, ale aj travenie a peristaltika bude ina, ako pocas vykonu.

Keby si bezal rychlu cestnu 100vku, tak to by si asi vyssie popisane nestravil, ale pri trailovom ultra by sa to mohlo osvedcit. Moj znamy v USA s tym mal, nez sa stal celkom popularny, tiez problemy a vyriesil to inym nacasovanim dodavky energie pocas vykonu. Tiez pomenil stravovanie a tym sa mu zmenila crevna mikroflora, ale uz prvy krok mal badatelne ucinky. Isty Jurek… ;-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.03.2022 14:39:23

>> MIKR, 14. 03. 2022 09:45:11

Nic netesat, je to len empiria, ktoru si neskor moze clovek potvrdit aj teoretickymi recickami v x publikaciach. :-D V prvom rade si to vsak musis odzit a mat odvahu nieco vyskusat inak, ako zvycajne. Ak to pomoze – urcite na to najdes teoriu, preco to bolo dobre. Ak nie, holt, treba skusat dalej.

BTW, 30min tempac po 4min/km pri vykonnosti 38–39min/10km, nie je tempac, ale takmer pretek. Bud to podel do 8–10min usekov v tempe 3:55–4min/km, v sucte 30–40min a mas z toho tazsi polmaratonsky trening, alebo maj suvisly tempac aspon 10–15s/km pomalsi, ako aktualne tempo 10ky. Ak ides suvisle cez 40min, tak kludne aj 20s/km pomalsie.

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 15.03.2022 17:43:14

>> Mato, 15. 03. 2022 14:39:23

Ahoj, díky za další rady. Pořád vycházím z tepovky měřené hrudním pásem (ale nemám zóny změřené laboratorně). Co se týče maximální tepovky tak to prostě počítám z nejvyšší hodnoty, kterou jsem schopen naměřit (bylo to opakovaně při hokejovým zápase, kdy mi to v několika rozdílných zápasech naměřilo 194 tepů, z čehož odhaduju, že maximálka bude o kousíček vyšší).

Takže když se podívám na svoje letošní tempáče, tak průměrná tepovka ve všech úsecích se pohybovala na 167 – 172 bpm, přičemž v závodech mám průměr dlouhodobě 178,6. Uznávám, že těch 172 už je dost blízko závodu. Tempáče běhám tak, abych makal, ale ještě jsem nešel nadoraz. Většinou jdu tak, abych měl pocit, že ještě pár km tímhle tempem v pohodě zvládnu.

Snažím se to střídat a jeden týden jdu 2 kratší úseky cca 14–18 minut a další týden jdu jeden souvislej 23–30 minut, ale určuju to spíš podle pocitu, než že by v tom byla nějaká systematika. Takže de facto jednou za 14 dní víceméně dodržuju to, cos mi psal. Ale klidně ty úseky ještě zkrátím a při delším úseku trochu zpomalím.

Otázka je, jestli ten výkon 38:51 je moje současný maximum, protože jsem tenhle závod nebral jako prioritu a nejel jsem žádnej tréninkovej plán… Předpokládám, že kdybych nějakých 6–8 týdnů trénoval na tuhle desítku, tak bych ji asi pod 38 dal… Ale to je kdyby :)

Teď se chystám od pondělí zkusit tenhle plán na pětku

https://marathonhandbook.com/…aining-plan/

s tím, že ty „Easy runy“ a „Long runy“ bych chtěl prodloužit o 10 –15 minut intervalový tréninky mi pak vychází na 1:18–1:22 u čtyřstovek a 2:53 u 800m. V pátým týdnu pak kilometry po 3:35 a v posledním dvoustovky za 41s.

Nebo je to na mě moc?

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2022 08:34:42

>> MIKR, 15. 03. 2022 17:43:14

Ono to sem sice nepatri (skor do vlakna trening na 5km), ale ak chces skutocne zlepsenie, tak tomu treba venovat aspon 2 sezony spolu s adekvatnym periodizovanym treningom (ergo 2 roky). Takto si iba vyskusas, co momentalne das, ak nebudes rovno hodeny do vody bez varovania. Skus, uvidis, ale urcite by som prve tri tyzdne behal len 1 intervalovy trening a aj to kratsie useky (do 600m) a jeden na silu – vybiehane kratsie svahy -od 200 do 400m. Tempac zarad ak nebudes prilis unaveny, ostatne dni vypln pobiehanim v miernom tempe, dlhsi beh max. do 100min. Potom ho skrat na 80–90min v posledne 2 tyzdne. Ak zvysis celkovu intenzitu treningov, nepredlzuj aj zataz pri lahkych a dlhych behoch. To bolo treba robit od novembra doteraz. Nemozes palit sviecku na dvoch koncoch. Vies ako to dopadne…

A ten vykon na 10km je skutocne tvoje momentalne maximum. O mesiac uz moze byt ine (nie vsak o 2min) a na jesen mozes byt aj pod 37 minutami. Dnes vsak vychadzaj z 38:50, kedze to si zabehol. Jedina vynimka by bola, keby si mal nutenu pauzu pocas preteku (pad, zachod…), ci si sa cielene nesnazil. To, ci si vyladoval, alebo nie, nie je podstatne. Mnohi bezci pri vyladovani bezia omnoho horsie, ako v tyzdni s beznou zatazou. Dostal si sa s rezervou pod 40min a teraz treba spravit dalsie kroky. Je dobre byt optimista a mat sebadoveru, ale mantinely reality zas burat nemusime ;-)

avatar

Bratislava

Brutto muž 16.03.2022 11:12:48

>> Mato, 15. 03. 2022 14:34:33

Dik, hned ako si zacal pisat o znamom v USA a strave, mi napadol prave ten, ktory dokaze spraskat burrito pri stvorkovom zbehu z kopca :))))) Dakujem este raz, urcite vyskusam, je sice pravda, ze ja tych prvych par hodin vobec negelujem, ale zasa je pravda ,ze uz od zaciatku pijem nie jontak, ale energeticky napoj (inac aj tam som sa vcelku ustalil na najmenej „drazdivy“ HIGH5, ktory som prvykrat zaznamenal u Teba), nakolko v tom mam lahko vypocitatelne kcal. A co sa tyka obcerstvovaciek, v prvej polovici sa vzdy tak nejako automaticky vyhybam tuhej strave, okrem pomarancov, bananov a v lete melonov. Tak nejako mam blok do seba hned zacat pchat chleby s mastou a klobasy :))) Ale je pravda, ze v drvivej vacsine tychto pretekov su tie tempa take, ze to zaludok musi zvladat.

Pokial by to bola okruhova stovka, to nesmiem dopustit, aby to dosiahlo tu hrozivu hranicu osmich hodin :)))

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2022 14:18:45

>> Brutto, 16. 03. 2022 11:12:48

Nemas zac, vyskusas a uvidis. Len urcite vynechaj ovocie v prvej polovici pretekov. Ta fruktoza, vlaknina, teplo, znizena peristaltika – to je prave problem, podla mna. Tu nejde o tazenie v zaludku, ale nasledne procesy v crevach…

Uprimne radsej mierne pichanie v boku a nejake to grganie z tuhej stravy, ako naduvanie a behavky.

avatar

Celkem 32871,69 km
Minulý měsíc 245,4 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 16.03.2022 14:49:12

Mám podobný problém na ultra (na delším běhu v závodním tempu) (teda když jsem ještě běhala delší)- jj, zaseklý žaludek, nafouknutí. Sice to nejde spodem, ale bohužel ani vrchem, takže to končí totální bolestí v oblasti žaludku a nemožnosti cokoliv pozřít. Když se mi podaří odříhnout, jsem šťastná jak batole (doma po večeři s tím samozřejmě problém nemám).:-D 8-O Podle mě v tom hraje roli i špatné dýchání a polykání vzduchu, ať už mimovolně nebo při rychlé konzumaci vody z hydrovaku nebo jídla na občerstvovačce. Ne nadarmo se říká, že jíst se má v klidu. :-) Ale jak se tohoto zbavit, to netuším. Závod nosem neudýchám a na svačinku si deset minut přestávku taky neudělám.

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 16.03.2022 14:51:17

>> Brutto, 14. 03. 2022 14:58:21

Nafukovanie sa prejavuje iba pri zbehoch, alebo všade po tých 8h? A ak ideš na wc, ide z teba aj niečo iné ako vzduch (bežná stolica, ci tekutina, výtok, hlien? ) Myslíš, že to súvisí s dĺžkou aktivity, intenzitou alebo jej charakterom? ( terén a značné prevýšenie, či rovina, cesta) Predpokladám že si cestné, okruhové ultra v dĺžke 8 a viac hodín nebežal. A skúšal si meniť/experimen­tovať aj s predpretekovým a pred štartovým stravovacím režimom?

No, iste vieš že metabolizmus pri ultra je základom…a je to často umenie a nie veda. A vedieť si to nastaviť jednak na seba a jednak na vonkajšie okolnosti, to je základom úspechu. Ako na to? Podľa mňa je najdôležitejšie byť zvyknutý na dlhý a intenzívny katabolizmus. O tomto by sa dal napísať celý elaborát…

Nemám ani zďaleka také skúsenosti s ultratrailom ako ty, zato mám bohaté skúsenosti s prípravou na cestné 100, a aj s pretekaním, a na veľmi slušnej úrovni(inak, 2 krát som sa pripravoval aj na 24h, ale to je iná kapitola). U mňa boli základom dlhé behy behané dlhodobo a často, a to nalačno a s minimom prijímania energie, skôr však s takmer žiadnou (tým myslím behy v dĺžke 5h i viac, 4h behy boli v príprave štandardom. A testoval som sa jednak na maratónoch behaných z prípravy, tak na mojich obľúbených 6H behoch v teréne). A musím povedať, že ak som bol fit, tak v pretekoch metabolizmus patril k mojim najsilnejším stránkam.

Čo by som ti takto hneď poradil: V prvom rade, vylúčil by som všetky umelé serepetičky, sajrajty a všetku doplnkovú chémiu v období aspoň 3 dni pred štartom. V poslednom týždni pred štartom by som jedol len základné potraviny, tzv. ,,čistú stravu", žiadne priemyselne spracované produkty. Ďalej mať pred pretekmi nielen vyprázdnený ale aj vyčistený tráviaci trakt. Neviem čo viac-je toho veľa ako som písal, pýtaj sa :-):-)

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 17.03.2022 09:37:24

>> Mato, 16. 03. 2022 08:34:42

Díky Mato, vše beru v úvahu a zapracuji do plánu. Když jsem psal, že chci easy a long prodloužit, tak jsem myslel oproti plánu, nikoliv oproti tomu, co běhám teď. Mám to v úmyslu vážně jen o 10–15 minut, protože 35 min easy a 60 long mi přijde málo, to bych za těch 6 týdnů naběhal sotva nějakých 40–45km týdně. Samozřejmě to budu upravovat podle pocitu. Chápu, že kvalitních 40 nemusí být horších oproti 55… Na vytrvalosti jsem pracoval přesně od listopadu do konce února, a při stejných tepech se moje tempo zvedlo o nějakých 20s. Jednotlivé tréninky z plánu by neměly být problém, otázka je, jestli to nebude pro tělo moc velká kumulovaná zátěž. Uvidíme ;) Další už budu psát do správnýho vlákna ;) Díky za rady.

avatar

Bratislava

Brutto muž 17.03.2022 14:15:38

>> Mato, 16. 03. 2022 14:18:45

>> Ondriško, 16. 03. 2022 14:51:17

Dakujem vam obom, ze sa tou temou vobec zaoberate a ze ste mi toho tolko popisali. Fakt si to vazim.

Ano, je pravda, ze rovinatu „okrohovu“ stovku, resp. 12 hodinovku som este nikdy nebezal, hoci som uz parkrat bol rozhodnuty, vzdy do toho nieco prislo. Takze netusim, ci v tom hra rolu aj nejaky teren. Javi sa mi vsak, ze je jedno ako dlhu trasu idem, hra v tom rolu cas a intenzita (pokial idem napriklad odznacovat trat nejakej stovky a prejdem to poloturisticky za 22 hodin, tak nemam problemy. Ale pokial uz tu istu trat idem rychlejsie, dajme tomu v priemere 6:30/km, tak to pride)

Ale je pravda, ze pri zbehoch je to uplne najhorsie (na Lavaredo ultra som poslednych 10 km siel dolu kopcom asi 4 hodiny so slzami v ociach). Prave to je ten problem, ze nafukovanie je extremne, no von to ide (super tema inak). Lenze keby som vedel, ze von pojde len vzduch, nebol by to ziaden problem (teda okrem tych co su bezprostredne za mnou). Lenze na 99 % vzdy ide okrem vzduchu aj „hmota“ vacsinou uplne tekuta a uplne minimum (ale zasa dostatok na to, aby to v gatoch spravilo sarapatu typu Diniz na olympiade). Takze do tych krikov musim tak ci tak. Je to sice vzdy vybavene tak do troch minut, no ale skuste ist takto cca 20×. Okrem toho je to dost zle pokial sa neblizi ciel, pretoze to strasne dehydratuje telo, tie ziviny jednoducho nedokazem doplnat a na spominanom Lavarede to prerastlo do MEGA problemu, kde som si postavil hlavu, ze do ciela pridem a poslednu hodinu som mal tocky, halucinacie a v cieli som nevedel ze som v cieli.

S predpretekovymi protokolmi som samozrejme tiez skusal experimetovat, od extremu az po extrem (cize od chemie az po klobasy a slaninu :)) no evidentne to nema ziadny vplyv. Ale urcite vyskusam to co radite – v priebehu a aj pred pretekmi. Inak co sa tyka normalnej stravy, ja mam aj pocas roka 95 % zakladne potraviny, tych priemyselnych spracovanych potravin je fakt minimum.

Uvidime co bude teraz, uz moc experimentovania nestihnem, o tyzden idem na take „rychlejsie“ ultra, cize 73 km/ 3000 m, avsak vsetko to bude po polnych, lesnych cestach, ziadne zabijacke tereny (dufam), takze by sa to malo priblizovat prave k tej kritickej hranici. Kedze vsak idem skusit, ci este vo mne nieco zostalo z plamienka pretekara :)))), tak toto by som rad siel dost na krv, takze tu asi na nejaku tuhu stravu nebude priestor. Toho sa dost bojim, nakolko v takom pripade je mojim jedinym zdrojom kcal/hod energetak v spojeni s nejakymi datlami, susenymi bananmi, mozno 2 tycinkami a v druhej polovici vzdy prichadzaju aj gely :))) Potom dam urcite vediet hahaha.

Ale fakt dakujem vam.

avatar

Bratislava

Brutto muž 17.03.2022 14:21:16

>> Berenique, 16. 03. 2022 14:49:12

No ty mas trochu iny problem – ale spytam sa – skusala si napriklad kolu alebo birel na obcerstvovackach? Vacsinou tam take nieco maju a to by malo pomoct :)

avatar

Celkem 32871,69 km
Minulý měsíc 245,4 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 17.03.2022 18:18:11

>> Brutto, 17. 03. 2022 14:21:16

Občas jo ale spíš se to ještě zhorší- protože přidám bublinky ale žaludek zaseklý. Většinou se musím „pozvracet“ aby něco vyšlo. A samozřejmě potom už je člověk akorát jak moucha slabej- ale někdy se to podaří pak ještě rozběhnout. Jenže ultra nebylo už několik let, že bych vlastně neměla ani říkat že to běhám. (když nepočítám pár běhů nad 42km jen tak po okolí).

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

Desert muž 20.03.2022 13:19:57

>> Brutto, 17. 03. 2022 14:21:16

>> Berenique, 17. 03. 2022 18:18:11

koukam, ze finalni produkt basalniho metabolismu vam dela starosti, ale to uz tady radime vsichni pohon ma byt na tuhou stravu, tekutiny pouze k podpore metabolismu,

tluste strevo je bohuzel hlavni organ, ktery ridi distribuci tekutin, a sdeli-li mu ledviny a pokozka, ze maji zuzene cevy ke sve cinnosti -stres, potom musi voda trubkou :-P

energie se da take nabrat pomoci nutricnich tycinek, ten kdo si da cas si je treba udela z vlocek plus patricnych ingredienci, nacpe do formicek a zapne troubu, cukrovy gel je jen nouzove reseni, :-D

a probirat stravu jako superkompenzacni dietu na zavod, to by mohl kazdy,

pred nejakymi 50 lety jsem cetl knihu od Prof. Hecka -Cestovani po Tibetu, hlavni kapitola pro me bylo tema Lung -om, jejich stravou pred behem a pocas behu byla ryze , na delsi streky fasovali k tomu kus buvoliho loje, proc ryze -protoze stavi stolici, je zakladnim zdrojem polysacharidu ( glykogenu), nezatezuje ledviny -ma jen 10% bilkovin, ostetni prikrmy zacinaji na 20%, quinoa 30%,

u superkompenzacni diety jsou bilkoviny prvni tri dny, nacpat se jimi pred zavodem znamena, ze mi zahraje aram chacaturjan,

prakticky receno tluste strevo a jeho metabolicka cinnost je u kazdeho rozdilna a odladit si problemy, nebude tak jednoduche :-P

avatar

Desert muž 21.03.2022 09:55:51

>> Brutto, 17. 03. 2022 14:15:38

k tomu se prikusuje chleba z zivocisneho uhli, to prave absorbuje plyny a kvaseni :-D

avatar

Celkem 32871,69 km
Minulý měsíc 245,4 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 21.03.2022 12:31:00

>> Desert, 20. 03. 2022 13:19:57

Mě vynech. Se stolicí problém nemám. Jen se vzduchem v žaludku.

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

Bratislava

Brutto muž 21.03.2022 13:00:29

>> Desert, 21. 03. 2022 09:55:51

Dik. Tak este som neskusal napriklad imodium :) O tom som cital uz niekolko blogov dialkovych bezcov, ze si to preventivne davaju uz rano pred dlho trvajucou cinnostou. Takze to je dalsi krok :)

avatar

Desert muž 21.03.2022 13:43:23

>> Brutto, 21. 03. 2022 13:00:29

jj taky reseni, s imodiem nemam zkusenosti, carbotox nebo jine tak 2× 2tablety

u me jsou zase problemy opacneho charakteru, naposledy jsem mel ridky pripad s hustym behanim nekdy na konci roku 2019 v souvislosti s covidem, tehda jsem uz padl na hubu fyzicky tak 75%, bazalni metabolismus se ozval asi tak za pul roku s tim opacnym problemem a od te doby bych pro peristaltiku mohl behat tak 20km denne, aby to bylo ok, to je asi ten problem, ze tluste strevo distribuje vodu

Nalezené položky: 63 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.